Äikesed 3-6. juuni 2014

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Äikesed 3-6. juuni 2014

Post by vaatleja38 »

Ilmateenistus: Teisipäev 03.06
Pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, kohati võib olla äikest. Puhub ida- kagutuul 5-11, põhjarannikul puhanguti 15 m/s, õhtupoolikul nõrgeneb veidi. Õhutemperatuur on 19..24, Ida-Eestis kohati 28°C.
NB! hetkeseisuga on jälle kuumalaine tulekul ja äikesed koos sellega aga veel on ebakindlust alguse ja lõpu kuupäevadega. Vajadusel muudan kuupäevi.
Edit. Mõnele infoks ,et pisikse nutikaga pole lihtne kõike kirjavigu vältida kui veel teinekord kiire ka on ( töö kõrvalt). Pealkirja kuupäevi veel muutma ei ruttaks.
Last edited by vaatleja38 on Thu Jun 05, 2014 6:34 pm, edited 6 times in total.

AikeseVideod
Posts: 450
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Äikesed 3 - 7 juuni 2014

Post by AikeseVideod »

Õrnalt kriitikat, sellest ei saa kahjuks üle ega ümber hetkel.
Vahepealsetel päevadel ei pruugi üldse äikest olla, kohe kindlasti liigselt pika aja peale teema tehtud. Ja teema pealkirjas juba praegu kasutades "Äikesed" on hulljulge valik, mida soovitan vältida. Kui on 100% kindel, et teatud ajavahemikul esineb äikest, siis võib kasutada sõna "äikesed".
Pealkiri jälle grammatiliselt vale, enne ja pärast "-" ei tohiks tühikut kasutada. Ja kui sooviks on saada "näide: kolmandal kuni seitsmendal juunil" - võiks numbri järel ikka punkt ka olla.
Ja nagu ka eelmine kord, soovitan näiteks Tarmo Tanilsoo loodud teema pealkirju näitena kasutada.
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

3. juuni võib tulla nädala suurim äikesepäev, hiljem jälle tagasihoidlikum võimalus. Eks teemaga on tahetud haarata kogu seda sooja ja äikesevõimalusega episoodi.
ilmjainimesed.blogspot.com

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 3-7. juuni 2014

Post by vaatleja38 »

Õieti arvasid. See oli idee. Hetkel olukord parajalt segane. Oleneb mida vaatad aga isegi homseks antakse äikesevõimalust. Ka soojaga on lood segased.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesed 2-4. juuni 2014

Post by Soebralik »

Üldiselt on Ilmateenistus viimastel päevadel natuke prognoosiga nihu pannud.
Ka prognoositav soojalaine lükkub tasapisi edasi ja ei tulegi enam nii palav kui prognoositi paar päeva tagasi.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Soojaga ei ole siin midagi segast - palav õhumass jõuab täielikult Eestit katma 3. juunil, aga enne seda tuleb rinda pista sooja frondi vihmaga.
Kui mõne päeva eest oli sooja 6-10 kraadi, siis nüüd juba 14-19 kraadi, mis on oluliselt rohkem ja nädala teine pool toob südasuvise soojuse või nõrga kuumuse.
ilmjainimesed.blogspot.com

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 2-4. juuni 2014

Post by vaatleja38 »

Seekord rohkem nõus Soebralikuga. Muudkui tõmmatakse sooja tagasi. Hetkeseis selline ,et kui äikest teeb siis hästi ja homme tervet eestit kuumus küll ei kata. Hea kui Tallinnas homme 20 ära tuleb.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re:

Post by Soebralik »

Jüri wrote:Soojaga ei ole siin midagi segast - palav õhumass jõuab täielikult Eestit katma 3. juunil, aga enne seda tuleb rinda pista sooja frondi vihmaga.
Kui mõne päeva eest oli sooja 6-10 kraadi, siis nüüd juba 14-19 kraadi, mis on oluliselt rohkem ja nädala teine pool toob südasuvise soojuse või nõrga kuumuse.


Kus see 14 ... 19 kraadi on? Siin, Kagu-Eestis pole üle 13 kraadi olnud. Täielik jahedus poolsooja asemel. Ometi ilmajaam ajab iga päev sama jama, et täna tuleb enam-vähem ilm. Mingi Kuningaküla vaid soe, aga seegi kahtlane, sest sealne temperatuur erineb liialt muudest kohtadest ja arvatavasti termomeeter valesti paigaldatud. Ainult Narva kant oli ühel päeval peaaegu prognoositud soojaga.

@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 2-4. juuni 2014

Post by @Elva »

Väga paljud kurdavad, et viimasel ajal käib ilm ühest äärmusest teise - kas siis on väga külm või väga kuum, aga tavapärast Eesti suve- ja kevadilma pole. Viimased päevad on tõesti siin Kagu-Eestis tänu pilvisele ilmale üsna jahedad olnud. Täna see-eest on soe, ent sajab uduvihma. Muide, olen ka jälginud juba pikka aega, et tihtipeale muutuvad prognoosid jahedama kasuks, kui esialgselt prognoositi kuuma ilma. Harva läheb vastupidi - hea näide mai uuest soojarekordist. Selles osas on päris palju ka vaieldud.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Võtame siit 31. mai ja näeme, et sooja oli kuni 19 kraadi: http://www.emhi.ee/index.php?ide=21,540 ... 1&gtund=22, samas kui paar päeva varem oli 6-11 kraadi maksimum, seega selge soojenemine, mida ka Ilmateenistus täpselt prognoosis.
Eelnevad kommentaarid tulenevad vist sellest, et ei osatud või ei viitsitud võrrelda erinevaid päevi (eelnevalt lingilt saab selle kohta infot; kui sealt vaadata 2. juuni meteoroloogilist ööpäeva, siis tuleb sealtki maksimumiks kuni 19 kraadi - keegi ei rääkinud ju teie tagaaiast), nähtavasti ei tunta sünoptikat, õhumasside omadusi ja frontide dünaamikat, millel ju ilmaprognooside koostamine põhinebki.
Suvisel ajal põhjustab kuuma ja niiske õhumassi pealetung (eeskätt lõunatsüklonite põhjaservas) üsna sageli sügisehõngulist ilma. 2. juuni õhtul jõudis tervenisti Eesti kohale palav ja niiske õhumass, kus selge ilmaga võib sooja tulla vähemalt 28 kraadi, pilvise ilmaga ehk kuni 24 kraadi. Vastu ööd tõusis Kagu-Eestis õhutemperatuur üle 15 kraadi ja püsis öö jooksul nii kõrge, mis on samuti selge märk südasuvise õhumassi kohalejõudmisest, seda võib siit kellaajaliselt vaadata: http://www.emhi.ee/?ide=21.
Kuna see väga soe ja niiske õhumass on tänaseks laotunud terve Eesti peale, täpselt nagu prognoositud, tuleb siiski arvestada oodatava temperatuuri puhul pilvisuse ja sademetega, nagu eespool juba vihjatud.
Kuumus ei tähenda alati väga kõrget õhutemperatuuri ja vastupidi. Selleks, et nt õhumassid oleksid omavahel võrreldavad, kasutatakse potentsiaalset temperatuuri, mis on vaba advektsiooni mõjutustest, vt ka http://ael.physic.ut.ee/KF.Public/Oppet ... 4_osa1.pdf.
Inimene, keda huvitab või saab aru vaid sellest, kas on päike ja 25 kraadi või vihm ja ei oska võib olla rohkem huvi tundagi selle vastu, miks prognoos täpselt ei kattu tegelikkusega, kipub kurtma, näeb vigu ja probleeme. Aga kui vaadata salvestatud prognoose, et analüüsida täpsust, siis selgub, et mida lubati näiteks nädala eest ja mis on praeguseks juhtunud, siis on täitunud vähemalt 85-90%, mis on väga hea, arvestades keskmiste laiuste ilmastiku muutlikkust.
Ainus asi, millal kallal prognooside osas nuriseda, on see, et nii 1. kui 2. juunil lubati äikest, mida ei tulnud. Siin oli küll sünoptik mingi valearvestuse teinud, sest soojal frondil polnud äikese tekkeks eeldusi, vaid äike arenes kaugemal frondi taga. Sellise liiga vara äikest lubava prognoosi taga võib olla mitmeid põhjuseid: mõni uus sünoptik on teinud julge prognoosi; on arvestatud, et soe front on aktiivne (anafront) ja pealetungil soe õhumass on labiilne, mistõttu peeti äikese mainimist asjakohaseks; arvestati, et kaugemal tekkinud äike võib jõuda kagunurka, mis 2. juuni õhtul peaaegu ka juhtus.

Tendentsid prognoosides - siin tahaks kindlasti näha täpset statistikat, sest inimesel on omadus otsida kinnitusi oma veendumustele (confirmation bias) ja paraku on nii taju kui mälu kõike muud kui täpne. See väide võib muidugi nii olla, st tõsi ja vahel tundub endalegi, et ehk ongi nii, aga siis tulevad jälle teised juhtumid, kui hoopiski muutub prognoos üha soojemaks või on muutusi mõlemas suunas, mis teeb võrdlemise mingite tendentside osas keerukaks. Selliseid väiteid on ka blogis esitatud, aga vastavaid analüüse ei ole veel näinud, vaid tegu on üksnes subjektiivsete hinnangutega.
Siin peaks arvestama kindlasti ka ajalise mastaabiga, sest kui hakata nt vaatama nädala alguses tehtud prognoosi muutumist nädala vältel nädala lõpu kohta, et mingeid statistiliselt olulisi tendentse määrata, tuleb arvestada sellega, et mida lähemale jõuab prognoosi tähtaeg, seda enam on infot ja seda täpsemaks see muutub. Seega ei tohiks prognoosi muutumine olla üllatuseks.
Kui sellise analüüsi käigus selgub, et ongi prognooside muutumises sellised tendentsid, siis tuleks hakata mõtlema põhjustele, kas nt kasutatavates mudelites on ehk mingi süstemaatiline viga algoritmides, mis hindab õhumassi 5-7päevases prognoosis soojemaks, aga hiljem see korrigeeritakse tegelikkusele lähedasemaks või on asi inimese omadustes, et mingil põhjusel ollakse optimistlikumad kaugema tuleviku suhtes, sest infot on vähem jne. Uurida ja diskuteerida oleks siin pikalt.
ilmjainimesed.blogspot.com

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Eraldi kommentaarina lisaks seda, et nii sünoptilise olukorra kui õhumassi omaduste alusel hinnates on eeldusi ulatuslikuks äikeseks.
Sünoptiline olukord: Leetu jõudnud ja loodesse liikuva lõunatsükloni soe sektor katab Eestit, kusjuures paistab, et Eesti läheduses on front ja soe sektor on kitsenemas, mis annab eeldused õhumassis oleva energia vabanemiseks konvektsiooni teel.
Õhumassi omadused: tegu on väga sooja ja niiske õhumassiga, kus kastepunkt ulatub üle 15 kraadi, see on äikeseks kindlasti soodne. Labiilset kihistust näitab 2. juunil arenenud äike, mis jõudis peaaegu Eesti kagunurka ja öösel Eesti kohal tekkinud rünksajupilved. ESTOFEX on andnud ka 1. astme ohuala: http://estofex.org/.
ilmjainimesed.blogspot.com

Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 3-5. juuni 2014

Post by Raul. K »

Arvan ka, et on väga suur võimalus äikesteks. Umbes tund aega tagasi toimus Tartus suurem selginemine, mis andis aimu ülemistes õhukihtides toimuvast. Praegu on paljudes ilmakaartes näha väga võimsaid rünkpilvi ja võimalik, et mõnest sajab juba natuke vihma ka. Pilved on viimase tunni jooksul selgelt arenenud ning õhtul peaks üsna paljudes kohtades äikest esinema. Temperatuur on ka juba 24 kraadini kerkinud.

Edit 16:10. Tõepoolest areneski kiiresti rünksajupilv, mis tuli otse peale. Sajab väga tugevalt ja on isegi kerge pagi. Kummalisel kombel pole äikest kuulnud, ehkki kõikide märkide järgi peaks see tekkima. Pilve tipp oli igal juhul jääs.

Edit 16:20. Tuli ikka väga tugev sajuhoog ning sajab siiamaani. Aed ujub poolenisti. Ilmselt sain kõige tugevama sajuala osaga pihta, kuid äikest pole ikka kuulda olnud.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 3-5. juuni 2014

Post by vaatleja38 »

Lõpuks soe kohal. Kohe peaks hetkel Jõgevamaal asuv pilv alustama välkudega.
EDIT: Midagi oleks liikvel nii Jõgeva kui ka Raplamaal.
EDIT: Võib öelda ,et äikesed on saabunud. Tundub põnev õhtu tulema.
EDIT: (kl.21:10) Paar korda on ka kostnud nõrka müristamist lääne poolt mööduvast pilvest. Samas kui Haapsalu ja Noarootsi piirkonnas on äikest piisavalt.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Äikesed 3-5. juuni 2014

Post by Soebralik »

Käisin eile Jõgevamaal ja jäin ka vihma kätte. Äikest lõi ja müristas vaid korra.

Jüriga ma vaidlema ei hakka, ilm oli mitu päeva jahedam kui prognoositud. Ning teisipäeval 28 kraadi kuuma jäi tulemata, mida eelmisel nädalal prognoositi ja mis lõpuks tänaseks lükati. Täna see tuleb ja ehk kraadi võrra enamgi.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ilmateenistus ei tee prognoose kellegi tagaaia kohta, aga seda mõistmata veeretatakse süü eksimise eest ikka Ilmateenistuse kaela. Tegelikult võiks siiski vaadata veidi laiemat pilti ja mõtiskleda selle üle, kas suure maa-ala kohta käiv prognoos käib vaid selle koha kohta, kus nt mina hetkel asun või on ikkagi silmas peetud laiemat ala. Mul on kombeks ka harida end selles osas, et kui prognoos läks märkimisväärselt viltu, siis mis võiksid olla selle põhjused ja kas oleksin seda suutnud ette näha, kui minu käsutuses on nii- ja niisugused andmed.
Kui võrdlesin 4 päeva prognoose terve nädala vältel ja seda, mis tegelikult tuli, siis osutus prognoos vägagi täpseks. Võrdluse tegin Eesti alale tervikuna, mis on 4 p prognoosi puhul vastavuses (vahel mainitakse mõnd piirkonda ka eraldi). Ei pea õigustatuks, et Ilmateenistus oleks pidanud eraldi hakkama mainima nt Laguja küla kui sooja frondi tõttu anomaalselt jahedat kohta (iseasi, kui teie käsutuses on konkreetselt Laguja kohta käiv prognoos ja seal lubati nt 18, aga tuli 14 kraadi - siis on kriitika kindlasti õige).
Prognoosid tuleb teha vastavalt õhumassi omadustele, sünoptilise olukorrale, frontide dünaamikale. 3. juuni kuni 28 kraadi oli kindlasti õigustatud. Tegelikult tuli kõige rohkem 26 kraadi. 2kraadine erinevus pole eriti suur ja jääb kindlasti lubatud eksimisvahemikku (vajadusel võin järgi uurida, millised on täpselt eksimisstandardid). Kui jutt on üle kolmepäevasest prognoosist ja nõuate selles osas suurt täpsust, siis ei ole te vist kursis sellega, kui suur on prognooside usaldusväärsus: kui ütlete, et aga eelmisel nädalal ju lubati (3. juuniks) 28 kraadi, aga tuleb hoopis päev hiljem - ütleksin, et üsna häbematu etteheide (iseasi, kui jutt on 1-2 päeva prognoosist). Tõdeda tuleb seda, et arvestades atmosfääri muutlikkust ja dünaamilisust, on isegi suur ime, et kuni 3päevase prognoosi täpsus ulatub 90%-ni (siiski mitte alati), kuid 5päevase prognoosi täpsus on enamasti ikka alla 70-75%.
Kahjuks ilmahariduse osas on meil seis ikka veel üsna kehv, eriti mis puudutab trükikirjandust, nii et tuleb end aktiivselt harida. Ise ju ka igale poole ei jõua ja sugugi kõik teadlikumad inimesed ei kiida aktiivsust selles osas heaks, aga ma siiski arvan, et praegu näib ilmaprognoos olevat mõeldud teadlikumale inimesele, süüdistama kipuvad ikka need, kas ise ei tea sellest midagi ja pole samal ajal huvitatud põhjuste väljaselgitamisest või kelle plaanid on nt ekslik prognoos (mida see ka ei tähendaks) ära rikkunud.

3. juunil oli kõige suurem äike Harju- ja Läänemaal. Kuna juhtusin Väike-Maarja kanti, siis kogesin sealset äikest, aga see polnud kuigi tugev. 4. juunil jõudis pisike äike üle Tallinna liikuda, paar müristamist oli kuulda.
ilmjainimesed.blogspot.com

Post Reply