Ennustame kevadet 2012

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Ennustame kevadet 2012

Post by AikeseVideod »

Minu jaoks pole kevad enam kaugel ning on juba suht ukse taga. Kuidas teie ennustaksite kevadet 2012 ning millal see saabub?

(Mina ise katsun märtsi kuu ennustuse teha märtsi esimesel nädalal).
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Soebralik »

Austatud teemaalgataja. Püüaks siiski hoiduda taaskord rumalusest. Kui prognoosida millegi alusel, siis ehk veel. Aga ennustused stiilis, märtsis tuleb külma ja sula, aprillis läheb maa roheliseks, pole ju kellegi ennustus. Ja tegelikult on kevade ennustamiseks õige aeg juba möödas. Parem oleks prognoosida suve.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by AikeseVideod »

Soebralik wrote:Austatud teemaalgataja. Püüaks siiski hoiduda taaskord rumalusest. Kui prognoosida millegi alusel, siis ehk veel. Aga ennustused stiilis, märtsis tuleb külma ja sula, aprillis läheb maa roheliseks, pole ju kellegi ennustus. Ja tegelikult on kevade ennustamiseks õige aeg juba möödas. Parem oleks prognoosida suve.
Kevadeni aega ju küll, pole ju eriti mõtet talve alguses kevadet ennustama hakata ning võimalus, et kui praegu ennustada suve ja see prognoos on täpne on olematu. Ja kui rääkida minu ennustusstiilist, siis pole aega pikki ja põhjalike ennustusi teha. Näita, kas suudad ise paremini.. Täielik ajaraiskamine panna terve kuu ennustuse tuulekiiruseid ja igapäeva kohta mingit infot, kui need nii või teisiti mööda lähevad.

Minu viimane ennustus nägi välja järgmiselt:
AikeseVideod wrote:Suhteliselt hilinine ennustus, aga siiski..

Kuu lõpu poole peaksid ilmad soojemaks minema ja termomeetrid peaksid pluss kraade näitama. Ütleks nii, et kevad on juba suht ukse taga. Lühiajaline külmalaine võib tulla selle kuu lõpus või märtsi alguses. Siis võib termomeetri näit langeda kuni -25°C kuid mitte alla selle.
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by vaatleja38 »

Siin juba ennustatakse hoolega kevadet - panen siis ka kirja enda prognoosi. Märtsi esimene pool peaks tulema päikseline - ööd külmad aga päeval juba sulab.Kuu teine pool toob järsu soojenemise (12.märtsi paiku võib tulla üks viimane suurem lumesadu - enne kui soojeneb) koos vihmaga nii ,et 31.03 pole lumest jälgegi. 25 Märtsi paiku võib paaril päeval olla juba +12. Aprilli algul tuleb korraks lumi (või lörts) maha - ütleme 5 kuupäeva paiku. Kuu lõpus aga samas juba sisemaal +25 ja sama jätkub Mai alguses (v.a 30.aprill ja 1,2.mai mis on jahedmad). Mai lõpus küll kuiv aga ohtlikud öökülmad luuravad ja ega päevalgi üle +20 -ne tõusta ei taha. Suvest räägin umbes kuu pooleteise pärast. Esimene kevadine Äike tuleb kas 10.mai paiku või alles Juuni alguses. (Üksikut müristamist kuskil x kohas ma ei arvesta)
EDIT 18:36 Märkusena märgin ,et kasutan ennustamise oma aastakümnete jooksul kogutud andmeid ja analoogaastaid (ootan muide sarnast aastat 1986 ja 2007 aastale - nagu segu nendest kahest aastast).

EDIT: 28.03.2012 Paistab ,et lumesadu tuleb nädala varem kui lihavõttepühad aga siin lääne-harjumaal on põllud juba lumevabad seega üldjoontes olen oma ennustusega rahul.
Last edited by vaatleja38 on Tue Mar 27, 2012 11:31 pm, edited 2 times in total.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Kaarel »

Võrdlemisi kasutu ennustamine tõesti, oleks siis, et toetutaks millelegi, aga ei...
Igaühel on oma meelelahutus... aga medaleid paluks mitte oodata kui kümnest üks ennustus täide peaks minema...
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kaarli ja Soebralikuga nõus. Ise ka niisugustel pikaajalistel ennustustel väärtust ei näe. Äkki lõpetame ära, rahvas?
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Marek »

Ei ole mõtet jah tunnetepõhisel ennustustel. Pigem võiks arutada, et mida ennustavad erinevad allikad kevadeks ja siis arutada selle üle.
***
Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Kaivo »

Õige Marek. Eesti asukoha peale teha pikkasi ennustusi on suhteliselt ajaraiskamine või huvitegevus, väga vähe tõenäosus et täppi läheb.
Parem jah kombineerida erinevaid kevade-suve ilmaennustusi ja nende kohta arvamusi avaldada.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by AikeseVideod »

Mõned siin ikka ennustavad ka ja nendel läheb päris hästi. Näiteks erikEST. Ja pea iga aasta on siin topic ennustamiseks tehtud, suve on tavaliselt aprillis ennustama hakatud. Ja kes tahab võib ka muidugi ennustuste üle arutada & arvamusi avaldada - vaba valik. Ma ei tee kunagi topicuid ainult ühel eesmärgil, alati võib ka lihtsalt arutada. Keegi ei ole kohustatud ennustama.
Kaarel wrote:Võrdlemisi kasutu ennustamine tõesti, oleks siis, et toetutaks millelegi, aga ei...
Igaühel on oma meelelahutus... aga medaleid paluks mitte oodata kui kümnest üks ennustus täide peaks minema...
Soebralik wrote:Austatud teemaalgataja. Püüaks siiski hoiduda taaskord rumalusest. Kui prognoosida millegi alusel, siis ehk veel. Aga ennustused stiilis, märtsis tuleb külma ja sula, aprillis läheb maa roheliseks, pole ju kellegi ennustus. Ja tegelikult on kevade ennustamiseks õige aeg juba möödas. Parem oleks prognoosida suve.
Tarmo Tanilsoo wrote:Kaarli ja Soebralikuga nõus. Ise ka niisugustel pikaajalistel ennustustel väärtust ei näe. Äkki lõpetame ära, rahvas?
Ma rõhutan veelkord, kui te ei soovi ennustada, te ei pea. See on iga aasta nii olnud, et ennustatakse siin boardis nii suve kui talve. See oleks juba ammu ära lõpetatud. Ja kui mina järsku ilmun välja kevade ennustustopicuga, asutakse kritiseerima.

Temaga pole küll kunagi kritiseeritud ja tal on väga hästi läinud:
erikEST wrote:Talv läheneb. Minu jaoks hakkab asi vaikselt selgeks saama. Päike on aktiivne. See tähendab seda, et tugevad päiksetuuled liigutavad atmosfääris rohkem tolmuosakesi ja pilveid on atmosfääris ka mõnevõrra vähem. Selged ilmad sügisel ja talvel tähendavad ju loogiliselt võttes pakast. Venemaa keskosa mereline osa mõjutab vähem. Üldiselt arvan, et kuskil novembri algusest tekib venemaal suur ja tugev kõrgrõhuala, mis üsna tihti oma mõjuala üle Eesti laiendab ja pakase paukuma paneb.

Oktoober 2011: Alguses nn. "liigagi soe" Tsüklonid liiguvad edelast kirdesse ja see tähendab Eesti jaoks väga sooje ilmu, isegi üle 15C. Järsk ilmamuutus toimub kuskil 10.oktoobri paiku, mille muutjaks on gröönimaa lähistel tekkiv tsüklon, mis suundub sealt edasi kagusse. Algab tormihooaeg. On äikest. Mitmed vihased tormid kihutavad üle lääne- ja põhja-euroopa. Tuulepuhangud 25-30m/sek on enam kui võimalikud. Kuna puud on endiselt lehes, siis Lääne-Eestis saavad saemehed kõvasti tööd. Temperatuur langeb iga päevaga. Rannikualadel saab võimust järveefekt. Kuna temperatuuri kontrast mandri ja mere vahel iga päevaga aina suureneb, siis on rannikul võimalikud tugevad äikesed suurte raheteradega. 20.oktoobri paiku peaks loodest tuleva külma õhu tõttu juba ka rannikualadel tihedalt lörtsi tulema. Selle aasta esimene tõsisem lume ja lörtsitorm peaks saabuma oktoobri viimastel päevadel.
November 2011: Peale lumetormi jääb ilm rahulikumaks. Rannikualadel sajab tihedalt lund(järveefekt), mujal on suhteliselt rahulik, päikseline ja pakaseline...isegi kuni -10c...öösel rohkemgi. Teine suurem lumetorm saabub 10-20.novembri vahel. See kestab mitu päeva ja on olemuselt väga ekstreemne. Eesti kattub vähemalt 50cm lumevaibaga. Liilkus on raskendatud. Jällegi tuleb ette nn. "hanges (bussides, autodes) magajaid" Ülejäänud kuu on rahulik ja pakaseline. Vahel võib mõni lumesajuga päev olla aga üldiselt paistab päike ja Eesti kohal on suur venemaa kõrgrõhkkond oma -15...-25 pakasega. Sulapäevi praktiliselt pole, kui siis ainult 1.-10.novembri vahemikus.
Detsember 2011: Kuu esimestel päevadel on pakaseline ja rahulik. Meri hakkab vaikselt jäätuma ja järveefekti sajud põhjarannikul lõpevad. Järgmised 10 päeva (5.-15.detsember) on rahutu, tuulise ja küllaltki sooja ilmaga...temperatuur 0-5 soojakraadi vahel. Kuni jõuludeni on rahulikum periood mil temperatuur tasapisi selge taeva all taaskord langeb alla -10c. Jõulude ja uue aasta vahel saabub võimas lõunatsüklon. Tuule tugevus küündib just kirderannikul isegi kuni 30m/sek. Allasadav lumekogus pole eriti suur aga hangedesse pühituna on siiski liiklus väga häiritud. Temperatuur 0...-5 kraadi vahel.
Jaanuar 2012: Jaanuari alguses saavad enam võimule loodest kagusse suunduvad tsüklonid, mis toovad meile kaasa aeg-ajalt mõõdukaid lörtsisadusid. Temperatuur jääb nulli ümber. Jaanuari keskpaigast kuni kuu lõpuni vahelduvad pakaselised ilmad pehmematega. Temperatuurierinevused päevade lõikes võivad küllaltki kontrastsed olla. Kui mõnel päeval võib null kraadi olla siis paar päeva hiljem juba isegi kuni -30. Kuu lõpp on pigem selge ja pakaselise ilmaga. Temperatuurid langevad -20...-30 vahele.
Veebruar 2012: kuu esimeses pooles (1.-15.veebruar)Venemaa ja Euroopa suured kõrgrõhualad ühinevad ja see toob venemaalt kaasa väga külma õhu. Lund sajab enamasti põhja-ja kirde-eestis. Temperatuur langeb päeval -20 kraadist allapoole ja öösel võimalikud pakased isegi kuni -35...-40C!!! Kuu teises pooles hakkab ilm tasapisi soojenema ja kuu lõpus on juba võimalikud lörtsi-vihmasajused päevad temperatuuriga 0...+5.

Päikeseprognoos talveks: Juba praegu on palju nn. x-klassi päikeseplahvatusi. Nende intensiivsus ja tugevus aina tugevneb. Talvel saame sageli imetleda tugevaid ja värvikaid virmalisi. Kuna veebruaris on pakaselised päevad, siis on eriti ohtlik kui kokku peaks sattuma päikesetuultest ettetulev GLOBAALNE elektrikatkestus ja käre pakane. Siis oleks targem otsida paik kus on küttepuud ja ahi. Elektritoitel olevad küttesüsteemid on küllaltki suure tõenäosusega rivist väljas. Ei tea mis saab aga teid on hoiatatud! :oops:
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Kaarel »

AikeseVideod wrote:
Temaga pole küll kunagi kritiseeritud ja tal on väga hästi läinud:

Jeps, tema talve ennustus 2011/2012 oli väga täppis, :lol: (Erik: ära isiklikult võta) sealjuures teaduslikud mudelid õigemat ilma ennustasid.
Mida sa närvitsed siin üleüldse? Kas keegi astus just nimelt sinule varba peale? Ei! Oli üldine arvamus selliste ennustuste vajalikkuse/kasulikkuse kohta.
Huupi ei ole mõtet lahmida, eksole, sama tase nagu sipelgakuhilatelt ennustamisel...
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by @Elva »

Ei mõista, miks jääb inimestele selline asi nii ette, et ei saa üle ega ümber. Olen nõus, et suur mõtet pole random ennustamisel ning ka ise ei hakka mingeid pikajalisi ennustusi tegema (arutlen rohkem lähiajal toimuvate sündmuste üle), kuid huvi lugeda, mida keegi ennustab ja kui täppi see läheb, on alati. Nagu vaatleja eespool kirjutas, tahaks küll teada kui sarnaselt see aasta edasi läheb, ei pea sellepärast kohe ära lõpetama ju. Või rikub see kuidagi foorumi mainet? Pealegi pole keegi kohustatud siia midagi kirjutama, ega? Tore on näha, et vähemalt keegi üritab foorumit elus hoida...
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Raul. K »

Arvan ka, et las igaüks ise teab, kas ja mis moodi ennustusi teeb. Tegelikult avaldatakse meedias igasuguste ilmatarkade unenägudel põhinevaid ennustusi sageli tõe pähe, aga siin on ikka rõhutatud, et prognoos on koostaja subjektiivne hinnang. Kui ajalehtedest on ilmatarkade vanade ennustuste otsimine tülikavõitu, siis foorumist saab lihtsalt vaadata, kuidas ennustus on läinud. Usun, et kui hakata ilmatarkade vanu ennustusi võrdlema reaalsete vaatlusandmetega, on tulemused väga kaheldavad. Kui keegi viitsiks, siis võiks sellist statistikat teha ju.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Tarmo Tanilsoo »

No olgu, kui tahate "läbi klaaskuuli tulevikku vaadata", laske käia. Mina jään ikka oma seisukoha juurde et viiest päevast(heal juhul seitsmest) kaugemal on... nagu James Spann ütleb, voodoo-maa. Ning hooajalistest ennustustest ma ei räägigi. OK, üritaks kompromissi - arutleme primaarselt teiste ennustusi ja ehk sekundaarselt ütleksime oma sõnakese sekka ka. Ning omapoolse ennustusega välja tulete, siis kirjutate mõne sõnaga välja ka metoodika, mille põhjal on see tehtud ja miks selline seisukoht on. OK?
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by erikEST »

Minuarust on sellised foorumipostitused seepärast head, et saaksime võrrelda erinevaid prognoose ajalehtedest kui ka ise midagi välja pakkuda. Hea kui püütakse leida mingi viis või meetod ennustamiseks. Tugineda võib nii eelnevalt iseseisvalt kogutud andmetele, internetis leiduvate andmete analüüsi, kokkupanemise ja selle tõlgendamisega. Minuarust on see loov ja arendav tegevus ning on hea laskuda detailidesse, kui see kuidagi võimalik on. Need postitused siin võiksid sisaldada ka meie foorumlaste prognoose, vastukaaluks ajalehtedes ja internetis pakutavatele. Neid andmeid on hea võrrelda ja omamoodi on selline tegevus isegi vahva. Alguses on nn. vargsi kompamine üldist prognoosi tehes täiesti loomulik aga tasapisi vinti ja detailsust lisades võib ju endaga isegi rahule jääda kui asi hästi õnnestub. Nagu ma aru saan, siis siin ilmselt oodatakse ka minult midagi...Hmmm...no ma veebruari viimaseks nädalaks panen midagi üles...uurin seni olukorda niipalju kui see nüüdseks minu kiire tempoga elu kõrvalt võimalik on. :)
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Re: Ennustame kevadet 2012

Post by Marek »

Jah, koos põhjendusega on huvitavam lugeda, et säilitada mingigi teaduslik seletus. Niisama, et tuleb nii ja naa - pole huvitav.
***
Post Reply