Äikesed 3.-9. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Post Reply
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Post by @Tallinn »

Nagu testbed radarilt näha on Tallinna ligidal võimsad rünkpilved. Stroomi ranna kaamerast on ka näha. Samuti siit viimsist. Panevad vist napilt küll mööda, kuid see ei pruugi sugugi tänaseks kõik olla.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Hetkel Tallinnas ilm pilvine, kuid veel sademeteta. Tegemist on Soomes olnud äikeste jäänustega. Mõne aja pärast tuleb ehk kerget vihma.
Ka järgmistel päevadel võib äikest oodata, kuna minu klassifikatsioonis on tegemist äikeserikka madalrõhuga.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

Jüri wrote:Hetkel Tallinnas ilm pilvine, kuid veel sademeteta. Tegemist on Soomes olnud äikeste jäänustega. Mõne aja pärast tuleb ehk kerget vihma.
Ka järgmistel päevadel võib äikest oodata, kuna minu klassifikatsioonis on tegemist äikeserikka madalrõhuga.
vahemerelt tulnud madalrõhkonnad on kõik äikeste rikkad. tavaliselt ikka on olnud. iseasi kas nad lähevad moskvasse või tuleva baltikumi.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Kuidas kunagi, äikeserohkuselt on nad väga varieeruvad (kuigi tõepoolest neis seda ikka on). Vahel on ainult madalrõhu (jutt on lõunatsüklonitest) idaosa äikeserikas, mõnikord kogu madlrõhkkond. Võib ka nii olla, et alguses annab madalrõhk palju äikest, kuid hääbudes enam mitte või et ka hääbudes arenevad päeviti äikesepilved. Kõige selle alusel on võimalik madalrõhke jaotada äikeserohkuse alusel klassideks ja tüüpideks. Külma poolaasta lõunatsüklonites ei pruugi äikest üldsegi olla.
Tallinnast läksid Soome äikesejäänused üle, kuid sadu jäi loodesse ja läände. Hetkel põhja-või loodetuul, nõrgenev, sooja 17 kraadi, hõrenev pilvisus.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türil pli täna kell 13.47 äike, ehkki tõesti ainult korra müristas, aga suht korralikult. Siiski ilmselt tugevam pilvevälk, mitte pilv-maa. Pilv ise möödus kagust üle lõuna edelasse, mul linna lääneservas tulid ainult loetud vihmatibad.

Üldse Türil oli kuni täna õhtuni väga vähe sademeid, eile kella 18 ajal viskas 0,3 mm, muidu oli eile paksus pilves, aga kuiv. Täna ka päeval mõne korra suht kergelt üritas sadada.

Aga pärast kella 19 oli päris märkimisväärne sadu, ehkki äikest polnud, on asi vist kirjeldamist väärt.

Juba mingi 18 - 18.30 ajal paistsid idast ja kirdest laialivalgunud kiudpilvetipud. Täpselt ei saand jälgida asja arengut, kuna olin parajasti ületunnitööl ja siseruumis, aga tasapisi hämardus. Kella 19.15 ajal läksin akende juurde, pilt oli päris vägev. Kirdest idani (ja võib-olla kagu suunas ka edasi, aga aknast rohkem ei näind) oli lähenev hoogsajupilv, tihe ühtlane sajutsoon ja selle ees päris korralik vall. See vall polnud nii kontrastne ja ähvardav, kui tõelistel äikesepilvedel küll. Aga siiski, täiesti olemas ta oli ja veel selles osas ilus ja klassikaline nagu, et põhjapoole jäid tavalised kihtrünkpilved, mis siis just selle sajuala ees nagu alla käändusid ja selle valli moodustasid. Kahju, et fotokat pold kaasas!

Igal juhul 19.20 - 19.35 tuli niisugune padukas, mida pole näinud vist sellest 28. mai hullust äikesest saati. Isegi ületas seda äikest too padukas, üle 12 mm vihma tuli 15 minutiga, aga 28. mai tuli vist umbes 9 - 10 mm poole tunniga.
Äikest!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Väga konvektiivne oli taevas ka Lagujas, kuigi siin äikest ei tulnud. Eriti võimas pilv hakkas silma kella 21 ajal. Sellel ajal nägin poole tunni vältel kagus selliseid pilvi.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

piltide kohta ütleks et alused on ikkagi viletsad nendel. pilved eriti kokku ei läinud täna. vist oli piltide teema ka olemas eks sinna või ka panna ju vahest. siis on siin teemas vähem hiire rullimist, et uute postideni jõuda.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Täna on kindlasti oodata äikest. Rünksajupilved kasvavad nii kõrgele kui kõrgele on arenenud tsüklon (praegu umbes 6-7 km). Seega on oodata vähemalt mõõdukaid äikeseid, iseasi, kas see ka meid tabab. Madalrõhu perifeerias muidugi väheneb sajupilvede võimsus.
Tallinnas on taevas pilvine, idas on näha korralikke rünksajupilvi. Mujal ainult madalad rünkpilved ning kiht-ja kõrgkihtpilved ja -tükid. Nõrk lääne või loodetuul, 19 kraadi sooja, kastep. 14 kraadi, sademeteta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Vaatan jah, et siin on juba hommikul taas rüngad kõrgele arenenud ning välguradarid näitavad paiguti äikest. Hetkel õhutemperatuur 18,0 kraadi.

P.S Accuweather ennustab ka Lagujale äikest, tõenäosus 59%. Järgmise 6 tunni tõsise ilma potentsiaal näitab äikeste ja paduvihmade võimalust...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

ütleks et rünkpilvedest ka kõrgemal esineb pilvisust ja see on ikka halb. testbedi järgi liiguvad sealsed sajud üksteise suunas. ja võin lisada veel et lääned on rünkpilvede prügi hetkel pigem koos kui korralikult arenenud pilved. lootus igastahes läänemaal sajule väike. aga mujal ehk midagi tuleb.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

nõrk sadu lõppes 5 minuti eest ja kohe peaks tulema tugev sadu. lääne poolsed pilved on ika suureks juba muutunud.

tore tore läänes müristas. aga no pole ime ilus pilv kah seal.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

põhjas on väga suur pilv juba mitu tundi seisnud. ja annab ka kindlalt märjamaal isegi tugevat sadu. aga siia ta vast ei tule aga mine tea. lõuna suunal on vähem arenenud pilved.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Just äsja müristas väljas edelas olevast suurest rünksajupilvest! Teine suur pilv on põhjas. Hoian ilmakaamera veel natuke online, aga hoiatan, et pilt võib iga hetk seisma jääda(kaamera töötab siiski edasi ja jäädvustab iga minut pilte, kuid offline, kaamera vaade edelasse, lääne-edelasse). Õhutemperatuur 22,6 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Post by Egon Tinno »

Temp: 23,0. Pilvisus: 7/10. Tuul: nõrk ja põhjast (ka pilved liiguvad lõunasse). Äikest ei ole ja lähiajal ilmselt ka ei tule. Väiksemaid koldeid on näha Peipsi lahe põhjaosas ja Eesti-Läti piiril.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupast lõunas on väga tume pilv nähtav. Sealt on aegajalt kuulda ka nõrka kõminat. Välkusid polema seal veel märganud. Kahjuks triivib see pilv sealt edasi ida-kirde suunas. Nii et siia see ei jõua.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Post Reply