Äikesed 8.-13. juuni

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Lääne-Eestis oli palju äikest, mõnest pilvest oli pidevalt müristamist kuulda ja välkusid oli tipphetkel mitu tükki minutis võimalik näha. Risti ja Lihula vahelisel teelõigul oli puuoksi ja palju lehti maas, ilmselt oli pagi need puudelt rebinud. Õnnestus ka paduvihma näha. Järgnevalt mõned pildid.
Attachments
Lõuna paiku Tallinnast lõunas arenev rünksajupilv, see muutus peatselt äikesepilveks.
Lõuna paiku Tallinnast lõunas arenev rünksajupilv, see muutus peatselt äikesepilveks.
Äsjatekkinud rünksajupilv Laitsest edela suunas.
Äsjatekkinud rünksajupilv Laitsest edela suunas.
Haapsalu mint ääres, mõni km enne Ristit võis sellist äikesepilvede serva näha.
Haapsalu mint ääres, mõni km enne Ristit võis sellist äikesepilvede serva näha.
ilmjainimesed.blogspot.com
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ja veel mõned pildid. Muide, kõik nähtud äikesepilved tõid siiski endaga maapinnani jõudvat vihma, mõned väga tugevat. Mingi osa sademetest kindlasti ka aurustus.
Attachments
Maksimaalses arengus olev äikesepilv Risti lähedalt nähtuna, see tõi paduvihma kaasa.
Maksimaalses arengus olev äikesepilv Risti lähedalt nähtuna, see tõi paduvihma kaasa.
Haapsalu poole suunduv äikesepilvede mass.
Haapsalu poole suunduv äikesepilvede mass.
Mammatused Lihulast nähtuna.
Mammatused Lihulast nähtuna.
ilmjainimesed.blogspot.com
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ja lõpuks viimane pilt, mida sooviks jagada.
Attachments
Rapla lähedalt nähtuna.
Rapla lähedalt nähtuna.
ilmjainimesed.blogspot.com
Koit Kolga
Posts: 268
Joined: Tue Jun 12, 2007 10:35 pm
Location: Suuremõisa/Haapsalu
Contact:

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by Koit Kolga »

temperatuur hiiumaal suuremõisakülas +25 nagu poleks midagi olnudki sademed jäid alla 1 mm. vähe kül!

http://www.youtube.com/watch?v=ZgFRyMQQ ... ideo_title
midagi kokkuvõtvat siis pilvedest videos
nõrk äike kestis 14-16 pärastlõunal

paidekandist tuli teade mingitest äikestest.
woofer haapsalu, ndv suuremõisa hiiumaa!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by seenno »

Ise jäin pika ninaga täna. Valisin jahtimiseks pilvekolde, mis Venemaalt Kagu-Eestisse tuli. Kuna kella 17 paiku oli ka neti katkestus päris pikk mul siin Tartus, siis pold ka radari infot saada, see ka osalt põhjus, miks sellise vea tegin.

Igastahes sai Võrumaa lääneservas ja Valgamaal ära käidud, aga pilvekolle oli hajumas. Põhiliselt keskmise ja ülemise kihi pilved ja laiguti alumise kihi pilvi ka. Mingid edasist arengut ei old, sattusin ka liiga tagaossa sellel massiivil. Kella 20 paiku tagasi sõites oli Valgast läänes kauguses näha uusi kerkivaid pilvetippe, mis nüüd Loode-Lätis võimsaks süsteemiks on kasvanud. Ilmselt selle Võru-Valgamaal hajunud süsteemi nn. cold pool, mis on sinna jõudnud ja kuumad õhumassid nii intensiivselt tõusma pannud.
Äikest!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by Tarmo H »

Kesk-Eestis oli ka täna äikesepilvi liikvel. Laupale ükski neist äikestest ei jõudnud. Esimene äike tekkis kella 17 paiku kagunuunal (vähemalt 15 km kaugusel)ja sealsamas see ka hajus. Hajuv pilv tõi Laupale ka lühiajalise vihmasabina mis ei löönud tolmugi kinni. Järgmine äike tekkis umbes tund hiljem kirdes (vähemalt 20 km kaugusel) kus oli näha pilv-maa välkusid (nägin välkusid kusjuures esimest korda sel hooajal) ja müristas sagedasti kuid erilist sajuala seal polnud. See pilv hajus ka sealsamas ja jäänused liikusid siiapoole ja andsid mõne hõreda vihmapiisa.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by @Elva »

See kant pole juba pikemat aega vihma saanud, nii ka täna. Vihma oleks hädasti vaja küll, kõik kõrbeb. Sellest hoolimata pole varem nii palju ja nii ilusaid rünki koos alasitega vist näinudki, kui nüüd viimase 2 päeva jooksul. Olen ka pikemat aega jälginud, et äikesepilved mis tulevad siia ida-kirde suunalt, on alati kas mööda läinud või enne siia jõudmist ära lagunenud. Kas tõesti juhus? Enamus korralikud äikesed tulevad pea alati kagu-lõuna-edela suunalt. Delfi kirjutab järgmist: "Saaremaal möllas täna mitmel pool keeristorm ja sadas jämedat rahet ja vihma, keegi õnneks vigastada ei saanud."
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by Kaarel »

@Elva wrote:See kant pole juba pikemat aega vihma saanud, nii ka täna. Vihma oleks hädasti vaja küll, kõik kõrbeb. Sellest hoolimata pole varem nii palju ja nii ilusaid rünki koos alasitega vist näinudki, kui nüüd viimase 2 päeva jooksul. Olen ka pikemat aega jälginud, et äikesepilved mis tulevad siia ida-kirde suunalt, on alati kas mööda läinud või enne siia jõudmist ära lagunenud. Kas tõesti juhus? Enamus korralikud äikesed tulevad pea alati kagu-lõuna-edela suunalt. Delfi kirjutab järgmist: "Saaremaal möllas täna mitmel pool keeristorm ja sadas jämedat rahet ja vihma, keegi õnneks vigastada ei saanud."

Delfi... arvestades tavalisi kajastusi siis seda uudist mina ei usu.
kalamajailm
Posts: 21
Joined: Sat Jun 19, 2010 9:45 pm

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by kalamajailm »

ma nägin täna 14-16 pikakari rannast vaadates imeilusaid alaseid, täiesti eeskujulikke, aga need ilmselt sõitsid kõik mujale ära. kahjuks kaamerat ei olnud kaasas, aga paljuski sarnanesid need eelpostituste pilvedega. kas keegi teab, kui kaugele pilvi näha on? s.t. kas tartust võib näha lääne-eesti omasid jne? palju on sellest juttu olnud, ja ma tahaks küll väga teada, kuhu see alasiparv maandus.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by @Unipiha »

Saaremaal möllas eile mitmel pool keeristorm ja sadas jämedat rahet ja vihma, keegi õnneks vigastada ei saanud. http://www.ilmajaam.ee/467716/saaremaad ... uulispask/
_____________________
Häid elamusi kõigile!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by Raul. K »

kalamajailm wrote:ma nägin täna 14-16 pikakari rannast vaadates imeilusaid alaseid, täiesti eeskujulikke, aga need ilmselt sõitsid kõik mujale ära. kahjuks kaamerat ei olnud kaasas, aga paljuski sarnanesid need eelpostituste pilvedega. kas keegi teab, kui kaugele pilvi näha on? s.t. kas tartust võib näha lääne-eesti omasid jne? palju on sellest juttu olnud, ja ma tahaks küll väga teada, kuhu see alasiparv maandus.
Ma arvan, et heades oludes võib nii paarisaja kilomeetri kauguselt pilvi näha. Lääne-Eesti pilvi nägin hea vaatega kohast ka siis, kui nad olid umbes 150 km kaugusel. Näiteks Kesk-Eesti äikesepilvi, mis olid siit umbes 80 km, õnnestus hoolimata piiratud nähtavusest (hooned segasid) kenasti näha.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Kui on täiesti takistusteta silmapiir, nagu meri, siis võib ka üle 300 km kaugusel olevaid pilvetippe näha. Hetkel paistavad Tallinnas kätte Hiiumaast loode pool asuvad äikesepilved: http://www.sat24.com/scan
Muide, visuaalselt hästi väljakujunenud alasid ei tähenda, et seal ka mingit erilist äikest oleks. Tugevate ja ulatuslikke äikeste puhul on alasi väga suur ja tajutav kiudkiht- ja kõrgkihtpilvede tihenemisena, kui see äike läheneb.
ilmjainimesed.blogspot.com
_marko_
Posts: 27
Joined: Wed Jul 28, 2010 8:46 pm
Location: eesti

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by _marko_ »

Mis arvate,on tänaseks ka midagi siis oodata?Vihma oleks küll vaja hädasti juba.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Seda on väga raske öelda, kuid ütleks, et võimalus on väiksem kui eile, seda vähemalt õhtuni, sest niiskust on vähem. Saartel ja Pärnumaal on kindlasti hoovihmaks võimalus kõige suurem, kuid võib ka tulemata jääda. Arvaks, et päris õhtul on võimalus suurem. Eks aeg näitab
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 8.-11. juuni

Post by Tarmo Tanilsoo »

@Unipiha wrote:Saaremaal möllas eile mitmel pool keeristorm ja sadas jämedat rahet ja vihma, keegi õnneks vigastada ei saanud. http://www.ilmajaam.ee/467716/saaremaad ... uulispask/
Väidetavalt. Väidetavalt, kuna meedia on ennast minu silmis nii diskrediteerinud et ma ei võta ühtegi meediast tulnud tornaadoteadet tõsiselt kui ma just ise kohapeal ei olnud ja ise ei näinud. Huvitav on see, et kella kolmveerand kuue ajal(kui uudiste sõnul torm puhkes) ei olnud Saaremaal radarilt justkui midagi näha, küll on näha just seal kesk-Saaremaa piirkonnas väga tugevad kajad kella 16:45 paiku. Ma ei ütle, et seal ei olnud midagi - lihtsalt ma tahan rohkem tõendeid, et kindlalt uskuda et seal keeristorm oli. Soomes nt. on meedia korduvalt downburst'e keeriste pähe kajastanud.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply