Äikesed 28. mail

Postitused kodumaal aset leidvate äikeste, keeristormide ja meid räsivate parasvöötmeliste tsüklonite kohta.
Tarmo Tanilsoo
Site Admin
Posts: 3028
Joined: Wed May 24, 2006 7:23 am
Location: Laguja, loc: KO38FD
Contact:

Post by Tarmo Tanilsoo »

Praegu sooja 16 kraadi, õhuniiskus 49%. Taevas on osadel pilvedel näha sajualasid ja rüngad on üsna võimsaks läinud. Kastepunkt on tõusnud
Kui ei ole märgitud teisiti, väljendavad minu postitused minu isiklikke seisukohti.
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Annaks ühe lingi, kus saab arvutada kastepunkti: http://www.4wx.com/wxcalc/wetbulb.php
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Post by Marek »

Kusjuures Tallinnas on kõik äikesega seotud väga lootusetu. Rünkpilved on küll, aga mitte eriti suures. Ilm on ilus ja õhurtemperatuur on hetkel +11,1°C. Kui ma kella 17:00 paiku Pirital jalgrattaga sõitsin, nägin rünksajupilve massiivi Helsingi pool Soome lahel.
Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Post by Tarmo H »

Laupal sooja praegu +13,1, õhuniiskus 50%, õhurõhk 1000,9 hPa, kastepunkt +2,9, tuul puhub läänest 1,4 m/s. Võimsamaid kaugelearenenud rünkpilvi on näha rohkem idataevas.
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!
Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Post by Kaarel »

kas te midagi täpsemat selle kastepunkti kohta ei oskaks öelda sest ma arvan et see huvitaks mind ka väga kui ma seda jagaksin ja mõõta saaksin sest niipea pole mul küll plaanis niikallist ilmajaama osta

siin õhtul natukene arenesid suuremad rüngad aga siin ei sadanud alla päikest oli küll aru saada et sajab sest pilves jooksid triibud ka alla pildid on mul olemas aga seda ma ei jaga kuidas ma neid siia toppida saaksin
praeguseks on taevas juba suht puhas
Marek
Posts: 726
Joined: Thu May 25, 2006 7:59 pm
Location: Tallinn
Contact:

Kastepunkt

Post by Marek »

Kastepunkt - temperatuur, milleni õhk või gaas peab jahtuma, et temas sisalduv veeaur muutuks küllastunuks auruks.

Edasisel temperatuuri alanemisel hakkab vesi õhust udu, kaste või härmatisena välja sadenema. Õhu temperatuuri alandamist allapoole kastepunkti rakendatakse koditsioneerimisel õhu kuivatamiseks. Kastepunkti saab määrata kondensatsioonhügromeetriga.

Samas, nagu on väidetud eelpool foorumis, on kastepunkt tõesti üsna tähtis faktor, kuigi see nii tundmatuna tundub.
Post Reply