Ennustame kevadet 2014

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Ennustame kevadet 2014

Post by AikeseVideod »

Ilmad juba praegu kevadised, paljudes kohtades on lumi täiesti ära sulanud. Aeg on jõudnud sinna maale, et võib alustada kevade prognoosimisega.

Nagu juba pikemat aega tagasi kokku lepitud, võib võrrelda eelmiste aastatega, avaldada oma arvamust "kohvipaksu pealt ennustajate & ilmaennustajate ennustuste kohta" või ennustada ise.
Tarmo Tanilsoo wrote:Ning omapoolse ennustusega välja tulete, siis kirjutate mõne sõnaga välja ka metoodika, mille põhjal on see tehtud ja miks selline seisukoht on.
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

sonyboy
Posts: 24
Joined: Fri Mar 09, 2007 3:27 pm

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by sonyboy »

http://ilmajaam.postimees.ee/2701738/va ... rraks-labi

postimees kirjutab, et pakast enam ei tule enne kevadet. kuidas ennustate, kas kevadel tuleb pakast siis?

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by vaatleja38 »

Ennustus kevadeks
MÄRTS
Märts peaks tulema normist oluliselt soojem seda eelkõige kuu 2.poole arvelt (Prantsusmaal-Skasamaal võib soojematel päevadel tulla juba +20). Kuu esimene pool on ütleme normist veidi soojem - päris talvine võib tulla vahemikus 5 - 15.Märts(võimalik ,et seda külmenemist ei tule ja siis tuleb kuu isegi 4.kraadi normist soojem). Kuu keskpaigas võib ka üks suurem lumesadu tulla.Aga üldiselt on kuu kuiv. Lõpptulemus: Märts normist soojem vähemalt 3 kraadi.Kuu miinimum ja maksimum temperatuuriks pakun -16 +14
APRILL
Erinevalt eelmisest aastast on ka aprill normist soojem aga väga vahelduv.Kui mingil hetkel võib juba talve ära unustada siis enne lihavõttepühi tuletab talv ennast veel korraks meelde.Samas kuu lõpus võib sisemaal ka esimese äikese ära teha. Kõige soojemal päeval Aprillis +20 ringis.
MAI
Mai algus võib tuua sooja +20....+25. Hiljem vahe normi suhtes väheneb ja kuu keskpaik võib sisemaal teha öökülmi mis näiteks kirsiõied ära võtab. Kuigi kevad on kiire arenguga ei tasuks siiski kiirustada õrnemate taimede mahapanekuga. Mai lõpp tuleb sajune.Mingeid suuri kevadtorme või rajusi äikeseid nende kolme kevadkuu jooksul ei oota. Küll aga jah Aprilli keskel võib lume teha sinilille õitele.
EDIT:Aga hetkeseisuga tuleb suvi ekstreemne aga seda täpsustan Mais (tuleb kas väga sajune või väga kuum - hetkel veel lahtine)
EDIT: Unustasin lisada ,et ennustustes tuginen statistikale,analoogaastatele,AO ja NAO indeksitele La nina või El nino seisudele ja ka isegi planeediseisudele - näiteks kuu apogee ja perigee kordumised jne.
Last edited by vaatleja38 on Wed Mar 05, 2014 1:23 pm, edited 2 times in total.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

Samas sünoptik prognoosis jaheda märtsi. On kohe hea võrrelda vaatlejaga. ;)

@Elva
Posts: 421
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by @Elva »

Võrdluseks võiks siis lisada ka NOAA, mille äsja uuendatud prognoosi kohaselt võib meil üle nelja kraadi keskmisest soojem märts tulla.
Attachments
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/euT2mMonInd1.gif
http://origin.cpc.ncep.noaa.gov/products/people/wwang/cfsv2fcst/imagesInd3/euT2mMonInd1.gif

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote:Ennustus kevadeks
MÄRTS
Märts peaks tulema normist oluliselt soojem seda eelkõige kuu 2.poole arvelt (Prantsusmaal-Skasamaal võib soojematel päevadel tulla juba +20). Kuu esimene pool on ütleme normist veidi soojem - päris talvine võib tulla vahemikus 5 - 15.Märts(võimalik ,et seda külmenemist ei tule ja siis tuleb kuu isegi 4.kraadi normist soojem). Kuu keskpaigas võib ka üks suurem lumesadu tulla.Aga üldiselt on kuu kuiv. Lõpptulemus: Märts normist soojem vähemalt 3 kraadi.Kuu miinimum ja maksimum temperatuuriks pakun
Kuu alguse - võib olla talvine - jäi ära. Natuke talvised on hoopis viimased päevad olnud.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by vaatleja38 »

Vaatasin ise juba ,et peaks kommentaariks lisama ,et külmenemine oli hiljem ja pooled vahetusid - kuu esimene pool normist rohkem soojem kui teine aga ise üldiselt olen rahul - ka kuu keskpaiga lume tegi ära.Täna näeme seda lund viimast päeva. Pakutud miinimum ja maksimumgi hetkeseisuga täpselt

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote:Pakutud miinimum ja maksimumgi hetkeseisuga täpselt
Sellised miinimumid ja maksimumid võiks iga aasta märtsiks pakkuda ja seda n.ö. pimesi ja eksimus ei tule suur.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by vaatleja38 »

No tee oma pakkumine Aprilli miinimumiks ja maksimumiks ja eksimus võib siis pärast olla kõige rohkem 2.kraadi

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

Milleks teha pakkumisi ja veel selliseid umbmääraseid? On ju teada, et aprillis võib olla -10 ja samas võib olla ka +25. Mäletan ise üle 20 aasta tagasi selliseid aprille.
Sinu pakutud aprilli maksimum on pakkumine n.ö. kindla peale, sest neid aprille tuleb ette harva, kus maksimum pole kasvõivõi korraks +20 juures käinud. Korra pakud ka natuke miinuseid, ilma täpsustamata. Ehk ka lund. Aga sellised pakkumised pole ju midagi väärt, seda võib igaüks teha. Mäletan aprilli, kus 16-l oli parajalt soe, aga järgmise päeva õhtul hakkas lund sadama ja sadas siis kaks päeva ja lumi oli põlvini. Nii et Sinu pakutud vahemikud jätavad sisse üsna suured vahemikud ja on väga üldised. Ja suure tõenäosusega ka nii läheb.

Prognoosi või ennusta ikka täpsemalt nagu tegid natukese märtsi koha pealt, kus aga otsekohe mööda panid.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by vaatleja38 »

Väga täpselt ei saagi kuude kaupa ette ennustada - kui hakata tegema nö täpset ennustust võib väga mööda minna. Sellepärast teengi lühemalt. Lihtsalt kas kuu tuleb normist külmem või soojem. Kuivem või sajusem jne. See ,et kraade ennustan on pigem kirsiks koogi peal. Mõni võtab siin kõike väga tõsiselt. Vahel jääb mulje ,et tegemist on ajalehe kommentaariumiga mitte ilmafoorumiga.

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by erikEST »

Aeg piisavalt küps et anda ennustus järgneva 3 kuu kohta. Hetkel on selgelt näha, et külma ja sooja võitlus näib jätkuvat. Hetkeseisuga on päike väga aktiivne. Potensiaalselt ohtlikke päikseplekke on palju ja need on suunatud viimasel ajal küllaltki sageli maa poole. Senimaani õnneks pole maa tehnosüsteemidele tõsist põntsu pandud aga lähima kolme kuu jooksul on kahtlemata selle võimalus vast suurim, kuna päike hakkab siis taas rahunema ja langema oma rahulikumasse tsüklisse tasapisi. Atlandi ookeani pinnavee temperatuuride osas on samuti kummalised anomaaliad. USA ja Aafrika vahel, samuti ka Euroopa osas on pinnaveetemperatuurid selgelt normist soojemad. Samal ajal on aga soojema veemassi vastas kohe aga normist külmemad pinnaveed Kanada ja Inglismaa vahel. Kuna Golfi hoovus liigub Atlandi ookeanil edelast kirdesse siis peaks soojemad veemassid kohtuma just nende normist külmemate massiividena. Golfi hoovuse hetkeolukord on väga hea, seega peaks see olema suuteline neid veemasse korralikult segama. Seega on suurem tõenäosus madalrõhkkondade tekkeks ja ägedateks vihmavalinguteks eriti Lääne-Euroopas (hetkel siiski (25.03) laiutab Lääne-euroopa kohal tugev kõrgrõhkkond-nõrgeneb/kaob aprilli lõpus). NAO indeks on pikemat aega püsinud positiivses faasis ja ennustatud on positiivse faasi jätkumist pikemaks ajaks.

Aprill 2014: toimub järsk jahenemine. Loodest Venemaale suunduv madalrõhkkond tõmbab gröönimaalt kaasa arktiliselt jäise õhumassi. Kui alguses sajab vihma ja lörtsi siis madalrõhkkonna tagalas juba paar päeva hiljem lörtsi ja lund. Sademete kogus pole õnneks väga suur aga siiski on maa mõnes kohas jällegi kohevalt valge. Öösel langeb temperatuur selgete ilmade korral isegi allapoole -5 kraadi. Päeval soe päike muidugi avaldab juba mõju aga jäine tuul ja jahe õhk ei lase temperatuuril üle 5 kraadi ka päeval väga palju tõusta. Tasapisi hakkab ilm soojenema kuu keskpaigas kui soojem õhumass ja päike tõstavad temperatuuri vähehaaval üle 10 kraadi. Hooti sajab vihma. Ekstreemsemaid olukordi- rajusid torme vms. ei ole hetkel kuskilt ette näha. Kuu lõpus on juba võimalikud ka esimesed 20 kraadised päevad hoovihmade ja lokaalsete äikestega. Tahaks loota, et kuu keskpaigaga peaks selle hoojaja talvega lõplikult ühelpool olema. Öökülmade osas prognoosiks siiski nende jätkumist. Samuti ei tohiks tuleohu indeks väga suureks minna kuna hoovihmad ikkagi aeg-ajalt maad korralikult kastavad.

Mai 2014: Kuu algus on veel küllaltki rahulik, jahe ja vihmane. Atlandi ookeani kohal olev võimas kõrgrõhkkond suure tõenäosusega laguneb. See tähendab tugeva edelavoolu domineerimise algust. Madalrõhkkonnad asuvad liikuma üle edela-euroopa kirde või põhja suunas. See peaks tähendama edela või lõunatsüklonite teket. Tekivad väga kontrastsed õhumassierinevused, sest tsüklonid keerutavad Aafrikast lõunapoole väga troopilist ja kuuma õhumassi. Soojemad sektorid libisevad eelkõige just üle Ida-Euroopa ja Venemaa lääneosa. Kuna tsüklonid saavad endiselt külmast gröönimaa kohal olevast külmast õhumassist jahedat ja Aafrikast kuuma õhku, on võimalik lausa ekstreemsete äiksetormide teke Ida-euroopas...Nii mõnelgi päeval kerkib temperatuur lausa 30 kraadi lähedale. Mesimagus periood äiksevaatlejatele aga raske periood eraisikutele, põllumeestele ja aias askeldajatele. :twisted: Suured raheterad võivad nii mõdedki aiad "lehtedest paljaks koorida" ja pagituuled elumajade katuseid lennutada. Arvatav periood selliseks ilmaks on 15.-25.mai vahel. Kuu lõpus hakkab domineerima rohkem mõõdukalt soe (15...20C) venemaa kõrgrõhkkonna ilm.
Juuni 2014: Tsüklonite teekond muutub rohkem lääne-ida suunaliseks ja seetõttu on ilm suhteliselt üheülbaliselt sügiseselt hall ja vihmasajune. Temperatuur 13...18 kraadi vahel keskmiselt. Kuskil 20.juuni paiku hakkab jällegi troopiline õhumass Eesti poole trügima, tuues kaasa tugevad vihmavalingud üle Eesti. Jaanipäev on arvatavasti vihmasem Ida-Eestis ja kuivem lääne-eesti saartel. Kuu lõpus on juba suviselt kuum ja kuiv ilm. Tugevneb Venemaa kõrgrõhkkond. Väljavaated pikema põuase perioodi alguseks.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote:Väga täpselt ei saagi kuude kaupa ette ennustada - kui hakata tegema nö täpset ennustust võib väga mööda minna. Sellepärast teengi lühemalt.
Aga just täpsemal ongi mõtet. Muidu suudame me igaüks mingi ennustuse välja anda.
Ikka täpsemalt on vaja ja kui sellega me hakkama ei saa ning ei saa ka, siis polegi mõtet ennustada. Sest me petame teisi ja iseennast.
Kõige masendavam tegelane , kes ka tuntud üle Eesti on Kuuse-taat. Ta võiks ju näha, et täpselt ennustades saab ta tabavusprotsendiks 10 ... 15. Alla 50% tabavusprotsent aga viidaku meile seda, et meist pole ennustajat.

Ütleks nii, et üldises mõttes on aprilli meie kliimas siht lihtne ennustada, aga sel pole mõtet. See on sama, kui lubada vihmast sügist.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by vaatleja38 »

Aga küsingi veelkord - pane siis ka ise mingi ennustus kõrvale. Oleks hea võrrelda.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2014

Post by Soebralik »

Ma pole võimeline ennustama ega ka mitte prognoosima.
Ehk paarikümne aasta pärast, kui veel elan. Ja sedagi vaid võrdluste alustel eelnevate aastatega ja loodusmärkidega. Ei enamat. Ja sedagi "ehk".

Post Reply