Äikesed 17.-20. augustil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Kui FLC-d uskuda peaks Lääne-Eesti olema kaetud äikestega ja kui vaadata EMHI kodulehelt tänast prognoosikaarti, on pilt päris rõõmustab vähemalt siia Kesk-Eestisse on äikest loota.
Ilma hetkeandmed Laupal (kell 12.00) leiad siit:
http://www.heavyweathertest.info/test/18794.jpg
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Weather Online näitab kogu hommikupooliku läänerannikul ja saartel äikest. Türil ilus ilm, kell 12.30 oli:

Õhurõhk 762 mm/Hg, stabiiline
Õhutemperatuur 26,1 kraadi
Tuul kagust ja lõunast, mõõdukas
Pilvisus 8 palli (Kiudpilved, kiudrünkpilved, kõrgrünkpilved, rünkpilved)

Läänes on kõrguvaid rünkpilvi 1-2 palli, ja täna nad tõesti kõrguvad, ühe alus oli 5-6 korda lühem kui kõrgus just äsja.
Äikest!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Läänetaevasse on kiirelt hakkama tekkima rünkpilvi, mis annab tunnistust et lähenemas on niiskem õhk. Õhurõhk on hakanud äkki langema.
Ilma hetkeandmed Laupal:
http://www.heavyweathertest.info/test/2024.jpg
Automaatilamajaam on andnud tormihoiatuse, kuna õhurõhu langus on KIIRE!
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

Aike raplas mul kodus hetkel netiga sandid lood hetkel olen teel kose-uuemõisa. Msn ütleb neti problaks default gateway ma sest aru ei saa.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türist loodesse on tekkinud rünksajupilv, umbes kella 14 paiku moodustus selle alla sajutsoon. Kell 14.56 müristas korra nõrgalt.

Kuusikul (60-70 km Türist lääneloodes) oli EMHI andmetel äike kell 15 ja tuul kuni 13 m/s iiliti. Seal ka õhutemperatuur äikse mõjul +19,5 kraadini langenud, samas kui Türil on valdavalt päikeseline ja +27 kraadi.
Äikest!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupat on juba igast küljest piiramas võimsad rünkpilved, mõned on lausa pea kohal! Ise ma müristamist pole veel kuulnud. FLC järgi hetkel äikest Eestis pole, weatheronline ja estofexi järgi on äikest esinenud Rapla kandis.
Ilm püsib endiselt palav, vahepeal pikema päikesepaistega tõusis õhutemperatuur siin +25,9 kraadini (kell 14.43), õhuniiskus on tasapisi langenud (kahjuks). Samas õhurõhk jätkab kiiret langust. Kui vaadata oma automaatilmajaama programmi arvutist, siis ilutseb seal vihmapilv välgunoolega. Ka weebi üleslaetavate lehtedel on automaatselt lisatud tormihoiatus. Hetke ilm Laupal on järgmine:
http://www.heavyweathertest.info/test/28146.jpg
Korraks lehe üleslaadimise ajaks tõusis õhuniiskus 52%-ni, nüüd kukkus taas.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Velx
Posts: 9
Joined: Thu Jul 06, 2006 3:04 pm
Location: Türi

Post by Velx »

Türil juba müristab kõvasti.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Suure-Jaanist möödus idapoolt üks päris võimas äiksepilv, välgulöögid olid siiski kõik kauged, vihma tibutas ka paar minutit.
Sooja 23,8C, niiskus 61%

Tegin sellest pilvest ühe pildi ka:
http://www.zone.ee/tanelv/IMG_1699.JPG
Margus
Posts: 50
Joined: Thu May 25, 2006 9:41 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Margus »

tartus on äike!!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türil oli äike:

Kell 15.30-st: rüngad kogunevad linna lähedal läänes, kiiresti kõrgusse kasvades, 15.40 ajal tekkib sajutsoon liitunud rünkpilvede alla läänes.

