kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by käpa »

tundub et see talv kipub meist ka mööda minema!
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Henri »

Ära ole veel nii kindel .Aga samas võib tulla see aasta talv lumine ja külm aga ei pruugi
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Kaarel »

käpa wrote:tundub et see talv kipub meist ka mööda minema!
Julge järeldus septembri lõpu kohta, sama moodi võib ju ka märtsis öelda et see suvi läheb mööda meist.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Minu meelest ka ei saa midagi eriti öelda. Tuleb jälgida üldist tsirkulatsiooni, aga siiski: Marko Kaasik ennustas, et juba oktoobris võib vähemalt lörtsi tulla, kuna ta arvas, et septembri jooksul olnud ilm jätkub (ida-ja kirdetuuled). Ometigi on kõik muutunud ja hetkel on Atlandilt tsüklonite seeria tulemas (kindlustab tavalise mõõduka sügisilma). Ilm ei ole sügisel enam nii reeglipärane, kui ta on võib-olla kevadel või suvel.
ilmjainimesed.blogspot.com
soul
Posts: 142
Joined: Tue Oct 17, 2006 5:13 pm
Location: Tartu

Re:

Post by soul »

Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Henri »

Eks see talv tuleb varsti ära ja kriips peal .Juba 30.10.2008 lubatakse rahet,jäidet,vihma ja lund http://www.ilm.ee/kola/grib-test/javasc ... =sadu-koos ja http://www.ilm.ee/kola/grib-test/javasc ... s=lumekaal
Eks ikka suht lahe sügis on küll 8)
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Tarmo Tanilsoo »

Henri wrote:Eks see talv tuleb varsti ära ja kriips peal .Juba 30.10.2008 lubatakse rahet,jäidet,vihma ja lund http://www.ilm.ee/kola/grib-test/javasc ... =sadu-koos ja http://www.ilm.ee/kola/grib-test/javasc ... s=lumekaal
Eks ikka suht lahe sügis on küll 8)
Ei tea veel midagi... See seal on mudeliennustus... Vaatame, mis EMHI selle kohta ütleb...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by erikEST »

Mina hakkan järjest rohkem tähele panema päikse aktiivsuse ja kliima vahelisi seoseid. Hetkel on päikse aktiivsus peaaegu olematu. Kui nüüd selle järgi ennustada siis peaks olema enamasti pilves ja suht soe talv taas tulema. Pole eriti krõbekülm ega ka väga soe.
November: Enamus päevi on pilves ja sombused. Temperatuur jääb kuu alguses päeval 0-5 soojakraadi vahele. Öösel on muidugi vahel külmem. Kuu keskel on selgem, rahulikum ja külmem. Tibutab lörtsi ja teralisi lumekruupe. Kuu lõpus on rahutum ja tormisem. Temperatuur päeval paar kraadi mõlemal pool nulli. Ühest kobedast lumetormist ei ütleks sel ajal küll ära :twisted:
Detsember: Kuu esimesel poolel langeb temperatuur püsivalt alla nulli ja öösel võimalikud temperatuuri langemised alla -15 kraadi. Selgemad päevad vahelduvad lumisematega. Lumi mandril oluliselt ei sula. Kuu keskel läheb soojemaks ja lumikate hakkab sulama. Kuu lõpupoole üllatab meid käre pakane. Temperatuur päeval -15, öösel langeb kuni -25ni ja olulist sadu pole oodata.
Jaanuar: Kuu alguses ilm soojeneb taas ja temperatuuri kontrastid Venemaa ja atlandi ookeani vahel põhjustavad üllatavalt sageli lume ja lörtsitorme mis meid 2-3 päeval isegi üllatavad. Kuu keskel läheb tasapisi külmemaks ja kuu lõpupoole näitab pakane oma maksimaalselt võimsust. Venemaa külmas õhus ja idakaarte tuulte valitsedes on võimalik temperatuuri langemine alla -30.
Veebruar: Kuu alguses on veel pakaseline, ent lisanduv pilvisus takistab päevade edenedes edaspidi suuremat pakast. Kuu keskel läheb sulale ja atlandi keerised hoiavad ilma tuulise ja lörtsisena. Kuu lõpus saab veel püsivat lumikatet nautida, kuid temperatuur enam palju allapoole nulli ei lange.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by @Unipiha »

erikEST wrote:Mina hakkan järjest rohkem tähele panema päikse aktiivsuse ja kliima vahelisi seoseid. Hetkel on päikse aktiivsus peaaegu olematu. Kui nüüd selle järgi ennustada siis peaks olema enamasti pilves ja suht soe talv taas tulema. Pole eriti krõbekülm ega ka väga soe.
November: Enamus päevi on pilves ja sombused. Temperatuur jääb kuu alguses päeval 0-5 soojakraadi vahele. Öösel on muidugi vahel külmem. Kuu keskel on selgem, rahulikum ja külmem. Tibutab lörtsi ja teralisi lumekruupe. Kuu lõpus on rahutum ja tormisem. Temperatuur päeval paar kraadi mõlemal pool nulli. Ühest kobedast lumetormist ei ütleks sel ajal küll ära :twisted:
Detsember: Kuu esimesel poolel langeb temperatuur püsivalt alla nulli ja öösel võimalikud temperatuuri langemised alla -15 kraadi. Selgemad päevad vahelduvad lumisematega. Lumi mandril oluliselt ei sula. Kuu keskel läheb soojemaks ja lumikate hakkab sulama. Kuu lõpupoole üllatab meid käre pakane. Temperatuur päeval -15, öösel langeb kuni -25ni ja olulist sadu pole oodata.
Jaanuar: Kuu alguses ilm soojeneb taas ja temperatuuri kontrastid Venemaa ja atlandi ookeani vahel põhjustavad üllatavalt sageli lume ja lörtsitorme mis meid 2-3 päeval isegi üllatavad. Kuu keskel läheb tasapisi külmemaks ja kuu lõpupoole näitab pakane oma maksimaalselt võimsust. Venemaa külmas õhus ja idakaarte tuulte valitsedes on võimalik temperatuuri langemine alla -30.
Veebruar: Kuu alguses on veel pakaseline, ent lisanduv pilvisus takistab päevade edenedes edaspidi suuremat pakast. Kuu keskel läheb sulale ja atlandi keerised hoiavad ilma tuulise ja lörtsisena. Kuu lõpus saab veel püsivat lumikatet nautida, kuid temperatuur enam palju allapoole nulli ei lange.
Mis selle ennustuse aadress on :?:
_____________________
Häid elamusi kõigile!
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by erikEST »

Selle ennustuse aadress olen mina! :lol: Mõtlesin, et prooviks kuidas välja tuleb. Olen tähele pannud ja ka lugenud, et kui päike on mitteaktiivne, siis on taevas rohkem pilvi, seda üle kogu maailma, sest nn. kosmosekiirgus ulatub maani ja see omakorda soodustab pilvede teket. Kui päike aga taas raevukaks ja plekiliseks läheb, on vähem pilvi ja seetõttu on ka suved päikselisemad. Kui on rohkem päikest on ka rohkem tõusvaid õhuvoolusid ja tugevamaid äikseid. Kui nüüd vaadata 90ndate algusaastaid ja uue sajandi esimesi aastaid siis just sellesse aega jäid aastad, kus esines tugevamaid ja raevukamaid lõunatsüklonite äikseid. Mis aastatel on olnud seega külmemad talved? Eks ikka siis kui päike aktiivsem.
Päikse jälgimiseks kasutan enamasti webiaadressi: http://spaceweather.com/
EDIT: Kummaline on kusjuures see, et kui päike jääks pikemaks ajaks mitteaktiivseks tekiks globaalne jahenemine, kuna pikem pilvisem periood tähendaks seda, et rohkem päikest peegelduks kosmosesse tagasi.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Tarmo Tanilsoo »

Marko Kaasik arvab talvest nii: http://rubiin.physic.ut.ee/~mkaasik/pikkilm.htm
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by erikEST »

Hmm...ok. Mõnesmõttes meeldiks mulle see versioon isegi rohkem. Pole kaua lumist talve näinud. :roll:
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Põhjuslikud seosed, samuti see, mida mõeldakse kosmosekiirguse all, jäid segaseks. Seda tüüpi ennustus annab muidugi parimal juhul tõenäosuse.
Ei ole õige väita midagi sellist pilvisuse ja kliima vahel. Nendevaheline seos vajab uurimst, kuid öelda saab siiski järgmist. Ilmastiku jahtumine või soojenemine sõltub sellest, milline on pilvede tüüp. Kui tegemist on kõrgkihi pilvedega, siis need suurendavad Maa albeedot ja ilmastik jahtub. Kui tekivad kesk-ja eriti madalkihi pilved, siis need hoiavad soojuskiirgust kinni ning ilmastik soojeneb mõnevõrra. Aga arvestada tuleb ka madalkihi albeedo, pivisuse kestusega, suhtega kõrgkihi pilvedesse jpm.
Ennustada ja arutleda tasub alati, seega tegemist ainult minu arvamusega (v. a. see kliima ja pilvisuse vaheline jutt).
ilmjainimesed.blogspot.com
ain
Posts: 221
Joined: Thu Apr 05, 2007 4:17 pm
Location: Valga
Contact:

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by ain »

15. päeva prognoosist loen välja et laupäeval võib sadada lõrtsi või lume kruupe.

Igatsen paksulumega talve.
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: kuidas te seda 2008 - 2009 aasta talve ette ennustaksite

Post by Henri »

Sammuti igatsen ka mina paksu lumega talve ja külma
Post Reply