Äikesed 17-19. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Postimees teatab tormikahjudest... Kas ainult mulle tundub, või see äike võis olla superelement?
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kuumus
Posts: 272
Joined: Thu Mar 22, 2007 2:44 pm
Location: Lõuna-Eesti

Post by Kuumus »

Huvitav kuulda, et kuskil sademeid või isegi äikest viimasel kahel päeval on olnud. Siin küll enamasti täiesti pilvitu ning sademeteta.
Taavi Saimre

Post by Taavi Saimre »

Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

smr wrote:rahe ülenurmes - http://uk.youtube.com/watch?v=DoD7jbT_GKY
Sellist rahet Laupa kandis küll kunagi nähtud pole.

Siin piirdus öine äike sagedaste välgutamiste ja müristamisetga, ilm oli ise täiesti tuulevaikne äikese ajal. Vihmagi tuli väga minimaalselt.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Siia Tallinnasse ei taha äikesed kohe kuidagi tulla. Igatahes öösel sai üleval passitud kella 3:05-ni. Üleval passimine õigustas natuke ka ära, sest kell 2:34 hakkas sadama hoovihma ja kell 2:40 lõi välku ~3km kaugusel ja müristamine oli üsna tugev. See jäigi suure tõenäosusega ainukeseks välguks kogu öösel, sest radarid enam lähenevaid sajualasi ei näidanud. Sadu lõppes 3:05 paiku, sadu oli kohati mõõduka tugevusega mõned minutid, kuid üldiselt nõrk. Pärast sadu hakkas taevas ka selginema.
***
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

smr wrote:rahe ülenurmes - http://uk.youtube.com/watch?v=DoD7jbT_GKY
Paistab, et mingi Ameerika äikesetorm tekkis kogemata vales riigis... :) Sellist rahet olen mina näinud USA tormiküttide videotelt ja ilmadokumentaalidest.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

Piltide kohapealt ütleks, et Tanelil on head pildid. Aga need mõned, mis ma Tarmo omadest vaatasin, polnud eriti väärtuslikud, sest pilvesiseseid välke pole eriti mõtet pildistada. Jääb ainult kuma.

Teen siis mingi kokkuvõtte moodi asja kah siinsetest öistest äikestest.
Esimene äike: algus kell 1:00 (arvatavasti ka veidi varem, lihtsalt ei olnud teadlik sellel hetkel veel sellest), suund S, kaugus 20 km. Äikese intensiivsus oli 4, põhiliselt pilvesisesed välgud, hoovihm väga nõrk - mõned piisad ja kõik (pole ka imestada, pilv ju siia ei jõudnud). Õhutemperatuur langes selle äikesega ainult 1 kraadi 20-lt kraadilt 19-le kraadile. Lisada pole eriti muud midagi selle pilve kohta. Kui siis, et alguses tuli pilv ilusasti lõunast üles, siis tuli peaaegu Valguga samale tasemele. Ainult, et idast mööda ja siis hakkas vajuma vaikselt ESE suunda. Äike lõppes 3:00.

teise äike SE suunal kell 2.37 äikese intensiivsus kasvas siis kui oli jõudnud SSE suunale. alguses oli välkude vahe 3-5 minutit peale SSE suunale jõudmist välkude tihedus ka kasvas paari välguni minutis. õhutemp. langes 19,1 kraadilt 18,9 kraadile. äike jäi 20+km piirile. Äike lõppes 3.30.

ja kolmas ja viimane VÄLK siis. 2.43 NE suunal kaugus 20+ km
Last edited by Kaarel on Thu Jul 19, 2007 1:48 pm, edited 1 time in total.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kuma kumaks, aga eemaltvaataja eelisena otsustasin pildistada ka pilve ennast ja sellel olnud moodustisi, mitte pelgalt välke, kuna oli selge, et neid ei näe... Idee selleks välguvalgust laenata tuli lombi tagant.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
S.prits
Posts: 99
Joined: Sat Jun 09, 2007 9:52 am
Location: Unipiha k,nõovald,tartumaa

Post by S.prits »

Superuudis:Ulila vallas möllas rahetormiga tromb.

-www.postimees.ee/190707/esileht/siseuud ... 72.php[url][/url]
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

nõgu sa katseta õieti linkida (ma olen seda uudist küll juba lugenud aga ehk mõni teine pole) kriips mis http ees on peaks vist kadund olema.'

ilmast siis niipalju et tugev tuul endiselt põhjas on olnud näha ka sajualaga pilvi. ning estofexi andmeil on kirde eestis olnud mõõdukas äike.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Eile ega täna siin äikest pole olnud. Ka vihma on sadanud minimaalselt. Kuid hoolimata tugevast tuulest on tekkinud eestisse mitmete radarite andmetel äiksekolded. Suurim naga Kaarl mainis on Kirde-Eestis, kuid ka Loode-Eestis on äikest olnud. Praegu puhub tuul lääneloodest kuni 9 meetrit sekundis ja ilm on suuremas osas pilves. Äiksest mingeid märke hetkel pole. Sooja on 17,2 kraadi.
Martti
Posts: 51
Joined: Tue May 29, 2007 9:26 pm
Location: Tallinn,Nõmme

Post by Martti »

Siin on päeva jooksul mõned nõrgad hoovihmad üle käinud.Taevas praegu vahelduvalt pilves.Tuul on üsna tugev.Sooja veidi üle 16.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ma ise viibisin äikese ajal Matsalus, viisin äikeseküsitlust läbi. Päev oli soe, alul selge, siis ilmusid taevasse mõned vähearenenud rünkpilved. Pärastlõunal need taandarenesid ja asendusid castellanustega. Taevas muutus järjest vinesemaks.
Maismaa kohal oli näha hästi arenenud rünkpilvi (arenenud castellnustest), kuid päris õhtul kadusid needki. Merelt liikusid ööbimiskohale kihtpilved, kuid sademeid need ei andnud, ajuti oli tuul ja siis jälle tuulevaikne. Umbes 12 ajal läksin magama, hommikul välja vaadates oli üsna tuuline, siin-seal fractus-tüüpi rünkpilved, tuul oli edelast (enne lõunakagust). Vine säilis, mis näitas eilset kohati päris sügisese ilma saabumist.
Ühed ööbijad olid äikest kaugel idas öösel poole 2 ajal näinud, millest saingi teada toimunud äikesest. Vihma ei tulnud, ainult pidevalt sähvivaid välke nähti. Ka mõned teised inimesed, keda küsitlesime, olid öösel eemalolevat äikest täheldanud.
Post Reply