17. juuni 2014 lume- ja lörtsisajud

Postitused sademete kohta
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

17. juuni 2014 lume- ja lörtsisajud

Post by Jüri »

Lund registreerisid mitmed vaatlusjaamad, rekord on kindlasti. Sademete kohta nii: ma teen vahet veel lörtsil ja märjal lumel. Märga lund nimetavad inimesed sageli ka lörtsis, lobjakaks vms. Märg lumi võiks küll kuuluda lumerekordite arvestusse, kuid vaatlustes lumeks arvestamisel jm juhtudel pole nii kindel. Lörts sajab koos vihmaga või on vähemasti selgelt sulanud helvestena, aga märg lumi ei saja vihmaga koos (siiski koos uduvihmaga olen näinud, aga uduvihm ja vihm on erinevad sademeteliigid - tekkeprotsessid erinevad) ja helbed on pigem niiskunud kui päris sulama hakanud.
Lisaks lörtsile ja lumele (vaadeldakse koos märja lumega) sadas veel rahet, peenrahet, lumekruupe ja jääkruupe; peenrahe puhul jäätükkide läbimõõt on alla 5 mm, kui on rohkem, siis on päris rahe.
Lisaks on sõnastikus selline info: http://www.ilmateenistus.ee/ilmatarkus/ ... umekruubid, http://www.ilmateenistus.ee/ilmatarkus/ ... jaakruubid ja http://www.ilmateenistus.ee/ilmatarkus/sonastik/#rahe (pole vahet tehtud rahel ja peenrahel.
Hankisin ka lihtinimese arvamuse sademetest: Kui keegi minu kui tavakodanikust võhiku arvamust küsiks, siis mina liigitaksin sademed laias laastus kaheks: tahked ja vedelad. Kui pole vedel (vihm), siis on tahke (rahe, lumi). Aga spetsialistid võivad muidugi peenemalt liigitada.
Siin kindlasti pöörata tähelepanu asjale, et sugugi kõik inimesed ei tee vahet rahel ja lumel. Vastus lausetele Rahet sajab muidugi ka suvel. Samas lumerekordiks seda ei peeta: mõnes mõttes ma saan sinust aru, sest jah, suvel on varemgi rahet sadanud.

Ilmateenistuse seisukoht: Eilne päev läheb ikka kirja, kui hilisem lumesadu. Tinglikult nimetame seda siiski rekordikorduseks, sest 17. juunil 1982 tuli Tiirikojal lumekruupe, mida kunagi otsustati lumesaju alla arvata.
ilmjainimesed.blogspot.com
Kairo
Posts: 34
Joined: Thu Oct 24, 2013 10:47 am
Contact:

Re: 17. juuni 2014 lume- ja lörtsisajud

Post by Kairo »

Foto 17. juuni lumesajust Lääne-Virumaal Simunas. Foto jäädvustas minu vanaisa.
Image
Post Reply