Äikesevõimalus 30. juunil - 2. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Põhjas (Laupast põhjas) äsja müristas 2 korda. Seal on tõesti ka üks pilv näha mis äikesepilve mõõdu välja annab. Isegi sajuala on sellel pilvel täitsa olemas. Esialgsel vaatlusel tundub see siiapoole liikuvat. Esimene müristamine oli kell 18.46, teine 18.49. Just müristas kolmandat korda ja veel päris pikalt. Äikese kaugust on raske määrata sest välkusid pole mul veel näha õnnestunud.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
S.prits
Posts: 99
Joined: Sat Jun 09, 2007 9:52 am
Location: Unipiha k,nõovald,tartumaa

Post by S.prits »

Siin ka müristas põhjapool :)
Kuumus
Posts: 272
Joined: Thu Mar 22, 2007 2:44 pm
Location: Lõuna-Eesti

Post by Kuumus »

Nädal aega pole äikesest mingit märkigi olnud. Ei tea millest teie siin räägite. :?
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupal piirduski see äike vaid 3 müristamisega ja ka vihma eriti ei tulnud :(
See pilv on veel peakohal, nii et kõik on veel võimalik.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

Kuumus wrote:Nädal aega pole äikesest mingit märkigi olnud. Ei tea millest teie siin räägite. :?
eesti on suur ja lai ning ei piirdu ainult lõuna eestiga.

ilma kohapealt on kagus kabedamaid rünki suunda pole aega määrata olnud.
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Post by Egon Tinno »

Kaarel wrote:
Kuumus wrote:Nädal aega pole äikesest mingit märkigi olnud. Ei tea millest teie siin räägite. :?
eesti on suur ja lai ning ei piirdu ainult lõuna eestiga.

ilma kohapealt on kagus kabedamaid rünki suunda pole aega määrata olnud.
Õigus. Üle Eesti leivaid äikseid on harva! Tore kui kellelgi õnnestub neid kohata. :)

Türi rünkpilved on jätkuvalt ka siia näha, kuid ilmselt nõrgeneb äike ja suud paistab ka olevat hoopis lõunast-kagusse, nii et siia nad ei jõua. :cry:
Temp: 22,4oC Taevas on peaaegu selge ja tuul nõrk.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türist läänes oli tõepoolest äike 18.50 ajal, mis piirdus 3 müristamisega. Viimane neist oli pilv-maa välk, 4-5 km läänes, nägin lööki.

Sajutsoon oli armetu sellel pilvel, paistis läbi pidevalt ja üsna hästi ka sealt, kus üritas enam vihma langeda.

Ja mingi üle tunni võttis sellele pilvel aega, et koguda äike, nägin seda juba 17.30 ajal põhjas vaikselt "küpsemas".

Ühesõnaga, nagu oleks võinud korralik äike ja pilv tulla, aga midagi, ma ei tea mis, oli puudu atmosfääri tingimustes...
Äikest!
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Otseselt polnudki midagi puudu; lihtsalt atmosfääri labiilsus polnud korralikuks äikeseks piisav (samas, Peipsi taga ja Soomes oli ebapüsivus piisav). Mõnikord ei arene korraliku äikesepilve välja, kuigi tingimused on sobivad või asub konvektsiooni takistav tasapind liialt madalal (viimased 3 päeva näiteks - küllap panite tähele, et pilv kasvas küll ruttu, kuid valgus siis laiali kihtpilve sarnaseks. Takistav kiht oli umbes 3-4 km kõrgusel, mis takistas äikeste teket).
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Pean tunnistama, et väga hariv postitus see eelmine ka mulle mu loodusgeo baka hariduse ja äikesehuvile vaatamata :D

Njaa, seda rünkade arengut ja siis kihina ehk kihtrünkpilvisusena suht madalal laiali hajumist olen viimastel päevadel tähele pannud küll. Ja see takistav kiht konvektsioonile, seda olen muidugi ka kuulnud. Aga ei olegi vist varem niimoodi otse veel ise seostand, et selle rünkade madalal laiali valgumise taga just see takistav kiht on.

Aga täna siis kohati seda kihti polnud või oli see mõnevõrra kõrgemal kui eelnenud päevadel? Sest täna nägin ikkagi laialivalgumist ja kiudpilveloore mitmete rünkpilvede tippudes, mida päeva jooksul Türilt näha oli. Seega, jääkristalle pidi olema ja piisavalt kõrgust järelikult pilve tipu jäätumiseks. Sellel nadil äikesepilvel oli ka kiudpilvetipp täiesti olemas, ulatus üle seniidi lõuna-kagusuunas, kui müristas.
Äikest!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Ise olin vahepeal umbes 8km Tartust loodes. Kell 16.30 oli näha põhjas suhteliselt suure arenguga rünkpilvi. Edasi tekkis kirdesse rünksajupilv. Pilvi ise oli küll väga kaugel kuid kella 17.15 paiku oli sealt kuulda paari väga kauget müristamist. Edasi pilv eemaldus ja hääbus.

Juba kell 17.40 oli tumenemas lääne ja loodetaevas. Kogu see protsess käis aeglaselt, kuid kell 18.53 oli kuulda lääneloodes esimest väga kauget müristamist. Edasi pilv veidi lähenes, kuid liikus siiski lääne poolt mööda. Müristas umbes 2-3 minuti tagant. Kell 19.23 nägin välku ning müristas 15km kaugusel. See jäigi selle äikse viimaseks müristamiseks ning lagunev pilv eemaldus lääneedelasse. Tegemist oli väikse äiksepilvega ning selle all sadas ilmselt vaid nõrka vihma.

Samal ajal oli tekkinud loodesse veel üks rünksajupilv. See oli eelmisest tumedam ning suurem. Ajavahemikus kell 19.30-19.40 oli kuulda sealt paari ülikauget müristamist. Edasi pilv küll lähenes, kuid äikest tema sees enam polnud. Äiksepilve jäänused läksid minu asukohat mööda ja sadu nad ei toonud. Kell 20.15 oli pilvest järgi jäänud vaid riismed.

Veel kell 20.00 olid loodes ja põhjas korralikud rüngad, kuid tunni aja pärast olid nad kõik lagunenud. Ka Tartusse ei toonud ühegi äiksepilve riismed sademeid.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Eile oli takistav kiht hommikul küll olemas, kuid see oli katkendlik ja õhem kui üleeile. Päeva peale kiht kadus ja rünkpilved arenesid niipalju, et tipud jäätusid. Korralikke äikeseid ei tekkinud seetõttu, et õhumassi energia (ebastabiilsus) polnud korralike äikeste tekkeks piisav, ent siiski positiivne, mis võimaldas nõrku äikeseid.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Lagujas äikest eile ei olnud. Aga rünksajupilvi oli küll näha. Õhtul pilvisus hõrenes. Samuti olid ka rüngad tõepoolest väga kõrgel.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Tallinnas ka eile äikest ei olnud. Soome pool mingi pilved olid, aga siin oli üsna päikesepaisteline ilm.
***
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Soomes olla äikest olnud eile. Ka mul tuttav Mikkelis ütles eile, et tal oli äike. Hetkel on pilved taas kõrguma hakanud ning õhutemperatuur on 23.5 kraadi
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Millises teemas arutelu toimub? Juhul kui siin, siis peaks teema pealkirja muutma. Ka siin on rüngad arenema hakanud, kõige korralikumad rünkpilved asuvad põhjakirdes. Kuna tuul on nõrk ja sooja on 23 kraadi, siis on äiksed täna õhtupoolikul täitsa võimalikud.
Post Reply