Torm ja äikesed 30. juulil-1. augustil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kenad fotod, Kaarel. Jälgin endiselt siin toimuvat. Aga EMHI's näib küll mingi karm trükiviga aset leidnud olevat:
Läänemere põhjaosa 31.07.2007 18:40

31.07. täna õhtul püsib läänekaarte tuul near gale 14 kuni 27 m/s. Laine kõrgus 2-3 m.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türil murdis öine tuul meteoroloogiajaama vana tuulelipumasti maha, siiani ripub seal jaama ümbritseva aia peal lääbakil. Aga automaatjaama mast on püsti ja vaatasin, et ülke 15 m/s pole siin tuult olnud öösel.

Türil pole äikest olnud selle tsükloniga veel, aga öösel tuli umbes 10 mm vihma ja hommiku ja päevaga on teist samapalju juurde tulnud.

Nüüd juba tundub, et pilvisus hajub, palju on kiudkihtpilvi, veidi aja eest oli päris hele 22 kraadine halo ümber päikese. Läänes ka kõrguvaid rünkpilvi veel näha.

Homme peaks mingi kõrgema CAPE tsoon üle Eesti läänest itta minema. Weather Online lubab Türile pärastlõunaks igal juhul äikest. Harva kui seal lubatakse ja ei tule, nad on äikese lubamises väga ettevaatlikud (erinevalt meie EMHI-st :lol: ). Pigem on nii, et tuleb äikest siis kui Weather Online ei ole lubanud kui teistpidi, et lubavad ja midagi ei tule.
Äikest!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupal täna äikest polnud, ka vihma tuli päeva jooksul vast paar millimeetrit. Tumedaid sajupilvi mõõdus siit küll muidu nii lõuna kui põhja poolt. Ka pole mul siin "uhkeldada" tormikahjude üle. Kuigi tuulel siin juba tööd oleks olnud nii puude kui katuste kallal. Isegi elektrikatkestust siin polnud. Tõsi hommikul ühe tugevama puhangu ajal korraks vool kõikus, tuled vilkusid ja arvuti lülitus välja. Ei meenugi et siin oleks peale 2001.aasta juuli äikesetormide mingeid tormikahjusid olnud. Mõnes mõttes on ka hea sellise rahuliku koha peal elada kuid kui tormikütile on Laupa tõesti väga ebasoodne koht.
Hetkel sooja siin +14,8 kraadi, ilm on poolpilves, sademeteta. Tuul on peaaegu rahunenud.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Saint ühelt äikesevaatlejalt niipalju infot, et kuskil Pärnumaal (Soomaa kandis?) olid täna äikesed. Tihemetsast (Lõuna-Pärnumaa) vaadates olid need liikunud siis põhjataevas suunaga läänest itta. Väga tumedad pilved olid olnud ja ilmselt ka mitu järjest, sest vähemalt tund aega olid neid seal põhjasuunas näha olnud.

Üldse tundub, et sealkandis äikest ikka jagub, 28. ja 29. juulil oli tal ka äikest olnud, ja juulis üldse ka suht palju see aasta (Türil siin mul ainult 5 äikesepäeva juulis olnud).
Äikest!
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Tallinnast kohe põhjas oli vähemalt pool tundi merel äike. Nägin ka üht sähvatust. Pilv liigub mööda Soome lahte itta ja nõrgeneb. Muidu on äev pilvine ja tugevate sajuhoogudega olnud.
Sooja hetkel 15°, tuul läänest ja taevas selginemas.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

tavaline nähtus jällegi ükski radar pole aru veel saanud et võiks siin olnud äikese ära märkida enda kaardile. need pärnumaa omad olid tunduvamalt eemamal. ka siin oli väga nõrgalt halo näha õigemini siis ainult nurgad need kohad kus tekib 2 värviline efekt. muidu siit rapla poole mineval teel oli murdunuid puid ikka olnud.

enne unustasin edastamata et siin on sadanud 48 mm eilsest õhtust see siis minu mõõturi andmeil.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kaarel wrote:tavaline nähtus jällegi ükski radar pole aru veel saanud et võiks siin olnud äikese ära märkida enda kaardile. need pärnumaa omad olid tunduvamalt eemamal. ka siin oli väga nõrgalt halo näha õigemini siis ainult nurgad need kohad kus tekib 2 värviline efekt. muidu siit rapla poole mineval teel oli murdunuid puid ikka olnud.

enne unustasin edastamata et siin on sadanud 48 mm eilsest õhtust see siis minu mõõturi andmeil.
Siin oli ka halo näha. Umbes 70% kogu rõngast oli näha. Eelmistes postitustes mainitud äikesepilv läks põhja poolt mööda, näha oli paar välku, hoolimata sellest, et pilv polnud pea kohalgi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Kuulsin veidi aja eest lääne-loode suunalt müristamist. Paistab et seennol oli eile õigus et Türi kanti tuleb täna (1. aug) äikest. Tundub et see äikeseala liigub siiapoole.
Sooja hetkel +19,1 kraadi, õhuniiskus 72% ja kastepunkt +13,9.

EDIT:http://www.iltasanomat.fi/saa/sadetutka.asp

Selle radari andmetel on mõnel pool Kesk- ja Põhja-Eestis kiirelt tekkimas võimsad rünksajupilved, kus on sadu kohati väga tugev! Tõesti on läänes taevas muutunud ähvardavalt tumedaks.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Vaatan radarilt(ja muide, Läti omalt) jah, et päris tõsine pilv näib olevat. Siin aga ei näi seda aktiivsust veel olevat, aga pilvisus hakkab tihenema.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

See pilv mis läänes enne müristas on nüüd laupast peaaegu et üle, see andis mõõduka tugevusega hoovihma. Äikesetegevus aga Laupa kohale jõudes rauges.
Praegu jälgin radari kaardilt üge võimsa äikesepilve arengut mis praegu Vändra kandis pesitseb, see mõõdub paraku siit lõuna poolt ja liigub tõenäoliselt Suure-Jaani ja Viljandi vaheliselt alalt läbi ida suunas. Sadu on seal pilves aga üsna tugev. See pilv on jõudmas juba mu vaatevälja. Müristamisi ma sealt pilvest pole veel kuulnud.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Post by Egon Tinno »

Tõsi on jah, et Põhja-Eestit tabas tugev äike. Kella 14.19-15.16 oli siin selle aasta tugevuselt teine-kolmas äike. Algul läänes olnud väike pilvemügarik muutus tunniga tugevaks sajuks/äikeseks, haarates kaasa aina uusi ja uusi pilvi. Täpsed kokkuvõtted on veel tegemisel, kuid müristamisi/välke oli umbes 50 jagu. Haarates lõpuks peaaegu kõik ilmakaared läänes-kaguni (põhja kaudu siis). Taaskord oli see ootamatu, sest toas koristades ei saanudki aru, et äikest võiks tulla (arvuti oli ka kinni). Edasi liigub see nüüd minust ida-põhja suunda, nii et kedagi teist see ilmselt ei taba (selles suunas lihtsalt pole kedagi siin foorumis). Temperatuuri langus oli umbes 6 kraadi, sadu oli lühiajaline aga tugev.
S.prits
Posts: 99
Joined: Sat Jun 09, 2007 9:52 am
Location: Unipiha k,nõovald,tartumaa

Post by S.prits »

Siit käis 15:38-15:46 võimas pilv üle ja sellega kaasnes väga tugev vihm nähtavus kohati 700meetrit saju ajal.Sellel pilvel peaks moodustuma vaikselt ka alasi.Hinnanguliselt sadas selle pilvega 9,5mm. :roll: :!:
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

nõoilm wrote:Siit käis 15:38-15:46 võimas pilv üle ja sellega kaasnes väga tugev vihm nähtavus kohati 700meetrit saju ajal.Sellel pilvel peaks moodustuma vaikselt ka alasi.Hinnanguliselt sadas selle pilvega 9,5mm. :roll: :!:
Hinnanguliselt?!
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Seda, et äikest täna tuleb, võis oodata. Põhjuseks on sekundaarne front, millel need äikesed moodustuvadki.
Tallinnas arenes ka hulgaliselt ilusaid pilvi, kuid need taandusid itta läänevoolus. Nüüd on ilm vähese pilvisusega, ainult eemal veel näha Cbeid. Sooja 21°, tuul läänest.
S.prits
Posts: 99
Joined: Sat Jun 09, 2007 9:52 am
Location: Unipiha k,nõovald,tartumaa

Post by S.prits »

Hinnanguliselt just sellepärast,et mul pole sademete mõõtjat!!! :oops: [/quote]
Post Reply