Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Arutelud ilmateemalistest artiklitest, väljaannetest, ilmasaadetest, ilmateemalistest filmidest jm. Saatekavavihjed teretulnud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Tarmo Tanilsoo »

Orig. pealkiri: Category 7: The End of The World

Niisiis jookseb Kanal 2's neljapäeviti selline miniseriaal. Omalt poolt kommentaariks nii palju, et teadust on, nagu selle eelkäijal Hävingupäeval(Category 6: The Day of Destruction), võrdlemisi vähe. Esimese osaga sai juba vähemalt 9 "veidrust" tähele pandud. Samas lisab filmile vürtsi (küll reaalsest tormikütist kaugevõitu) Tornaado Tommy(Randy Quaid) osalemine.

Aga jah... Esimese osaga sai kirja 9 "veidrust" pisivigadest teaduslike ebatäpsusteni välja.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Henri »

Sai vaadatud :) Pariisis tulid need tornaadod päris kiirest maha ja kadusid ka sama kiiresti sammuti ka Giza püramiidide juures .
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Kaarel »

Viimasel ajal juba iga nädal neid kliima teemalisi ulmefilme hulgi näidatakse.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Aga jah... Esimese osaga sai kirja 9 "veidrust" pisivigadest teaduslike ebatäpsusteni välja.
Kui ei ole palju palutud, siis mind huvitavad, mis veidrused ja ebatäpsused konkreetselt. Võib tuua ka paar näidet, kui pole soov kõiki välja tuua.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Tarmo Tanilsoo »

Pärast eilset osa on mulle silma jäänud ebakõlade hulk kasvanud suisa 19'ni.
1. Kuidas üks peategelastest, Tornado Tommy ellu jäi? Eelmises filmis läks ta tornaados koos oma autoga lendu.
2. Prantsusmaal olevat suisa eraldi ministeerium meteoroloogia jaoks. Sellist asja pole olemas.
3. Veel fiktsionaalseid ilmaasustusi... tänu millele on sellist tüüpi asutuste olemasolu kinnitamine tunduvalt raskendatud.
4. Tornaadosid on kujutatud ebarealistlikult. Sellega haakub ka ebakõla 5 - ühes stseenis hääbus tornaado liiga kiiresti. Ei tahaks uskuda, et 10 sekundiga keeris ennast kokku tõmbab ja pilve tagasi läheb(teatavasti tornaado oma lõpufaasis läheb taas kitsamaks)
6. Ebakorrektne hoiatussüsteemi kujutamine. Tornaadode puhul antakse tornaadohoiatus, mitte tornaadohäire.
7. Al Gore'i poliitika - iseenesest mõista on kõigis nendes tormides süüdi globaalne soojenemine - kliimamuutuse mõjud liialdatud.
8. USA asutus vaatab teleriekraanilt otsepilti Egiptusest püramiidide juurest, ekraanile jooksevad reaalajas ilmaandmed... Kujutatud oli väga absurdselt.
9. Lennukitega äikeste sisse mõõtmisi tegema lendamine. Nalja teete või? Mitte ainult absurd, vaid see oleks overkill(ehk siis ülepingutamine). Äikesetorm pole orkaan, et orkaaniluurelennukid sinna lendavad.
10-13. 2 osa. Selgest taevast tekib meeletu tornaadode süsteem vaid minutite jooksul. Esiteks, kuidas suudetakse radaritega tuvastada tsirkulatsioon atmosfääris, kui reaalselt sademeid atmosfääris pole. Mitte ainult - taevas pole pilveraasugi. Teiseks moodustuvat viie minutiga võimas äikesetorm, ja kolmandaks - selle alla moodustub mitu tornaadot. Eeldades, et jutt käib ühest pilvest - on natuke absurdne. On küll olemas mitme Tornaadoga süsteeme, kuid sellisel juhul oleks maas üks suurem tornaado ja paar väiksemat satelliit-tornaadot tiirleks ümber peakeerise. Filmis aga olid kõik ühed suured peletised, ja näisid liikuvat kuis kõigevägevam juhatas. Eriti paneb aga punased tulukesed vilkuma kasutatud mõõtmisviis, mis antud juhul siis neljas asi sellest teemast: rakettidega saadetakse sonde tornaadodesse. Kasutu, ohtlik ja üsna keeruline. Reaalses elus on küll sonde tornaadodesse pistetud, kuid sond on maapinnal, kas siis kinnitatud maale või ehitatud säärase aerodünaamilise ehitusega, et tornaado teda maapinnalt ei kergita.
14. Category 6 filmi sündroom - tornaadode liitumine troopilise tsükloniga tekitab katastroofilise megatsükloni, mis on Saffir-Simpsoni skaalalt praktiliselt väljas. Absurd, absurd, absurd. Tornaadosid esineb ilma absurdsusteni laskumiseta orkaanides, eriti nende välimistes sajualades.
15. Nüüd kui vahelduseks lennatakse orkaanide sisse(orkaanide sisse lennatakse tõesti - tugevuse mõõtmiseks), ei osatud orkaaniluurajate tegevust ikka täpselt kujutada - lennuk lendas kõrgel orkaani kohal nii, et tormisilm näis küll juba kaugel olevat. Jäi mulje nagu oleksid nad olnud kilomeetreid kõrgemal kui tormisilm. Nii ikka ei käi. Nad on üsna tormisilma juures - nad mõõdavad ju ka tuule kiirusi, ning nii mõneltki poolt veebis võib leida orkaaniluurelennukitelt tehtud fotosid orkaanide "silmaseinast".
16. Tundub, nagu lennuki juhtpuldi asemel oli filmitud mõne telekanali tehnilist keskust - aparatuur meenutas pigem mingit videoedastajat (näha oli märgutuled PAL ja NTSC telepildi formaadi kohta).
17. Orkaan läheneb ja kohe rünksajupilved kallal? Võib-olla ehk mõnes välises sajualas nii, et siin võib ka pool tõde olla. Samas troopilise tsükloni lähenedes tulevad taevasse kõigepealt kõrged pilved.
18. Tormide tekkimise põhjuseks avastati olevat mesosfääri langemine. Misasja? See ei vääri isegi kommentaare - niivõrd absurd!
19. Ja täiesti mitteeksisteerivad klassifikatsioonid. Tõsi, vana Fujita skaala läks põhimõtteliselt F-12'ni(kuni heli kiirus), aga tornaadode puhul pole eriti võimalik määrata F5'st tugevamat(nüüd siis EF5'st) - lihtsalt midagi ei jää maha alles. Saffir-Simpsoni skaalal on raudselt ainult 5 kategooriat. 6. ja 7. kategooriat ei ole olemas.

Eilsel seerial on täna lõunal kordus. Järgmine osa on eetris järgmisel neljapäeval. Eks ma siis taas kirjuta, mis mul jälle silma riivas.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Kaarel »

Tarmo Tanilsoo wrote: 1. Kuidas üks peategelastest, Tornado Tommy ellu jäi? Eelmises filmis läks ta tornaados koos oma autoga lendu.
Niipalju, kui mulle meelde jäi siis ta astus autost välja see aeg kui tornaados sees oli ja sai pehme maandumise Michigani järve(lake Michigan) ja kuna sa kuskil punkti juures mainisid, et tornaadod ei kao hetkega, siis miks mitte?
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kaarel wrote:
Tarmo Tanilsoo wrote: 1. Kuidas üks peategelastest, Tornado Tommy ellu jäi? Eelmises filmis läks ta tornaados koos oma autoga lendu.
Niipalju, kui mulle meelde jäi siis ta astus autost välja see aeg kui tornaados sees oli ja sai pehme maandumise Michigani järve(lake Michigan) ja kuna sa kuskil punkti juures mainisid, et tornaadod ei kao hetkega, siis miks mitte?
Isegi kui ta oleks välja saanud, siis suurel kiirusel vette maandumine küll kuigi pehme ei ole. Arvestades väidetavat tornaado tugevust võib jutt käia kolmekohalistest kiirustest. Ja kui ikka mitmesaja kilomeetrise tunnikiirusega vette prantsatada siis ikka ellujäämise osas vist eriti vahet ei tee, kas kukud vette või vastu maad.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Kaarel »

Tarmo Tanilsoo wrote:
Kaarel wrote:
Tarmo Tanilsoo wrote: 1. Kuidas üks peategelastest, Tornado Tommy ellu jäi? Eelmises filmis läks ta tornaados koos oma autoga lendu.
Niipalju, kui mulle meelde jäi siis ta astus autost välja see aeg kui tornaados sees oli ja sai pehme maandumise Michigani järve(lake Michigan) ja kuna sa kuskil punkti juures mainisid, et tornaadod ei kao hetkega, siis miks mitte?
Isegi kui ta oleks välja saanud, siis suurel kiirusel vette maandumine küll kuigi pehme ei ole. Arvestades väidetavat tornaado tugevust võib jutt käia kolmekohalistest kiirustest. Ja kui ikka mitmesaja kilomeetrise tunnikiirusega vette prantsatada siis ikka ellujäämise osas vist eriti vahet ei tee, kas kukud vette või vastu maad.

