Äikesed 2-4. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Väga kiire kasv jah. 10 minutiga muutub süütust väikesest rüngast suureks congestuseks. Lisan pildi idataevast 15 minutit tagasi.
Image

Ahjaa, kuidas täpselt tuvastada pilvetippude jäätumist?
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Jah, see on päris keeruline probleem. Visuaalselt on asi üldiselt järgmine:
(1) pilve tipp muutub mingil hetkel ümaraks ja vähemalt veidi hägusemaks. Enne on ta teravate servadega/piirjoontega, kusjuures vine raskendab selle määramist;
(2) Kui selline pilvetipp või -tipud on kujunenud, siis tuleb jälgida, kui kaua ta püsib sellisena. Asi on selles, et vahel küll kujuneb selline tipp, aga see laguneb või muutub mõne minutiga kõrgrünkpilvede või kihtpilvede sarnaseks. Sellist tippu ma ei loe jäätunuks, sest kuigi jääkristallide sisaldus on üsna suur, ei piisa sellest ikkagi äikesteks;
(3) Vaja on jälgida, kas selline tipp säilitab teatud aja jooksul, näiteks vähemalt 10-15 min jooksul, oma terviklikkuse või laguneb pilvetriipudeks ja tükkideks (vahel on tükid nagu sajujoontega), madaldub või muutub kihtpilve sarnaseks. Sel juhul on sarnaselt punktis 2 kirjeldatuga, et päriselt pole kiudustunud;
(4) Kui pilvetipp lameneb ja ähmastub ning hakkab meenutama nagu laialimääratud võid (sarnaneb kiudkihtpilvede tükile), siis pole samuti täielikku jäätumist toimunud. Tõenäoliselt tekkivad kristallid sel juhul kas laskuvad või lihtsalt aurustuvad. Jäätumise korral on pilve tipp ikkagi säilitanud suurema konkreetuse, vahel venivad välja nagu juuksed või kiudpilve kiud, siis on samuti täielikult jäätunud (kuigi konkreetus on häiritud).

Kõik need punktid peaksid seletama, millal on pilvetipp jäätunud, millal mitte. Sageli on raske tõmmata piiri jäätunud ja mittetäielikult jäätunud pilvetipu vahele. Antud juhul toetun kogemustele. Loodetavasti siiski mingit abi on neist punktidest.
Tarmo pilt kujutab mittetäielikult jäätunud tipuga pilve, sest on näha, et pilve valge esiosa on lagunenud pilvetükkideks. See pilv võib siiski muutuda täielikult jäätunud tipuga pilveks
Last edited by Jüri on Sun May 04, 2008 12:20 pm, edited 2 times in total.
ilmjainimesed.blogspot.com
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Tartu kandis jääks äikese tekkest nagu midagi puudu. Kuni võimsa rünkpilve staadiumini arenevad pilved kiiresti, sealt edasi aga eriti mitte. Siiski moodustus umbes pool tundi tagasi Kagutaevasse väike rünksajupilv, kuid see ei taha kohe kuidagi suuremaks kasvada, pigem laguneb juba. Kuna see pilv ikkagi läheneb, siis võib lähiajal natuke vihma tulla.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

kella 12 paiku oli siin rünksajupilvest vast nii 20 minutine vihmahoog, alustuseks üksikud ja väiksed piisad, natuke rahet ja lõpetuseks suured vihmapiisad.

aga samas rüngad ei arene eriti ning ei liigu ka eriti põhja suunas edasi. siin on mu meelest sama jama et miski nagu takistaks arengut.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Post by käpa »

Tere äikesevalvekoerad!Sooja +20. taevas üle poole pilvedega kaetud.tuulevaikus.Lõunas ja edelas 2 suurt rünksajupilve.see pilv mida Tarmo näitas on minu juurest ka nähtav.praegu on 6 võimaliku arenevat äikesepilve .Hakkas just hoovihma sadama.
Last edited by käpa on Sun May 04, 2008 12:30 pm, edited 1 time in total.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Post by @Tallinn »

Tänan Jüri't, päris palju kasulikku infot sain. Siin aga nüüdseks vabsee kõik pilved kadunud. Kuid kuna jah need Põhja-Eesti pilved mida Jüri mainis tekkisid Väga kiiresti, mingi poole tunniga siis võib siin absoluutselt Kõike juhtuda.

Kõige suurem aktiivsus ja kõige suurem tõenäosus on siinkandis pärast kella kuute õhtul alles ja kuni 12'ni välja. Ei välista, et ka midagi enne toimub.
Last edited by @Tallinn on Sun May 04, 2008 12:40 pm, edited 1 time in total.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

See on hea, et pilved kadusid, sest nii pääseb päike maapinda soojendama. Pilved, eriti need, mis on lõunas ja kagus, on lähemale nihkunud.
Usun, et õhtupoolikul võib tulla hoovihma.
ilmjainimesed.blogspot.com
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Post by käpa »

13.38. hakkas umbes 25 km edelas müristama.3/4 taevast on pilves ja sooja 20 kraadi
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Värske pilt kirdetaevast umbes 5 minutit tagasi. Ka siin on pilvisus pisut küll hõrenenud, aga eks näis.

Image

Kahtlen, et käpa sama pilve nägi, mis mina. Radaril on näha mitut erinevat pilve talle tunduvalt lähemal.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Post by käpa »

minust jäävad need pilved kaugele itta.Kus Tarmo kandis ise asud.kaugel tartust ja kuhu suunda.pakun pildi järgi et see pilv jääb sinust edelasse või läände tugevalt.
Last edited by käpa on Sun May 04, 2008 1:01 pm, edited 1 time in total.
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Post by Egon Tinno »

@Tallinn wrote:Kuid kuna jah need Põhja-Eesti pilved mida Jüri mainis tekkisid Väga kiiresti, mingi poole tunniga siis võib siin absoluutselt Kõike juhtuda.
Need pilved tekkisid tõesti kiiresti. Mina jäin nende kahe vahele. Üks arenes kagu pool ja teine loodes. Kell 12.53 registreerisin ka ühe müristamise kagu suunas, kuid sellega ka kogu asi piirdus. Nüüdseks on pilved ühinenud ilmselt rünksajupilvedeks ja võtnud suuna põhja poole. Midagi jäi ilmselt jäätumisest puudu, nagu Jüri eelnevalt kirjeldas. Kahjuks ei oska hinnata, mis täpselt juhtus, ei ole kogemusi sellel alal. Sooja on hetkel 21 kraadi ja loodan, et äikest ikka täna veel tuleb.

Need kes jälgivad Testbed'i, siis teadke, et mina asun selle pildil umbes kohas, kus on mõõtkava 10 km.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Suure-Jaanis on pilvisus just pigem tihenenud ja päike enam ei paista
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

käpa wrote:minust jäävad need pilved kaugele itta.Kus Tarmo kandis ise asud.kaugel tartust ja kuhu suunda.pakun pildi järgi et see pilv jääb sinust edelasse või läände tugevalt.
Tartust ca. 30 kraadi edelas. Geograafilised koordinaadid 58.160934 kraadi põhjalaiust 26.451647 kraadi idapikkust
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Post by @Tallinn »

Lõunapoole on tekkinud mingisugused kõrgemad rünkpilved vist. Keegi ehk saab täpsustada kuid võrreldes hommikustega on nad palju palju kõrgemad ning triivivad vaikselt siiapoole. Loodan, et päike annab veel maksimumi enne kui pilve läheb.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

läänes müristas 2 korda ning nii läänes kui loodes on pisut parema arenguga pilved. aga kahjuks siin on pilvisus tänu suurematele pilvedele üsna suur siis arengut eriti ei toimu. jama on ka see et pilved hakkavad paarkend kilomeetrit siit lõunas arenema. tänu sellele on nad siia jõuded ka üsna nõrgad.
Post Reply