Äikesed 12-13. juunil 2009

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Tarmo Tanilsoo »

käpa wrote:Õhtul on lootus uus vihma sahmakas kaela saada mis praegu Riia pool tuleb.Tuleb tünnid räästa alt tühjaks pumbata.Saab pool tonni vihmavett jälle.
Läheb küll juba OT'ks ära, kuid: Pool tonni? Mitu tünni seal on?

1 mm vihma langeb siis, kui 1 ruutmeetrise pindalaga alale koguneb liiter vett, ehk 0,001 kuupmeetrit vett. Kuna vee tihedus on 1 tonn kuupmeetri kohta, siis tünni, mille põhjapindala on 1 ruutmeeter, peaks kogunema iga millimeetri kohta ühe kilogrammise massiga veehulk. Seda muidugi juhul, kui tünn on ideaalne silinder ;)
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Taavi Saimre

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Taavi Saimre »

Tarmo Tanilsoo wrote:
käpa wrote:Õhtul on lootus uus vihma sahmakas kaela saada mis praegu Riia pool tuleb.Tuleb tünnid räästa alt tühjaks pumbata.Saab pool tonni vihmavett jälle.
Läheb küll juba OT'ks ära, kuid: Pool tonni? Mitu tünni seal on?

1 mm vihma langeb siis, kui 1 ruutmeetrise pindalaga alale koguneb liiter vett, ehk 0,001 kuupmeetrit vett. Kuna vee tihedus on 1 tonn kuupmeetri kohta, siis tünni, mille põhjapindala on 1 ruutmeeter, peaks kogunema iga millimeetri kohta ühe kilogrammise massiga veehulk. Seda muidugi juhul, kui tünn on ideaalne silinder ;)
Tavaliselt on tünnid 200 liitrised. Seega 2,5 tünni räästa all. ning siin peaksid sa arvutama ikka katuse suurust, kust see vesi kogutakse :)
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Tarmo Tanilsoo »

Taavi Saimre wrote:
Tarmo Tanilsoo wrote:
käpa wrote:Õhtul on lootus uus vihma sahmakas kaela saada mis praegu Riia pool tuleb.Tuleb tünnid räästa alt tühjaks pumbata.Saab pool tonni vihmavett jälle.
Läheb küll juba OT'ks ära, kuid: Pool tonni? Mitu tünni seal on?

1 mm vihma langeb siis, kui 1 ruutmeetrise pindalaga alale koguneb liiter vett, ehk 0,001 kuupmeetrit vett. Kuna vee tihedus on 1 tonn kuupmeetri kohta, siis tünni, mille põhjapindala on 1 ruutmeeter, peaks kogunema iga millimeetri kohta ühe kilogrammise massiga veehulk. Seda muidugi juhul, kui tünn on ideaalne silinder ;)
Tavaliselt on tünnid 200 liitrised. Seega 2,5 tünni räästa all. ning siin peaksid sa arvutama ikka katuse suurust, kust see vesi kogutakse :)
Aahh.. :lol: Ise arvestasin ainult lagedast taevast tulnuga ;)

Olgu, teemasse tagasi - kuidas eilne pilvisus teil oli? Kas äikesepilvi oli näha ka, või oli taevas kaetud halli madalate pilvede massiga nagu siin oli?
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Egon Tinno »

Kuna eile arvuti taha ei jõudnudki, siis teen nüüd tagantjärgi ka väikese kokkuvõtte toimunust.

Päeval olin Säreveres Agril ja kusagil enne poolt kolme hakkas vihma sadama. Äikest alguses ei olnud, alles tagasiteel Türile jõudes hakkas peakohal sähvima. Türi kesklinnas toimunud õnnetuse tõttu ootasin pikas ummikus 30 minutit. Taevas tumenes pidevalt ja äike ning vihm tugevnesid.

Koju sõites jõudsin Mäo ristis pilve alt välja ja temperatuur autotermomeetri andmetel pidevalt tõusis. +15 Türil sai +19 Tapale jõudes. Kodus kell 16.30 oli lõuna taevas näha tumetat pilve ja kuulda ka väga nõrkasid müristamisi. Umbes minutiste vahedega oli kuulda väga kaugeid kõminaid lõuna-edelast. Tegemist oli Türilt üle läinud ja kuhugi Lääne-Eestisse liikunud pilvega.

Pisut peale kella 17st äratasid minu tähelepanu hoopis kagust kostuvad müristamised. Madal hall pilvisus varjas kogu ida-kagu taeva ja tumedat pilve näha ei olnud. Alles poole kuue ajal võis aimata kagust äikesepilve lähenemist. Müristas oli oluliselt rohkem ja tihedamini kui eelmises pilves, aga välke oli näha vaid neljal korral. Vihmasadu oli ka sel korral nõrk ja temperatuur langes 18.9lt 17.9le.

Ka seekord algasid uued müristamised veel enne kui eelmine pilv oli edelasse kadunud. Kella 18 ajal algas uus laine sedakorda idast. Pilv oli oluliselt süngem ja paistis, et seekord tuleb see ka otse peale. Ilm.ee artiklis olev pilt Helsinki Testbed'ist on tehtud tõenäoliselt just 18-18.30 ajal ja sellel on näha lilla laik, mis asub otse minu kohal. Selles pilves oli palju pilv-maa välke, mis lõid väga lähedale. Kell 18.30 lõi välk minu majast vaid 100m kagu poole otse keset tühja viljapõldu. Ma oli sel hetkel aknal ja sõna otseses mõttes hüppasin sellest eemale. Helekollane nool ja selle järgnenud vali kärgatus olid väga ootamatud. Ma ei ole kunagi nii lähedalt välku näinud. Käisin täna ka seda kohta vaatamas, kuid mingit jälge ei leidnud.

Kella 19 paiku saabus uus pilv idast, seekord tugeva pagi tuulega, mis puhus põhjast lõunasse ja oli hinnanguliselt 7 palli. Suurelt saare puult tõi see alla kaks üsna suurt oksa, lisaks lendas õhus palju väikesi vahtraoksi koos lehtedega. Ka vihmasadu saabus samal ajal halli seinana. 10 minutit kestnud möllu saatsid ka pidevad välgud ja müristamised. Välgud olid seekord rohkem pilvesisesed. Siiski suutis see viia elektri, mis taastus alles hommikuks. Temperatuur langes +17 +15.6 kella 19.30ks. Pilv möödus sedakorda rohkem põhja poolt.

Veel viieski pilv õnnestus registreerida kell 19.45st 20.05ni, mis liikus veel rohkem põhjast ja tõi lakkamatut vihma, nii et lõpuks olid peenramaal lausa väiksed jõed.

Kokkuvõttes oli see üks kõige äikeselisem päev minu vaatluste ajaloos. Kokku 5 pilve kella 16.30-20.00ni, sealhulgas mitu väga lähedast pilv-maa välku.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Tarmo H »

Türil oli ka äikese saabudes madal pilvisus kuigi selle alaosa sünge värvus andis mõista, mis liiki pilvedega tegu võis olla. Samas esmapilgul oli raske uskuda et neis pilvedes ka äike võiks peidus olla. Seega oligi mu üllatus suur kui ühekorraga müristama hakkas.
Eks see madal pilvemass sisaldas endas üksikuid äikesepilve elemente, mida madalam pilvisus varjas sest kogu pilvemassis polnud äikest ega tugevat sadu vaid see varieerus pidevalt, olenevalt kuidas pilved liikusid.
Samas hiljem kui äike hakkas taanduma, hõrenes ka see madalamal asuv pilvekiht ja edelas oli märgata isegi lünkasid pilvemassis.

Eile ma kahtlesin äikese alguse kellaajas ja tõesti nagu Egon Tinno jutust selgus, algas äike siin hoopis varem kui eile mainisin.
Eile oli tõesti Türi kesklinnas väike autoavarii, mida ma ka oma silmaga pealt nägin.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by käpa »

http://www.foto24.ee/showPhoto.php?photoID=2105922 eilne saak umbes kella 4 paiku õhtust .millal täis said ei tea kuna läksin kodust ära 10 km eemale külapeale.sadu lõppes umbes kella 23.00 paiku.kokku on see kogutud umbes 58 ruutmeetrilt katusepinnalt.pumpasin selle ringi 1000 liitrisesse plastmahutisse.saan kastmisvett ja autopesuks ka.oma kaev võib suurema tarbimise korral hätta jääda.Jälle sajab.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 12-13. juunil 2009

Post by Tarmo H »

Lisan siia ühe pildi Türi kesklinnast, mis pildistatud minu poolt 13. juunil kell 15.18. Muide suurem äikesemöll ja paduvihmad olid veel saabumata sel ajal. Kahjuks kui asi huvitavamaks läks siis polnud mul enam võimalust fotosid teha:(

Muide see helendus seal taevas on pilvesisene välk. Samas pildiseerias olevad eelnev ja järgnev pilt (pildistatud mõnesekundilise vahega) on juba palju tumedama taevaga

Image
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Post Reply