2001. aasta juulitormide meenutused

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Post Reply
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

2001. aasta juulitormide meenutused

Post by Raul. K »

http://vana.www.postimees.ee/index.html ... number=248

Mina sellel ajal Tartus ei viibinud. Aga olin Kuusalus ja ka seal oli korralik torm. Kuupäeva täpselt ei mäleta, aga seda tean, et see juhtus juulitormide ajal.
Päeval oli väga kuum ilm, vahelduv pilvisus, mis õhtuks selgines. Samas umbes kell 21:00i ajal tugevnes tuul, aga taevas oli selge. Läksin tuppa, et televiisorit vaadata, aga ei saanud, koguaeg hääl ragises ja pilt virvendas. Läksin jälle välja, taevas oli tõmbunud vinne, tuul oli vaibunud. Umbes kell 21:50 Hakkas meie poole kihutama tume pilvesein, mis ilmus välja edelast, nägin lehterpilve. Tõusis väga tugev pagi, hinnanguliselt kuni 30 m/s. Lõi väga tihedalt välku, aga mitte väga lähedal. Siis kui pilvesein üle läks hakkas sadama rahet ning kallas paduvihma. Raheterad olid suured! Tugev tuul vaibus alles poole tunni jooksul. Kell 23:00 sadas paduvihma edasi, äike oli väga lähedal, Mõni kord oli välk ainult 0,5 km kaugusel või lähemalgi! Südaööl sama asi jätkus, aga varsti hakkasid välgud lääne poole taanduma, ning vast nii kell 1:00 jäi sadu järgi, veidi hiljem ka kõuekõminad kaugenesid. Kell 1:28 panime elektri sisse, äike oli juba taandunud läände, ja kui välja läksin veel korraks välja, siis taevas oli täitsa selge!, tõsi küll lääne poolt varjab vaadet väga lähedal asuv vana kuusik. Järgmisel päeval oli ilm jälle soe, mis edasi sai ei mäleta. Igatahes oli palju murtuid puid metsas.

See on kõik, mis ma mäletan.

Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Ma vaatasin ka oma selle aja märkmeid, 2001 aastal oli juuli keskel 5 päeval järjest siin äikest olnud, alati õhtul või päris öösel. Päevad oli väga palavad ja õhtul algas raju, siingi olid lähimad välgud tihti alla 0,5km, läheduses lõi välk ka ühe kase maha. Äike lähenes igal õhtul lõuna suunalt. See oli tõepoolest võimas suvi äikeste poolest.

Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Ka Laupal esines sel perioodil (16.07- 19.07. 2001) äikest iga päev. Tavaliselt olid äikesed Laupast veidi eemal idas, kuid nende vägevust oli juba kaugele näha.
16. juuli pärastlõunal mõõdus ida poolt väga tugevat äikest andnud pilv, siia tuli sealt ainult kerget vihma. sama päeva õhtul nägin teleri vahendusel põrutavaid uudiseid Ida-Eestit laastanud võimsatest äikesetormidest.
Esimene (ja ka kõige hullem) lähiäike tabas tõsisemalt Laupat ööl vastu 17. juulit 2001. Ärkasin äkki kohutavate kõuekärgatuste saatel ja panin siis kohe jooksuga pimeduses, mida lõhestasid arvukad välgud, üle õue kõrvalhoonesse elektrit välja lülitama (peakaitse asub seal). See oli ausalt õeldes ikka tõeline julgustükk, sest jooksin suurte kuuskede all ja tõusnud oli võimas pagi. Vihma veel ei sadanud. Jõudnud tagasi tuppa asusin seda möllu kohe videokaameraga filmima. Algas lühiajaline, kuid tugev paduvihm, koos rahega. Kahjuks oli kaamera aku mul pooltühi ja seetöttu ei saanud seda möllu järjest filmida ja palju huvitavat jäi filmimata. Äike mõllas mitu head tundi, vastu hommikut see vaibus.
Hommikul avanes alles mõõdunud äikeseöö tagajärjed. Tugev tuul oli ümber lükanud osaliselt vana lippaia. Ühel kõrvalhoonel oli katus osaliselt kahju saanud. Aias oli õunapuul murdunud haru. Laupa pargist läbiminev tee oli tihedalt täis oksarisu. Ühe maja juures oli murdunud suur puu ja see kukkunud elektriliinile, mille tagajärjel murdus ka betoonist elektripost ja see kukkus sodiks sealsamas asuva küttepuude varikatuse. Kuna purustused moodustasid ühe sirge, oli alust arvata et tegemist võis olla trombiga, mis ulatus juba nõrgenenud kujul välja ka minu koduaeda. Umbes 1,5 km minu kodust lõunakagus oli välk purustanud 10 kV kõrgepingeliini isolaatori ja pinge alla jäänud juhe jäi rippuma umbes meetri kõrgusele maapinnast. Õnneks keegi selle juhtmega kokku ei puutunud.
Hiljem kuulsin et umbes pool kilomeetrit minu kodust põhjas oli nähtud öösel keravälku.
Sama päeva õhtul mõõdus Laupast ida poolt ülitugev äike, sadas siin seekord vähe.
Järgnev öö oli siin rahulik.
18. juuli päev oli taas väga palav. Õhtul kerkis lõunast taas ähvardav äikesepilv, mis lähenes kiirelt Laupale. Pilve eesmises servas oli näha omapärast veidi heledamat valli moodi moodustist. Pilv ise oli aga suht väike. Kui pilv kohale jõudis, tõusis äkki tugev pagi ja samas algas tugev vihmasadu. Nähtavus sajus oli väga halb. Kuigi kell oli alles 8 õhtul, läks üsna pimedaks. Siin-seal sähvisid välgud, mis õnneks pahandusi siin ei tekitanud. Äike mõõdus üsna kiiresti ja kaugenes põhja suunas, kus see ka nõrgenes. Lühikest aega sadanud tugev paduvihm põhjustas ajutist üleujutust, mis taandus kiiresti. Saabus paaritunnine rahu.
Ööl vastu 19. juulit muutus taevas lõunas taas rahutuks. Kauguses valgustasid taevast välgud ja oli kuulda kõuekõminat. Ka see äike võttis suuna otse Laupale. Erinevalt oma eelkäijast seekord tugevat pagi polnud, ka sadu polnud eriti märkimisväärne, kuid välgulööke jagus arvukalt üsna lähedale. Toas kostsid elektrijuhtmetest plaksatused. Õnneks sellega ka asi piirdus. Lõpuks äike taandus.
19. juuli päev tõi kaasa kuumalaine lõpu. Toimus külma frondi üleminek, mis Laupal jäi pea märkamatuks. Korraks ilmusid vaid taevasse rahutud pilved ja korraks tõusis ka tuul, tuli mõni üksik piisk vihmagi. Kuid see oli ka kõik. Nii lõppes siis siin see 2001 aasta juulitormide seeria.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!

Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

siin eriti ei mäletagi kas oli 2001 aastal või varem või hiljem aga ikka oli ja siin on alati lugu nii et kui mingi hästi võimas pilv kuskilt tuleb ja korra suure kahju ära teeb siis järgmisel päeval asi kordub aga vägagi nõrgalt ja kolmandal päeval tekib hästi väike pilv ja siis ongi kogu asi läbi aga ma arvan et nendest pilvedest millest ma räägin et need olid juulis sest sel ajal sai pärnaõisi korjata esimesel päeval olin vanaisaga jõe ääres pilv oli juba peakohal hakkasime tagasi tulema siis lõi peakohal välku kui jõudsime umbes 300 meetri kaugusele vanaisa & vanaema kodust hakkas pargi puude tagumises osas õudne sahin hakkasime siis hästi kiirelt kodupoole minema see tuul jõudis meile suht kiirelt järgi erilist tugevat äikest ma ei mäleta et sellega oleks kaasnenud.

järmisel päeval tekkis kah samast kandist üks pilv mis tõi ainult üksikuid raheterasid

kolmandal päeval tuli mingi mini pilv veel

ja esimesele päevale juurde et 3 äiksepilve möödusid enne seda valgust tulid läänest ja vajusid kagusse võimalik et need ühinesid ja siis kimasid üle

Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.

Post Reply