Äikesed 14. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Konvektiivne aktiivsus 14. juulil?

Post by erikEST »

Siin Ülemistes hakkas just tugevalt vihma kallama. Hoog tundub olevat lühike, umbes 5 minutit, aga üllatav siiski :)
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Konvektiivne aktiivsus 14. juulil?

Post by @Tallinn »

Asi nüüd ka testbed'ilt näha. Siia ta ei tule, kuid asi pasitab veel arenevat ida pool.
Siit on ta väga tumedana näha, võib tekkida ka äike.
Image
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Laagris sajab mõõdukat hoovihma, kuid midagi tõsisemat pole tulemas.
Homse suhtes seda, et ise sõidan spetsiaalselt Tartusse, et ehk midagi näha. Tallinnas näivad olevat lootused õige väikesed.
ilmjainimesed.blogspot.com
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Konvektiivne aktiivsus 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

CNN International just teatas oma ilmateates, et meil siin Eestis läheb jamaks. Näitasid veel tornaadode- ja ägedate äikeste ohualade kaarti ning Eesti oli seal ära märgitud.

Mudelitele tuginedes, ilmselt seda oodatavat konvektsiooni saabki tunda just Lõuna-Eestis.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesetormid 14. juulil?

Post by @Tallinn »

Oi jah, siis jälle mitmed kümned majad hävivad. Ei ole neil Lõuna-Eesti inimestel sugugi see elu nii kerge. Suht imelik mõelda, et täna nendel inimestel pole aimugi, et nad homme majast ilma jäävad. Sama võib mõelda autoavariidega. Inimesed elavad täna õnnelikult ja neil pole õrna aimugi, et homme ärkavad nad haiglavoodis, kust nad ei saa võibolla enam kunagi välja. Nagunii juhtub sellist asja homme, küsimus pole selles KAS vaid kui paljudel. Vot nii on lood, siinpool sood. :wink:
Image
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Rahu! Ma siiski arvan, et paanikaks, et tuleb kaos ei ole veel põhjust. Eesti ametlikest allikatest ei ole vähemalt esialgu tornaadode võimaluse kohta veel sõna tulnud, kuid ennustatava konvektsiooni puhul ei üllataks mind miski. Kuigi see, et ennustatakse tugevamaid tuulepuhanguid äikese ajal, ajab ka muidugi punase tulukese mõtetes vilkuma. Pealegi võib juhtuda, järgmiseks mudelijooksuks on äikese tõenäosus jälle vähenenud.
Last edited by Tarmo Tanilsoo on Sun Jul 13, 2008 8:44 pm, edited 1 time in total.
Reason: Trükivea parandus
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Meevaras
Posts: 167
Joined: Sun May 28, 2006 3:04 pm

Re: Äikesetormid 14. juulil?

Post by Meevaras »

Rahunege ometi maha nüüd,teema pealkirja ja kommentaare lugedes jääb mulje et maailmalõpp on tulemas.Annaks jumal et mõni juhuslik huviline ei satu siia foorumisse, jookseb kohe asju pakkima.
Sellist ja tunduvalt tugevamat konvektiivsust esineb euroopas iga päev ja ei kuule eriti et neid maju niiväga lendaks.Lugege näiteks estofexi hoiatust tänaseks Põhja-Itaalia piirkonda,vot sellise prognoosi eest peaks vb tõesti elanikke hoiatama.
Ootame selle homse ära ja kui olukord tõesti karmiks kisub siis küll seda ka kaartidelt näha on aga seni oleks siiski vähemalt ilmafoorumis mõttekas rahu säilitada, käib siin ka ju inimesi peale meie kes võivad seda kõike 100% tõena võtta :wink:
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesetormid 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Nagu ma juba korra ütlesin isegi, rahu! Teema pealkirja olen nõus taandama hetkel. Samas ei saa salata, et oodata võib olla mingit sorti aktiivsust.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesetormid 14. juulil?

