Äikesed 13.-20. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by @Tallinn »

Kristjan wrote:Pealinnas, nagu ikka, kipuvad need lõunapoolt saabuvad süsteemid enne pärale jõudmist vaibuma või täielikult lagunema. Eelpool nimetud pilv rahunes täielikult mere kohale jõudes (kas on takistuseks külm merevesi või muu põhjus), kuid lõunast tuleb juba järgmine ning müristab. Õhutemperatuur on veidi langenud, samas õhuniiskus pisut kerkinud.
Ei tea jah, samas paldiski kandis kihutavad ülivõimsad äikesepilved otse merele ..
Siin samuti lõunataevas väga tumedaks tõmmanud.
Image
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin puhkes just paduvihm. Müristab hooti päris valjult, kuigi tundub, et müristamiste sagedus on vähenenud. Lähim välk on seni olnud 2 km lõunas. Õhutemperatuur 22 kraadi. Peab märkima, et vihma tugevus muutub väga kiiresti.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by @Tallinn »

Ongi selles pilves äike, ning müristab. ka siin nüüd hooaeg avatud, hurraa! :D
Image
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by @Unipiha »

10km ma ütlen hinnanguliselt, et oleks ettekujutus teistele kui kõrge umbes pilv on. Igatahes temperatuur 23 kraadi ja jube palav, nagu saunas. Välgud on pilvesisesed enamjaolt. Emhi prognoosib ka ööseks äikest.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by @Elva »

Idataevas tumeneb, kuulda on müristamist. Temperatuur oli 15 Minutit tagasi 21 kraadi, nüüd see on tõusnud 23 kraadi peale.
Last edited by @Elva on Wed Nov 07, 2012 11:12 pm, edited 1 time in total.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siit Lagujast on igatahes kõige hullem seekord kirde poolt mööda läinud. Praegu küll sajab, kuid mitte eriti tugevalt. Väljas on kuulda paar-kolm korda minutis siiski ka müristamist, õhutemperatuur on praegu langenud 18 kraadini.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Kristjan »

@Tallinn wrote:[Ei tea jah, samas paldiski kandis kihutavad ülivõimsad äikesepilved otse merele ..
Siin samuti lõunataevas väga tumedaks tõmmanud.

Tõesti huvitav. TESTBEDi andmetel on isegi üks suur lillatvärvi moodustis, mis tähendab jäätunud tipuga rünksajupilve moodustist ja potensiaalset äiksepilve, Tallinnas otse peakohal nii, et õues pime nagu öö, isegi sadas tugevalt jämedapiisalist vihma aga äikesest mitte piuksugi. Kogu nende saabuvate äikeste aktiivsus jääb kuhugi 25km kaugusele lõunasse hetkel ning edasi on vaikus. No loodame veel.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by @Elva »

Kahjuks läks suurem möll siit mööda, asi piirdus ainult mõõduka hoovihmaga.
Temperatuur on langenud 20 kraadi peale.
Last edited by @Elva on Sat May 15, 2010 11:27 am, edited 1 time in total.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Niisiis, praeguseks on eelmine äikesepilv taandunud ära põhja, küll aga on juba kagus kõrgumas "värsket verd". Elame-näeme. Õhutemperatuur on praegu 18 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Raul. K »

Tartus oli väga korralik äike, mis väärib kindlasti pikemat kirjeldamist:

Kuni 18.30 müristas kord kuni kaks Kagus. Peale seda too pilveelement hääbus, müristamised kandusid Lõunasse, esialgu paar korda minutis. Pilv lähenes ja peagi tuli ka esimene vihmahoog. 18.52 Jõudsid esimesed müristamised alla 3 km, tihedus 3-4 korda minutis. Tõmbus pimedaks ja tuli 1 lühike ja tugev vihmahoog, põhiline äikesetegevus jäi Lõunasse ja Edelasse. Müristamised tihenesid, kõige hullem oli 19.10 paiku. 5 minuti jooksul tuli väga tugev vihmahoog ühes rahega, tänavad mattusid vee alla ja aias tekkis uputus. Mitu mitmeharulist pilv-maa välku lõid 0,3-0,6km kaugusele. Selle sajuga läks väga pimedaks. Enne ja pärast seda vihmahoogu müristas minutis 7-9 korda, tõsi küll enamus välke olid pilvesised. Nelja aasta jooksul, mil ma olen äikest vaadelnud, tean vaid kahte sama tugevat äikest. Nüüd on pilv Loodesse eemaldunud, viimati müristas 25 min tagasi.

Täna on juba 6 äikest olnud ja see ei pruugi olla kõik, Kagu pool on taas aktiivsust näha.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by erikEST »

@Tallinn wrote:
Kristjan wrote:Pealinnas, nagu ikka, kipuvad need lõunapoolt saabuvad süsteemid enne pärale jõudmist vaibuma või täielikult lagunema. Eelpool nimetud pilv rahunes täielikult mere kohale jõudes (kas on takistuseks külm merevesi või muu põhjus), kuid lõunast tuleb juba järgmine ning müristab. Õhutemperatuur on veidi langenud, samas õhuniiskus pisut kerkinud.
Ei tea jah, samas paldiski kandis kihutavad ülivõimsad äikesepilved otse merele ..
Siin samuti lõunataevas väga tumedaks tõmmanud.
Oi kuidas tahaks kodus olla. Aknast oleks ideaalne vaade nende Paldiski pilvedele! :twisted: :evil:
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
H.Kaptein
Posts: 340
Joined: Sun Mar 23, 2008 4:56 pm
Location: Kärdla, Hiiumaa

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by H.Kaptein »

Siin kagust kirdeni selline pilt et ainult üht oskan öelda : JÕHKERR ! Üks pilv arenes paari minutiga cu congist äikesepilveks :D . Sooja 17 kraadi ja kohati väga nõrka müristamist kuulda . Hooaeg avatud 8) .
.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tarmo H »

Ka Türi sai mõõduka äikese. Ida-kagutaevas hakkas jumet võtma juba kella 5 paiku pärastlõunal. Kuna olin sel ajal tööl ei olnud mul pidevalt võimalust pilvede arengut jälgida. Järk-järgult läks väljas hämaramaks ja veidi enne poolt kuut oli kuulda esimesi müristamisi, peagi algas vihmasadu mis kiirelt tugevnes. Vihma algusega kaasnesid ka tugevad tuule-iilid ja allasadav vihm lausa tuiskas õhus. Äike ise oli mõõdukas. Välgud eriti lähedal polnud, seega paukusid-raksatusi kuulda polnud. Kuna olin siseruumides, siis ei olnud mul võimalust isegi näha välkusid endid, nägin vaid välkude peegeldumisi maapinnalt, hoonetelt ja muudelt objektidelt. Tugev sadu ujutas tänavad lühiajaliselt üle. Sadu koos äikesega taandus sama kiirelt kui oli saabunud ja eemaldus loode suunas. Samas edelas (Laupa suunas) oli taevas kogu äikese vältel vähese pilvisusega.
Hiljem Laupale sõites rattaga muutusid lombid ühe väiksemaks ja Laupale jõudes oli tee suisa kuiv, kergelt isegi tolmas. Kodustelt kuulsin et siin Laupal piirduski äike vaid lühiajaliste tugevate tuule-iilidega ja lühiajalise kerge vihmasabinaga mis ei löönud tolmugi kinni. Ka müristamisi oli vaid üks kuulda olnud Laupal. Nii et sademetehulgad erinesid mõne kilomeetri ulatuses vägagi.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tanel »

Paistab et need kagus olevad sajualad vähemalt Tartusse ei jõua ja ilmselt on tänaseks action läbi. Aga seda mis toimus oli isegi üle ootuste palju siin tänase pärastlõuna ja õhtu jooksul
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-15. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tundub jah, et tänaseks on arengud siin Eesti osas läbi. Kagu-Eestis olevad pilved on nõrgenemas. Aga tõepoolest, nii pöörast päeva annab mäletada!
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply