Äikesed 13.-20. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Elva »

Siit käis ka üle mõõdukas vihmasadu. Õhutemperatuur on 16,5 kraadi.
Last edited by @Elva on Sat May 15, 2010 8:19 pm, edited 1 time in total.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Raul. K »

Tartust möödus Edela ja Lääne poolt äikesepilv. Esimene välk ühes kauge müristamisega oli umbes 20.35. Peale seda esinesid mõned harvad välgud, edasi äike kaugenes ja müristamist polnud kosta. Viimati nägin välku mõned minutid tagasi.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Unipiha »

Ma ei tea mis edasi saab aga Gfs mudeli järgi on sama õhumass ja sellega seotud äikesed lõputud, kestes vähemalt 23.maini. Hetke seisuga on kastepunkt 16 kraadi ja õhutemperatuur 17,7 kraadi.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by seenno »

Türil on nõrk äikeseline aktiivsus kella 21.48-st. Siis jõudis kagust-idast kerkiva tumeda pilve serv juba seniiti, tõusis tuul ja hakkas sadama tugevat vihma. Müristas väga nõrgalt kell 21.48, 21.52 ja 21.55. Samal ajal kallas 10 minutiga 2,3 mm vihma ja temperatuur langes 4 kraadi +19 pealt +15 peale. Need müristamised olid nii nõrgad, et ma siiani kahtlesin, kas oli äike üldse, aga 22.43 müristas tunudvalt tugevamalt ja väga pikalt (pilvesisene välk) idakaartes. Niiet mingi aktiivsus on siiski olemas.
Äikest!
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Raul. K »

Ehk tuleb täna äikeserikkam päev kui eile. Lootust selleks näib olevat, nt EMHI HIRLAM mudeli järgi on CAPE kell 10.00 Tõraveres 1790 ja Li -5. Praegu on kohale jõudnud päeva esimene rünksajupilv, hakkas üsna tugevat hoovihma sadama, kuid äikest pole kuulnud. Enne seda pilve oli näha korralikult kõrgusesse arenenud rünkpilvi.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ma nii väga entusiasmi täis ei läheks. Nt. ESTOFEX on tänaseks siia pannud vaid väikese äikesevõimaluse.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Raul. K »

Ega ma ka väga optimistlik pole, sest EMHI äikeseindeksid on pea alati suuremad kui teistel prognoosidel. Siiski CAPE 1790 on päris hea näit.
EMHI on välja andnud ka hoiatuse:


Eesti 16.05.2010 09:52
16.05. pärastlõunal ja järgneva öö hakul on oodata pea kõikjal äikest. Äikesega võivad kaasneda tugevad tuulepuhangud.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ma võtaksin appi ka selle, mis reaalsuses toimub - juba praegu arenevad rünksajupilved (üks on Tartu kohale jõudmas) + suurem niiskus kui eelmisel 2 päeval, seega see näitab ka midagi. Samuti, kui vaadata seda animatsiooni http://www.ilm.ee/kola/sat_test.php3 siis hakkab silma, et see pilvevöönd, mis eile põhjustas eelkõige Lätis äikest, on nüüd otse Eesti kohal.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tõsi. 16-kraadine kastepunkt, mille kohta natuke varem täna hommikul mul ilmajaam lahkelt kisa tõstis, äratab tähelepanu. Samas, on ilm pilvine, ning see võib takistada Päikesel maapinda kütta. Kui aga peaks täiesti selginema, siis jah. Samas jah, Lätis ja Lõuna-Eestis on välja arenenud suurem sajukompleks.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by seenno »

Türil sooja 19,5 kraadi, kastepunkt 15,3 kraadi. Vahelduv pilvisus, Altocumulus, Stratocumulus.

See Kagu-Eesti kohalt loodesse liikuv sajukompleks on päris hea potensiaaliga, kui arvestada temperatuuri- ja niiskusolusid ja seda, et praegu alles hommik ka. Parimal juhul võib sellest loodesse liikudes konvektiivsüsteem areneda.
Äikest!
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Umbes pool tundi tagasi tekkisid Tartus lisaks kesktroposfääri rünkadele ka madalad rüngad, mõni neist narmendava välimusega.Tuul on aga vaikne.
ilmjainimesed.blogspot.com
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by käpa »

12.48 müristas kagus. ilm on pilves ja tuulevaikne, sooja on 17,5 kraadi.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by seenno »

Türist kagus ja idas on mingi areng, pilv radaride järgi Paide taga, aga selle tume äär on näha. Strikestareu näitab ka vähest äikeselist aktiivsust Eesti peal juba, siiani veel müristamist pole kuulda olnud Türil siiski.
Äikest!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by seenno »

Äike on Türist mõni km kirdes. Võimas rünksajupilv alles areneb ja liigub põhjasuunas. Selle kiudpilve lehvik ulatub linna kohale ja laseb ajuti tolmpeent vihma pudeneda. Kirdes kuulis mu ema, kes õues oli, müristamist juba 13.15 ajal, ma ise kuulsin 13.26 nõrka müristamist ja 13.29 ja 13.30 tugevaid müristamisi.
Äikest!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Ka kesklaine on muutunud päris lärmakaks. Ise olen muutunud optimistlikumaks tänase päeva osas - kohtades, kus just lauspilvisust kogu aeg kallal ei ole, ehk isegi midagi toimub. Pilved on arengut alustanud mitmes Eesti osas ning ka siin lõunas. Elame-näeme. Õhutemperatuur praegu 19 kraadi, kastepunkt ligi 16.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply