Lumetorm 9-10. detsembril

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by käpa »

See oli lollus et maja välisuks sai väljapoole käima pandud.lumehang on ukse ees. anndis ikka lahti lükata.hetkel sajab ja tuiskab.kõlma on -5,1 kraadi.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Raul. K »

Öö jooksul on ikka lund juurde tulnud, pakun, et tsükloniga on sadanud nii 25-30cm lund. Paksust täpselt mõõta ei saa, sest lumi on ebaühtlaselt jaotunud. Kui eile õhtul oli päris vaikne, siis nüüd on tuul endast üha enam hakanud märku andma. Lund tuleb juurde ja esineb ka tuisku.
Terevisioon tegi lumetormist hea ülevaate ja sealt kuuldud uudiste põhjal pääses Tartu üsna kergelt, näiteks olid Virumaal paljud inimesed lumevangis. Ütleksin, et siinkandis jäi seekordne lumemöll 2008. aasta märtsi ja novembritormile alla. Samas ütles Merike Merilain kella üheksases ilmateates, et Väike-Maarjas on lund juurde tulnud lausa 38cm!
Last edited by Raul. K on Fri Dec 10, 2010 10:47 am, edited 1 time in total.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Tarmo Tanilsoo »

Terevisioonis iga 30 minuti järel andis Taimi Paljak ilma kohta ülevaate. Siin on informatsioon lume paksusega selline, et kui eile hommikul oli lume paksuseks 10 cm, siis täna on 40.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Hannes
Posts: 70
Joined: Thu Aug 12, 2010 1:15 pm
Location: Otepää

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Hannes »

Siin tuiskab pärist kõvasti.Aga ma kuulsin ,et hullem torm veel ees? On see tõsi?
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Raul. K »

Hannes wrote:Siin tuiskab pärist kõvasti.Aga ma kuulsin ,et hullem torm veel ees? On see tõsi?
Ei usu. Sajualad kuivavad silmnähtavalt kokku ja varsti peaks ka tuul hakkama nõrgenema.
Eile oli ikkagi äikest olnud: http://www.virumaateataja.ee/?id=355354
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Tarmo Tanilsoo »

Hannes wrote:Siin tuiskab pärist kõvasti.Aga ma kuulsin ,et hullem torm veel ees? On see tõsi?
Kust sa seda kuulsid? :shock: Väide on enam kui kahtlane.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Soebralik »

Meie siin Lagujal pääsesime suht kergelt. Lund küll tuli, kuid põhiliselt eile päeval. Õhtupoole oli üsna vaikne. Täna ikka tuult on, kuid mitte hullusti, tuuletugevus 4-12 m/s. 2008-l aastal oli meil tuul ja lumesadu tunduvalt korralikumad ja siis ulatusid hanged kohati meetrini. Samas lagedatel kohtadel oli lumi tuule poolt õhukeseks puhutud.
Külma aga ei taha, mis tasapisi tuleb.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ma tuhnisin pisut oma andmetes ning selgub, et tänane Monika on isegi kahe aasta tagusest Irmelast lumisem kui võrrelda lume paksuse muutust. 22-23. novembri 2008 vahel suurenes lume paksus 22 cm, siis 23-24. novembri järel 9 cm. Kokku - enne tormi oli maas 2 cm, pärast tormi 33 cm. Eile hommiku ja tänase hommiku vahel on aga lume paksus suurenud 30 cm.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Tarmo H »

Laupal lõppes intensiivsem lumesadu juba kesköö paiku. Samas sadu jätkus üha nõrgenevas tempos hilise pärastlõunani. Aga seda lumetormi võib siinkandis küll pidada vähemalt viimase 20 aasta rängimaks. Kui enne lumetormi oli lund maas umbkaudu 15-20 cm siis nüüdseks on see suurenenud 40-50 cm-ni. Lõviosa sellest lumekogusest tuli maha eile ajavahemikul 18.00-23.00. Siis oli sadu tugev või väga tugev.
Hommikuks nagu karta oligi oli siin üsna suur kaos. Külavahetee oli umbes 30 cm paksuselt täis sadanud või tuisanud. Tuisuvaaludes oli lund enamgi. Lisaks oli teeservas üks auto mis oli lootusetult lumes kinni. Natuke maad edasi oli üks puu risti üle tee. Seega tee ikka nii kinni kui olla andis. Peale teelelangenud puud oli tee õnneks lahti lükatud ja pääsesin edasisest lumes sumamisest. Õnneks külakeskuse teed olid lahti lükatud juba enne 8 hommikul ja jõudsin kenasti bussi peale et Türile tööle sõita. Kuna pidin tööl olema terve päeva ei saanud ma selle võimsa mõllu tagajärgedest pilte teha ega ka filmida, millest on muidugi äärmiselt kahju :(
Huvitav oleks teada mida eelolev talv kavatseb ilmade osas ette võtta. Arvan et asi kisub väga huvitavaks juhul kui sulasid ei tulegi ja suured sajud jätkuvad.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Soebralik »

Eks praegu on lumi ka ühtlasemalt kui 2 aastat tagasi. Ja siis olime ikka põhjalikult kinni. Laupäeva õhtul hakkas sadama, siis pühapäeva hommikul sain veel sõita ja siis oli teisipäeva pärastlõunani kõik ümberkaudsed teed kinni. Ja kas pole nii Tarmo, et seekordne lumi on kohevam ja kergem?
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by Kaarel »

Ma ei tea kuidas teil lõunas ja põhjas ja kõikal mujal selle lume kohevusega on aga siin keskel on tuisukohtadest lume loopimine suht tüütu, kõigepealt lõika labidaga sobiv tükk, ja siis tõsta see kuhugi ära. Kuna see lumi nii tihe/tugev on, siis tekkis küsimus, et kas tuisuga tekib sama efekt mis lumelaviini ajal? Lumelaviini ajal teadupärast lumi sulab hõõrdejõu tulemusel ja peale paika jäämist on lumi sisuliselt kivikõva.

Teeolud saadi isegi üllatavalt vara kontrolli alla, kuigi jah... sahk pidi mõnda teed iga tunni tagant läbi sõitma, et tee lahti püsiks.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Lumetorm 9-10. detsembril

Post by erikEST »

Omal nahal sai kogetud kuidas isegi rongid tuisuilmale alla vandusid. 9.dets õhtul peatus Paldiski rong iga pöörangu juures korduvalt. Pikem seisak tekkis Valingu ja Keila vahel kus rahvas "keerutas niisama näppe" üle tunni aja. Arusaamatuks jääb mulle mida kontrolöriga sõimlemine aitab. :D Tema ei saa küll ju tormile pidurit peale panna. Loogiline, et ei saa edasi kui õues nähtavus null ja rööpaid pole tuisus ollagi rääkimata siis pöörangute liigutamisest. 10.dets hommikul oli sama lugu. Rongi ei tulnud üle poole tunni. Kui tuligi siis liikus see alles Paldiski poole ja siis linna poole tagasi. Loomulikult läks külmetunud inimmass kohe rongi, et ikkagi sooja saada. Tallinna jõudis rong 2h hiljem planeeritust ehk siis u 9.30. Siis hakkas suurem lumemöll ka juba lõppema. Tallinnas vähemalt küll. Sedasi siis minuga :)
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Post Reply