Äikesetormid 28-30. juulil

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
seenno
Posts: 338
Joined: Sat Jul 29, 2006 12:59 pm
Location: Türi
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by seenno »

Türil oli 2 korralikku äikest öösel.

Esimene tekkis pärast keskööd siin kohapeal. Läänest möödus just aktiivne äike paarikümne kilomeetri kauguselt. Kui esialgu Türi kohal oli selge laik ja tähed paistsid, siis äkki läks tihedasse pilve. Ja siis mõne minuti jooksul tekkis aktiivne sähvimine põhjas-kirdes (sinna oli liikunud veidi varem läänepoolse äikesepilve tuulefront, mis Türil piiskagi vihma ei and, äikesest rääkimata). Samuti hakkas kohe sähvima idas ja kagus, edelas ka. Niiet mõne minutiga oli äike Türi ümber piiranud. Siis lõi juba peakohal pilvedes ja kukkus paar piiska. Kui sain tuppa oli hele sähvatus ja 2 sekundit hiljem võimas raksatus. Algas tugev sadu. Kella 1-ks taandus see pilv loodesse ja põhja, kus jätkus intensiivne välgutamine kui magama läksin.

Teine pilv lähenes 2:30 kagust edelani. Esimene pivevall ja tuuleiilid olid 2:45 paiku. Mõni minut hiljem hakkas samast suunast paistma uus pilvevall, mis tõis taas tugevamat tuult ning siis algas sadu ja äike. See äike oli pilvesisene. Kui 3:10 magama läksin, jäi veel sähvima-müristama aeg-ajalt.

Ööga tuli veel 9 mm vihma, niiet kokku vähem kui 12 tunniga 43 mm siin linna lääneservas minu vaatluskohal. Türi Gümnaasiumi automaatjaam näitab 1,5 km idas isegi 44 mm. Kui nüüd veel vihma tuleb, siis on juuli normist sajusem kokkuvõttes!

Hetkel sooja 26 kraadi, kastepunkt 20,7 kraadi, ilm püsib peaaegu selge.
Äikest!
Destiny12
Posts: 12
Joined: Sat Dec 11, 2010 6:00 pm

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Destiny12 »

Tarmo Tanilsoo wrote:
Destiny12 wrote:Tartus siiamaani isegi vihma pole tulnud. Vihma oleks väga vaja. Äikesest ei maksa Tartul see aasta unistadagi vist..Pole olnud ega ei tule ka vist.
Kas laupäeval ei olnud? Minu meelest läks vähemalt osast linnast ikka päris kena äike üle? Mäletan isegi kuidas Lõunakeskuse juures oli teed täiesti märjad.
Ei mäleta, et oleks olnud. Igastahes siin Raadi linnaosas küll midagi ei olnud.
ain
Posts: 221
Joined: Thu Apr 05, 2007 4:17 pm
Location: Valga
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by ain »

Väga raju äike on hetkel, aknast vaadates tuleb nagu valge sein alla ja müristab väga tihedalt, mõned paugud on ikka väga kõvad, taevas on eriti hea vaatepilt üks tume pilv keerutab päris huvitavalt pea kohal nagu oleks suures koguses suitsu taevas.
Karlip
Posts: 193
Joined: Tue Jul 12, 2011 2:50 pm
Location: Võru Linn

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Karlip »

Täna peaks Võrul ka võimalus olema. Ilm kannab pilved nüüd Idast Läände. Kohe näen Venemaa kohal üht võruga paralleelset pilve.
Ja nüüd ilmateade.
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Raul. K »

Destiny12 wrote:
Tarmo Tanilsoo wrote:
Destiny12 wrote:Tartus siiamaani isegi vihma pole tulnud. Vihma oleks väga vaja. Äikesest ei maksa Tartul see aasta unistadagi vist..Pole olnud ega ei tule ka vist.
Kas laupäeval ei olnud? Minu meelest läks vähemalt osast linnast ikka päris kena äike üle? Mäletan isegi kuidas Lõunakeskuse juures oli teed täiesti märjad.
Ei mäleta, et oleks olnud. Igastahes siin Raadi linnaosas küll midagi ei olnud.
Laupäevane äike pigem riivas Tähtvere linnaosa. Vihma tuli küll üsna tugevalt, aga korralikum värk jäi lõuna poole. Seega vabalt võimalik, et mõnes teises linnaosas polnud midagi erilist.

Praegusest ilmast niipalju, et kui hommikul oli näha kaugete äikesepilvede tippe, siis nüüd on need kadunud, põhiliselt kõrgrünkpilvede taha. Esineb palju ac castellanus tüüpi pilvi. Loode pool on nad üle läinud päris suurteks rünkpilvedeks. Paraku lähiajal eriti äikesevõimalust pole, sest idas ja kagus on taevas üsna selge.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on taevas tunduvalt tumenenud, edelas ning lõunas on päris tumedad pilved. Müristamisi kuulda pole olnud, aga toas ilma lambita on juba raske lugeda. Õhutemperatuur 25 kraadi.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by @Elva »

Umbes pool tundi tagasi tekkis äike edelasse mis praeguseks on möödunud läände. Müristamised on väga valjud, müristab 4-5 korda minutis. Üksteise järel on näha pilv-maa välke.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Müristab jah päris sagedasti, peaaegu nii et üks müristamine juba sulab teise sisse.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by vaatleja38 »

Siin loode eestis läks imelikku madalasse pilve ja ei ole enam päikest ega näe sajupilvi :( .Sateliitpildi järgi peaks nagu selge olema.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

http://www.sat24.com/en/bc - nähtavas spektrialas on küll näha pilvisus Loode-Eesti kohal.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by vaatleja38 »

Vaevu vaevu on näha jah kuidas mingi hall õrn ollus vajub Tallinna suunalt peale ( see õrn vine on tegelikult palju paksem kui tundub ja liigub tuulega samast suunast samas kui kõik kõrgemad pilved liiguvad pigem Lääne - lääne loode suunas)
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

Siin on ka vine horisondil, kaugemal olevaid pilvi on ikka üsna raske näha.
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Põltsukas
Posts: 7
Joined: Wed Aug 04, 2010 9:53 pm
Location: Põltsamaa

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Põltsukas »

edela-lääne suunas on taevas tume ning praegu kõmiseb seal aeg-ajalt

EDIT:13.41 lõunas on taevas samuti tume ning nägin pilv maa välku
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by vaatleja38 »

:shock: vaadake Väike -maarja tuulenäitu
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Re: Äikesed 28-29. juulil

Post by Tarmo Tanilsoo »

35,4 m/s eelmisel tunnil. Oleks see ometi mõõteviga! Kui see näit on tõene, siis on vist küll seal olnud 8. august 2.0
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Locked