Torm 19-20. jaanuaril

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Post by Tanel »

Siin temperatuur taas langeb, praegu +3,1 kraadi (kell 17.20 oli +4,4). Hetkel sajab nõrgalt, kuid veidi aja eest oli vihm üsna tugev. Ka tuul on õhtu jooksul tugevnenud
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

siin pole nüüd miski aja enam sadanud ja samas pole ka elekter kadund olnud.

vaadates esmaspäeva cape & li prognoosi siis mine tea...ehk isegi äikest tuleb.
@Tallinn
Posts: 677
Joined: Tue Aug 22, 2006 9:51 pm

Post by @Tallinn »

Reporteri sõnul on kohe saabumas maru suur torm. Ei teagi kohe mida arvata. Igatahes hetkel erilist tuult pole kuid asi on kahtlane...
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

@Tallinn wrote:Reporteri sõnul on kohe saabumas maru suur torm. Ei teagi kohe mida arvata. Igatahes hetkel erilist tuult pole kuid asi on kahtlane...
TV3 rääkis võimalikust haripunktist kesköö paiku...
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Tuuleiilid pole endiselt tugevnenud, pigem vastupidi. 10 minutilise vaatluse jooksul ei esinenud ühtegi tuulepuhangut, mis oleks minu hinnangul olnud tugevam kui 6 palli. Ilm on muutliku pilvisusega, ajuti tuleb hoogvihma, siis on sajus jälle väike vahe. Sooja on 4,9 kraadi.

EMHI järgi on ka mujal eestis viimasel ajal tuul nõrgenenud. Loodaks, et täna pärastlõunased rajuiilid polnud selle tormi viimaseks sõnaks.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Siin tuul endiselt mühiseb akna taga kuid pärastlõunaste rajuiilidega neid enam võrrelda ei saa. Ka sadu on taaskord lakanud. Elektrikatkestusi enam pole ka olnud. Kuu isegi näha läbi pilvevine.
Loodetavasti on see taaskord vaikus enne tormi nii nagu päeval oli...
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

tuul on juba kõikjal nõrgenenud. emhi poolt räägitud 28 m/s puhangud öö hakul saartel küll usutavad pole. siin on tuul muidu juba läänekaarde pöördunud aga ega ta eriti tugevamaks pole läinud ja ju vist hakkab lõppema see tuuleke.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin näib küll tuulemüha taas välja ilmunud olevat - st. tuuled on taas tugevnenud. Eks elame-näeme. Lätis oodatakse endiselt 30 m/s puhanguid.

EDIT: Ongi siin lõunas tuuleiilid taas tugevnenud, kui kõrvutada EMHI andmeid kell 19 ja 20
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Kell 21 mõõdeti Vilsandil tunni maksimumpuhanguks 25,9 m/s
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Post by Raul. K »

Mis te arvate, kas EMHIle tehakse seoses tormiga liiga? Nimelt räägiti ETV uudistes, et kardetud torm jäi ennustatust nõrgemaks ja lubatud üleujutused tulemata. Tegelikult öeldi ju selge sõnaga, et vesi ei tõuse kusalgi üle kriitilise piiri ja uputust karta pole. Samuti lubati hommikuse seisuga maksimaalseks tuuleks kuni 28m/s, kuid uudistes väideti, et torm oli lubatust oluliselt nõrgem (maksimaalne tuul oli uudiste tegemise ajal olnud 26 m/s ja ma ei usu, et 2m/s on suur eksimus). Tahaks ka teie arvamust kuulda, kas EMHIle tehakse prognooside valetõlgenduste ja liigse vingumisega pisieksimuste kallal liiga.

Tartus pole tuul tugevnenud, kuid arvestades prognoose võib tormi haripunkt veel ees olla.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Raul. K wrote:Mis te arvate, kas EMHIle tehakse seoses tormiga liiga? Nimelt räägiti ETV uudistes, et kardetud torm jäi ennustatust nõrgemaks ja lubatud üleujutused tulemata. Tegelikult öeldi ju selge sõnaga, et vesi ei tõuse kusalgi üle kriitilise piiri ja uputust karta pole. Samuti lubati hommikuse seisuga maksimaalseks tuuleks kuni 28m/s, kuid uudistes väideti, et torm oli lubatust oluliselt nõrgem (maksimaalne tuul oli uudiste tegemise ajal olnud 26 m/s ja ma ei usu, et 2m/s on suur eksimus). Tahaks ka teie arvamust kuulda, kas EMHIle tehakse prognooside valetõlgenduste ja liigse vingumisega pisieksimuste kallal liiga.
Arvan küll, et tehakse. Sellised tõlgendused kohe ajavad rahva hordidena EMHIt kritiseerima. Sellepärast aeg-ajalt postitangi ka siia ennustusi meie lõunanaabritelt et näeksite, et ka neil on karmid ennustused, mitte ainult meil.

2 meetrit sekundis vähem ja oluliselt nõrgem?! Nalja teete või? Saaksin aru, kui 28 m/s asemel on 15 m/s, aga kui isegi siin sisemaal on puhangud 17 m/s(mis ei ole kuigi sagedane juhus)... Leian, et selliste tugevuste juures ei ole siiski vahe kuigi suur... Olgu siis, et ennustati 4 m/s ja tuli 2, siis saan isegi aru, et millegipärast on tuul vähe vaiksem aga... Igatahes väikest prahti lendas täna õhus siingi ning hoiatused olid igati õigustatud. Emalt kuulsin et teel Valka oli ka teedel prahti... Tegelikult, tänage õnne, et niigi läks! Oleks võinud hullemini minna.

Arvestades, mis täna on juhtunud, ütlen, et EMHI tegi head tööd ning etteheiteid mul pole.
Last edited by Tarmo Tanilsoo on Sat Jan 19, 2008 9:39 pm, edited 2 times in total.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Meevaras
Posts: 167
Joined: Sun May 28, 2006 3:04 pm

Post by Meevaras »

Hiiumaal tugev tuul püsib endiselt, puhangud 20-22m/s. Kalla 20 ja 21 vahel käis elekter 3 korda ära. endiselt sajab vihma, kuid sadu on nõrgemaks muutunud. Tuul on 4 tundi järjest siin ühtlaselt tugev olnud ja paistab et enam vist ei tugevne, küllap hakkab varsti vaikselt nõrgenema.
Veidi ette rutates vaadates järgmise nädala atlandi ookeani tsüklonite liikumiskaarte, ei ole tormid veel läbi, reedeks ähvardatakse taas üle 20m/s tuult.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Torm jättis Lääne-Virumaal pere peavarjuta - http://www.postimees.ee/190108/esileht/ ... 307205.php :(
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Arvan ka et pole mingit põhjust EMHI kritiseerimiseks. Kuigi jah rannikualal jäi torm oodatust nõrgemaks ja üleujutusi polnud, jõudis see torm ikkagi ka sisemaale ja jõudis seal isegi kahju tekitada. Siin Kesk-Eestiski ületas maksimaalne tuule kiirus 20 m/s piiri, mida ka prognoositi ja seda ei tule just tihti ette.
Praegugi on väljas tuule mühinat kuulda ja karta on et öösel võib ka veel tugevamaid tormiiile ette tulla.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Egon Tinno
Posts: 212
Joined: Sun Jul 01, 2007 12:47 pm
Location: Lääne-Virumaa, Kõrveküla
Contact:

Post by Egon Tinno »

Ma ei usu ka, et EMHIle saaks mingeid etteheiteid teha. Lihtsalt inimesed ootasid rohkem kui lubatud oli. On ju selge, et maksimum puhangud jäävad saartele ja lääne-rannikule, ja et sisemaal ei ole mõtet 25-30 oodata. Väiksed kõikumised siia-sinna on täiesti loomulikud. Ja et purustusi oli vähem kui võib-olla mõned lootsid, ega see siis halb ole. Üht-teist ju oli ka ja võib veel tullagi.

Jutu kokkuvõte: EMHI ei teinud midagi valesti!

Hetkel siin: temp:2,9, edelatuul 6 palli, nõrk vihm.
Post Reply