Keravälk

Postitused tõsistest ilmanähtustest üldiselt
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Keravälk

Post by Jüri »

Mida peate keravälgu põhjuseks? Kas keravälk on pigem inimsõbralik või -vaenulik? Huvitavaid linke keravälgu teemal...
Teema on eriti põhjuste osas väga problemaatiline, kuid huvitav oleks ikkagi mõtteid ja arvamusi kuulda.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

pole kunagi kokku puutunud seega ei oska komenteerida eriti küll aga sõbral on juhus olnud kus jookseb 1 metsa tukast teise ja vahepeal ka mingi veekogu on ning keravälk lähedalt mööda läheb.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Ühe korra olen näinud, ja seda mitte õues, vaid toas. 1-2 sekundi jooksul ainult oli jälgitav see nähtus, kui niigi kaua. Tuli keravälk seinakontaktist ja põrkas otse pistikupesa vastas olevat ust heleda plaksuga, minust vaid ~0,5m kaugusele. See suutis lõhkuda ka mitu arvuti komponenti, kuna neti juhe oli seinas.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Väga huvitav on kogemusi lugeda. Ehk täpsustate piirkondi, kus neid täheldati?
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Minu arvates nagu keravälk ei ole eriti ilmastiku nähtus, see tekkib vbl ainult äikese kaudu kausil juhtmetes vms.
***
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

Marek wrote:Minu arvates nagu keravälk ei ole eriti ilmastiku nähtus, see tekkib vbl ainult äikese kaudu kausil juhtmetes vms.
kuskil oli midagi kirjas et keravälk võib tekkida välgukanali kokkuvarisemisel seega ehk ikka on.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Kaarel wrote:
Marek wrote:Minu arvates nagu keravälk ei ole eriti ilmastiku nähtus, see tekkib vbl ainult äikese kaudu kausil juhtmetes vms.
kuskil oli midagi kirjas et keravälk võib tekkida välgukanali kokkuvarisemisel seega ehk ikka on.
Ühes Tehnika Maailmas oli keravälgust pikem artikkel, kunagi otsin üles ehk.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Marek wrote:Minu arvates nagu keravälk ei ole eriti ilmastiku nähtus, see tekkib vbl ainult äikese kaudu kausil juhtmetes vms.
Keravälku on ka väljas nähtud.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Post by @Tallinn »

Olen samuti keravälgust lugenud kuid näinud pole. Kuskilt suht targast artiklist lugesin mingi aeg tagasi et kõige rohkem näeb keravälku peale äikest või ka äikese enda ajal. Ja kuna tegu on lühikese nähtusega ei panda seda tihti tähele. Seega peale äikest, silmad-kõrvad lahti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Ise ma keravälku oma silmaga kunagi näinud pole. Viimane teadaolev keravälgujuhtum Laupal oli kurikuulsate 2001. aasta juulitormide ajal, mil seda minu kodust umbes 0,5 km põhja suunas nähti ja seda öisel ajal!
Olen keravälkude kohta lugenud igasuguseid jutte. Nii populaarteaduslikest teostest kui ka ajakirjandusest. Ja jutte keravälkudest on igasuguseid. Ka kurioosseid. Nimelt ühest loodusnähtustest pajatavas raamatus kirjeldati üht tõestisündinud juhtumit kus ühes USA väikelinnas avastas majaperenaine oma külmikust et kõik seal olev on millegipärast ära küpsetatud, kuigi naine teadis täpselt et oli külmikusse pannud toored toiduained. Hilisemal juurdlemisel selgus tõde. Nimelt oli keravälk külmikut külastanud ja selle sisu veidi praadinud. Külmikule endale ei teinud keravälk aga mitte mingisugust kahju.
Keravälgu käitumine on ettearvamatu. Vahel liigub ta rahumeelselt ja kaob märkamatult, ilma mingit kahju tegemata. Teinekord käituvad need agressiivselt ja võivad koguni plahvatada, tekitades nii suuri purustusi, tulekahjusid ja ka inimohvreid.
Samas kas igat keravälgujuhtumit saabki pidada keravälguks. Eriti just selliseid, mis toimuvad elektriliinide (eriti aga kõrgepingeliinide) läheduses. Mõni "keravälk" võib olla hoopis liinirikkest tekkinud elektrikaar, mille äike vallandas. Elektrikaared on tänu oma eredusele ja akustilistele efektidele vägagi sarnased keravälkudele. Muidugi ei saa kunagi kindel olla et tegemist on siiski keravälguga. Vahel toimuvad taolised protsesid lihtsalt nii kiirelt et inimene ei suuda olukorda piisavalt selgelt fikseerida ja sellistes olukordades võib mängu tulla inimese alateadvus ja fantaasia, nende tulemusel võib vahel igast valgusesähvatusest keravälk sündida. Palju oleneb seejuures just inimesest endast, tema meeleolust, vaimsest seisundist, haritusest jms. Sellele võivad aga oma mõju anda veel ka keskkonnatingimused (pimedus, valgusobjekti varjavad puuoksad vms, peegeldused)
Keravälgu tekkemehhanism on siiani mõistatus. On pakutud erinevaid hüpoteese kuid midagi paikapidavat pole seni leitud.
Igal juhul pakub keravälgu saladus veel tulevikuski mõtlemisainet, seni jääb see nähtus aga salapäraseks, ootamatuks ja hirmutavaks loodusnähtuseks.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Post by seenno »

Nagu lugenud olen, seostatakse keravälku joonvälgu löögiga. Kusjuures arvatakse, et mitte igasugune joonvälk ei tekita keravälku. Nende ilmumist seostatakse võimsate + laenguga pilv-maa välkudega. + laenguga on keskeltläbi 5-10% kõigist pilv-maa välkudest. Enam lööb plussvälke lagunemisstaadiumisse jõudvates või juba jõudnud pilveelementides. Need liiguvad äikesesüsteemides tagaosas, seepärast nähakse ka keravälku kõige sagedamini siis, kui äike on just lõppemas. Keravälgu ilmumisele peaks tüüpilselt eelnema lähedane välgulöök ja korralik piksekärgatus.

Kuigi otseselt pole keegi suutnud tõestada keravälkude seost joonvälkudega, millel plusslaeng, on sellised joonvälgud siiski väga huvitavad. Nad on võimsamad ja pikemad kui tavalised joonvälgud. + laenguga pilv-maa välgud tekitavad ka elfe ja spraite, ehk elektrinähtusi äikesetormidest kõrgemal, 25 - 100 km kõrgusel. Seda on otseselt tõestatud videote ja radarite abil, et enne hetk enne elfide või spraitide ilmumist sähvatab tormisüsteemis + laenguga pilv-maa välk.
Äikest!
Post Reply