Page 1 of 2

Äikesed 3.-4. augustil

Posted: Sat Aug 02, 2008 10:37 am
by Raul. K
EMHi lubab äikest nendeks pä�adeks. Ka Cape ja Li kaart näi�b aktiivsust, tõsi�üll,�ohkem homseks.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sat Aug 02, 2008 8:47 pm
by @Tallinn
Ööseks ja homseks andis EMHI hoiatuse välja.

Eesti 02.08.2008 21:42
Öösel (2.-3.08.) ja homme päeval sajab paljudes kohtades äikesevihma. Sadu võib olla mõnel pool tugev ning äikesega kaasneb tugevaid tuuleiile.

Kuid ma ei saa aru, kust otsast? Mingi laussadu kus äikese tekkimine on pea et võimatu. :?

edit: eksisin, äike liigub pärnu või saaremaa suunal, ei saagi aru euclidi järgi nagu pärnu aga radari järgi liiguvad tugevamad sajualad saaremaa poole, selles laussajualas on äike täiesti olemas !!! Liigub hetkel maismaa suunal ning võib tugevneda.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 12:38 am
by Kaarel
http://www.emhi.ee/index.php?ide=21,540 ... &liigu2=+1 vaatleja kirjelduste alusel on kella 23-00 vahelisel ajal olnud äikest nii Saugas kui ka Vilsandil.

siin sajab ainult vihma ja ei miskit muud, ja vast enne hommikut äikeseks lootust pole kah.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 8:18 am
by timpan
Vaadates Iltasanomat` ja teiste radarite kajasid, siis on näha, et Põhja-Eestis on juba mitu tundi tugevat vihma sadanud. Soome lahe lääneosas ka äikesekolle tekkimas. Kas see mandrile jõuab on iseasi.

Posted: Sun Aug 03, 2008 6:59 pm
by Jüri
Tallinnas tundub ilm üsna äikeseeelne olevat: pilved on rünklikumad, mitmel tasandil, lähevad tihedamaks ja madalad pilved liiguvad 180° nurga all ülemiste pilvedega. Mõnedel pilvedel on kiudpilveloor peal.
Pean äikese tulekut tõenäoliseks.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 7:14 pm
by Kaarel
välistada ei saaks jah sest viimane cape ja li prognoos suht valjuks kruviti.

Lisaks veel see et hiiumaast põhjas on küllaltki tugev pilv järskude servadega ehk siis eestikeeli öelduna ei ole tal sellist pikka ja venivat tugevuse kasvu ega nõrgenemist, Lihtsamini öeldes meenutab äikesepilve radarikaja.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 7:25 pm
by @Tallinn
http://www.euclid.org/realtime.html

Äike tõesti liigub praegu kahes osas Eesti poole, kas välja jõuab ei tea kuid lootma peab. :)
PS! See on üks täpsemaid äikesedetektorite võrke üldse, alati õige info.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 7:58 pm
by seenno
http://www.strikestareu.com/ järgi on äikest läänesaartel juba küllaga.

Türil on ka märgata nii idakaartest kui läänekaartest tulevaid pilvi eri tasanditel. Vahel rebenevad madalatesse pilvedesse siin-seal augud ja nende vahelt on näha päris korralikke konvektsioonivaalusid rünkadega peal.

Öösel ja varahommikul vahemikus kell 1-9 umbes tuli mul siin Türil muide 34 mm vihma.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 8:13 pm
by H.Kaptein
meil müristas kella 20.15 aegu põhjas-kirdes 4 korda.rohkem pole kuulda olnud kuna pilv laguneb ja kaugeneb.vilsandist läänes paistab ka mingi radarikaja olevat.siin sooja 18.2 kraadi.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 8:30 pm
by Tarmo H
Ka Laupal kisub taevas kahtlaseks, tundub et öötundideks on midagi tulekul. Ka siin on taevas näha kiirelt liikuvat pilvemassi, millesse tekivad aegajalt mõned augud, üks selline ongi hetkel jälgitav Laupast mõni kilomeeter lõunas. Seal liiguvad üksikud pilveräbalad kiirelt üle taeva ja selle taustal on näha konvektsioonivaalusid. Lisaks tundub et seal üleval on päris vali tuul. Edela-lääne poolt ongi taevas juba tõmbumas süngemaks. Asi kisub põnevaks!
Siis sadas öö ja varahommikuga "vaid" 24 mm. Seega 10 mm vähem kui 8 km kirdes Türil. Seda oli hommikul selgesti näha ka sademetraadarite pilte vaadates. Samal ajal kui tugevama sajuala serv vaid riivas Laupat, jäid Türi ja sellest põhja poole jäävad alad juba tugevama saju kätte.
Sooja siin hetkel +12,8 kraadi.

EDIT: Taevas siin Kesk-eestis kisub üha rahutumaks. Kaugel lõunaedelas horisondi lähedal kus on taevas veel selgem on näha pilvedega risti liikuvaid räbaldunud pilveosakesi, mis liiguvad üldisest pilvemassist tunduvalt madalamal. Pilved ise liiguvad läänest itta kuid need räbalad aga kagust loodesse.
Samas vaadates sademeteradareid siis tundub et Kesk-Eestisse midagi märkimisväärset siiski tulemas pole. Küll võib seda oodata Põhja-Eestisse. Aga loodetavasti ma eksin ja tuleb midagi ka siia.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Sun Aug 03, 2008 10:50 pm
by seenno
Läänemeri keeb nagu põrgukatel äikeseid üles nagu strikestareu näitab. Ja need liiguvad ka itta, aga näib, et vähemalt seni hääbuvad mandrile lähendes, ei jõua läänesaartest kaugemale. Kuskil Vilsandil peaks praegu olema, saaks asja nautida ilmselt...

Posted: Sun Aug 03, 2008 11:30 pm
by Jüri
Need on nn mereäikesed (ilmselt õhumassisisene tüüp) ja hajuvad, kui maismaale jõuavad. Sellised tekkis ka 19. juulil.
Kohalikud äikesed püsivad oma teket põhjustanud tegurite mõjupiirkonnas. Kui ta liigub kohta, kus neid tegureid pole, siis ta ka hajub.
Arvasin enne, et jõuavad ka mandrile, aga eksisin, sest ei arvestanud kirjeldatud tõsiasjaga, aga eks ta tagantjärele tarkus ole.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Mon Aug 04, 2008 6:25 am
by Tarmo H
Tundub et Ida-Eestis on praegu äike ja samuti üks väiksem kolle on Muhu saare piirkonnas. See viimatimainitud äikesekolle näib kahjuks hääbuvat. Sellised andmed sain http://www.meteorage.fr/euclid/euclid_l ... tnings.gif vaadates. Samas paar minutit enne kuut kuulsin üht kauget müristamist, suunda ma ei tea kuid arvan et see tuligi idast, ilmselt hakkas äike alles peale sajuala siit üleminekut tekkima ja nüüd olles Ida-Eesti kohal on seal juba päris korralik äike. Samas kella seitsmesed tunniandmed näitavad Jõgevale rahet ja päris suuri sajuhulkasid.
Veidi enne kella seitset oli siin hetkeline pingekõikumine, selle tõenäoline põhjus võibki olla ka see idas olev äike sest Paide 330 kV alajaama tulebki just üks kõrgepingeliin sealtkaudu kus praegu äike pesitseb.
Siin on öö jooksul sadanud vaid 10 mm. Ka hetkel sajab kuid mitte eriti märkimisväärse tugevusega. Sooja on vaid +11,7 kraadi. Nii et äikesed vähemalt siinkandis võib küll üsna julgelt välistada.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Mon Aug 04, 2008 6:34 am
by Jüri
Tallinas müristas ja nüüd sajab juba üsna tugevat vihma.

Re: Äikesevõimalus 3.-4. augustil

Posted: Mon Aug 04, 2008 6:37 am
by Tarmo Tanilsoo
Mind ärataski täna hommikul kella 7 paiku kõuemürin. Siiski on praeguseks äike ilmselt vaibunud, enam pool tundi pole midagi kuulda olnud. Samuti käis siit üle ka üks väga tugev vihmahoog, mille käigus nähtavus kukkus ca 300 m peale.