Äikesed 2.-5. juulil 2008

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by seenno »

Vaatasin siin just Türi Gümnaasiumi automaatilmajaama eilseid andmeid kella 14-15 vahel, kui need äikesed siit üle käisid. Avastasin, et teise äikesepilvega, mille sajutsoon andis vahemikus 14.40 kuni 14.50 kesklinnas kokku 10 mm sademeid, sadas kell 14.45-14.46 ainuüksi ühe minuti jooksul 2,1 mm. See annab vist juba tõelise paduvihma mõõdu välja?
Äikest!
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by seenno »

Lõuna-Eestis on juba midagi toimumas. Strikestareu näitab hulgaliselt välgulööke viimase paarikümne minuti jooksul Eesti lõunaosas. Tartu webcam-is on näha, et taevas on sinakasmustaks tõmbunud. EMHI näitab Võrus kell 12 äikest (ainult seal avalehel sähvib see nool, tunniandmete lehel seda pole).

Türil ilm rahulik ja ilus, koos madalate ja keskmiste rünkpilvedega. Vaid kaugel edelas on näha kõrguvaid pilvetorne, mis ilmselt ka äikesepilvedeks arenevad.
Äikest!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Põhjas on tõesti üles visanud võimsa äikesepilve ning müristab päris intensiivselt. Samuti on miski muutnud siinkandis mesilased erakordselt aggressiivseks ning lausa tasemeni, et ma ei saa välja vaatlema minna - just ennist keset otseülekannet ründas mind üks sumiseja ning kisa ja kiljumist oli palju.

Aktiivsus jätkub.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by erikEST »

:twisted: Kui mesilased juba hulluks lähevad siis on ikka midagi väga mäda. Ole selle tuleva äiksepilve all siis ettevaatlik. 8)

Tallinnas muideks on taevasse ilmunud kummalised valkjad niitjad kiudpilved:

Image

Keegi oskab äkki selgitada mida need võiks tähendada.
Last edited by erikEST on Sat Jul 05, 2008 12:20 pm, edited 1 time in total.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Lõpuks õnnestus mul see video eilsest äikesest netti üles laadida. Kahjuks tuli mul seda videofaili tublisti kärpida, et see üleslaadimiseks piisavalt väikeseks muuta. Selle tulemusel kahanes tuntavalt ka video kvaliteet. Samuti tuli mul mõned lõigud (vähemolulised) sellest videolõigust eemaldada.
Seda videot saab näha siit:

http://toru.ee/view/cead8fbdca23

Praegu siin Laupal mingeid märke äikestest pole. Ilm on erinevalt eilsest ka ebasoodsam äikeste tekkeks. On liiga tuuline ja ka õhus on niiskust eilsest vähem.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Olen OK, olen OK! Kahjustusi ei paista ka olevat kuigi kusagil lähedal raksatas välk puusse.. Äikese ajal läks väga pimedaks ning taas oli näha ka arcus pilvi. Samuti oli väike pagi. Kõige hullem näis siit mööda läinud olevat. Välku lõi mõni hetk 5-6 korda minutis ning väga palju oli pilv-maa välke.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Meevaras
Posts: 167
Joined: Sun May 28, 2006 3:04 pm

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Meevaras »

Tarmo Hermann wrote:Lõpuks õnnestus mul see video eilsest äikesest netti üles laadida. Kahjuks tuli mul seda videofaili tublisti kärpida, et see üleslaadimiseks piisavalt väikeseks muuta. Selle tulemusel kahanes tuntavalt ka video kvaliteet. Samuti tuli mul mõned lõigud (vähemolulised) sellest videolõigust eemaldada.
Seda videot saab näha siit:

http://toru.ee/view/cead8fbdca23

Praegu siin Laupal mingeid märke äikestest pole. Ilm on erinevalt eilsest ka ebasoodsam äikeste tekkeks. On liiga tuuline ja ka õhus on niiskust eilsest vähem.
Jah siin kindlasti tegemist pilv-maa välkudega ja see viimane pauk tuli sulle päris lähedale, ilusti on kuulda hele plaksatus nagu piitsaga lööks ja murdosa sekundit hiljem kärgatus järgi. Tõenäoliselt 100-200 meetri raadiusesse see tuli aga hea et kõik õnnelikult lõppes, kuuldavasti lõi välk vist kuskil Põlvamaal eile ühe abihoone põlema.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on jälle üks äikesepilv ennast valmis plahvatanud ning asub hetkel loodes. Ilmselt otse mind ei taba, kuid müristab valjult ja seda jälle oma 2-3 korda minutis.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Eelmine äike on nüüdseks lõunasse suundunud, kuid nüüdseks on sealsamas suunas mingi uus pilv, mis on taas müristama hakkab. Samas tundub, et pilvede areng on juba peatumas.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Täna avastasin rattaga sõitmas käies oma kodust umbes 0,5 km lääneedelas metsa viiva kruusatee ääres kaks välgust tabatud kaske. Nende puude vahe on vast 5 m ja puud on ikka päris võimsad, juure pealt ikka poolemeetrise läbimõõduga. Nüüd on nendel puudel ilmselt elu läbi. Sest välk (või välgud) on neid puid ikka korralikult räsinud. Mõlemil puul on koor päris suures ulatuses tüve küljest lahti rebitud ja osa kooretükke vedeles mitu meetrit puudest eemal teel. Mõlemil puul on allosas koor pea tervenisti tüvest eraldunud ja see saab ka neile puudele saatuslikuks.
Tegin nendest õnnetutest puudest ka mõned fotod ja video. Laadisin need nüüd ka netti üles.

Pilte saab vaadata siit: http://nagi.ee/photos/DarkSky/sets/107413/

ja videot siit: http://toru.ee/view/aa0227a79193

Muide puudel läheb üldse viimasel ajal halvasti siinkandis. Täna metsas sõites õnnestus mul näha kuidas metsasihi servas otsustas üks kõrge mänd ühtäkki pikali kukkuda :mrgreen:
Tõsi, eks ilm on siin täna ka üsna tuuline nii et eks see aitas ilmselt ka kaasa.
Siin pole muidu sedamoodigi olnud et siia ka äikest tuleks. Küll aga on terve pärastlõuna ja on praegugi kagu- ja lõunataevas võimsad pilverüngad.


EDIT: Kahjuks see video ei hakka tööle, saatsin toru.ee-sse kirja. Loodetavasti viga parandatakse.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
H.Kaptein
Posts: 340
Joined: Sun Mar 23, 2008 4:56 pm
Location: Kärdla, Hiiumaa

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by H.Kaptein »

siit kagus-idas on suur laialivalgunud rünksajupilv,sooja 17.2.
.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo H »

See video välgulöögi saanud puudest on nüüd korras. Laadisin selle uuesti üles. Filmisin selle oma digifotokaga.

http://toru.ee/view/d2adf21ec8e0
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Vaadates taevasse ja Iltasanomati radarile on pilvede areng viimastel tundidel olnud üsna kiire ja Edela- ja Kirde-Eestis on ka sajualad tekkinud. Nii et mine tea, äkki tuleb pärastlõunal mõnel pool ka äikest. Tõsi ükski ilmamudel ega prognoos seda ei toeta.
Sooja siin ka vähevõitu, vaid +14,6 ja taevas pea täies ulatuses pilved. Õnneks pole aga praegu tuult.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
H.Kaptein
Posts: 340
Joined: Sun Mar 23, 2008 4:56 pm
Location: Kärdla, Hiiumaa

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by H.Kaptein »

sajab,sajab ja veel kord sajab,sooja 15.7 kraadi.ja niikuinii ma ninna õue ei pista,sain päikesepiste :oops:
.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-5. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

H.Kaptein wrote:sajab,sajab ja veel kord sajab,sooja 15.7 kraadi.ja niikuinii ma ninna õue ei pista,sain päikesepiste :oops:
Teema on aegunud
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply