Äikesetormid 28-30. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Locked
Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Kaivo »

AikeseVideod wrote:
Kaivo wrote:Hiiumaa jääb seekord ilma jälle, nagu radaritelt näha siis merd nähes pilv laguneb.
Ööseks lubatakse Hiiumaale äikest, tuleb järjekordne unetu öö.
Lubatakse koguaeg, aga vähe tuleb .
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Tarmo H »

seenno wrote:Türil oli jälle suur torm nagu eile õhtul.

Kõik käis väga ruttu kella 14:30 paiku kui see mustjassinine räbaldnud vall ilmus. See tuli kohutava hooga peale ja sellest vallist lõi pilv-maa välkusid. Siis tuli algul selline mõõdukas pagi ja hakkas vihma kallama. Tundus, et seekord hullemat ei tule. Aga kui 10 minutit oli sadanud juba tugevalt ja suurem temperatuurilangus ära olnud, siis alles tuli tuul. Puud olid lookas, vihmavesi tuiskas, nähtavus ajuti pea olematu. Mõni meeter majast murdus suur sirel, terve muruplats seda nüüd täis. Mõne minutiga see suurem torm siiski taandus. Samas äikest jagus veel 2 tunniks küllaga, nüüd hakkab loode poole taanduma.

Sadememõõtja jälle klaas pilgeni (25 mm) ja lisaks veidi ülevoolusilindris ka, õhtul arvan täpselt kokku. Türil igaljuhul tuleb liigsajune juuli kindlasti nüüd kokkuvõttes. Lähen sõidan veidi linnas, uurin kahjustusi.

Laupat nii hästi vihmaga pole õnnistatud. Tänane äike tõi siia vaid 10 mm vihma. Ka polnud sellist raju nagu Türil. Küll aga oli äike võimas olnud koduste juttude järgi, ise olin samal ajal tööl Türil. Eile õhtune äike tõi siia vaid 6 mm vihma ja sedagi valdavalt nõrgemapoolsete sajuhoogudega. Äikesetegevus ise oli ka eile Laupal muidu vägev, lähivälke oli palju. Pealegi viis eilne äike siit elektri ja elektri saime tagasi alles täna keskpäeval. Öösel kella 3 paiku liikus ka siit mõõdukam äike üle ja see tõi sademeid 11 mm. Seega on siin 2 päeva jooksul sadanud alla 27 mm. See on muidugi parem kui mitte midagi kuid nähes mis toimus täna Türil tekkis ikka paras kadeduseuss küll hinge. Sellist mõllu nagu täna Türil pole ma kunagi varem näinud. Kuna olin sel ajal tööl ei olnud mul võimalik kogu tormi käiku jälgida, lootsin samal ajal et ka Laupa saab sarnase sauna kaela. Suur oli aga pettumus kui kui selgus et seal asi mitu korda lahjem oli.
Liigsademetest rääkimiseni siin Laupal on ikka veel tükk maad. Kuna terve juulikuu jooksul siin sadanud vaid 36 mm. Tundub uskumatu et vaid 6 km Türilt edelas võivad ilmad sootuks teised olla kui Türil.
Kui enne äikest valitses Türil leitsak nagu saunas (käisin sel ajal lõunal, töökohast väljas) siis peale äikest on siin varasügiset meenutav jahedus ja hall taevas. Siin Laupal praegu sooja vaid +19,3 kraadi taevas lauspilves aga ei saja ja on tuulevaikne.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Raul. K »

Esimest müristamist kuulsin 17:20 kagus. Seejärel jätkus päris pikalt mõõduka sagedusega nõrk kõmistamine, kuid kandus aja jooksul itta, nüüd pole tükk aega enam midagi kuulnud. Selle pilve võib vist maha kanda, küll aga püüavad tähelepanu kaugel lõunas asuvad rünksajupilvede tipud. Radaripilti vaadates on peaaegu kindel, et öösel saab taaskord tulevärki imetleda, kas ka vihma tuleb, seda näitab aeg.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kagust edelani on näha rünksajupilvi, kusjuures kagus(kustpoolt pilved ka täna õhtul tulevad) on näha praegu veel arenev süsteem. Järgnev tund saab olema leebelt öeldes huvitav. Peagi peaks äike jõudma Võruni, eks näis, mis seal toimub. Regulaarselt on kuulda müristamisi.

Siit näeb värskeimaid pilttelegramme olukorrast minu juures.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Destiny12
Posts: 12
Joined: Sat Dec 11, 2010 6:00 pm

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Destiny12 »

Kas Tartul on lootust öösel natuke vihma saada? Äikest pole ilmselt mõtet oodata.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by @Unipiha »

Täna öösel tuleb siis Lõuna-Eestis möllune öö. Müristab ja äikesepilved koguvad aina jõudu.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by @Elva »

Pole veel varem kagu-ida suunalt midagi korralikku saanud ja sellepärast ei usu, et ka täna saan.
mann
Posts: 65
Joined: Thu Jul 28, 2011 4:03 pm
Location: Rapla

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by mann »

Hei :)

Ma ootan ikka Raplasse möllu. Nelja paiku müristas nii ,et maja värises,sõna otseses mõttes :P
Karlip
Posts: 193
Joined: Tue Jul 12, 2011 2:50 pm
Location: Võru Linn

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Karlip »

Võrus äike kuid kolle läheb läänest mööda.

Pagi ei olnud, nõrk vihm.

Lähim äike: 500m
Ja nüüd ilmateade.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Müristab 6 korda minutis ning kagutaevas on järkjärgult tumenemas. Tundub, et kui just äike enne saabumist ära ei hääbu, on äikese tulek üsna kindel.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tundub, et madalal lõunataevas on boakrae. Müristab endiselt sagedaselt. Väljas on hämardunud tunduvalt. Õhutemperatuur hetkel 23,0 kraadi.

EDIT: Pilvemoodustis lagunes ära. Radarikajad on ka nõrgenemas. Siiski müristab võrdlemisi sagedasti ning ilmselt sahmaka vihma vast ikka kätte saab.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Soebralik »

Tarmo, mis on boakrae?
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Soebralik wrote:Tarmo, mis on boakrae?
cumulonimbus arcus - http://en.wikipedia.org/wiki/Arcus_cloud

Just oli edelas välgusähvatus, kaugus enam kui 8 km. Tundub et see süsteem võib olla nõrgenemas.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
aikesefoob
Posts: 8
Joined: Thu Jul 28, 2011 7:35 pm

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by aikesefoob »

Juhin tähelepanu oma teemale, sest tõesti oleks vaja vastuseid :) Please don't mind
viewtopic.php?f=6&t=1007
tiigrimiisu
Posts: 44
Joined: Thu Jul 28, 2011 8:59 pm
Location: Pärnumaa, Häädemeeste

Re: Äikesetormid 28-29. juulil

Post by tiigrimiisu »

Taevas läheb järjest rohkem pilve ja muutub tumedamaks, ise jään ootele.
Locked