Äikesed 7.-9. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Tarmo H »

Uurisin just EMHI lehel tunniandmeid ja ei tahtnud kuidagi oma silmi uskuda kuna see väidab et Türil sadas kella 15-16 vahel 17,3 mm ja 15-16 vahel 8,7 mm. Samas vaid mõned kilomeetrid eemal Laupal tulid vaid üksikud piisad ja see ei takistanud isegi heinategu. Lausa uskumatu et sademete hulgad võivad nii väikese distantsi peal olla nii kolossaalselt erinevad. Siit Türi ilmavaatlusjaama vast 6-7 km linnulennult.
Hetkel siin endiselt sademetata ja põud üha süveneb. Kahju et homme pühapäev, kuna EMHI ei avalda siis eelmise päeva sademetekaarti. Väga huvitav oleks näha seda kas ka Laupa kanti see sademeid näitab.
Praegu uudistest näidatakse üleujutusi Paides ja seal mõllanud trombi. Lausa uskumatu et nii väikese distantsi peal nii suured kontrastid.

EDIT: Paides siiski trombi polnud vaid hoopis Valgas ja Rakveres nähti trombi alget.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kanal 2's näidatud videost paistab, et Valgas ja Rakverel oli täna nähtud lehterpilvi...

EDIT: ERR uudised väidavad nagu oleks Paide alajaama põlengu põhjustanud välk - samas ajal mil tulekahjust teade tuli ei olnud Paide kohal ei Sürgavere ega Harku radarite andmetel Paide ümbruses pilvepoegagi.
EDIT2 : Mea culpa! Lugesin kohanime artiklist valesti.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Tarmo H »

Laupast ülesvoolu, Pärnu jõe ülemjooksul sadas ikka eile nii rohket vihma et selle mõjud on juba siin Laupal ka näha kus ei sadanud praktiliselt tilkagi, nimelt on veetase jões märkimisväärselt tõusnud ja tõusuvesi on pannud vee tagurpidi voolama ka väikese languga magistraalkraavis (Laupa ojas), samas on veetase kraavis märgatavalt tõusnud.
Loodetavasti toovad lähipäevad ka Laupale kauaoodatud ja loodetavasti ka tugevad vihmasajud.

Tarmo, kas alajaama trafo põleng ei toimunud mitte Raplas?
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
risto
Posts: 85
Joined: Mon Jun 13, 2011 6:54 am
Location: Tallinn, Südalinn

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by risto »

See oli Raplas ja Eesti Energia ei kinnita, et tegu oli välgulöögiga.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Kaarel »

Nendelt kelle ukse all see põles, õnnestus ka asjalikke pilte näha. postimehe pildilt jääb mulje et mis seal niiväga ikka põleb aga tegelikkuses olid leegid küllaltki laiali. + kohalike väitel olevat seal suunas ka pilv-maa tüüpi välk olnud, aga seda muidugi tund-paar varem. Võimalusi ju on, lihtsalt soojenes seal mõnda aega ja siis kell 8 lõi leegid välja.

Võib ainult teoretiseerida mis siis saanuks kui (äike) oleks Paide alajaamas sellise situatsiooni tekitanud. Ilmselt oleks pool Eestit mõneks ajaks pimedusse jäänud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tarmo H wrote:Laupast ülesvoolu, Pärnu jõe ülemjooksul sadas ikka eile nii rohket vihma et selle mõjud on juba siin Laupal ka näha kus ei sadanud praktiliselt tilkagi, nimelt on veetase jões märkimisväärselt tõusnud ja tõusuvesi on pannud vee tagurpidi voolama ka väikese languga magistraalkraavis (Laupa ojas), samas on veetase kraavis märgatavalt tõusnud.
Loodetavasti toovad lähipäevad ka Laupale kauaoodatud ja loodetavasti ka tugevad vihmasajud.

Tarmo, kas alajaama trafo põleng ei toimunud mitte Raplas?
Loen jah nüüd, et oli Raplas. Ma ei tea, kuidas ma eile õhtul valesti võisin lugeda - ilmselt informatsiooni üleküllus. Mea culpa.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by Kaarel »

http://www.youtube.com/watch?v=2rjS9gHCvkQ Rapla elektrialajaama trafo põlemine 09.07.2011
Koperdasin video otsa, mõtlesin, et jagaks.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 7.-9. juulil

Post by käpa »

Jälle ilma vihmata nagu peni pehme leivata.Läänes müristab iga paari minuti takka.sooja on 24,0 kraadi. Rekord on olnud siin 34,4
Post Reply