15.47: müristab, +25,9 kraadi, loodes näha rünkpilvede tipu hajumine, alasitaoline moodustis.

16 paiku: äikesepilv Türist loodes-põhja tugevneb, 2 km põhjaloodes pilv-maa välk.

16.15-16.35: linna kohal tumemust pilvevall, kirdes paistab alt läbi, idas ja põhjas aga ulatub maani (sajutsoonid). Pilvedes tihe müristamine. Samal ajal läänest särab päike, minu vaatluskohas linna lääneosas vihma ka ei saja.

16.27: pilv-maa välk 0,3 km idas, tõeline kärgatus!!!

16.35-17.00: ei saja jätkuvalt, äike kõmiseb põhiliselt pilvedes, aga otse Türi kohal.

16.44: võimas pilv-maa välk minust veidi edelas (välgu ja raksaka ajavahe alla 1 sek).

17.00: pilv lõplikult Paide suunas kaugenenud (Paides asfalt ujub webcam-i pildi järgi).

17.15: Türil +22,3 kraadi sooja, äike kirdes ja nõrgeneb.

17.30 paiku: uus äikesepilv areneb idas, hämardub ja müristamine tiheneb. Liigub ka Paide suunas see pilv.
Äikest!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Ka Laupale oli see seenno kirjeldatud äike hästi näha-kuulda. Siit oli see äike ikka mitu head kilomeetrit eemal. Kuid sellest hoolimata olid müristamised siingi päris valjud. Lähim välk oli siiski vaid 1,5 km põhjas (kella poole viie paiku), see oli üsna nõrk välk ja sellele järgnenud raksatus oli lahja. Välk ise oli pilv-maa tüüpi ja lõi metsa. Pildistasin ja filmisin ka seda äikest, isegi üks nõrk välk põhjataevas õnnestud videole saada. Huvitav oli jälgida kuidas loodest põhja liikuv pilv hakkas ida ja kagu poolt endasse pilverünkasid tõmbama. Pilvemassiiv laienes kiirelt üle kirde ida suunas. Seda saatsid sagedased välgud ja peaaegu katkematu müristamine. Samas laienes sajuala kiirelt kirde ja ida suunas. Laupal tuli lühiajaliselt jämedapiisalist vihma veidi enne kella nelja. Sajuhulk oli alla 0,1 mm. Idas jätkub äikesetegevus veel praegugi.

Vastus Tarmo Tanilsoole: Kahjuks pole mul praegu võimalik oma automaatjaama andmeid teksti kujul üles laadida, sest server kuhu andmeid üles laen, nõuab JPG vormingus faile (selleks on mul arvutis vastav lisatarkvara). Mul on ilmajaama tarkvaraga vaatlusandmeid võimalik konvertida küll text vormingusse (avamiseks tuleb kasutada Notepadi), Võiksin küll neid notepadi faile kuskile üles laadida, kuid neid andmeid on sealt väga keeruline lugeda. Kahjuks ei ole mul ilmajaama tarkvarast võimalik andmeid otse kopeerida et neid siis kasvõi MS Wordi kleepida, millest oleks andmeid palju parem lugeda. Ka MS Wordiga selle text faili avamine ei anna soovitud tulemust. Ilmselt peab kasutama mingit teist tarkvara mis oskaks tõlkida text faile.

EDIT: Unustasin foorumisse üle kanda T. Tanilsoo tormitelegrammid:
20.08.2006 14:37 - Tarmo Tanilsoo @ Laguja, Tartumaa teatab: Kell 14:30
hakkas müristama. Ka kesklaine on kõnekas ning praksub aeg-ajalt valjult. Praeguse seisuga(3 min monitooring) lööb välku 5-7 korda minutis. At 14:30 it started to rumble. 3 minute AM monitoring shows strike rate 5 to 7 lightnings per minute
20.08.2006 16:00 - Tarmo Tanilsoo @ Laguja, Tartumaa teatab: Mürin valjeneb. Lääneloodes on üks pilv, teine kagus
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Türil kella 17.50 paiku idas äike vaibus, sooja oli 21 kraadi, pilves.

Kell 18.15 oli edelast kuulda uut kõminat, madalate pilvede vahelt hakkas paistma uus võimas äikesepilv, selle tipuosa rüngad ja kiudpilveloor.

Müristamine jätkus 18.50-ni, suure kauguse tõttu oli see nõrk, aga üsna tihe. Välku ei näind.

Nüüd, kell 19.10 on see pilv põhiosas hääbunud. Alasi kiudpilvejäänused tulevad kohe Türi kohale. Samas on loodes näha laialivalgunud võimsa äikesepilve tipp. Ja kaugel edelas ja lõunas on kohe palju kõrguvaid pilverünki, mis järgemööda kiudpilveloore peale kasvatavad. Niiet nagu põrgukatel siin ümberringi ühtäkki!!!
Äikest!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Kuulsin, et Tartus oli olnud normaalne äike, aga ise olin sel ajal rõngu kandis. Sealt läks kaks äikesepilve mööda, ja hiljem sadas veidi vihma ning see oligi kõik. Hetkel ilm pilves selgimistega ja sajuta ning õhutemperatuur on +20 kraadi.

Emhi on ka andnud äikesehoiatuse:

20.aug. ja ööl vastu 21.aug. on mitmel pool äikest. Tuul on muutliku suunaga 1-7 m/s, kuid äikesega võib kaasneda tugevaid tuulepuhanguid.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Siin Laupal on ilm juba tükk aega rahulik olnud. Lõunas ja edelas on küll kahtlaseid pilvi kuid paistab et neist eriti enam midagi oodata pole. Õhutemperatuur kukub pidevalt seoses õhtu saabumisega ja see pole äikese tekkeks enam soodne. Hetke ilmaolud siin on järgmisel lingil nähtavad:
http://www.heavyweathertest.info/test/21269.jpg
Nagu näha on tormihoiatus automaatselt juba maha võetud. Õhurõhk enam eriti pole langenud, vaid püsib stabiilsena.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

2 tarmo h:esiteks miks pead sa seda ütlema et rapla kandis on äike mu postituses oli ju selgelt ja otsekoheselt öeldud et raplas äike sellest ikka peaks ju aru saama.
teisex:sa võid ju infot ka niimoodi edastada nagu sa enne edastasid et kirjutasid kõik andmed siia lehele see pole ju eriti raske.


mul ikka vedas täiega et täna valgus olema ei pidand siin ei sadanud vihma ega olnud lähemal kui 15km äikest.

kui kose-uuemõisa jõudsime siis olime seal veidi ja siis lähenes üks pilv suunda ei osand määrata müristas suht tihedalt aga see naq hajus ära aga kaugemal oli müristamist ikkagi kosta.

siis sai seal ringi kolada.

siis läksime oxforelli kala püüdma seal hakkas müristama siis hakkas ka vaikselt sadama kui pool tunid oli püütud sain lõpuks enda vikeri kätte viisime sinna ära maksime kinni ja siis hakkas kallama siis oli veidi vaikust ja hakkas suht lähedal mõned korrad müristama.
mõnel kalapüüdjal seal ikka vedas viskas sisse ja sai kohe kätte aga mulle selline variant ei meeldi siis ikka huvitavam kui saad akuem õngitseda. aga mõnel oli väga halb vedamine mõnel läks mitu korda kala täitsa kalda peal otsast ja siples end tiiki sest tiigist voolab pirita jõgi osaliselt läbi.


rapla äike oli võimsam sellest päris kõvasti sest raplas lähenes pilv palju kiiremini ja müristamine oli müristamises kinni ühe alla 3 km välgu ma kuulsin ära siis oli minek kose-uuemõisa

kui tagasi jõudsime siis raplas oli ikka kõvasti sadanud kõik kohad ujusid lausa.


siin on hetkel mingi pilv edelas.
Post Reply