Ise olen endiselt arvamusel et võimalik ta ju iseenesest on aga sooviks siiski kellegi kolmanda ja neljanda arvamust.
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Henri »

Olen tarmoga nõus vette kukkumine on sama mis vastu maad prantsatada .Kui näiteks lüüa käsi vastu vett on see võrreldav vastu maad lüües .
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Kaarel »

On ju joodikuid (teistel ei ole 6nne sel puhul) kümnendatelt korruselt vastu betooni/asfalti kukkunud ja ikka ellu jäänud.
Vesi jääb siiski pisut pehmemaks kui tead kuidas sinna kukkuda. Täis kehaga ei maksaks seda lööki vastu v6tta on soolikad kurgus ja k6ik muu kah "väheke" segamini. Kui püstisena vette kukkuda siis murrad veest märka kergemini läbi.
Oli vist miski saade discovery või national geographicu pealt "imeline pääsemine" vms. kus naine tegi langevarju hüppe aga langevari ainult miski 50% ulatuses vist toimis ja maandus suht m6nusa laksuga asfaldile aga näe ellu jäi.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Purjus inimesed jäävad sageli terveks või saavad väikseid vigastusi seetõttu, et nende lihased ja kõõlused on väga lõdvad ning see säästab neid.
Siiski on teada küll, et tornaado on kandnud inimesi kuni mitmesaja meetri kaugusele ja on ellu jäädud (tõusvad õhuvoolud pidurdanud kukkumiskiirust), seega päris võimatu ei ole sattuda lähedasse veekokku ning ellu jääda. See, mis filmis toimub, on muidugi iseasi.
ilmjainimesed.blogspot.com
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Kaarel »

Eilse kohta pole keegi miskit kõrvale pannud? Endal jäi sel korral nägemata, et ehk keegi valgustaks.
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Henri »

Ise sellest enam hästi aru ei saanud :shock: Võetakse lapsed enne tormi pantvangi keegi laseb kellegi maha . Keegi selle luurelennukiga sai surma kuna tormi sambas sees oli tuul 180 m/s :? ja mingid sambat tekkisid ma ei tea kust aga tekkisid . Mingid **** riigikogulased või nii ega meil ka parem pole ei lülitanud elektrit välja nagu seal filmis tehtud et see nõrgendab tormi jne .
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by Tarmo Tanilsoo »

Sõimusõnu vähemaks! Argumenteeritud ja tsiviliseeritud arutlusviis on õige suund.

Aga jah... Absurdsusi sisaldus siingi...
20. Absurdne andmete mõõtmise viis - andmekelgud?! Kust nad järsku õhus leiutavad mitmekilomeetrise kaabli jms?
21. Eeldusel, et tegemist oli troopilise tsükloniga, oli tema struktuuri väga vigaselt kujutatud. "Silmaseinast" oli tehtud ületamatu pilvesein(päriselus lendavadki tormiluurajad "silma" sisse.. et siis selle täpset asukohta ning keskmes olevat õhurõhku positsioneerida.
22. Tuumaelektrijaamad tekitavad tornaadosid?! See on nii jabur, et ei vääri kommentaarigi. (ja seda enam katsed tormi nõrgendada)
23. Tornaadod tormist endast kõrgemal? No sellisel juhul peaksid tornaadot sisaldavad äikesepilved vist küll postitaoliste tippudega välja nägema... Tegelikkuses
24. Tormi tugevus - Nagu tornaadode ühinemine orkaanidega ja sellega supertormi tekitamine niigi juba jabur poleks, oli vaja veel ülikõrged tuuled välja mõelda. Üle 180 m/s? Sellist tuult ei ole vähemalt meie ajal ilmselt esinenudki. (kõigi aegade tuulerekord: 103 m/s, Mount Washingtoni Observatooriumis. Isegi Oklahoma City, Oklahoma(3. mai 1999) F5 tornaados olid tuuled "vaid" 142 m/s)

Ja muidugi oli filmi vaja sisse panna ka vaimselt ebastabiilsete inimeste möllamised ja poliitilised ninapidivedamised.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
box
Posts: 19
Joined: Fri Oct 31, 2008 10:49 am
Location: Viimsi, Harjumaa

Re: Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Post by box »

ma küll pole antud ala inimene, kuid minulgi tekkis paar küsimust:

1) mis andmeid nad sealt tormi tsentrist said, mis kinnitasid tormi mineku washingtoni peale? kas tormi suunda ei määra mitte piirkonnas olevad kõrg- ja madalrõhkkonnad?

2) ma ei usu, et linnast elekti välja lülitamisega saavutatakse linna kohal oleva õhumassi märkimisväärne jahtumine.
linna kohal olev soojem õhk (kui selline asi ikka olemas on), peaks ju olema tingitud suurel osal asflaldisse ja hoonetesse akumuleerunud päikeseenergia kiirgus?
Post Reply