Keeristorm või dust devil?

Postitused tõsistest ilmanähtustest üldiselt
Post Reply
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Keeristorm või dust devil?

Post by @Tallinn »

http://ilm.postimees.ee/?id=16305

No vaadake ise, minuarust pole tegu mingi keeristormiga. Asi ei tule ju rünkpilvest vaid selgest taevast. Samuti kuna oli täna kuum, tuul oli olemas seega .... ?
Üks on mingi eriti napakas, Eestis pole ju sellist asja ! Alles ilmus piltuudis ilm'ee saidil kust oli see sama asi. Ja siin kah paljud näinud ju. :D
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ma kasutan selliste nähtuste puhul mõistet "maapüks".
Vastava ala inimesed(kel meteoroloogiaharidus) on sõna heaks kiitnud.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tolmusaatan, mis tolmusaatan...

Maapüks on muide selline - http://en.wikipedia.org/wiki/Image:GID_Landspout.jpg
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
H.Kaptein
Posts: 340
Joined: Sun Mar 23, 2008 4:56 pm
Location: Kärdla, Hiiumaa

Post by H.Kaptein »

mu vanaema oli täitsa lammas :lol: ta ütles, et see on vesipüks,kuigi ma üritasin talle selgeks teha et see on tolmusaatan.
.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Arvan ka et kõige õigem on sellise loodusnähtuse puhul kasutada nime "dust devil" ehk tolmusaatan.
Maapüks on minu arvates ikka moodustis mis tekib n.n. "hea ilma" rünkpilve alla, nii nagu veekogude kohal vesipüks. Samas võib see olla ka vaieldav sest äikese ajal tekkiv tuulekeeris veekogu kohal on ju samuti vesipüks, mis erinevalt "hea ilma" vesipüksist võib edasi liikuda ka maismaale ja muutuda trombiks. Nii et mõned meteoroloogiaalased terminid vajavad eesti keeles veel täpsustamist ja mõningatele loodusnähtustele mis on koondatud praegu ühe nime alla, tuleks leida iseseisvad nimetused.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

AMS(American Meteorological Society) defineerib maapüksi selliselt:
landspout—1. (Rare.) A tornado. 2. Colloquial expression describing tornadoes occurring with a parent cloud in its growth stage and with its vorticity originating in the boundary layer.
The parent cloud does not contain a preexisting midlevel mesocyclone. The landspout was so named because it looks like a weak, Florida Keys waterspout over land. See nonsupercell tornado.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply