Äikesed 2.-5. juulil 2008

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by @Tallinn »

See võimas äikeste süsteem liigub helsingi poole, osa sellest ulatub ka suht kaugele soome lahele. Niiet tallinlased kes elavad kõrgel võiksid silmad lahti hoida. Ise vist midagi siit ei näe eriti. Kuid see pilv võib veel siiani areneda ja pöörduda siiapoole.
Image
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Öö oli vähemalt siin rahulik kuid selle eest oli siin väga tihe udu alates eile õhtust kuni täna hommikuni.
Vaadates Estofexi ja Cape-LI kaarte on täna Eestis üsna soodsad tingimused äikeste tekkeks, seda eelkõige Eesti lõuna- ja idaservas.
Sooja siin hetkel +15,6 kraadi ja tuul on väga nõrk ning loodest. Pilvi praegu taevas näha pole.

EDIT: Ka EMHI hoiatab täna äikese, tugeva saju ja tuulepuhangute eest!
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on hakanud müristama ning põhja poolt on lähenemas äikesepilv. Pilved liiguvad küll praegu isemoodi suundades, osad pilved liiguvad ühes suunas, osad hoopis teises.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Ka siit põhjas on võimas äikesepilv tekkinud ja müristamisi on ikka 2-3 minutis. Lähim välk oli otse peakohal pilvedes. Aikese kese ja sellega seotud tugev sajuala ja ka võimalik rahe on siit umbes 15 km Põhja suunas. See pilv näib ise eemalduvat läände. Siia eksivad ära vaid mõned juhuslikud välgud kuid sadu pole veel lähema 30-60 minuti jooksul oodata.
Väga nõrka kõuekõminat kuulsin ennist ka idast (või idakagust), kuid see tundud tulema väga kaugelt sest erilisi pilvi seal veel polegi.
Ilm siin tuulevaikne, sademeteta, sooja +22,3.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Selline on see pilv hetkel. Asub kirdetaevas. Esialgsel hinnangul võib ta ka minu kanti riivata. Endiselt on kuulda müristamisi, kuigi ka pilv ise eemal.
Attachments
IMGP0015.JPG
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Raul. K »

Olen hetkel Kuusalus. Peakohal ja lähiümbrusess on ilm selge. Kaugel Edelas, Lõunas ja Kagus on aga mitmeid rünksajupilvi, esmasel vaatlusel need siia ei lähene. Hommikul ja Lõuna ajal oli üsna rohkelt ac castellanus pilvi, mis on nüüdseks kadunud.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Üks osa äiksepilvest muutis ootamatult suunda ja on üha enam taandarenedes liikunud siiapoole. Praeguseks ongi see juba peakohal. Samuti on kohale jõudnud ka sellega seotud mõõdukas vihmasadu. Müristab endiselt kuid välkusid pole näha. Pilve põhiosa on taandunud juba kaugele loodetaevasse.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

OI-OI-OI!!! Siit läks ikka selline äike üle mida pole siinkandis mitu aastat nähtud. Kõige kummaline on asja juures veel see et see tekkis praktiliselt mittemillestki ja väga ootamatult. Samal ajal kui üsna võimas äikesepilv mõõdus siit põhja poolt ja näis et siinne kant jääb taaskord puutumata. Kuid kirdest lähenes väheldane pilveriba mis paistis isegi alt läbi. Aga äkki sähvatas välk siinsamas peakohal ja algas umbes herneterasuurune rahesadu, läbisegamini üra raevukamaks muutuva paduvihmaga. Ja siis hakkas välkusi laksuma umbes minutiste vahedega ja SIINSAMAS. Välgulöögi ajas kostis toast elektrijuhtmetest valjusid plaksatusi ja koheselt kostis õuest ka jube kärgatus. Selliseid lähivälke oli vähemalt neli. Õnneks oli tegemist siiski pilvesiseste välkudega, muidu oleks olnud kahjud suured. Jooksin kohe peakaitset välja lülitama.Peakaitse asub kõrvalhoones ja sinna tuli mul joosta läbi raevuka paduvihma. Tuppa tagasi joostes käis õhust imelik kärin läbi ja sellele järgnes koheselt kõva kärgatus nii et maa värises. Hea et veel elusalt tuppa jõudsin. Elekter väljas oli sellest hoolimata kuulda plaksatusi toast välgulöökide ajal. Järelikult olid välgulöögid nii võimsad et need indutseerisid ka majasisestes kaablites kõrgepinge, mis esialgsetel andmetel midagi ära ei lõhkunud.
Äike ise ei kestnudki eriti pikalt, vast 10 minutit ainult. Selle ajaga kallas aga maha 17 mm sademeid!!!
Muide jäädvustasin selle äikese kõrghetked nii videole kui ka fotodena. Ühes käes oligi mul videokaamera, teises fotoaparaat.
Äike ise taandub edelasse hetkel. Muide kui seda sõnumit kirjutama hakkasin, siis lõi siinsamas taas ootamatult välk nii et toas juhtmed plaksusid ja pauk oli ka võimas. Aga ära midagi ei lõhkunud.
Hiljem laen mõned fotod ja võibolla ka mõne videoklipi netti üles ja lingin siia foorumisse.

EDIT: Laadisin mõned fotod sellest rajuvihmast siis üles. Suuremalt saab neid näha siit:http://nagi.ee/photos/DarkSky/sets/107237/

ImageImageImageImage
ImageImage
Image
Last edited by Tarmo H on Fri Jul 04, 2008 4:45 pm, edited 1 time in total.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by erikEST »

Laheee! 8) Tahaks ka midagi sellist kogeda. :P Tallinnas paistab päike pea selgest taevast. Edelas ja lõunas on kõrguvaid pilvetorne kauguses näha.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/
Meevaras
Posts: 167
Joined: Sun May 28, 2006 3:04 pm

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Meevaras »

Tarmo Hermann wrote:OI-OI-OI!!! Siit läks ikka selline äike üle mida pole siinkandis mitu aastat nähtud. Kõige kummaline on asja juures veel see et see tekkis praktiliselt mittemillestki ja väga ootamatult. Samal ajal kui üsna võimas äikesepilv mõõdus siit põhja poolt ja näis et siinne kant jääb taaskord puutumata. Kuid kirdest lähenes väheldane pilveriba mis paistis isegi alt läbi. Aga äkki sähvatas välk siinsamas peakohal ja algas umbes herneterasuurune rahesadu, läbisegamini üra raevukamaks muutuva paduvihmaga. Ja siis hakkas välkusi laksuma umbes minutiste vahedega ja SIINSAMAS. Välgulöögi ajas kostis toast elektrijuhtmetest valjusid plaksatusi ja koheselt kostis õuest ka jube kärgatus. Selliseid lähivälke oli vähemalt neli. Õnneks oli tegemist siiski pilvesiseste välkudega, muidu oleks olnud kahjud suured. Jooksin kohe peakaitset välja lülitama.Peakaitse asub kõrvalhoones ja sinna tuli mul joosta läbi raevuka paduvihma. Tuppa tagasi joostes käis õhust imelik kärin läbi ja sellele järgnes koheselt kõva kärgatus nii et maa värises. Hea et veel elusalt tuppa jõudsin. Elekter väljas oli sellest hoolimata kuulda plaksatusi toast välgulöökide ajal. Järelikult olid välgulöögid nii võimsad et need indutseerisid ka majasisestes kaablites kõrgepinge, mis esialgsetel andmetel midagi ära ei lõhkunud.
Äike ise ei kestnudki eriti pikalt, vast 10 minutit ainult. Selle ajaga kallas aga maha 17 mm sademeid!!!
Muide jäädvustasin selle äikese kõrghetked nii videole kui ka fotodena. Ühes käes oligi mul videokaamera, teises fotoaparaat.
Äike ise taandub edelasse hetkel. Muide kui seda sõnumit kirjutama hakkasin, siis lõi siinsamas taas ootamatult välk nii et toas juhtmed plaksusid ja pauk oli ka võimas. Aga ära midagi ei lõhkunud.
Hiljem laen mõned fotod ja võibolla ka mõne videoklipi netti üles ja lingin siia foorumisse.

EDIT: Laadisin mõned fotod sellest rajuvihmast siis üles. Suuremalt saab neid näha siit:http://nagi.ee/photos/DarkSky/sets/107237/

ImageImageImageImage
ImageImage
Image
Kui kostusid äkilised raksatused ja maa rappus siis viitab see sellele et välk siiski pilve ja maa vahel tekkis. Juhtmete/pistikute plaksatus viitab sellele et välk lõi elektriliini.Sama asja kogesin ka ise eelmise aasta sügisel kui mõnepäevase vahega välk 2 korda maja kõrval asuvat elektrialajaama tabas. Mul küll kahjuks nii õnnelikult ei läinud sest alajaam ei jõudnud kõike seda pinget ära maandada ja riknes hulgaliselt kodutehnikat. Kunagi olen elektriliini tabanud äikesega näinud samuti kuidas pistikupesa korpused seinast minema lõi vastu teist toa seina ja voolumõõtja seinal suisa üles sulas.
Siin hetkel näha kagu suunal võimas pilvesüsteem, sealtpoolt kostab ka aeg-ajalt väga kauget müristamist.
Margus
Posts: 50
Joined: Thu May 25, 2006 9:41 pm
Location: Tallinn
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Margus »

Tundub, et see "äkk äike" hakkab tartusse jõudma, kuigi viimasel ajal on vaiksemaks jäänud, välku pole näinud, kuid üsna valju müristamine on küll.

Igatahes,
digikaamera on laetud ning valmis.
Vabandan, kui minu postid pole informatiivsed, e. pole täpsed andmed, ma huvitun rohkem ilmastiku nähtuste pildistamisest
Henri
Posts: 149
Joined: Tue Mar 11, 2008 9:51 am
Location: Raplamaa:Alu

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Henri »

Siin täna päev otsa päike paistab
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on taas müristama hakanud ning taevas on vähemalt kaks rünksajupilve.

Mõned pildid ka lähenevatest pilvedest.
Attachments
Vaade kirdesse
Vaade kirdesse
Vaade lõunasse
Vaade lõunasse
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo H »

Meevaras wrote: Kui kostusid äkilised raksatused ja maa rappus siis viitab see sellele et välk siiski pilve ja maa vahel tekkis. Juhtmete/pistikute plaksatus viitab sellele et välk lõi elektriliini.Sama asja kogesin ka ise eelmise aasta sügisel kui mõnepäevase vahega välk 2 korda maja kõrval asuvat elektrialajaama tabas. Mul küll kahjuks nii õnnelikult ei läinud sest alajaam ei jõudnud kõike seda pinget ära maandada ja riknes hulgaliselt kodutehnikat. Kunagi olen elektriliini tabanud äikesega näinud samuti kuidas pistikupesa korpused seinast minema lõi vastu teist toa seina ja voolumõõtja seinal suisa üles sulas.
Siin hetkel näha kagu suunal võimas pilvesüsteem, sealtpoolt kostab ka aeg-ajalt väga kauget müristamist.

Võimalik et need hoopis ka pilv-maa välgud olid, kuid kõrged puud ja tihe vihmasadu varjasid nähtavust päris oluliselt. Välkusid mul otseselt näha ei õnnestunudki, nägin ainult välgulöökide kuma.

Muide enne kui äike Laupa kohale tekkis ja üks võimas äikesepilv siit põhja poolt mõõdus, nägin seal korraga viite pilv-maa välku üheaegselt alla löömas. Sellist pilti ei näe just tihti. Küll on kahju et ma seda videosse ei salvestanud, rääkimata pildistamisest. Aga vaade oli unustamatu.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 2.-4. juulil 2008

Post by Tarmo Tanilsoo »

Pilved arenevad hetkel plahvatuslikult. Just äsja köitis minu tähelepanu see rünksajupilv minust kagus. Alles 25 minutit tagasi ei tahtnud see kuidagi rünksajupilve mõõtugi välja anda. Müristamised muutuvad aina sagedasemaks.

Taas on näha, et osad pilved liiguvad pilve asukoha suhtes ristsuunas. Pilv ise on kagus, kuid pilved lähevad edelasse.
Attachments
IMGP0085.JPG
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Post Reply