Post by Tarmo H »

Tundub küll et midagi erilist homseks tulemas pole. Ja see vähenegi mis tuleb riivab vaid Eesti kagu ja idaserva. Valdav osa Eestist jääb sellest n.n. "actioni" tsoonist välja. Kui võrrelda homseid Cape-LI prognoosikaarte, siis näiteks 4. juulil olid need ikka palju "punasemad" ja tulemus tugeva äikese ja vihma näol oli ka siinsamas kohapeal näha. Aga tuult polnud siis aga üldse. Ja kes teab kas hommegi seda kuskil tugevamal kujul esineda võib. Nii et tõesti pole alust paanikaks. Tugevamateks tormideks tasub valmis olla Lätis-Leedus kust liigub üle ka selle madalrõhkkonnaga seotud külm front. Tsükloni kese ise näib aga liikuvat üle Kagu-Eesti. Nii et soe sektor ja sellega seoses olevad soodsad tingimused äikesetormide tekkeks jäävad Eesti piiridest välja. Tsükloni keskme ümber võib siiski mõni äikesepilv tiirutada aga iseasi kui võimsaks need laussajualas ilma sooja ja päikese abita areneda jõuavad.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by @Tallinn »

Mis rahu ja rahu. Ma pole midagi hullu öelnudki. :? Küll on ikka mõnel mingid pseudoprobleemid. Ma lihtsalt kirjutasin ühe huvitava fakti. Ma ise ka ei usu, et midagi erilist juhtub, tornaadod homme. Halloo kas me oleme ameerikas või. Natuke äikest ehk kuskil lõuna kandis. :wink:
Image
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kuigi nimesid ei nimetatud, on selge, et siin teemas on tehtud isiklikke rünnakuid, mis ei ole soovitavad.

Keeriste suhtes olen mina isiklikult ka väga kõhkleval seisukohal, aga äikest võib lõunamaakondades ikka tulla.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Kaarel »

No viimati kui vähe suuremad indeksid üle terve eesti olid joonistatud siis oli tegelikkus märksa teine, ehk siis jäi konvektsioon 100+ km lõunasse konvektsioonilise ala põhjapiirist. Ei saa ju prognoosis eksimusi välistada, et tegelik konvektsioon võib sadu kilomeeterid nihkes olla.

Otsisin Õigekeelsus sõnaraamatust sõnale ``punakese´´ vastet aga mida polnud, oli vaste. Võin ka eksida, et tõesti eksisteerib eestis selline sõna aga siiski võiks üle kontrollida selle.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kaarel wrote:Otsisin Õigekeelsus sõnaraamatust sõnale ``punakese´´ vastet aga mida polnud, oli vaste. Võin ka eksida, et tõesti eksisteerib eestis selline sõna aga siiski võiks üle kontrollida selle.
Parandasin ära. Ei tea, kuidas see silp sinna kohta sattus... :oops:

Arvan, et tasub oodata hommikuste ennustuste välja tulekuni, ehk saab siis erinevate nähtuste tõenäosuste kohta lähemalt infot.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Kaarel »

Eelpool on mainitud, et tsükloni kese liigub üle kagu eesti.
Esimene veaparandus selline, et seda ei saa veel nii-väga tsükloniks nimetada õhurõhk tal siiski üsna kõrge. (Kui täppisteadust teha siis jah saab tsükloniks nimetada õhurõhk 1010 hPa juures.)

Teine selline: Ei tea küll mis mudelit on vaadatud, et on öeldud, et madalrõhulohu kese liigub üle kagu eesti. Ma siis vaatasin ja kontrollisin seda infot ja üllatuseks leidsin hoopis, et see liigub märgatavalt lääne poolt (HIRLAM).

Lisaks veel et Windguru lubab ulmelisi sademeid.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 14. juulil?

Post by Tarmo Tanilsoo »

Tegelikult saab küll seda tsükloniks nimetada. Tuhnisin natuke AMS sõnastikus ning selgus, et kui tuuled temas pöörlevad põhjapoolkeral vastupäeva, on ta tsüklon. Kuna temaga kaasneb sageli ümbruskonnast madalam õhurõhk, siis kiputakse sõna "tsüklon" sõnaga "madalrõhuala" vaheldumisi kasutama. Viimane muuseas, tähendab tegelikult, ümbritsevast madalama õhurõhuga piirkonda.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply