Äikesed 14. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by seenno »

Jah, siin sellised jutud kohati juba, nagu oleks 15. juuli 2001. Aga ei, 14. juuli 2008 ei saa päris kindlasti olema mingi juulitormide kordus, vähemalt mitte Eestis. Ilmaolukord ikka üsna teine. Ainus asi, et idas on kuuma ilmaga kõrgrõhkkond ja läänes palju jahedam õhumass, on sama. Aga see kuuma piir jääb ikka selgelt itta, võib-olla riivab Kagu-Eestit. 2001 aga 15. juulil juba vallutas palavus kogu maa praktiliselt, väljaarvatud läänesaared ehk. Senini meeles see lõõskavkuum õhtu, kell 10 oli minumeelest 27 kraadi ja veel keskööl 23 või 24 kraadi. Koos mõõduka tuule ja tiheda Cirrostratuse vinega, millest tähed vaevalt läbi paistsid. Ja lõunas ja läänes välgutas alalausa, kuigi see oli veel niikaugel keskööl, et puhas põuaäike ilma müristamise/vihmata.
Äikest!
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by erikEST »

Nii, estofexi ennustus on väljas ja tõesti on tegemist erakordsete oludega. Tallinn jääb vaevu üldse äikseala sisse, ida-eesti on kaetud alaga 1 ja lõuna-eesti koguni alaga 2 :!:
Kirjeldus ise on enam kui huvitav:

Baltic States, adjacent Russia and Belarus...

Elevated convective activity along the frontal zone is likely ongoing across NE Poland and Lithuania at the beginning of the forecast period. During the day, the activity is expected to reintensify. A strong low-level jet on the warm side of the front produces strong low-level shear and suggests that bowing convective lines will likely form. A few tornadoes are also possible, despite the fact that deep-layer shear is rather limited.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Kaarel »

No kui Tallinn jääb napilt selle kollase joone sisse siis see veel ei tähenda et seal kohe ka suurem äiksevõimalus oleks. estofexi kaardid võivad ja aeg ajalt ongi 100 ja enam kilomeetrit nihkes.

Emhi on hoiatuse kah juba hommiku 6 aegu väljastanud. Sellel korral juba kõrgeima astme oma.

Eesti 14.07.2008 06:13
14.07. hakkab alates Edela-Eestist vihma sadama ning paljudes kohtades on äikest. Sadu on paiguti tugev ja äikesega kaasneb tugevaid tuuleiile.
timpan
Posts: 104
Joined: Tue Aug 28, 2007 1:06 pm
Location: Tallinn. Kakumäe

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by timpan »

Jah, ilmajaamast sünoptik ütles, et raheoht on suur just eelkõige Ida- ja Lõuna-Eestis ja kui vaadata iltasanomat sademeteennustusi, siis need on päris hirmuäratavad küll. Loodame, et midagi meeldejäävat kuskil Eestimaa paigas siiski täna ikka sünnib.
J.Albre

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by J.Albre »

-
Last edited by J.Albre on Wed Oct 31, 2012 11:16 pm, edited 1 time in total.
käpa
Posts: 348
Joined: Mon Aug 13, 2007 5:39 pm
Location: Kilingi Nõmme

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by käpa »

Siin sooja 15,5 kraadi. pilves ja sajab nõrka vihma.tuul muutliku suunaga,Läti poolt oleks nagu müristamist kostnud paar korda.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

käpa wrote:Siin sooja 15,5 kraadi. pilves ja sajab nõrka vihma.tuul muutliku suunaga,Läti poolt oleks nagu müristamist kostnud paar korda.
Oleks või on? Siin on ilm pilve tõmbumas, õhutemperatuur 20,0 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
ain
Posts: 221
Joined: Thu Apr 05, 2007 4:17 pm
Location: Valga
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by ain »

Ned kap ja Li kaardid näitavad et see kõigekõvem äike saabub kella 12 :00 ajal lõuna ja ida eestisse, ja ise ka imestasin et 2. astme oiatus on antud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

ain wrote:Ned kap ja Li kaardid näitavad et see kõigekõvem äike saabub kella 12 :00 ajal lõuna ja ida eestisse, ja ise ka imestasin et 2. astme oiatus on antud.
Õigekiri! Õigekiri! Mis mudelist jutt käib? HIRLAM'ist? WRF'ist? MM5'st? GFS'ist? Mis ajavööndi järgi oli see 12? Äkki Greenwhichi aeg? Mina vaatan, et kell 15Z(18:00 Eesti aja järgi) on Kagu-Eestis CAPE indeksi maksimum(seda GFS mudeli andmetel).
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by @Tallinn »

Tarmo Tanilsoo wrote:Õigekiri! Õigekiri! Mis mudelist jutt käib? HIRLAM'ist? WRF'ist? MM5'st? GFS'ist? Mis ajavööndi järgi oli see 12? Äkki Greenwhichi aeg? Mina vaatan, et kell 15Z(18:00 Eesti aja järgi) on Kagu-Eestis CAPE indeksi maksimum(seda GFS mudeli andmetel).
Niiet kahjuks jah, ja nihke tõttu oled sa arvatavasti siiski 2 leveli ohualast väljas. Aga mis vahet sel on, praegu jääb te jutust selline mulje nagu ESTOFEX seda äikest teebki ja siis oma kaartidel näitab kus kohas. Ma ütleks, et nad panevad ise suht palju pange ja tihti on äikest siis kui me pole märgitud, ja loomulikult vastupidi. Sama on cape ja li'ga. Ega see sajuala ei liigu mööda konvektsiooni tsooni. Suurem vihm ja tsükloni kese läheb lääne poolt esiteks ja kui ta läheb konvektsioonist üle võibki äike tekkida, a see et ta kuskile põhja poole läheb kus cape ja li on 0 ei tähenda, et ta ära laguneb. Öösel vast küll jah, aga päeval peaks ikka vastu pidama. Mõni läheb siin peaaegu, et sõdima selle konvektsiooni pärast. Kui ei meeldi, siis saate ju auto muretseda ja sõita kasvõi kuskile põhja itaaliasse. :)

Anyway, siin peaks nagu mingi sajuala kohal olema, aga ei saja midagi. Ja see laussadu viskab pmst äikeste kohalt siin kandis tõenäosuse suht nulli. Ilatsanomati ennustus paneb jällegi suht pange, ärge uskuge palun seda jama.
Edit: Hakkaski sadama.
Image
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kusjuures, ka EMHI ennustab äikest ja ning kella 9'ne ilmateade ERR uudistes rääkis isegi rahevõimalusest. See ei ole ainult ESTOFEX ning mudelid, kes siia aktiivsust ennustavad. Ausalt öeldes, mul pole hetkel oluline, kas on Level 2 või Level 1. Mul on oluline, et midagi toimub.

Viimastel andmetel on aktiivsus ainult Leedus.

P.S. Hoidke ometi oma emotsioone tagasi! See levelite peale kilkamine hakkab mindki juba tüütama. Pärast selle postituse tegemist juhtusin sirvima varasemaid postitusi uuesti ning tõesti - ei maksa suhtuda nendesse ennustustesse üliemotsionaalselt nii, et osaliselt nõustun @Tallinnaga.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by @Tallinn »

Vaskinet näitab siiski ka läti peale. Veel pole Eestis kuskil äikest tekkinud. Aga vara veel.
Miskit liigub samas lõuna eesti suunas ja on hetkel lätis.
Image
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

@Tallinn wrote:Vaskinet näitab siiski ka läti peale. Veel pole Eestis kuskil äikest tekkinud. Aga vara veel.
Miskit liigub samas lõuna eesti suunas ja on hetkel lätis.
WWLLN on ka Aluksne rajoonis mingi välgu tuvastanud.

Siin 19,7 kraadi sooja ning lõuna poolt näib taevas selginevat. Lähen teen väljas paar luuretiiru, siis kirjutan lähemalt.

EDIT: Sain nüüd teada niipalju, et siin liiguvad pilved lõunast põhja. Samuti on pilvisus muutlik. Samal ajal on WWLLN Lätist veel ühe välgu kinni püüdnud, asun seda pilve jälgima. Praeguse seisuga teda siit näha pole.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Egon Tinno »

Kella 12 ERR uudistes ütles sünoptik, et "äikeseradar on välke näidanud Viljandi- ja Pärnumaal."
Siin on sooja 18.9C ja taevas on pilvine. Tuult praktiliselt ei olegi. Kerge vihmasadu on ka lõppenud.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Egon Tinno wrote:Kella 12 ERR uudistes ütles sünoptik, et "äikeseradar on välke näidanud Viljandi- ja Pärnumaal."
Siin on sooja 18.9C ja taevas on pilvine. Tuult praktiliselt ei olegi. Kerge vihmasadu on ka lõppenud.
Õigemini detektor, mitte radar. Järelikult on midagi toimumas. Aga siin on pilvisus taas korraks tihenemas ning tundub, et varsti saab siin jälle sahmaka vihma. Õhutemperatuur on 21,2 kraadi.

Samal ajal vaatan, et Leedus täna ennelõunal puhkenud äike on nüüdseks jõudnud Lõuna-Lätti ning on liikumas põhja suunas
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply