Äikesed 13.-20. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Post Reply
Kristjan
Posts: 114
Joined: Mon May 28, 2007 10:55 pm
Location: Tallinn, Kakumäe / Viljandi

Re: Äikesed 13.-17. mail

Post by Kristjan »

Praegu tundub küll, et suuremad arengud äikesepilvede tekkeks toimuvad piki Eesti läänerannikut ja saartel, ka Põhja-Eestis pealinna ümbruses on juba vägagi võimsad rüngad liikvel. Vahepeal sadas Tallinnas ka kerget vihma, äikest ei täheldanud. Sooja 26C, ilm on üsnagi tuuliseks on muutunud.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 13.-17. mail

Post by seenno »

Mnjah, ilusa ilma rünkpilvedega asi küll täna ei piirdunud, aga äikeselootust on sisemaal ilmselt üsna vähe siiski. Sai siin paar tundi bussis istutud Türile sõidetud Tartust ja selle ajaga oli rünkpilvede arengut hea jälgida, see on täna suht huvitav ja toimub suht kindla seaduspära järgi.

Esiteks ilmub mõni suurem rüngatorn, mis kiiresti kõrgusse kasvab, selle tipp on hästi kobrutav ja näib, et energiat on küllaga, nagu hakkakski kohe äikesepilv tekkima. Aga mida kõrgemale kobrutav tipp jõuab, seda nirumaks jääb pilve aluseosa. Lõpuks pole enam ühtne tume alus, vaid juba pilv kuivab aluselt kokku, see madal alus kaob üldse ära samal ajal kui pilvetipp laiali hakkab valguma. Ja veel veidi aja pärast pole pilve alaosast enam midagi alles, tipuosast on ainult tihe kiudpilvetomp, mis peagi hajub. Vähemalt 4-5 pilve puhul sellist arengut täna nähtud.

Samas kaugel läänes ja loodes on asjad teisiti, seal on tõesti Türilt vaadates umbes 10 kraadi kõrguseni horisondist äikesepilvede võimsad tipud ja strikestareu ja EMHI radar ka kinnitavad, et seal on ilmselt äikesepilvi.

Sooja Türil 27 kraadi varjus, lausa uskumatu.
Äikest!
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 13.-17. mail

Post by @Unipiha »

Õhutemperatuur on tõusnud 20 kraadini ja kastepunkt 13 kraadi. Lootus äikesteks kasvab, kuna temperatuur Lääne-Eestis on juba mõnel pool 24 kraadi.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Elva »

Lõunas on hakanud rüngad kõrguma, sooja 24 kraadi.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Tartus samuti, kuid on üsna tuuline. Lätis on ka rünksajupilvi: http://212.70.174.195/OPSIS/radar/RIX/R ... 50.sri.png
ilmjainimesed.blogspot.com
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Elva »

Emhi on väljastanud ka oranži hoiatuse: 15.05. õhtupoolikul ja öösel on Lõuna- ja Lääne-Eestis mitmel pool äikest. Äikesega võvad kaasneda tugevad tuulepuhangud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Olen tänase päeva veetnud Võrumaal Kilomani külas, Läti piirist vaid mõni km. Siin oli just natukese aja eest pisut vihma, kuid üldiselt on olnud äga rahulik. On küll näha olnud kõrgeid rünki, kuid rünksajupilvi pole veel silma hakanud. Radari järgi jääb kõige suurem aktiivsus Lätti.

Hoiatuses olev "äikese all võib olla tugevamaid puhanguid" köidab aga küll tähelepanu.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Raul. K »

Tänane päev on ilma osas möödunud väga rahulikult. Tundub, et nüüd on asjad liikuma hakanud, Lätis on päris arvukalt äikesekoldeid. Siin on näha mõningaid rünkpilvi, kuid ei midagi erilist. Veidi aega tagasi tekkis Kirdesse isegi mingi sajuala (koos vikerkaarega), kuid äikest sealt loota küll pole. On mõõdukalt tuuline, sooja 21,6 kraadi.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Unipiha »

Tänase päevajooksul pole hoovihma sadanud kuna niiskust jäi napiks, küll on aga jõudnud siia niiskem õhumass ja kastepunkt on tõusnud +14 kraadini. Kagust läheneb esimene rünksajupilv. See pilv on arenenud nii võimsaks et võib igal ajal esimese pikse lüüa. Pilv on 20km kagus. Esimene müristamine :!:
EDIT: 19:17
_____________________
Häid elamusi kõigile!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Olen jõudnud Lagujasse tagasi ning seis selline, et kagu poolt on lähenemas üsna tume äikesepilv, kuulda on olnud müristamist. Õhutemperatuur on 21 kraadi.

EDIT: Lõunast on lähenemas boakrae. Lõunasse ja edelasse suunatud akendega ruumides on väga pime. Pole enam eriti müristamist kuulnud.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Raul. K »

Vahepeal oli näha Lõunas ja Kagus korralikke rünksajupilvi. Võib-olla oli umbes 19.15 hästi kauget müristamist kuulda. Alguses pidasin seda mingiks muuks müraks, aga tagantjärgi radareid vaadates arvan, et see oli müristamine. Hetkel tuulevaikus ja sooja 21 kraadi. 1 võimas rünksajupilv lagunes igatahes ära, kuid kahjuks ei saa enam head ülevaadet, mis kõrgemal toimub, madalad pilved on hakanud vaadet segama.
@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Unipiha »

Tarmo Tanilsoo wrote:Olen jõudnud Lagujasse tagasi ning seis selline, et kagu poolt on lähenemas üsna tume äikesepilv, kuulda on olnud müristamist. Õhutemperatuur on 21 kraadi.

EDIT: Lõunast on lähenemas boakrae. Lõunasse ja edelasse suunatud akendega ruumides on väga pime. Pole enam eriti müristamist kuulnud.
Ma näen seda sama pilve, lõuna-edela suunal, umbes 20-25 km kaugusel. Ilusad boakraed on tõesti ja pilve all on näha tõusvaid pilveräbalaid. Temperatuur on 22 kraadi ja kastepunkt 15 kraadi.
_____________________
Häid elamusi kõigile!
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Elva »

Ka mina näen sama , kuid suurem läheb lõuna poolt mööda ,siiski väga lähedalt. Sooja hetkel 19 kraadi , hakkas just sadama.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by Tarmo Tanilsoo »

Sai väheke vihma, ning kohe tuleb lisa - suur vihmasaju ala on lähenemas. Peamine paharet on nüüdseks lahkunud, ning müristamisi eriti ei kuule. Neid ridu kirjutades vallandus hoovihm. Õhutemperatuur on 16 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 13.-20. mail

Post by @Tallinn »

Õhuniiskus aina tõuseb, siia põhja poole kihutavad ka lõuna pool tekkinud äikesepilved. Juurde võib samuti tekkida, sooja 21 kraadi.
Image
Post Reply