Tartu ilmajaam Kuru 8

Ilmateemalised lingid
Post Reply
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Tere ilmarahvas, sai siin üles pandud Tartus paar kuud tagasi ka ilmajaam, Davis Vantage Pro 2, esialgu küll baasmudel, kuid on plaanis lisada sel kevadel veel UV mõõtja ja muid peeneid jubinaid :) , live-s saab näha siin http://ilm.loomees.ee, Live programm on Weather Display Live ja baasprogramm on Weather Display. Uuendab ta ennast iga 10 sekundi tagant.
Ehk kellelegi pakub huvi.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by Marek »

Kus see jaam Tartus täpsemalt asub? Tuule kiiruse mõõtühik võiks olla m/s.
***
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by Kaarel »

Rõvedalt palju hõivab arvuti tööjõust, selle masina peal nimelt 100%. Selline täielikult aktiivne lehekülg ei ole sugugi hea.


Baromeeter tahab ka kerget kalibreerimist saada.
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Marek -> seda saad ise muuta milleks soovid, sõlmedeks, miilideks tunnis jne. Selleks vajuta paremal all olevat nublakat nimega Wind. Asi asub 53 m yle merepinna ja Tartus endise lihakombinaadi juures, ehk siis ka E-kaubamaja juures. Võite julgelt neid nuppe seal all klõbistada ja vaadata, mis muutub.
Kaarel -> jahh, ta on ju minuteada Java apleti põhjal, seega võtab ressursse, kuid siis ikka peab olema ikka vana aparaat, mul on 5 aastat vana läppar, paras saast ja ikkagi on täitsa ok. Ja kui oleks soovinud teha web lehe baasil , siis poleks ju mõtet, mul ta laadib infot yles iga 10 sekundi tagant ja leian, et selles mõte ongi, et olla võimalikult ajakohane.
Millest järeldad, et baromeeter kalibreerimata .. seda on ju väga lihtne teha, kui tead asupaiga kõrgust merepinnast ... kui aga võrdled minu aparaati FI maja aparaadiga, siis ju on kõrguste vahe, isegi Ylenurme meteojaamaga on 10 meetrine vahe ja ka baromeeter kohe teine näit.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by Kaarel »

Ülejäänud Kagu-Eesti jaamadega võrreldes on õhurõhu erinevus nimelt 8 hPa, ei ole just eriti väike erinevus, et paari meetrit kõrgusevahe süüdistada.
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Ok, sellega nõustun, kuid anna palun mulle need ilmalingid, et saaks võrrelda. Samuti peaks seal olema ka kõrgus merepinnast, muidu väidetel, et on lihtsalt erinev , on kaunikesti siilipussu kuju, ehk siis tyhijutt.
Minu aparaadi kõrgus on ametlikult kinnitatud, st, maamõõtjad käisid, said oma kõrguse kätte merepinnast ja mina siis mõõtsin maast kuni statsionaarselt paikneva mõõtja kõrguseni. Isegi Ülenurme lennuvälja ilmajaamaga, mis paikneb 60 m üle merepinna on aeg ajalt korralik vahe.Samuti muutub õhurõhk päeva jooksul ikka korralikult, eile , selle lumetuisuga muutus -1.9 hPa/h.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by Kaarel »

kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Nujahh, ilusti näitab kyll seda õhurõhku, kuid mitte Tartut, et võrrelda, Tõravere asub umbes 25 km eemal ja Võru 70, nende kõrgusi merepinnast ei tea. Nii on ju raske määrata, kas vajab kalibreerimist või mitte ja samas, nagu eelpool kirjutasin, on vahetevahel suur erinevus juba 10 km eemal Ylenurmes. Aga nohh, 100 % ma ka ei saa öelda, et mul see aparaat on nii täpseks aetud, alati on eksimisvõimalus ja muidugi tahaks ametlikult kalibreerida seda õhurõhu mõõtjat, kuid ei tea, kus seda tehakse.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by Tarmo Tanilsoo »

Oodata võiks ajani, millal kõikjal Eestis õhurõhk ühtlane on, ühtlase õhurõhu perioodil ajasin endal õhurõhunäidud paika.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Hmm, päris huvitav mõte, aga kui tihti seda juhtub ?
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ilmselt päris harva, näiteks siis, kui Eesti kohale jääb sadul, kuid kahjuks vastavat statistikat võtta pole. Saab ka kasutada baromeetrilise nivelleerimise valemeid.
ilmjainimesed.blogspot.com
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Jüri, ehk tutvustad, kui muidugi viitsid , seda asja lähemalt, muidugi, kui just mingi hullult keeruline pole ..
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

See ühtlase õhurõhumeetod, mille Tarmo välja mõtles, on lihtne - õhurõhk sõltub ju teatavasti antud koha kõrgusest - mida kõrgemal asume, seda madalam. Mida suurem on õhurõhk, seda kiiremini väheneb õhurõhk kõrguse kasvades. Kui igal pool Eestis on õhurõhk sama (saab EMHIst kasvõi vaadata), siis pole muud kui võrrelda EMHI mõõdetud õhurõhku enda jaama omaga ja saab vahe kätte (igaks juhuks tasub vaadata rannikujaama, et olla kindel, et õhurõhk oleks tõepoolest merepinnal). Juhul, kui midagi seletasin valesti või jätsin täpsustamata vms, siis saab ju Tarmo parandada - ta on selle meetodi läbi teinud.
Teine võimalus on arvutuslik ja toetub otseselt baromeetrilisele astmele, mis tähendab kõrgusvahemikku, mille ulatuses on vaja tõusta, et õhurõhk muutuks ühe ühiku võrra. Aluspinna lähedal on selleks umbes 7,8-7,9 meetrit. Mida kõrgemale tõusta, seda suuremaks läheb baromeetriline aste, sest rõhk ju väheneb. Aga see valemi meetod on vblla üsna tülikas ja vastik, valemi ja selgitused juurde leiab siit: http://ael.physic.ut.ee/KF.Private/Piia ... rimine.pdf (valem suhteliselt alguses, seesama, kus on valemis 8000). Ma panin Sinu jaoks siia veelkord valemi ja kaks arvutusnäidet - ehk on nii selgem: http://ilmjainimesed.blogspot.com/2010/ ... -kaks.html
ilmjainimesed.blogspot.com
kolekoll
Posts: 7
Joined: Sat Jan 23, 2010 5:13 pm

Re: Tartu ilmajaam Kuru 8

Post by kolekoll »

Tänud, asun asja uurima kohe. :)
Post Reply