Äikesed 7.-9. augustil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
ain
Posts: 221
Joined: Thu Apr 05, 2007 4:17 pm
Location: Valga
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by ain »

17:00 akkas siis pihta lõuna taevas läks nii tume siniseks, nagu sinine sein tuli linnale peale ja siis kui akkas pihta pagi oli väga võimas. pagi kestis umbes 4 minutid. Vaadates mis on üle eesti toimunud siis pidi ikka vaga kõva tuul olema. Ma ei anna oma pead aga homikul kuulasin vikeraadio uudiseid ja seal ütlest sünoptik et väikemaarjas oli kohati tuule kiirus olnud 36 m/s.
sten0206
Posts: 14
Joined: Tue Mar 31, 2009 1:18 am

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by sten0206 »

Käsmu jõudis torm umbes 20.00 ajal. Algas jube järsku, vine tõttu polnud pilve nähagi aga oli kuulda müristamisi. Ühel hetkel läks taevas süsimustaks ja pilvevall liikus suure kiirusega otse peale. Siis tõusis erakordselt kõva tuul ja koos sellega algas ka paduvihm, mis kestis tugevana suht vähest aega. Äike oli väga põnev aga natuke ajas hirmu nahka ka: pidevalt lõi välku aga seda saatis pidev vaikne kõmin - peamiselt pilvesisene. Oli ka palju pilv-maa välke, siis olid kärakad ikka kõvad. Tuul viis pealt ka ühe Viru Folgi lava katustest. Torm ise läks üle mõne minutiga (vb. 15 min) aga äike kestis veel tükk aega ja nõrgenes või eemaldus aeglaselt.

Elekter läks ära natuke enne tormi algust, alles täna keskpäeval tuli tagasi.

EMHI-st lugesin, et üle eesti läks meil harva esinev USA-s nimetatav "squall-line" tüüpi äikesetorm, millega kaasneb neid "downburste".
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Selle äikesetormi tüübiks nimetati derecho, mitte pagiliin, viimane on laiem mõiste ja neid (pagiliine) on Eestis rohkem.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Tarmo H »

EMHI sademetekaart on seekord küll valesti joonistatud, selle põhjal näib nagu oleks siin viimase ööpäevaga sadanud 11-15 mm aga tegelikult ei tulnud siin eilse äikesehooga mitte üle 5 mm, pigem vähem. Muul ajal peale eile õhtu pole siin rohkem sadanud. Huvitav mis valemiga EMHI sademetekaarte koostab, kas ainult lähemate meteojaamade sademenäitusid arvestades või kaasatakse sinna ka CAPPI radari andmeid või on veel midagi mida seal arvestatakse?
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Kaarel »

Tarmo H wrote:EMHI sademetekaart on seekord küll valesti joonistatud, selle põhjal näib nagu oleks siin viimase ööpäevaga sadanud 11-15 mm aga tegelikult ei tulnud siin eilse äikesehooga mitte üle 5 mm, pigem vähem. Muul ajal peale eile õhtu pole siin rohkem sadanud. Huvitav mis valemiga EMHI sademetekaarte koostab, kas ainult lähemate meteojaamade sademenäitusid arvestades või kaasatakse sinna ka CAPPI radari andmeid või on veel midagi mida seal arvestatakse?
Ainult vaatlejatega jaamad, oma kogemuste põhjal.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by @Elva »

Pildid eilsest äikesetormist Elvas!

ImageImageImageImageImageImage
Last edited by @Elva on Thu May 16, 2013 11:17 am, edited 2 times in total.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Soebralik »

Õhtul hilja käisin Elvas ja kurb oli vaadata raudteejaama kõrval olevat parki. Raudteejaamapoolne osa oli puudest tühi ...
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by @Elva »

Täpselt nii, seal oli vähemalt 10 puud maas. Tervest Elvast parem ei hakka rääkimagi.
Koit Kolga
Posts: 268
Joined: Tue Jun 12, 2007 10:35 pm
Location: Suuremõisa/Haapsalu
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Koit Kolga »

1 tund tagasi vastseliinast lõunas ja idas kurjad välgud. lõhim 17 km kaugsel.
woofer haapsalu, ndv suuremõisa hiiumaa!
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Soebralik »

Pisikeses Elvas on puid maha tulnud sadade kaupa. Elektriposte olen näinud maas olevat erinevates kohtades, kõige hullem seis on raudtee lähistel ja üle raudtee. Surnuaias pole käinud, kuid jutud liiguvad, et seal väga palju puid maas. Täna siis avati lõpuks ka kesklinna konsum. Lihaleti müüja rääkis, kui palju lihatooteid läks prügikasti. Ja neid poode, kus kiirelt riknev toit prügikastidesse saadeti, oli mitmeid. Kahjud on igal pool ikka väga suured. Igatahes täna tankla ja pank juba töötasid. Oma kodu pole ma veel metsavaheteedpidi julgenud minna, sest kes teab, palju seal veel puid teel on.
Üks kõrgepingeliin on pikaks veninud, kõrgepingeliinid kohati nii madalal, et bussijuht mõõtis hulk aega silmadega, kas ikka mahub alt läbi, enne alt läbi sõitmist.
Olen ise elektrik ja saan kahjustustest paremini aru, kui asi puudutab elektriliine. Ja näen seda, et maakohad on jäetud momendil teisejärgulisteks. Kuid ka Elvas ikka veel kogutakse maas olevaid liine, mitte ei parandata.
Kõigepealt lühises ja maas olevad liinid üldskeemist välja, liinialused puhastatakse ja siis vaadatakse, kuhu saab elektri anda ja alles siis saab hakata uusi liine ehitama. Kaablimüüjatel head päevad, sest õhuliine kulub tohututes kogustes.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

ilmjainimesed.blogspot.com
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by @Elva »

Täna oli esimene päev peale tormi, mil tänavavalgusti põlema pandi.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 7.-9. augustil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Eile hommikul taastus elekter ka Lagujas.

Kolmapäevast saadik olen olnud Tihemetsal, ka siin looduses näha jälgi pühapäevasest derechost, elekter oli siin siiski olemas, vähemalt siis kui ma siia jõudsin.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply