Äike 13. märtsil 2010

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Post Reply
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Äike 13. märtsil 2010

Post by Jüri »

Täna on päris korralik konvektsioon, kiiresti arenevad võimsad pilverüngad, paljud on muutunud rünksajupilvedeks, poetades päris tihedaid lumehooge. Tallinnast on siiski rünk-ja rünksajupilved juba mandri poole eemaldunud.
ilmjainimesed.blogspot.com
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Raul. K »

Tartu on ühe rünksajupilve mõjusfääris. Nüüd on sadu oluliselt nõrgenenud, ent 10 minutit tagasi oli sadu nii tihe, et nähtavus langes 300-400 meetrini.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kusjuures ma just tunnike tagasi väljas jalutades vaatasin, et rünksajupilve moodi pilvi on liikvel. Ka siin on hooti esinenud võrdlemisi lühikesi lumesadusid.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Tarmo H »

Laupalt liikus veidi aja eest üle võimas rünksajupilvede vöönd. Lisaks tihedale sajule oli väga huvitav jälgida õhutemperatuuri muutumist väga lühikese aja jooksul. Enne pilve saabumist hakkas õhutemperatuur väga kiirelt tõusma, kui varem oli sooja veidi üle +1 kraadi siis tõusis see minutitega +3,1 kraadini. Siis aga algas sadu ja see tugevnes kiirelt. Nähtavus oli saju tipphetkel vast paarsada meetrit. Õhutemperatuus kukkus umbes veerand tunniga -1,7 kraadini. Sadu umbes veerand tundi ka kestis. Hetkel päike väljas taas ja õhtutemperatuur on tõusnud -0,9 kraadini.

EDIT: Lisaks juurde ka seda et ka hommikul ja lõuna paiku esines siin lühiajalisi lumehooge. Olin kuni kella 3-ni pärastlõunal Türil ja seal sadas hommikul ja lõuna paiku hooti nõrgalt või mõõdukalt lund. Tugevat sadu polnud. Laupale jõudes (linnulennult mõni kilomeeter Türilt) kuulsin kodustelt et siin oli hommikul ja lõuna paiku ikka nii hullult sadanud et mitte midagi polnud näha olnud. Seda muidugi hooti. Nii et mõne kilomeetri ulatuses võib ilm ikka väga erinev olla.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by seenno »

Türil jah palju rünksajupilvi täna üle käinud, või vähemalt on nad väga rünksajupilvede moodi, kindlasti Cumulonimbus mitte Nimbostratus. Kella 16-17 paiku käis eriti võimas vöönd üle. Sajupiir oli väga terav, tuli üle heinamaa nagu valge sein. Lisaks kaasnesid tugevad tuuleiilid (kerge pagi?) ja kiire temperatuuri langus. Peale lume tuli ka lumekruupe.

Selgematel hetkedel on näha nii rünki kui pilvede tippudes rünksajupilvedele iseloomulikke lehvikuid. Tegelikult osad pilved ongi üleni pigem lehviku kujuga, kuna on madala temperatuuri tõttu üleni lumest. Nüüd sajab taas suht tihedat lund.
Äikest!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Kaarel »

Paar hoogu on päeva jooksul üle käinud, aga ka need on olnud lühiajalised.

Teema pealkiri on nats võssa. :)
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Miks nii? Lumesajud täna ju selle tagajärjel tekkinud.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Jüri wrote:Miks nii? Lumesajud täna ju selle tagajärjel tekkinud.
Ühinen Jüri seisukohaga.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Kaarel »

Kui foorumi kuupäeva teema kuupäevaga võrrelda, siis räägime me eelmisest aastast nahh (((((:
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Konvektsioon 13. märtsil 2009

Post by Raul. K »

Kuulsin mitmest usaldusväärsest allikast, et Tartu kohal oli äikest olnud! :shock: Seega võib teema pealkirja ära muuta. Paraku jäin mina sellest ilma, ent mingi kirjelduse saan ikka anda.

19.00 oli vaja trennis olla, ent otsustasin veidi varem kohale minna. Kodust väljusin 18.25. Oli hämardunud, kuid pilvi taevas sai veel eristada. Kagu suunal päris kena eemaldunud rünksajupilve tipp. Samas Läänes ja Loodes muutus taevas üha süngemaks, pimenes. Orienteeruvalt 18.35 hakkas tihedalt lund sadama, tuulevaikuse asemele tekkis nõrk tuul, aga pagiks on seda küll palju nimetada. Esialgu midagi erilist polnudki. Mõne minuti pärast köitis ilm rohkem tähelepanu, kui lumi muutus lumekruupideks, kusjuures sadu oli tihe ja ümbrus kohises korralikult, tuul oli vaibunud. Paraku ei osanud midagi erilist oodata ja umbes 18.44 olin trennis. Mul polnud õrna aimugi, et äikest on olnud.

Nüüd kui tagasi jõudsin, kuulsin kodustelt (3 inimest), et umbes 18.46 oli löönud välku ja müristanud. Uurisin veidi asja ja leidsin veel 2 tunnistajat. 1 neist oli olnud äikest ajal Kroonuaia tänaval. Välk oli sähvatanud otse pea kohal, ümbruse oli korralikult valgeks löönud ja umbes paari sekundi pärast järgnes võimas kõmin. Sündmust on kinnitanud mitmed usaldusväärsed inimesed ja nende info ühtib, seega loeks äikese kinnitatuks. Ise jõudsin paraku paar minutit liiga vara trenni (sinna polnud midagi kuulda), muidu oleks ka äikesest osa saanud.

Tagantjärgi tarkusena võib öelda, et tänase päeva jooksul esines mitmeid korralikke rünksajupilvi. Lisaks on EMHI radar näidanud aeg-ajalt väikeseid kollaseid ja Testbed roosasid sajualasid.
sonyboy
Posts: 24
Joined: Fri Mar 09, 2007 3:27 pm

Re: Äike 13. märtsil 2010

Post by sonyboy »

võibolla natukene hilja kirjutan, aga jah eile oli tartus selle aasta esimene äike ära :). ise kahjuks ka ei näinud, aga tuttav rääkis, et oli ka ikka korralikult taeva valgeks löönud ja siis mõnus kõmin kostnud. kõminat kuulsin küll tuppa, aga ei uskunud alguses, et äike.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äike 13. märtsil 2010

Post by Tarmo Tanilsoo »

Hommikul pidasin sidet ühe raadioamatööriga Tartust ning ka tema kinnitas, et eile oli äikest olnud... nii et midagi tõesti seal oli.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply