Jäävihm 17.-18.12.2008

Postitused sademete kohta
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Jüri »

Väärib mainimist, et nimetatud kuupäevadel sadas Eestis, täpsemalt Lõuna-ja Ida-Eestis, küllalt laialdaselt jäävihma. 600 ja 850 hPa tasapinnas on juba ligi nädal valitsenud positiivsed isotermid.
Inversioonikiht oli olemas ka nädala alguses, olgugi et ilm oli selge. Nüüd aga saabus ka sajupilvi ning jäävihm saigi tekkida. Kohati sadas ka lund ja lörtsi. Oluline on asja juures seegi, et sellise intensiivsusega jäävihma tuleb ette Eesti aladel ehk kord 2 või 3 aasta jooksul.
Seda, et vahel sajab veidi jääuduvihma võ väga nõrka jäävihma, tuleb ette enamasti igal aastal ja sageli korduvalt.
Jäävihm on üldiselt põhjustatud gaaside termodünaamilistest omadustest: gaas on halb soojusjuht ja erinevad õhumassid ei segune kuigi hästi (muidu ei oleks ju fronte või nad oleksid ebapüsivad jne) ning vahel juhtubki, et külmale õhumassile voolab peale soe õhk, kusjuures selline kihistatud jääb mõneks ajaks püsima. See võib juhtuda ka siis, kui front on väga väikse kalde all maapinna suhtes ning õhumasside segunemine takistatud. Muidugi on teisigi võimalusi.
ilmjainimesed.blogspot.com
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Raul. K »

Olin eile selle kõige tugevama jäävihma ajal väljas. Igatahes selleks ajaks kui koju jõudsin, oli mu jope ümbritsetud jääkihiga. Nõrka jäävihma tuli ka täna hommikul. Eilsest jäävihmast oluliselt tugevamat olen näinud vaid korra elus, see oli umbes 7-8 aastat tagasi.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin oli samuti jäävihm. Väga palju jääd ei näinud tulevat, kuid kõik eile saju ajal väljas olnud asjad on libedad ning isegi lume peal kõndimine meenutab pigem jää peal kõndimist...

Pühapäeval ja esmaspäeval näitas temperatuuri inversioon atmosfääris ennast kõigile, kes vaatavad telerit ja/või kuulavad raadiot tugeva tropolevi näol.

Ise ei mäletagi sellist jäävihma. On hirmus mõeldagi, mida nt. inimesed USA's peavad läbi elama, kus sellised jäätormid on tunduvalt tõsisemad...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Raul. K »

Hiljuti sadas Tartus jäävihma, nüüd on sadu üle lörtsiks läinud.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Re: Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Marek »

Tallinnas oli ka üleeile jäävihm, üldiselt väga nõrk sadu oli. Tänavad olid siiski libedad.
***
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Jäävihm 17.-18.12.2008

Post by Tarmo H »

Siin Kesk-Eestis on ikka selline kiilasjää et ilma jäänaastusid jalatsi külge panemata normaalselt liigelda ei saagi. Sellist jäitest tingitud libedust pole ma siinmail enne kohanud.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Post Reply