Torm "Christian"/"Simone" 29. oktoobril 2013

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ilmateenistus on numbreid natuke tagasi tõmmanud.
Ilmateenistus teisipäeva päeva kohta wrote:Pilves selgimistega ilm ning sajab vihma. Õhtul alates läänest sajuhood harvenevad. Puhub edela- ja lõunatuul 10-15, puhanguti 18, saartel ja rannikul 14-18, puhanguti 23 m/s. Õhutemperatuur on 11..14°C.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Kaarel »

Tarmo Tanilsoo wrote:Ilmateenistus on numbreid natuke tagasi tõmmanud.
Ilmateenistus teisipäeva päeva kohta wrote:Pilves selgimistega ilm ning sajab vihma. Õhtul alates läänest sajuhood harvenevad. Puhub edela- ja lõunatuul 10-15, puhanguti 18, saartel ja rannikul 14-18, puhanguti 23 m/s. Õhutemperatuur on 11..14°C.
Täna tuli ka uuendus nädala prognoosile: Teisipäeval (29.10.) sajab vihma. Ilm on tormine. Öösel tugevneb lõuna- ja kagutuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Hommikul jätkub tuule tugevnemine. Päeval pöördub tuul edelasse ja paisub tormiks (tõenäosusega 25-50%), puhanguid on sisemaal üle 20 m/s (75%), rannikul vähemalt 25 m/s (90%), võimalikud puhangud 30 m/s. Hilisõhtul annab torm pisut järele. Sooja on 8..11, päeval Lõuna-Eestis kuni 13°C.

Ebakõla kahes sama allika prognoosis. Kahe erineva töötaja poolt kirjutatud, tõenäoline selgitus ebakõlale.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ma arvan, et mõned kutsuvad seda "sünergiaks" :?

Rääkimata sellest, et eile nädalaprognoos ütles, et järgmine uuendus tuleb alles esmaspäeval. Natuke raskustega kommunikatsioon, kas pole? Ja kusjuures...
Ilma ülevaade 27.10.- 2.11.2013.

Pühapäeval (27.10.) liigub madalrõhkkond üle Botnia lahe Soome. Ööga suundub tihedam sadu Eesti idapiiri taha. Päeval sajab siin-seal vähest vihma. Tuul puhub valdavalt edelast ja on ikka tugev. Sooja on öösel 7..10, päeval 10..12°C.

Samal ajal kujuneb pühapäevaks Atlandi ookeni 50-nda laiuskraadi kohal väga äge väike osatsüklon. Esmaspäeval liigub tsüklon üle Briti saarte Põhjamerele, mille rannikul tõuseb edelatuule torm 30 m/s. Teisipäeval kihutab keeris üle Rootsi Soome. Läänemere ümbruses tõuseb lõuna- ja edelatuul samuti tormiks. Puhanguid üle 20 m/s on 75%-lise tõenäosusega, rannikualadel puhanguid üle 25 m/s on 75%-lise tõenäosusega. Atmosfääriprotsessides võib muutusi toimuda nii ägenemise kui rahunemise suunas, seepärast anname pühapäeval uut lisateavet.

Esmaspäeval (28.10.) liigub järjekordne madalrõhulohk ühes vihmahoogudega üle Eesti. Lõuna- ja edelatuul on tugev. Sooja on ööpäeva vältel 9..12°C.

Teisipäeval (29.10.) sajab vihma. Ilm on tormine. Öösel tugevneb lõuna- ja kagutuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Hommikul jätkub tuule tugevnemine. Päeval pöördub tuul edelasse ja paisub tormiks (tõenäosusega 25-50%), puhanguid on sisemaal üle 20 m/s (75%), rannikul vähemalt 25 m/s (90%), võimalikud puhangud 30 m/s. Hilisõhtul annab torm pisut järele. Sooja on 8..11, päeval Lõuna-Eestis kuni 13°C.
ja
Järgmine ülevaade 28.oktoobri keskpäeva paiku.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Kaarel »

Tarmo Tanilsoo wrote:Ma arvan, et mõned kutsuvad seda "sünergiaks" :?

Rääkimata sellest, et eile nädalaprognoos ütles, et järgmine uuendus tuleb alles esmaspäeval. Natuke raskustega kommunikatsioon, kas pole? Ja kusjuures...
Ilma ülevaade 27.10.- 2.11.2013.

Pühapäeval (27.10.) liigub madalrõhkkond üle Botnia lahe Soome. Ööga suundub tihedam sadu Eesti idapiiri taha. Päeval sajab siin-seal vähest vihma. Tuul puhub valdavalt edelast ja on ikka tugev. Sooja on öösel 7..10, päeval 10..12°C.

Samal ajal kujuneb pühapäevaks Atlandi ookeni 50-nda laiuskraadi kohal väga äge väike osatsüklon. Esmaspäeval liigub tsüklon üle Briti saarte Põhjamerele, mille rannikul tõuseb edelatuule torm 30 m/s. Teisipäeval kihutab keeris üle Rootsi Soome. Läänemere ümbruses tõuseb lõuna- ja edelatuul samuti tormiks. Puhanguid üle 20 m/s on 75%-lise tõenäosusega, rannikualadel puhanguid üle 25 m/s on 75%-lise tõenäosusega. Atmosfääriprotsessides võib muutusi toimuda nii ägenemise kui rahunemise suunas, seepärast anname pühapäeval uut lisateavet.

Esmaspäeval (28.10.) liigub järjekordne madalrõhulohk ühes vihmahoogudega üle Eesti. Lõuna- ja edelatuul on tugev. Sooja on ööpäeva vältel 9..12°C.

Teisipäeval (29.10.) sajab vihma. Ilm on tormine. Öösel tugevneb lõuna- ja kagutuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Hommikul jätkub tuule tugevnemine. Päeval pöördub tuul edelasse ja paisub tormiks (tõenäosusega 25-50%), puhanguid on sisemaal üle 20 m/s (75%), rannikul vähemalt 25 m/s (90%), võimalikud puhangud 30 m/s. Hilisõhtul annab torm pisut järele. Sooja on 8..11, päeval Lõuna-Eestis kuni 13°C.
ja
Järgmine ülevaade 28.oktoobri keskpäeva paiku.
Selle kõige alumise reaga on kindlasti niimoodi, et keegi ei pööra sellele tähelepanu. tekst ju kogu aeg sama lihtsalt on 2 korda järjest unustatud kuupäeva uuendada.
* Nüüd on ka nelja päeva prognoosi 30 m/s sisse toodud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Jah, nüüd on ka nelja päeva prognoos vastavusse viidud. Muideks, meie murelaps ongi Newfoundlandi juba juures tekkinud, vaadates nt. Saksa ilmateenistuse pinnaanalüüsi. Praegu veel päris nõrk, kuid eks ta ole alguses ka. Mudelid on endiselt järjekindlad.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Soebralik »

Muide, nii viie kui seitsme päeva prognoos on ennegi lahku läinud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

12Z GFS räägib sedasama mida eelmisedki jooksud... 967 hPa tsüklon Lõuna-Soomes, meie saame kraesse rajutuuled. Aiai. :(
Attachments
teisipaev5.jpg
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

GFS: Paistab nii, et tsüklon ongi maksimumtugevusega just Skandinaavia kohal. Praegune ajastus näitab, et kõige hullem torm on ööl vastu teisipäeva, vähemalt GFSi stsenaariumi järgi.
Ex-EMHI HIRLAM pakub et tsüklon jõuab meile lähimasse punkti teisipäeva hommikul, ning natuke nõrgemana(p > 970 hPa vs GFSi 966...967 hPa).
ECMWF paneb Teisipäeval 00Z'ks tsükloni keskme Botnia lahele, samuti keskmes õhurõhk üle 970, kuid alla 975 hPa.

OPC analüüsis kella 00Z seisuga tsükloni keskmes õhurõhuks 1002 hPa.

* Z = UTC aeg.
Attachments
teisipaev6.jpg
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

OPC analüüs seisuga 06Z - keskmes 1000 hPa, kiirelt tugevnev - http://www.opc.ncep.noaa.gov/A_sfc_full_ocean.jpg
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ilmateenistuselt uus 4 päeva prognoos väljas - kõige tugevamad tuuled(kuni 30 m/s) jäävad öösse vastu teisipäeva.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ilmateenistus väljastas äsja uue nädalaprognoosi. See ajastab kõige suurema aktiivsuse päevasele ajale.

Nädalaprognoos 27.10.2013 12:11
Ilma ülevaade 28.10.- 2.11.2013.

Tänaseks on Atlandi ookeni 50-nda laiuskraadi kohale kujunenud väga aktiivne väike osatsüklon. Esmaspäeval liigub tsüklon üle Briti saarte. Briti Ilmateenistus hoiatab, et tuul tõuseb puhanguti 35 m/s ja pole välistatud, et tugevamakski. Põhjamere ääres tõuseb tuul samuti üle 30 m/s.
Teisipäeval kihutab keeris üle Rootsi Soome. Läänemere ümbruses tõuseb lõuna- ja edelatuul tugevaks tormiks. Tuulepuhanguid Eesti sisealadel on üle 20 m/s praegustel andmetel 75-90%-lise tõenäosusega, rannikualadel puhanguid üle 25 m/s on üle 90%-lise tõenäosusega. Veelgi enam, tänase (27.10.) prognoospildi alusel on reaalne, et puhangud tõusevad üle 30 m/s.
Vastavalt edasistele arengutele teeme täpsustusi oma hoiatustes ja prognoosides.

Esmaspäeval (28.10.) liigub järjekordne madalrõhulohk ühes vihmahoogudega üle Eesti. Lõuna- ja edelatuul on tugev. Sooja on ööpäeva vältel 9..12°C.

Teisipäeval (29.10.) sajab vihma. Ilm on tormine. Öösel tugevneb lõuna- ja kagutuul 9-14, puhanguti 20 m/s. Hommikul jätkub tuule tugevnemine. Päeval pöördub tuul edelasse ja paisub tormiks (tõenäosusega 25-50%), puhanguid on sisemaal üle 20 m/s (kuni 90%), rannikul vähemalt 25 m/s (90%), võimalikud puhangud 30 m/s ja pole välistatud ka 32 m/s. Hilisõhtul annab torm pisut järele. Sooja on 8..11, päeval Lõuna-Eestis kuni 13°C.

Kolmapäeval (30.10.) eemaldub madalrõhkkond Koola poolsaarele ja selle jõud tasapisi raugeb. Edela- ja läänetuul on öösel veel väga tugev, päeval annab pisut järele. Kiires läänevoolus liigub üle Eesti vihmahooge. Õhumass vahetub ja õhk on pisut jahedam. Sooja on ööpäeva vältel 6..11°C.

Neljapäeval (31.10.) madalrõhkkonna mõju väheneb. Öösel on veel sagedasi sajuhooge. Päeval on pilvekiht õhem ja vihma võimalus väiksem. Tuul on nõrgem ja puhub läänekaarest. Sooja on öösel 2..7, päeval 5..9°C.

Reedel (1.11.) jõuab uus madalrõhkkond Norra merele, selle lohk liigub üle Läänemere ümbruse ja võib meile veidi vihma tuua. Tuul pöördub läänekaarest lõunasse ja päeva peale tugevneb. Õhutemperatuur on öösel 0..+5, pärast keskööd tõuseb, päeval 7..10°C.

Laupäeval (2.11.) madalrõhulohk emaldub ja kõrgrõhuhari tugevneb. Saju võimalus väheneb. Läänekaare tuul on veel võrdlemisi tugev. Sooja on öösel 2..7, päeval 6..10°C.

Järgmine ülevaade 28.oktoobri keskpäeva paiku.


Kusjuures 06Z GFS ajastab kõige suurema maru keset ööd(minu kandis tuulte maksimum vastu hommikut). HIRLAM hommikuks. Britid võivad tegelikult ehk kergemalt pääseda ning kõige kõvem torm ongi Põhjamerel ning Läänemerel.

Ja meil on taas olukord kus nelja päeva prognoos ning nädalaprognoos räägivad ise juttu.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
egert37
Posts: 44
Joined: Sun Jul 08, 2012 11:48 am
Location: Jõgeva vald Kaera küla

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by egert37 »

Vblla sai see prognoos kiiruga tehtud :D
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by @Elva »

Kas mitte Ilmateenistus prognoose eri kellaaegadel päevas ei uuenda?
egert37
Posts: 44
Joined: Sun Jul 08, 2012 11:48 am
Location: Jõgeva vald Kaera küla

Re: Torm "Christian" 29. oktoobril 2013

Post by egert37 »

Nv vist mitte, pealegi ta täna juba uuendas.
Post Reply