Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
ain
Posts: 221
Joined: Thu Apr 05, 2007 4:17 pm
Location: Valga
Contact:

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by ain »

Raul. K wrote:See on küll üsna haruldane, et näiteks Valgas on mõõdetud puhanguid 26 meetrit sekundis, viimati mõõdeti minu mäletamist mööda sisemaal sarnaseid tuuleiile üleelmise aasta lõpus (võib-olla on vahepeal ka mõned pagituuled olnud). Tartus on tuul tõesti vägev, kuid üllataval kombel minu elukoha kandis kahjustusi pole. Tänavad on muidugi peenikest oksarisu täis, kuid suuri puid pole murdunud. Ka elekter on kenasti alles. Eks pärastlõunal hakkab tuul vaibuma, saartel on juba praegu nõrgenemas.

Edit: käisin natuke väljas oma aneomomeetriga tuult mõõtmas. Tugevam tuuleiil, mille kinni püüdsin, oli 15,5 meetrit sekundis. Tulemus ei pruugi olla siiski päris objektiivne, kuna mõõtmine ei toimunud täitsa avamaal. Samas võrdluseks, et 2011 aasta lõpus õnnestus mõõta mul puhang 18 meetrit sekundis, kuid ka seekordne torm on igati korralik.
hommikut ei ole nüüd nende andmetega veel kursis 26m/s vist päris ei olnud jah aga tuul oli ikka väga raju, nende tugevamate puhangute ajal lõid elektriliinid korduvalt kokku, mis puutub 26m/s siis jaanuari tormi ajal kui õigesti mäletan siis mõõteti 28m/s tuulepuhanguid. Pragust näitab
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Soebralik »

Oma aknast nägin, kuidas Elva kohal oli mitu väga heledat sähvatust. Arvatavasti Arbimäel põles mingi kõrgepinge seade maha. Tuul tõusis meil peale kella nelja ja püsis tugevana kuni kella 11-ni. Umbes kolmveerand neli aga nägin midagi sellist, mida elektrikuna siiamaani ei oska seletada. Kõrgepingeliini ühte traati pidi liikus vasakult paremale kiire auto kiirusel tulekera, peale seda kadus üks faas. Lõplikult läks elekter 5.03.
Nüüd siis selgus, et suurem kõrgepinge rike on siin piirkonnas, sest ka Valgamaal pole suuresti voolu. Riketest lubati, et enne homset õhtut elektrit tagasi ei saa. Seega pidin generaatori tööle panema.
Lagujal ei kohanud ka langenud puid, küll oli neid aga piisavalt Elvas. Kärneri tänav oli mingis ulatuses liiklusele suletud, kuna elekriliinid olid maha rebitud.
Aga siiski, meie pääsesime suht kergelt, kuna keskmine tuuletugevus oli siiski üsna talutav, ainult iiliti pani mõnel korral maja võbisema. Rannikul ja saartel oli aga tõesti paras möll.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Sai isegi nähtud kusjuures neid "elektrisähvatusi"(power flashes ingl k.), ise küll juhtusin nägema ida suunas, seda kella nelja paiku öösel. Aijah...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Soebralik »

Aga see tulekera, mis mööda liini kiirelt liikus, pani mind hämmastama. Ma ei suuda siiamaani mõista, millest see.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Jüri »

Millegipärast sai konvektiivindeksite prognoos väga väike, palun vabandust.

Jah, Valgas 25,9 m/s, vt http://www.emhi.ee/index.php?ide=21,540,1072 (valida 29. oktoober).

29. oktoobri õhtul oli äikest Jõgevamaal (kinnitasid vaatlejad, detektor ja radaripilt).
ilmjainimesed.blogspot.com
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by vaatleja38 »

Soebralik kas mõtlesid midagi sellist ( videos sekunditel 7 - 14 ) http://www.youtube.com/watch?v=MCnZzyKUGpY
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin sai möödunud ööl elektri tagasi. Algul küll lühikeseks ajaks, sai isegi nähtud kuidas kirdes olnud sähvatuse saatel elekter jälle ära läks, aga pärast paari korda on nüüd hommikuks tagasi. Seda postitust kirjutan aga üle 3G, sest Wimax on endiselt maas.

Ja seda postitust kirjutades tabas piirkonda ülepinge, mis ühel vanal lauaarvutil(mis ilmajaama andmeid internetti vahendas) lõi rivist välja toiteploki. Oleks vaid paar sekundit varem jõudnud välja tõmmata...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote:Soebralik kas mõtlesid midagi sellist ( videos sekunditel 7 - 14 ) http://www.youtube.com/watch?v=MCnZzyKUGpY

Tundub küll. Kuigi mina nägin seda tulekera kiiremini liikumas.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Soebralik »

Tarmo Tanilsoo wrote:Siin sai möödunud ööl elektri tagasi. Algul küll lühikeseks ajaks, sai isegi nähtud kuidas kirdes olnud sähvatuse saatel elekter jälle ära läks, aga pärast paari korda on nüüd hommikuks tagasi. Seda postitust kirjutan aga üle 3G, sest Wimax on endiselt maas.

Ja seda postitust kirjutades tabas piirkonda ülepinge, mis ühel vanal lauaarvutil(mis ilmajaama andmeid internetti vahendas) lõi rivist välja toiteploki. Oleks vaid paar sekundit varem jõudnud välja tõmmata...
Praegu on väga ohtlik aeg meie seadmetele. Täna kord vool on ja siis jälle pole. Momendil on pool tundi järjest olnud, kuid ühe faasi pinge on väga madal. Selline pinge tapaks pumba mootori.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Just... sama siin.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply