Äikesed 12-13. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by vaatleja38 »

Mõni koht saab jälle täna üle mõistuse vihmakoguseid :?
Tallinnale läheneb jälle pilverida
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Soebralik »

Vihma ikka tuleb aeg-ajalt, aga korralikku äikest pole mina sel aastal veel kogenud. Eile natuke plärtsutas, aga ei midagi erilist ja seegi polnud pea kohal.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Tanel »

Huvitav, Matsalu lahe juures on Sürgavere radari järgi pikka aega üsna koha peal üks intensiivset sadu andev pilv. Ilmselt seal on sajukogused juba kuunormi kanti, aga kuna pole ühtegi EMHI jaama seal, mis sademeid mõõdaks, siis jäävadki kogused teadmata.
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Kristjan »

Tanel wrote:Huvitav, Matsalu lahe juures on Sürgavere radari järgi pikka aega üsna koha peal üks intensiivset sadu andev pilv. Ilmselt seal on sajukogused juba kuunormi kanti, aga kuna pole ühtegi EMHI jaama seal, mis sademeid mõõdaks, siis jäävadki kogused teadmata.
Ise just sama asja täheldasin. See intensiivse sajualaga pilveke sisuliselt keskpäevast saadik seal ja kui nüüd seda CAPPI animatsiooni liigutada nagu vana korsten tossab ja lõppu ei tule. Ei tea kas on ka lootust aga väga ootaks öist tugevat äikest siia kanti. Päev on olnud sademete rohke, kuid kõik äikesed on küll väga nõrga iseloomuga.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by käpa »

Olen selle suitseva korstna põhjaservas.äike hakkas kella kolme paiku ja praegu kestab.sajukogus võib kiskuda sinna 50 mm kanti.sadememõõtja on 3 km kaugusel.ei saa helistada ka . levi on vilets ja tavatelefonid on väljas.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by vaatleja38 »

Homme vist Kasari jõe veetase tõuseb üsna järsult
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Kaarel »

vaatleja38 wrote:Homme vist Kasari jõe veetase tõuseb üsna järsult
Ma nüüd natukene torgin. Kasari mõõtejaam on suure Kasari peal, tänu sellele ei pruugi marginaalset veetõusu tulla, kuna mitmel lisajõel ei ole suuri sajukoguseid esinenud. Et tekiks (flash flood) peaks pidev sajuala kulgema piki jõge või jõgikonda. Vt. 21 mai õhtupoolikut ja Velise jõgie sel hetkel kulges sajutsoon piki jõe kesk ja ülemjooksu. Kaasnev veetõus oli muljetavaldav.
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Kristjan »

Natuke spekuleerides võib öelda, et selleks korraks on pidu läbi. Läänekaartest läheneb miski poolsurnud pilveke aga müristamist pole sealt enam kostunud. Kokkuvõttes - nende päevade jooksul palju vihma ja vähe äikest.

Image
Last edited by Kristjan on Fri Jul 13, 2012 11:12 pm, edited 1 time in total.
jaanek100
Posts: 16
Joined: Mon Sep 12, 2011 8:56 am

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by jaanek100 »

Tegin loojangu ajal Kirikukülas pilte ja saan näidata pilvemoodustist Kasari suudmest.
Link: https://picasaweb.google.com/1026104191 ... 9495143586
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by vaatleja38 »

Natuke eksid Kaarel - siiski juba mingi 20cm tõus registreeritud (eilseni oli trend kergelt hoopis allapoole)ja ilmselt homseks tõuseb veel
http://www.emhi.ee/index.php?ide=9,654&id=4
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Kaarel »

vaatleja38 wrote:Natuke eksid Kaarel - siiski juba mingi 20cm tõus registreeritud (eilseni oli trend kergelt hoopis allapoole)ja ilmselt homseks tõuseb veel
http://www.emhi.ee/index.php?ide=9,654&id=4
Ma Natuke liialdasin jah. Veetase muidugi tõuseb, lihtsalt see veetaseme tõus ei ole katastroofiline ja Kasari stardipositsioon on õnneks võrdlemisi madalal.
Ma natuke kirjutan sellest siia teemasse veel. Ma rohkem pidasin silmas sellist järsku veetõusu, mis võib ka mõningaid jamasid tekitada, kuna algab nii järsku. Hetkel on üks selline vaatluspunkt kus seda näha saab Vihterpalu. http://www.emhi.ee/ilma_andmed/graafik/ ... 97&param=0 Seal on täheldatud ligi meetrine veetaseme tõus võrdlemisi lühikese aja jooksul.
Velise uputusest kirjutan natukene veel kuna ma olen oludega võrdlemisi hästi kursis.
Lisan kõigepealt lingi EMHI graafikule http://imageshack.us/photo/my-images/80 ... putus.png/ (emhi kodulehelt nii vanu graafikuid ei näe). Kui veetase tõuseb 6 tunniga 63 cm juurest 116cm juurde (siinne maksimum on jäänud 160 cm kanti, mis oli tingitud sellest, et mõõturi juures oli jää keskvees, ehk siis vesi voolas jää pealt ja jää alt.) Tegelik veetase võis siis jääda kuskile 130-140 cm juurde. Selline järsk veetõus võis Velise jõe alamjooksul paate, mis iganes muid asju veest ja vee äärest ära viia. Paar nädalat pärast seda kõrget veeseisu käisin u 15 km kaugusel allavoolu mõõdetuna punktist Valgu. Jõgi on seal juba piisavalt palju suurem ja laiem ja üks kallas on üldjuhul laugem ja teine veidi järsem. Olles veepiiril, siis oli selgelt aru saada, et seal oli veetaseme tõus olnud julge kaks meetrit.
Kõva offtopic, aga kuna teema on juba lõppenud siis kuskile peab ka selliseid analüüse postitama.
Mainin lihtsalt selle ära: et Kasaril selline seis tekiks, on vaja, et kõikidel jõgedel sajaks utoopilistes kogustes.
Mul on kahju, et ma selle maikuu nädala jooksul Vigala ja Kasari jõe graafikuid ei võtnud, kuna andmetest on näha, et sadu esines ka Vigala jõel ja veetaseme tõus oli vähemalt 30 cm. Kindlasti oli ka mõju Kasaril tunda, lihtsalt veetõus on selleks ajaks juba nii hajunud, et ei ole enam nii hull see asi kui ülemjooksudel.
Tuleb rõõmustada selle üle, et elukoht ei ole mõne mägijõe kõrval.
tiigrimiisu
Posts: 44
Joined: Thu Jul 28, 2011 8:59 pm
Location: Pärnumaa, Häädemeeste

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by tiigrimiisu »

Häädemeestel oli eile vesipüks http://www.youtube.com/watch?v=yQQLZNpneFA
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by vaatleja38 »

Sain kindla info ,et päeval oli Harjumaa Kose läheduses vähemalt 1 välgulöök seega 14.juuni on ka äikesepäev ja teema võib ulatada tänaseni.
EDIT: ja Loksa piirkonnas oli ka midagi olnud
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by käpa »

Korralik veetõus oli Martna jõel, Rägina kuivenduskraavil ja Liivi jõel kuna sajuala oli nende jõgede vesikonnas.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 12-13. juulil

Post by Kaarel »

käpa wrote:Korralik veetõus oli Martna jõel, Rägina kuivenduskraavil ja Liivi jõel kuna sajuala oli nende jõgede vesikonnas.
Kõige enam kahju on sellest, et EMHIl ei ole võimalik katta kõiki jõgesid mõõtejaamade. info baasilt siin väikeses ent mitmekülgse ilmaga Eestis oleks see super.
Post Reply