Page 1 of 1

Ex-Laura

Posted: Mon Sep 29, 2008 2:33 pm
by Tarmo Tanilsoo
http://www.nhc.noaa.gov/text/refresh/MI ... 0837.shtml

Ennustatakse, et võtab suuna Euroopale, GFS ennustab, et ta on parasvöötmelise tsüklonina 7. oktoobriks meie kandis. Tõsi, sinna on veel nii palju aega, et midagi pole kivisse raiutud ning nii mõndagi võib veel muutuda.

Re: Lähistroopiline torm Laura

Posted: Tue Sep 30, 2008 6:48 pm
by Tarmo Tanilsoo
Laura on muutunud troopiliseks tormiks. Samas peaks ta juba õige pea muutuma parasvöötme tsükloniks.

Muide, USA orkaanikeskuse 5 päeva ennustuskaardil on Eestigi näha(ilmselt on ta nädalaga siin parasvöötme tormina)

Re: Troopiline torm Laura

Posted: Wed Oct 01, 2008 7:30 am
by Tarmo Tanilsoo
Praegu on veel Laura troopiline torm, kuid peaks peagi muutuma parasvöötmeliseks. Samal ajal on ta endiselt liikumas Euroopa suunas, EMHI ennustab pühapäevaks tuule puhanguid 20 m/s, ilmselt on sellel tsüklonil siis mingit sorti ka käsi mängus.

Re: Troopiline torm Laura

Posted: Wed Oct 01, 2008 10:28 am
by ain
Tarmo Tanilsoo wrote:Praegu on veel Laura troopiline torm, kuid peaks peagi muutuma parasvöötmeliseks. Samal ajal on ta endiselt liikumas Euroopa suunas, EMHI ennustab pühapäevaks tuule puhanguid 20 m/s, ilmselt on sellel tsüklonil siis mingit sorti ka käsi mängus.

On vist teada ka kust ta meieni jõuab, kas see tsüklon läheb meist põhja läänemere kaudu või üle lõuna soome.

Re: Troopiline torm Laura(esmaspäevaks meil parasvöötmelisena?!)

Posted: Wed Oct 01, 2008 11:08 am
by Tarmo Tanilsoo
Vähemalt GFS mudeli järgi jõuab kese Norrani ja edasi liigub kirdesse. Meie peaksime jääma ida- ja kaguserva.

Orkaanikeskus ütleb, et tsüklon on parasvöötmeliseks muutumas ning ilmselt kella 18'ks on ta parasvöötme tsüklon(mis tähendab seda, et orkaanikeskusl lõpetab tema kohta teadete väljastamise).

Re: Ex-Laura

Posted: Wed Oct 01, 2008 6:07 pm
by Tarmo Tanilsoo
Nüüdseks on Laura kaotanud troopilised omadused ning USA orkaanikeskus on teadete väljastamise lõpetanud. Viimases arutelust järeldub, et ex-Laura siia jõudmine on sattunud küsimärgi alla, nii vähemalt mudeliennustustes. Samal ajal kui GFS mudel ennustab tsükloni tugevnemist ning siia jõudmist, on ülejäänud mudelid konsensusel, et frontaaltsooniga liitudes tsükloni tsirkulatsioon hääbub. Elame-näeme.

Re: Ex-Laura

Posted: Wed Oct 01, 2008 7:16 pm
by Egon Tinno
Kui vaadata ennustusi siit, siis osad mudelid prognoosivad selle liikumist üle Suurbritannia ja Saksamaa Poola suunas, kuhu peaks see jõudma 6ndaks oktoobriks.

Re: Ex-Laura

Posted: Sat Oct 04, 2008 9:49 am
by Tarmo Tanilsoo
Nii. FU-Berlin saadab oma ennustuskaartides ex-Laura(või siis sellest järele jäänud niiskuse teise tsükloni koosseisus) ikkagi Skandinaaviasse nii, et esimesed märgid tulekust hakkavad ilmselt paistma juba täna, kui mitte homme.


EMHI ennustab esmaspäevaks tuuli kuni 21 m/s. Iirimaal on antud tugeva saju hoiatus

Re: Ex-Laura mõju Eestile - 5-7. oktoober 2008

Posted: Sat Oct 04, 2008 11:21 am
by Tarmo Tanilsoo
Hollandi ilmateenistuse satelliidiraportilt ning FU-Berlini kaartidelt tulevad vastukäivad teated ex-Laura asukoha kohta. KNMI andmetel on tsüklon alles lähenemas Iirimaale ja Briti saartele samal ajal kui FU-Berlini kaart paneb ex-Laura juba praegu Põhjamerele. Vaadates aga eilseid satelliidipilte on vähemalt minul küll tekkinud tunne, et ex-Laura on avamerel hääbunud ning ühes neist on ilmselt temaga kunagi seotud olnud niiskust.

EDIT: Vaatasin uuesti kõik viimase aja satellidipildid üle ning tõesti tundub, et ex-Lauraga seotud niiskus kandus üle teise tsüklonisse, mis nüüdseks on Iirimaale lähenemas.

Re: Ex-Laura

Posted: Sun Oct 05, 2008 7:29 am
by Henri
Täna on siis juba esimesi märke näha .Emhi on andnud hoiatuse et Eestis võib täna olla puhanguti 24 m/s tuult ja Läänemere põhja osas tuulet puhanguid kuni 25 m/s...

Re: Ex-Laura

Posted: Sun Oct 05, 2008 10:36 am
by ain
Henri wrote:Täna on siis juba esimesi märke näha .Emhi on andnud hoiatuse et Eestis võib täna olla puhanguti 24 m/s tuult ja Läänemere põhja osas tuulet puhanguid kuni 25 m/s...

Kahjuks või õneks on emhi ainult saardele lubanud 24 m/s puhangulist tuult.

Re: Ex-Laura

Posted: Sun Oct 05, 2008 3:33 pm
by Tarmo Tanilsoo
See pole Laura. Hoolimata FU-Berlini kaartidest asub õige ex-Laura hoopis Briti saarte lähedal. Tänase tormi jaoks on juba teema tehtud ja palun seal tänastest nähtustest postituda.

P.S. Sõna "saar" mitmuse alaleütlev kääne on "saartele"