Tsüklon ja äikesed 24-25. märtsil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Tsüklon ja äikesed 24-25. märtsil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Täna siis taas näha ringi uitamas cumulus congestuseid ning ka rünksajupilvi. Samal ajal on Eestit raputamas ka tugevad tuuled. Siin Lagujas on täna ennelõunal esinenud ka lumekruupe.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Olen hetkel Tartus. Aeg-ajalt käivad üle rünksajupilvede põhjustatud hoogsajud. Tõraveres on viimase tunni jooksul mõõdetud tuulepuhang üle 21 m/s. Ei tea, kas konvektiivsete sajualade all? Näiteks kella kahe ja kolme vahel bussiga Elvast Tartusse sõites tabas Külitse lähedal rünksajupilv ja sajuhoog - isegi paar väiksemat puuoksa lendasid vastu bussi akent nii et oli kuulda klõpsakat - ning tuule vihinat oli kuulda bussis sees isegi kui kõrvaklapid olid peas nii et tundub, et rünksajupilvedega kaasnesid tugevamad puhangud.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Kaarel »

Pole siin mingit pagi, üks sirge tuul kõik. Taevas on selge ja puhangud on tihti üle 20 m/s.
Raplamaa energiavarustus tundub ka täna ikka ülivilets olema, tuhat ja enam klienti ilma elektrita + mõned väiksemad otsad mida kaardil pole.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Raul. K »

Tartus on aeg-ajalt lumekruubihoogusid esienenud, kuid viimasel ajal on rüngad taevas kokku kuivamas. Tuul on tõesti päris tugev, kuid minu kandis erilist kahju, kui mõni väiksem oks välja arvata, pole teinud. Eriti väärib esiletõstmist Väike-Maarjas mõõdetud 26,2 m/s puhang (arvestades, et tegu on sisemaaga).
Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Tim »

Lumekruupe olen siin isegi täheldanud täna.
Tuuled küündivad puhanguti isegi sisemaal 20 m/s, nii et päris kõva möll on lahti läinud. Maja praegugi ragiseb.
Elektrita on Eestis juba mitu tuhat (~4000) majapidamist, kõige enam Pärnu- ja Raplamaal.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Kaarel »

Testbedi radarikaja on Soome kohal ka "roosa" e. siis maksimaalse tugevusega kaja näidanud, ei tea ainult kas äikest ka oli?
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24. märtsil

Post by Kaarel »

Tuul pendeldab täna (eile) oma tugevusega päris hästi, 23.00 oli Pakril tugevaim puhang 20 m/s, 00.00 aga 29 m/s Täesti ulme minu jaoks + seda ei ennustanud ükski portaal ette...
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Päeval, kui rünksajupilved läksid sajualaga üle (Tartus), siis oli küll tuul märgatavalt tugevam. Mõned tugevaimad tuulepuhangud olid seotud ülekäinud pilvedega.
Enne kl 2 öösel läks Tartust üle ilmselt rünksajupilvede süsteem. See tõi kaasa väga tugeva lumesaju (oli ka lumekruupe, aga mitte nagu päeval, kui sadu põhiliselt nendest koosneski). Tugeva tuule tõttu tuiskas. Umbes 10-15 minutiga sadas 5 cm lumekiht maha.
ilmjainimesed.blogspot.com
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24-25. märtsil

Post by Kaarel »

Estofex on kah Eesti ära märkinud täna, natuke äikest, natuke rahet. Cape ja li on ka samas täitsa olemas. Hoogsadusi on radarile üsna palju tekkinud viimase tunni jooksul.
Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24-25. märtsil

Post by Kaivo »

Tallinnas ka tuul pilve all üsna palju tugevam, just läks üle väga tugev lumekruubi sadu, kestis u. 20min, maha sadas 3-5cm .
Vaesed pärnakad kell 13.00 -
http://www.emhi.ee/index.php?ide=21&ts=1301052149&go=4
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24-25. märtsil

Post by Kaarel »

zbxkill wrote:Tallinnas ka tuul pilve all üsna palju tugevam, just läks üle väga tugev lumekruubi sadu, kestis u. 20min, maha sadas 3-5cm .
Vaesed pärnakad kell 13.00 -
http://www.emhi.ee/index.php?ide=21&ts=1301052149&go=4
Ikka tõsisem puhang olnud ;) Kust ainult selline viga sisse on tulnud, ulme...

Jõgeva kanti näidatakse hetkel ka kollaset radarikaja, seal siis ehk suurem lootus äikesteks...raheks...
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Esimesed äikeseteated saabusid ka. Pärin täpse asukoha üle, annan siis siia ka teada.
Tartust käis veidi aega tagasi korralik lumesadu üle. Lund lisandus 2-3 cm, nüüd hakkas päike läbi rünksajupilvede alasi paistma.
EDIT: Äikesest anti teada Sindist, seal nähti välku, kuuldi müristamist ning sellele järgnes lumekruubisadu tugevate tuuleiilidega. Kokku kestis see 5 min.
Tartusse on jõudmas kohe uus tugev lumesadu. Vahepeal paistis ere päike.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24-25. märtsil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kuulsin ühelt Tartu raadioamatöörilt et ka seal oli täna pärastlõunal mingi hetk välku nähtud - nii et tal raadioteski välguraksatus kuulda oli. Siin äikest pole täheldanud, küll aga paarkümmend minutit tagasi tuli enam kui poolesentimeetriseid lumekruupe koos tugeva tuulega.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Tugev lumesadu koos lumekruupidega ja tuisuga sai läbi. Kuulda oli ka ühte müristamist. Hetkel on pea kohal veel rünksajupilvede alasi, oli ka mammatuseid näha. Silmapiiri lähedal on näha uut rünksajupilvede süsteemi, mille ees on selge taevaga riba.
EMHIst öeldi, et see tugev tuulepuhang Pärnus oli ikka aparaadi viga.
ilmjainimesed.blogspot.com
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Tsüklon ja konvektiivne aktiivsus 24-25. märtsil

Post by @Tallinn »

Paistab tõesti, et kätte on jõudmas kevadine-suvine aeg. Lausa silm puhkab kui näha konvektiivseid sajualasid radaritel. Eks omalt poolt annab märku ka kiirelt muutuv ilm. 8) Soome poolt paistab veel sajualasid liikuvat Eesti poole, kas ka midagi siia jõuab ..
Image
Post Reply