Ennustame sügist 2013

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Ennustame sügist 2013

Post by AikeseVideod »

Suvi hakkab vaikselt läbi saama ning oleks õige aeg ka see teema ära teha.
Postitan siis igaks juhuks, nagu juba selle teemaga tavaks on saanud, ka reeglid.

Nagu kokkuleppeks saanud, võib võrrelda eelmiste aastatega, avaldada oma arvamust "kohvipaksu pealt ennustajate & ilmaennustajate ennustuste kohta" või ennustada ise.
Tarmo Tanilsoo wrote:Ning omapoolse ennustusega välja tulete, siis kirjutate mõne sõnaga välja ka metoodika, mille põhjal on see tehtud ja miks selline seisukoht on.
Venemaa ilmateenistus prognoosib keskmisest soojemat septembrit (02.09.2013 15:43)
http://ilm.ee/?511626
ILMATEENISTUS - Oodata on tavapärasest pisut soojemat septembrit (02.09.2013 16:49)
http://ilm.ee/?511628
Last edited by AikeseVideod on Mon Sep 02, 2013 6:00 pm, edited 4 times in total.
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame sügist 2013

Post by vaatleja38 »

Ise ennustaksin soojapoolset sügist kuskil Novembrini (ilmselt k.a) Kogu Vaikse ookeani ja ka enamuse Põhja-atlandi on hõivanud normist soojem vesi. Samas Artika ei ole nii lahti sulanud kui näiteks eelmine aasta. See peaks tähendama juba varsti suuremaid kontraste ja suuri madalrõhkkondi Norra merel ja ka tormituuli tuleb ilmselt eelmisest aastast rohkem. Samas September võib veel üsna rahulik ja normist soojem olla. Oktoobris alles tulevad tuuled.
http://iri.columbia.edu/climate/forecas ... _temp.html
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/C ... eaInd2.gif
http://www.ospo.noaa.gov/data/sst/anoma ... 9.2013.gif
ja jääkatte sulamine http://nsidc.org/data/seaice_index/imag ... series.png
EDIT: 19.sept
Üks allikas endal ka veel (üks eriline kalender) mis näitab ka sooja Septembrit ,sajust ja sooja Oktoobrit. Novembris tormid vahelduvad külmadega aga Detsember peaks tulema selle kalendri järgi lausa krõbekülm ja paksu lumega - saab näha - kontrollin alles aga miks peaksin võimaliku uue info endale hoidma.
EDIT: 21.sept. Kuusetaadi ennustus ka kuuldud ja kuna see kipub viimasel ajal olema vastupidi siis peaks tulema jahedapoolne Oktoober ja soojapoolne talv
EDIT:9.oktAina enam tundub ,et ikka novembris oleme juba ilusti talves kuna Atlandi masinavärk ei taha kuidagi käima minna (Kuigi sooja ookeani piisab http://www.nhc.noaa.gov/tafb/atl_anom.gif ) ja aina suureneb võimalus jälle pikaks ja lumiseks talveks. Seega juba tegelikult talveks ennustan juba. Oktoobri lõpus/Novembri algul tulev lumi ei pruugi maha jääda kuna jõed on tühjad. Aga kahjuks aina enam tundub tulema eelmise aasta (talve) kordus. (novembri 1.pool eelmine aasta oli veel üsna soe - see meenutuseks)
Last edited by vaatleja38 on Thu Oct 10, 2013 5:49 pm, edited 3 times in total.

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame sügist 2013

Post by erikEST »

Olen mõnda aega olukorda jälginud ja saan sügisese prognoosi kuni jõuludeni enamvähem paika panna. El Nino/ La Nina prognoos näitab hetkel neutraalsust või pigem natuke LaNina poole kaldumist. NAO indeks oli tugevas miinuses trendiga muutuda positiivseks või neutraalseks. Keskmine veetemperatuur Atlandi ookeani põhjaosas on normist 3-4 kraadi kõrgem. Tuulte osas valitseb läänevool.(w) Hetkel pole läänevoolus muutusi näha. Arktika jää kahanemine on olnud mõnevõrra vähemdramaatilisem kui eelmisel kahel aastal. Lühidalt võib öelda, et meid ootab küllaltki pikk, küllaltki soe sügis. Tormiseks ja muutlikuks muutub ilm alates oktoobri lõpust. Lumisema maapinna pealetund lükkub kindlasti hilisemaks kui seda oli eelmine aasta, arvatavasti novembri keskpaiga lumetormidest saavad lumisemad päevad alguse.
Oktoober 2013: Paar külmemat päeva kuu alguses on vaja kuu alguses ära kannatada seejärel läheb tunduvalt soojemaks. Kuni kuu keskpaigani valitsevad küllaltki soojad ja rahulikud ilmad. Vahel sajab natuke hoovihma, peamiselt rannikualadel järveefekti tõttu. Öökülmad lõppevad ja päevane temperatuur küünib isegi kuni 15 kraadini. Kuu keskpaigas langeb temperatuur mõnevõrra ent jääb siiski 10 kraadi ümber pidama. Öösiti on selgematel öödel natuke nullist allpool olevaid temperatuure võimalik olla, kuid üldiselt on pilvisem, tuulisem ja soojem. Kokkuvõttes on terve oktoober küllaltki soe.
November 2013: Novembris kimbutavad meid ekstreemsed lume-lörtsitormid! Kuu alguses hakkab ilm tasapisi ühtlaselt jahenema. Kuskil kuu keskel hakkab Gröönimaal olev külm õhk ja Atlandi kohal olev soojem õhk aina rohkem tugevamaid torme ja madalrõhkkondi meie poole suunama. Kuskil 10. novembri paiku on oodata esimest tõsisemat külmema õhu sissetungi. Temperatuur langeb 0 kraadi piirimaile päeval ja kuni -10 kraadini öösel. Meid tabab esimene tõsisem lume-lörtsitorm! Maha sajab kuni 20-30mm sademeid. Päevane lörtsilumi jäätub öösel ja see toob kaasa ekstreemselt rasked liiklusolud. Tuul ei ole küll väga tugev (12-17m/sek) aga sademete kogus on suur. Paar päeva on rahulikumad ja siis järgneb teine sarnane lumetorm. Sademeid ei pruugi olla nii palju aga tuul on sedakorda tugevam, puhanguti 20-25m/sek. Alates 20.novembrist on taas rahulikum ja stabiilsem ilm. Öösel langeb temperatuur selgelt miinusesse, päeval püsib 0-5 kraadi vahel. Väike võimalus on, et ka kuu lõpus võib meid tabada üks tugevam torm aga hetkel tundub siiski olema stabiilsem ja rahulikum ilm.
Detsember 2013: Kuni 10.detsembrini on küllaltki rahulik vihma-lörtsihoogudega ilm. Päevased temperatuurid 0-7 kraadi vahel ja öised kerges miinuses. Seejärel lõpuks hakkab ilm otsustavalt jahenema. Temperatuurid langevad päeval -10 kraadini ja öösel isegi allapoole -20 kraadi. Rannikualadel käivitub sooja mere tõttu järveefekt. Sajab ühtlaselt lund. Lausa traditsiooniline jõulueelne raju lumetorm saabub 20.detsembri paiku ja matab oma tuisu ja tormiga jällegi mõne suurema maantee enda alla. Liiklus seiskub ka põhimagistraalteedel. Idakaarte tuul küündib 22-28m/sek. Jõuluks saabub suur sula ei rõõmusta ilmselt kedagi. Ei ole meeldiv kummikutega 10 cm paksuses lumelägas tatsuda. Aasta viimastel päevadel siiski ilm külmeneb ja vahetult enne aastavahetust on võimalik, et meid tabab torm mida mäletatakse peale seda veel väga kaua...30-50cm lund...tuulepuhangud kuni 30m/sek. Hmm...teate ma ei suuda seda uskuda... :) Ma ise kahtlen aga talve pealetung tundub sedakorda olevat kõigi ennustuskaartide ja prognooside kohaselt sedavõrd jõuline...seda praeguse oktoobrikuu alguse seisuga. Järgmise kuu lõpus on prognoosid juba hoopis mahedamad ja mina ennast vaid praeguse hetkeseisu prognoosiga lolliks teinud...AGA TEID ON HOIATATUD! :) Hetkeseis on selline.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

Ainuüksi siiamaani on oktoober lugupeetud ennustajatel viltu vedanud. Kas ikka on mõtet edaspidigi ennast narriks teha?

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame sügist 2013

Post by vaatleja38 »

Ei ütleks ,et eriti mööda oleks siiani pannud. Vahepeal tundus ,et Atlandi masin ei lähe käima siis hetkel tundub ,et läks käima ja kuidas veel. Seega selle kartuse lumisest novembrist võtan küll tagasi.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

Kui vaatan erikESTi oktoobri ennustamist, siis Kagu-Eesti kohta ei kõlba see kuidagi. Alles nüüd kuu viimased päevad on enam-vähem.
Vaatleja38 aga kasutas sama juttu, mida Kuuse-Taatki omal ajal kui mööda pani. Ka tema ütles, et natuke ikka läks pihta ka.

Ma saan aru, et te püüate ka üsna kaugeid protsesse arvestada, aga ka see ei anna ju tulemust. Kuigi ka elukutselised meteoroloogid panevad mööda, siis nad on siiski ainsad, keda natukenegi võib selles suhtes arvestada.

Üldiselt soovitan mitte enne avalikult ennustusi jagada, kui täpsus oleks ikka 50%. Selliselt võin ka mina ju ennustada, ometi tean ma ise suurepäraselt, et ma pole mingi asjatundja ilma alal ja ei suuda enamat, kui et sügisel sajab kevadest rohkem, on rohkem tuuliseid ilmu võrreldes talve ja suvega ning vahel võib isegi lund tulla. ErikEst küll püüab üsna täpselt, aga seda enam on ebatäpsused näha.

P.S.
Ärge võtke minu postitust isiklikult, see pole isikute vaid meetodi vastu.

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame sügist 2013

Post by erikEST »

Muig...enamasti on ju oktoober väga soe ja lõpus ka tuuline olnud...paar külma päeva kuu keskel ei riku üldist pilti. Üldiselt ei leia, et oleks oktoobri osas väga mööda pannud. Kagu-eestis on ilma kontrastid suuremad. Keskmiselt Eesti kohta on ennustus ju igati ok. Mina võtan andmetest, mis mul parajasti on, enamvähem keskmise välja ja laon selle lauale. Üldiselt on see ennustus mulle nagu hasartmäng. Huvitav jälgida. Ei teegi seda selleks, et tugevusega silma paista või end narriks teha. Ma ei võta seda tõsiselt...ma võtan seda kui hasarti ja "just for fun." Ma tean, et nii pikalt ei saa ette ennustada aga kõvasti normist soojem ookeanivesi sel aastal annab ju MINGI suuna kätte...;) Nii, et ärge karake mulle kõrri eksju! :lol:
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

Kui Sa ennustasid Tallinna ja selle ümbruse ilma, siis ehk pole väga mööda pannud. Meie kandis on olnud oktoober jahe, teise dekaadi lõpp kohe väga külm. Ainult viimased päevad on olnud piisavalt soe.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame sügist 2013

Post by vaatleja38 »

Ka mina ennustan ikka Põhja-eesti kohta ja tean kui suured erinevused teinekord võivad olla Võru ja Tallinna vahel.

Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Tanel »

Soebralik wrote:Kui Sa ennustasid Tallinna ja selle ümbruse ilma, siis ehk pole väga mööda pannud. Meie kandis on olnud oktoober jahe, teise dekaadi lõpp kohe väga külm. Ainult viimased päevad on olnud piisavalt soe.
Kui vaadata kuu keskmist temperatuuri siiani (http://average.webuda.com/), siis Harkus on see 7,2 kraadi, mis on 1,1 keskmisest selle aja temperatuurist üle ning võrdluseks Võru: selle aasta oktoober siiani 6,9 kraadi, mis on 1,0 keskmisest temperatuurist üle.

Lihtsalt huvitavad faktid võrdluseks. Selle põhjal ei ole selle aasta oktoobris Eesti põhja- ja lõunaosa vahel eriti suurt erinevust.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

Kes või mis on selle average.webuda.com autor? Kas võrdlused seal on tehtud Ilmateenistuse info alusel?

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

Tänan vaatleja 38 vastuse eest. Pilt sai kohe selgemaks.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

November läks erikEST-il kohe päris korralikult aia taha. Ekstreemsed lume-lörtsi tormid jäid tulemata.

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame sügist 2013

Post by erikEST »

Jep. Aia taha ta lörtsi ja lume osas läks aga siiski oli vägagi tormine. :lol:
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame sügist 2013

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote:Aina enam tundub ,et ikka novembris oleme juba ilusti talves kuna Atlandi masinavärk ei taha kuidagi käima minna
Täielikult mööda.

Post Reply