Äikesetormid 6.-9. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by @Tallinn »

Täna toimub areng väga kahtlaselt, pilv tekib ja areneb võimsaks kuid ei lahku kohalt. Mingi osa lahkub kuid võimsana püsib oma kohal?!?!? :? Seda jama mis toimub saab kaeda emhi radarilt ja nii terve päev. Tahaks siia ka äikest ja vihma, niivõrd palav on, et õudne. Eilsest suurest vihmast olekski võinud jahedamaks jääda.
Image
Koit Kolga
Posts: 268
Joined: Tue Jun 12, 2007 10:35 pm
Location: Suuremõisa/Haapsalu
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Koit Kolga »

imelik ilm.tänu on vist mingi selline teema et pilv tekib kasvab kõrgustesse ja siis ta ei liigu vaid hajub ka seal samas.hetkel väinamere keskel olles on pilve näha kirdes. edasised postitused toimuvad haapsalust!
woofer haapsalu, ndv suuremõisa hiiumaa!
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Kristjan »

Ei tahaks eriti spekuleerida aga tundub küll, et täna äikeste tekkeks kõige paremaid tingimusi ei ole. Olen täna kaarte jälgides ise samu eelpool mainitud imelikke arenguid märganud. EMHI radarianimatsiooni pealt vaadates üks selline, justkui vulkaani meenutav, pilvedeviirgude sünnipunkt asub Rakvere umbes 100km lõunas. Jääb vaid loota, et öö toob muutusi.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ilmselt tõusev õhurõhk ei soodusta äikeste arengut. Samas, radaril on näha, et vähemalt Lõuna-Eestisse liigub küll suurem äikesepilvede ala.
ilmjainimesed.blogspot.com
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by @Elva »

Siit käis ka natuke aega tagasi mõõdukas kuni tugev sadu üle. Nüüd tumeneb uuesti kagu-ida taevas , müristamist pole veel kuulda olnud, sooja 23 kraadi.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tundub et kagu poolt on lähenemas kuri äikesetorm. Kesklainel ajab praksatus praksatust taga. Nüüdseks on juba taevas tumenemas. Müristab 1-2 korda minutis. Hetkel sooja 21,7 kraadi ning väljas on tunduvalt hämardunud kuigi päikeseloojanguni on ca poolteist tundi aega.

EDIT: Tundub, et pääsesin jälle kergelt. Sadu on alanud ja müristamised lakanud. Täpselt nagu ööselgi. Kaugel näitas hambaid, kohale jõudes aga oli kõik.
EDIT kl 21:41 - äike puhkes uuesti... raadiomürad hakkasid taas lähedal tekkima ja üks hetk lõi läänes välku... kaugus küll vast tubli 2-3 km vähemalt.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Raul. K »

Viimase mõnekümne minuti jooksul on kuulda kaugeid müristamisi, sagedus paar korda minutis. Äike on Kagus põhiliselt ja viimasel ajal on väga aeglaselt lähenenud. Sajab nõrka vihma, sooja 22 kraadi.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Raul. K »

Kõigepealt läksid 2 äikesepilve päris kaugelt mööda. Vahepeal oli äikesetegevuses paus, aga 15-20 min tagasi tekkis Idas äike, mis praeguseks on rohkem Kirdesse kandunud. Müristab keskmiselt kord minutis, lähimad välgud mõne km kaugusel.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin äike viimaks läbi. Sadas 2 tundi. Müristamised ja välgud olid harvad, kuid aeg-ajalt ikka tuletasid meelde et äikesega tegu on. Vihma tuli selle pilvega 5,3 mm... koos öise vihmaga on täna tulnud kokku 8,8 mm. Kirdes on sähvatused ja müristamised, ilmselt Tartu saab praegu sajaga, kui uskuda radariandmeid.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Raul. K »

Täna näivad tingimused äikese tekkeks head, rünkpilvi on palju ja mitmed neist päris võimsad ning võivad peagi muutuda rünksajupilvedeks. Sooja on 24,6 kraadi, aga tänu kõrgele niiskusele ja tuulevaikusele on tunne nagu saunas.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Päeva esimene äike on ennast tunda andmas. Kagust on kuulda müristamist ning sealt on ka lähenemas ka tumedam pilvemass. Rünkpilved on vertikaalselt arenenud juba tubli mitu tundi. Läheb lahti. Hetkel õhutemperatuur 25 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by seenno »

Tartus on äikesetegevus ilmne vähemalt alates kell 15:00-st, enne pold võimalik jälgida. Aga lõunasse-kagusse oli 14:55-ks kasvanud võimas jäätuva tipu ja sajualaga pilv. 15:00 kuulsin esimest müristamist, paar minutit hiljem oli kagus pilv-maa löök 7 km kaugusel. Seejärel on veel mõned müristamised olnud. Nüüd on see pilv lõunas mõne kilomeetri kaugusel ja näib, et väga võimas see pole hetkel. Samas on selgelt näha, kuidas enne idakaartest läänekaartesse liikunud väiksemad pilved liiguvad nüüd lõunasse ja koonduvad otse Tartu kohal. Niiet ei välista, et siia võib tekkida ka uus pilveelement.
Äikest!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Raul. K »

Alguses oli äike päris pikalt Lõunas ja Edelas, esines nii pilv-maa kui ka pilvesiseseid välke, lähimad 6km. Nüüd on raskuskese Läänes ja pilv eemaldub, kuid on siiski üsna lähedal. Kui vahepeal müristas korra minutis, siis nüüd palju harvemini, nii 4-5 minuti tagant.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on mööduvatest rünksajupilvedest müristanud juba ligi tund aega. Valdav aktiivsus on kirdes. Mõningaid kõmakaid on kostnud ka kagust.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Re: Äikesetormid 6.-8. juulil

Post by Tanel »

Suure-Jaanis on äike juba 20 minutit koos paduvihmaga kohal, lähimad välgud on olnud 0,5km kanti.
Post Reply