Äikesed 28. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Äikesed 28. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Äikest lubatakse nagu seeni pärast vihma! Aktuaalne Kaamera ja ETV teletekst teatavad, et homme võib äikest tulla. Tundub, et kordub 1995. aasta...

Kasutajate ilmavalve jääb aktiivseks ka homme
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

...Võiks küll palju äikest tulla, siis saab kogu äikesevaatluste lehtede patakas täidetud...arvan, et järgine nädal tuleb 1-4 äikest.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

kahtlen et midagi tuleb sest tundub see nata kahtlane ikkagi ja eks olene ka tuule suunast ju kui on põhjast siis väga kahtlane aga kui kuskilt läänest või edelast siis täitsa usutav aga praegalt arvan et ei tule midagi
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupal pole seni veel tänavu ühtegi äikest olnud. Kui jah 1995. aasta peale ajas tagasi mõelda tulevad jah meelde ka päris raevukad äikesed ka minu kodukohas, annab neid ikka siiani mäletada...
Kahjuks on viimastel aastatel kõvemad äikesed Laupat vältima hakanud...
Samas kuulsin Hommikul EMHI ilmaprognoosist et tuleva nädala lõpul on oodata lõunatsükloni saabumist Eestisse. Need toovad endaga kaasa palju niiskust ja soojust. Tulemuseks on eriti tugevad äikesetormid. Kes meist ei mäletaks veel aastaid 1998 ja 2001, mil lõunatsüklonite poolt põhjustatud äikesed tekitasid suurt kahju...
Homne (tegelikult juba tänane-28.mai) äikeseprognoos pidi olema üsna tagasihoidlik, vihm ja äike tabavad heal juhul vaid Lõuna-Eestit...
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

ma mäletan 2001 a äikest isegi veel ise see oli ikka selline laks et õudne kohe.
olin jõe silla peal sel hetkel vaatsin seal ringi peakohal lõi välku siis hakkasin vaikselty koju minema ja siis kuulsin mingi rets sahin puulehtedes kinni lõunapool ja tuleb järjest põhja poole mõnus pagi oli selle tormiga ikka kaasas ja seda ma mäletan ka veel et sel päeval läks meist mitu äikest põhjast mööda vist oli 3 neid aga need äiksed tegid praktiliselt meile tuuri peale läänest tulid idasse kadusid
sama nali kordus järgmisel õhtul aga siis oli asi väga nõrk paar müristamist ja mõned suured raheterad ja muud ei midagi 3 mandal õhtul mingi pilv kah arenes aga see oli niivõrd lahja et lagunes een ära

aga üks asi on mida m ootan öine äike ja kuna jalgpall varsti hakkab siis piduaeg algab minul 2 aasta eest oli kah täitsa lahe mingi 23.00 öösel vaatasin aknast välja ja jnägin et nagu oleks välku löönud jäin siis ootama ja oligi äike lähim laks oli 600 m järgmisel õhtul kordus see uuesti aga jälle mini variant võimsuse poolest

oehh tuli ikka pikk teade
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

praegune seis on et rüngad arenevad siin vaikselt
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

2001. Juuli oli tõesti hirmus. Iga päev oli äikest ja me olime mitu päeva elektrita. Aga eks ma siis ka kartsin äikest(äikesehirmust vabanesin alles 2004).

Praegu ka Lagujas seis selline, et rüngad arenevad
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

rüngad katavad enamuse taevast vahetevahel päike natukene saab kuskilt pilvevahelt piiluda
pilvede arenemine toimub loodest kagusse loodes on juba natuke suuremad pilved peaellõunat tuleb vihma ma arvan
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Tallinnas hetkel taevas kaetud rünkpilvedega 25%, pilved on sisemaa pool. Mere pool taevas seolge. Äikesest on jutt kaugel endiselt.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Huvitav, mille põhjal äikese-ennustus tehti. Siin on taevas poolpilves ning kõrguvad rünkpilved. Mõned rüngad on ikka päris kenad
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

äiksevõimalus 0% siin praktiliselt laus pilvisus 99% taevast on pilvedega kaetud
äikest ei tule kuskil täna vähemalt nii arvan mina
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Paistab et ka täna ei tule vähemalt siia Laupale äikest, lihtsalt liiga jahe on. Sooja on vaid +11,4 kraadi. Tuul keerutab edele ja loode vahel, momendil selle kiirus 0,0 m/s, kuid mõne minuti eest ulatusid puhangud 2,9 m/s. Taevas on pea täies ulatuses kaetud pilverünkadega, mis on tumedamad lõunapoolses taevas. Õhuniiskus on sellise jaheda ja pilvise ilma kohta väike, vaid 57%. Õhurõhk on pidevas languses ja on hetkel 1003,4 hPa. Võimalik et läheb siiski sajule, aga äikest suure tõenäosusega täna küll ei tule.
Õhutemperatuur on nüüd juba langenud +11,3 kraadi peale ja õhuniiskus tõusis 58 %-ni, õhurõhk kukub ikka, juba on 1003,3 hPa...
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Ilmaparameetrid on lühikese aja jooksul muutunud äikesetekkeks soodsamateks. Õhutemperatuur on tõusnud +12,2 kraadini, õhuniiskus on tõusnud 59%-ni, õhurõhk on kukkunud 1003,1 hPa-ni. Kastepunkt on 4,4 kraadi. Hetkel tuli päike pilvede vahelt välja ja asub nüüd maapinda kütma, mis on aga soodne äikesepilvi kergitavate tõusvate õhuvoolude tekkeks. Päikese mõjul kukkus õhuniiskus nüüd 56 %-ni. Tuul puhub hetkel põhjaloodest 1,4 m/s, õhutemperatuur tõusis +12,3 kraadini.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Vastus Tarmo Tanilsoole ilmajaama kohta: Jah minu ilmajaam näitab ka kastepunkti, mis arvutatakse välja õhuniiskuse ja temperatuuri põhjal. Samuti tegelikult tajutavat temperatuuri (windchill), mis arvutatakse välja õhutemperatuuri ja tuule kiiruse alusel. Lisaks mõõdab see ilmajaam õhurõhku, õhuniiskust, õhutemperatuuri, tuule suunda ja kiirust (samuti üksikute tuulepuhangute maksimaalset kiirust) ja sademete hulka. Andmed salvestatakse teatud ajavahemike tagant arvutisse, minul on andmete salvestamise intervalliks valitud 1 minut. Igastahes on see ideaalne aparaat just äikeste vaatlemiseks, iga tuulepuhang, õhurõhu- ja temperatuurimuutus on kohe näha ja saab ka samas registreeritud. Ilmajaam omab ka iseseisvat mälu, mis salvestab andmeid ka siis kui arvuti on välja lülitatud. Arvuti käivitamisel laetakse andmed kohe kõvakettale. Sellel ilmajaamal on teisigi funktsioone.
Ilmajaama mudel on WS-3600, näha saab seda sellelingi alt. Üks hea omadus on sellel veel, nimelt minimaalseid temperatuure mõõdab see kuni -40 kraadini, enamus ilmajaamasid ei suuda mõõta enamat kui -30 kraadi, mis on Eesti kliima jaoks vähevõitu.
********************************************************
Hetkel on siin Laupal õhusooja +14,1 kraadi, õhuniiskus 51%, kastepunkt 4,1 kraadi, õhurõhk 1001,4 hPa ja langeb jätkuvalt, tuul on praegu olematu, viimati puhus lõunast. Pilvisus on hõrenenud, üksikud pilverüngad on ka tornikujuliste tippudega aga madalad. Arvan et täna enam äikeseohtu pole...
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

28.05.2006 15:57 - Tarmo Tanilsoo @ Laguja, Tartumaa teatab: 28. mai äikeste teemasse - Tarmo H, tahtsingi küsida, kas ilmajaam ka kastepunkti näitab. Õhuniiskusest palju tähtsam näitaja ongi kastepunkt. Kui kastepunkt langeb, on oodata ilma paranemist. Kui aga tõuseb, siis kuskilt on tulekul niiskus - seega on tõusev kastepunkt ka äikese eest hoiatav märk. Kuna mina mõõdan õhuniiskust hügromeetriga, ei saa ma täpselt kastepunkti öelda. Hügromeetri näidu põhjal võib kastepunkt siin olla 5 kraadi ringis, mis muidugi on sarnane Tarmo H. näiduga. Samuti on siin näha kõrguvaid rünkpilvi. Paljude nende tipud on üsna kõrgel.
***********************************************************
Käesolev postitus oleks pidanud juba olema enne minu eelmist postitust, see tuli meelde alles siis kui ma olin oma eelmise postituse juba ära saatnud. Siiski parem hilja, kui mitte kunagi...
***********************************************************
Sooja siin Laupal juba +14,6 kraadi, õhuniiskus 50%, kastepunkt 4,3 ja õhurõhk 1001,2 hPa.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Post Reply