Äikesed 22-23. mail 2010

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Äikesed 22-23. mail 2010

Post by Jüri »

Tänaseks näivad olevat head tingimused äikeseks, äikest on olnud Soome lahel (http://ilm.pri.ee/aike.php), pilved liiguvad lõunasse. Tallinnas oli udu, mis näitab, et niiskust on juurde tulnud, põhja-ja kirdetaevas on näha kõrgrünkpilvi (ebastabiilsus troposfääri keskosas).
Kuna ma päeval ja homme vaevalt netis olen, siis muutke pealkiri ära, kui äikest tuleb, praegu panin veel äikesevõimalus.
ilmjainimesed.blogspot.com
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by @Tallinn »

Testbed'i järgi lõuna-soomes juba midagi väga ohtlikku tekkinud. Ohtlikku sellepärast, et täna liiguvad pilved väga aeglaselt, ja sellise lahmaka lilla "ala" all just kaua olla ei tahaks ... :?
Image
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by Raul. K »

Konvektsiooniindeksite ennustused on üsna optimistlikud, kuid esialgu pole midagi toimuma hakanud. Mõningaid rünki on, aga need pole kuigi suured, pole seda õiget arengut. Samas naaberriikides ja juba Eestis on üht-teist toimuma hakanud.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by @Unipiha »

Emhi on väljastanud äikeseohu; 22.05. õhtupoolikul ja ööl vastu 23.05 on kohati äikest. Tõenäosus on suurim Põhja- ja Ida-Eestis.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by Kaarel »

Mõned korrad müristas. Aga õnneks on kaks erinevat pilve kõrvalt möödumas hetke seisuga, aga kuna see liikumine on väga ebakorrapärane siis ei julge nende edasist teed ennustada. Läänepoolsem pilv muidugi hajumas juba.
Huvitav on see, et lehvikud püsivad õige stabiilselt taevas täna.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by @Elva »

Näen kaugel loodes laiali valgunud pilvetippu , ka ida-kirde suunal horisondil on näha väga võimsaid rünki.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by Tarmo H »

Vanemad olid põhjataevas näinud välkusid ja kuulnud müristamisi kella 19.15 paiku. Ma ise sõitsin sel ajal jalgrattaga Türilt Laupale ja ei näinud ega kuulnud midagi sest tee kulges läbi metsa ja puud varjasid vaate ja eks kruusakivide krabin rataste all ei lasknud ka kaugeid müristamisi kuulata.

Samas Laupale jõudes tõusid tuul ja põhja- kirdesuunal olevate metsaviirgude taustale ilmus miski hägu. Pidasin seda algul lähenevaks vihmasajuks kuid lähemale see ei tahtnud kuidagi nihkuda, samas tundus see väga tolmu moodi olema. Lõpuks see vine või hägu hajus ja sadu ei tulnudki, kuigi kaugel põhjataevas oli ka sajuala näha. Nüüd ongi mul selle kohta mis enne nägin tekkinud oma teooria, nimelt võis kaugemal põhjas olla tugevad tuule-iilid seoses seal mõllanud äikesele ja see tõstis põlduselt tolmu õhku ja see tolm kanti tuultega edasi lõuna poole, seega Laupale.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
huryt
Posts: 72
Joined: Sat May 26, 2007 9:59 am
Location: Nõmme,Tallinn
Contact:

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by huryt »

Tallinnas Kesklinna pool oli näha juba välku.1-2 minutis.Vihma hakkas ka juba sadama.Kuid müristamisi pole veel kuulnud.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by @Unipiha »

Pikendaks äkki teemat tänaseni, sest tõravere diagrammi järgi on täna äikesevõimalus suur.
Li -6 ja cape 1660. http://www.emhi.ee/index.php?ide=19,394 ... diagramm=5
_____________________
Häid elamusi kõigile!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesevõimalus 22. mail 2010

Post by Tarmo Tanilsoo »

Küsimus Tallinna elanikele - kuidas teil öösel aktiivsus oli? Radarilt märkasin öötundidel ühe silmaga üsna tugevat sajuala, mis aeglaselt sealkandis liikus.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesevõimalus 22-23. mail 2010

Post by Kaarel »

Kui siin seda teema pealkirja muutmiseks läks juba, siis kustutaks selle ...võimaluse kah sealt järelt ära.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 22-23. mail 2010

Post by @Tallinn »

Niisiis, viibisin ise öösel küll Tallinnast väljas, natuke lõuna pool. Kuid ka siia olid need väga laialt paiknevad (frontide puhul) äikesed paista. Vihm jõudis küll varem maha sadada, ning mürinat kuulsin ainult päeval paar korda. Tallinnas olevat tõesti üsna intensiivne äike + paduvihm olnud. Hommikul linna jõudsin siis oli näha väga suuri veelompe ja puualustel on õieosakesed jms mulla ikka laiali peksnud. Kahju, et ise sellest osa ei saanud kuid ehk täna taas lootust.

Samas ma kahtlen, et selles suures jahedas laussajualas mingi äike tekib, mis te arvate? :)
Image
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesed 22-23. mail 2010

Post by Kristjan »

Tallinna lahe kohal algas kesköö paiku päris tugev äike. Kaugeid sähvatusi olin tegelikult juba mitu tundi varem silmanurgast märganud ning kuna olin ise juba magama jäämas, siis kahtlustasin algul midagi muud. Kuna vaade merele, kust pilv lähenes, on väga hea, otsustasin siis asja veidi aega jälgida. Kuigi esines paar-kolm lähivälku ka (2-5km, mis samuti merel), on äikeste lagunemise-anomaalia siiski ikka veel olemas meil. Kui pilv oli mere pealt linna kohale jõudnud algas mõõdukas sadu ja äike, mis oli olnud küllaltki intensiivne lakkas täielikult, nagu ikka. Ei ühtki välku enam ning see jätkas oma tegevust alles siis, kui oli kaugemale sisemaale liikunud - äärmiselt veider lugu jällegi. Äikse tipphetkel, kui see umbes Naissaare-Aegna piiril paiknes, loendasin minuti jooksul koguni 8 välku. Esines nii multiharulisi pilvesiseseid, kui ka jämedaid pilv-maa välke. Osad äikesed tekitasid eile ka ebatavalisi müristamisi, mida polnud veel varem tähele pannud - välk ise oli selge ja väga ere, aga mürin selline lühike ja praksuv, ei tulnud sellist tugevat lööklainet ja helipeegeldusi keskkonnas, nagu äike tavaliselt teeb. Üldiselt olen rahul, sest mulle väga meeldib just öine äike, aga keegi võiks need segajad siit Tallinnast ükskord ära viia küll. :)
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 22-23. mail 2010

Post by @Tallinn »

Ma ei saa aru, tegu oleks nagu täpselt sooja frondiga, ees tuleb selline lühem laussadu ning järgnevad äikesed. Kusmaal siis see külm front praegu on?
NORD radar näitab selgelt äikeste liini selle suurema sajuala taga. http://retro.met.no/radar/radar_norden.html

edit: vihm on varsti kohal, temp on langenud juba 15 kraadini.
Image
Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Äikesed 22-23. mail 2010

Post by Kaivo »

Mõigus kolistas ka päris korralikult öö vastu 23.maid ja toa lõi valgeks õue ka.
Post Reply