Ka EMHI eksib vahel

Postitused temperatuuri teemal
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Ka EMHI eksib vahel

Post by Soebralik »

Jälgisin eile EMHI lehelt ilmaprognoosi ja tänaseks lubas kuni 30 krtaadi sooja. Täna parandati see prognoos ära, aga ikka on olnud jahedam prognoositust. Muidu olen näinud, kuidas kolm päeva on prognoosimiseks liialt pikk aeg, täna siis selgus, et vahel ka 1 päev.

Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Raul. K »

Eks arvati, et front ületab Ida-Eesti pärastlõunal, aga kuna äikesed hakkasid hommikul peale, siis ei saanud õhk soojeneda. Olen ise tähele pannud, et olukorras, kus Eesti jääb täpselt kahe õhumassi piirile, on väga raske täpselt ennustada. Muide, juba nädalavahetusel võib taas vähemalt Ida-Eestis põnevaks minna ning eks ka siis on taas raske täpselt prognoosida...

Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Tim »

Ilmateenistusel (endine EMHI) ongi nähtavasti kujunenud tavaks ennustada kraadi-paari võrra soojemat temperatuuri, kui tavaliselt tegelikult tuleb. Kas või möödunud nädalavahetusel ikka ei suudetud mitte kuidagi korrektselt ennustada jaanilaupäeva ja jaanipäeva ilma. Sellel aastal olid vaieldamatult soojapoolsed pühad, kuid lubatud 29-30 kraadi oli siiski üle pakutud.
Ka sel nädalal ennustati järjest kõrgeid temperauure, mida tegelikult ei tulnudki. Õigemini, kolmapäeval, 26. kuupäeval, tõepoolest mitmel poole ka näidud tõusid 30-31 kraadini. Neljapäevaks ennustatud sarnase kuumaga aga eksiti jällegi väga suurelt.
Iseenesest ei tohiks tänapäeva tehnika ja ilmamudelite olemasolul asja tundval sünoptikul just eriti raske olla ennustada küllaltki täpselt üht päeva ette. Aga kui seda ei suudeta, siis võiks ju inimeste pahameele vältimiseks üldse loobuda konkreetse piirkonna ilma ennustamisest kraadi täpsusega. Ehk siis piirduda teatud piirkonna temperatuurivahemiku ennustamisega, nagu Ilmateenistus teeb kolmanda või neljanda päeva ennustuste puhul.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Kontrastsete õhumasside piiril ei saa tavaliselt ka ühe päeva peale täpselt prognoosida. Niipalju peaks siiski vähemalt huvilisel olema teadmisi prognoosimisest ja selle probleemidest. Aga muidugi prognoos on kõigile mõeldud ja keskmisel inimesel ei ole sellest üldse teadmisi. Päris palju on tarbijalikku suhtumist, kuid ilmaprognoos pole kindlate omadustega kaup. Iseasi, et võiks juures olla erihoiatus, et kuna on tegu nt õhumasside piiriga, siis suhtuda prognoosi ettevaatusega vms.
Juhul, kui on tegu õhumasside piiriga, siis tuleb vaadata seda: http://www.emhi.ee/?ide=19, mitte aga konkreetselt, palju ühes või teises kohas täpselt prognoositakse (see võimalus ju on ka olemas).

Milline oli kokkuvõtlikult 4 päeva prognoos ja maksimumtemperatuur 23.-26. juunil vaatlusjaamades?
21. juunil prognoositi:
"Pühapäev 23.06: +19..+25°C; vähene ja vahelduv pilvisus. Kohati sajab hoovihma sadada ja võib äikest olla. Tuul on muutliku suunaga 2-7 m/s. Sooja on 19..25°C." Tegelik maksimum oli 19,6°C (Ristna) kuni 26,9°C (Valga). Kas täpsusega saab rahul olla? Jah, sest vähemalt kaks päeva varem tehtud prognoos kattus tegelikkusega peaaegu täiesti.
22. juunil prognoositi:
"Esmaspäev 24.06: +19..+27°C; vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, võimalik äike. Puhub idakaare tuul 2-7 m/s. Sooja on 23..27, Lääne-Eestis kohati 19°C." Tegelik maksimum oli 19,6°C (Vilsandi) kuni 26,5°C (Narva-Jõesuu). Kas täpsusega saab rahul olla? Jah, sest vähemalt kaks päeva varem tehtud prognoos kattus tegelikkusega peaaegu täiesti.
23. juunil prognoositi:
"Teisipäev 25.06: +20..+28°C; vahelduva pilvisusega ilm. Mitmel pool sajab hoovihma, võib olla äikest. Puhub idakaare tuul 2-7 m/s. Sooja on 23..28, rannikul kohati 20°C." Tegelik maksimum oli 20,3°C (Vilsandi) kuni 29°C (Võru). Kas täpsusega saab rahul olla? Jah, sest vähemalt kaks päeva varem tehtud prognoos kattus tegelikkusega väga hästi.
24. juunil prognoositi:
"Kolmapäev 26.06: +23..+31°C; vahelduva pilvisusega ilm. Kohati võib sadada hoovihma ja olla äikest. Puhub idakaare tuul 3-9, saartel kirdetuul puhanguti 13 m/s. Sooja on 23..31°C." Tegelik maksimum oli 21,6°C (Sõrve) kuni 30,8°C (Pärnu ja Haapsalu). Kas täpsusega saab rahul olla? Jah, sest vähemalt kaks päeva varem tehtud prognoos kattus tegelikkusega peaaegu täiesti.

Salvestan iga päev prognoose, hiljem on hea vaadata, kui täpseks need osutusid. Üleliigset täpsust pole mõtet otsida, nt vaadata seda: http://www.emhi.ee/index.php?ide=19&prognoos=2, sest siis tõepoolest tuleb pettumusi päris palju. Optimaalne on vaadata lihtsalt 4 päeva prognoosi: http://www.emhi.ee/index.php?ide=19. See, miks siis pannakse ikkagi konkreetsete kohtade kohta, on juba teine teema. Võib ju klienditeenindusse saadata selle kohta arupärimise, milleks need, kui pole täpsed. Ja igaühel, kel vähegi on Interneti võimalused, saab ilmal jooksvalt silm peal hoida - pettumuste ja ootamatuste hulk väheneb oluliselt.
Kokkuvõtlikult: 4 päeva prognoosidega jaanide kohta saab väga rahul olla. Pühad olid tõepoolest väga soojad või lausa kuumad.
ilmjainimesed.blogspot.com

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Soebralik »

Alates teisipäevast on EMHI iga päev liialdanud, kui prognoosib suvist sooja. Ainus koht, mis näitab kuuma, on Kehra. Kuna ümbruskonnas aga pole nii soe ning Kehra on pea alati päikeselise ilmaga soojakraadide tipus, siis ilmselgelt on termomeeter valesti seatud ning päike pääseb termomeetrinäitu liialt mõjutama. Ainult üleeile oli pool päeva enam-vähem ilm, muidu naljalt üle 20 kraadi ei ole. EMHI aga raiub järjekindlalt, et sooja tuleb kuni 27. Ma pole kunagi varem märganud, et Eesti ilmatöötajad selliselt mööda panevad.
Kuni selle aastani oli just EMHI kõige täpsem ja Kanal2 ilmaprognoos eksis alati mõne kraadi.

@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by @Elva »

Pidevalt oli pilves, mis ei lasknud päikesel soojenedada. Usun, et selge ilma korral oleks prognoos enam-vähem täpne olnud.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Soebralik »

@Elva wrote:Pidevalt oli pilves, mis ei lasknud päikesel soojenedada. Usun, et selge ilma korral oleks prognoos enam-vähem täpne olnud.
Kahtlen ka selles, kuna iga päev prognoositi pilves ilma ja hoovihma.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by vaatleja38 »

Sõbralikule ,et ükskord küsisin EMHI-st ja nad rääkisid ,et Kehra jaam (putka) pidi olema kuskil jõeorus ja olen võrrelnud ,et oma vanematekoduga (10.km lõunas) näitab Kehra alati 2 kraadi rohkem (selge ilmaga) ja siit on ka näha kus see Kehra jaam asub http://www.emhi.ee/index.php?ide=7,578

Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Tim »

Selle nädala teisel poolel on tõesti olnud täitsa koomiline järgida, kuidas Ilmateenistus (EMHI) järjepidevalt raiub oma 27 kraadi, mida kunagi ei tule. Eriti räige möödalaskmine, kui tegelikkus oli Lõuna-Eestis pigem 20 kraadi, kui sedagi.
Pilvisus ei ole siinkohal küll mingi vabandus. Esiteks on ennustused kogu aeg arvestanud teatava pilvisusega ning teiseks peaks eeloleva ööpäeva pilvisust ja selle mõju temperatuurile päris hästi olema võimalik arvesse võtta. Uue nädala alguse lubadused 30 kraadist tõotavad kujuneda üheks suurimaks fopaaks selle suve ilmaennustuste seas.

Ja selle Kehra jaamaga pole tõesti mitte kõik korras. Ilmselt valesti seadistatud, päike pääseb termomeetrit mõjutama. Ei usu ilmaski, et kusagil Harjumaal on punkt, kus järjepidevalt on kolm-neli, kohati rohkemgi kraadi soojem kui üheski teises Eestimaa vaatlusjaamas. Kui seal on tõesti 29 kraadi, nagu viimastel päevadel registreeritud, samas kui siin kusagil Võrus või Valgas on 22 kraadi, siis kaalun küll kolimist soojema kliima suunas.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by vaatleja38 »

Vara hõisata - Kohas kus ise asun oli üleeilne maksimum +27,1 ja eilne +27,0 ja täna tundub veel soojem tulema ja kraad ei asu sugugi päikese käes vaid puude ja maja varjus 2.m kõrgusel

@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by @Elva »

Tim wrote:Pilvisus ei ole siinkohal küll mingi vabandus.
Kuidas seletaks siis tänast ilma? Või eilset, mil Tõraveres oli pilves 17 kraadiga, samal ajal kui Väike-Maarjas 24 ja selge (vt http://www.emhi.ee/index.php?ide=21&ts=1374927072&go=3). Mõned tunnid hiljem oli Kuusikul 25,6 kraadi, sest seal läks selgeks varem kui Lõuna-Eestis. Järelikult potentsiaal 27-ks oli olemas, kui oleks vaid päikest rohkem olnud.

Jah, seega EMHI eilne ja üleeile prognoos ei läinud sugugi nii mööda, mida näitavad ka ametlike jaamade päevamaksimumid - eilne Kuusikul 26,6 ning üleeilne Tiirikojal 26,1.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

23. juulil jõudis Eesti kohale kuum õhumass. Kuna järgmised päev-kaks olid pilves ilmaga, siis temperatuur jäi enamasti 20 kraadist madalamaks. Prognoosil arvestati sellega, et tegu on kuuma õhumassiga ja ei arvestatud, et ilm on lauspilves, sest seda tüüpi pilvi, nagu tekkis, ette näha ei saanud. Prognoosis olev muutlik pilvisus, pilves selgimistega jms ei tähenda üldjuhul madalaid piirkihi pilvi, mis just seekord olid olemas ja hoidsid siis ilma kuumas õhumassis maapinna lähedal jahedana. Niipea kui ilm vähegi selgines, siis tõusis temperatuur ka selleni, mida prognoosis öeldi, sest õhumassiga arvestati õigesti. Seetõttu oli kuni 27 kraadi prognoosis oli igal juhul õigustatud.
ilmjainimesed.blogspot.com

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Soebralik »

Täna läks lõpuks soojaks. Eile ei aidanud ka päikesepaiste, maksimum oli ikka seal 20 - 21 vahel. Ma eriti imestasin just selle üle, et muidu on sel aastaajal just Kagu-Eesti üks soojemaid piirkondi, kuid võta näpust.
Kriitika oli igati õigustatud. Mingi 2-3 punkti pole mingi näitaja, kui need punktid olid pigem erandid.

Koit Kolga
Posts: 268
Joined: Tue Jun 12, 2007 10:35 pm
Location: Suuremõisa/Haapsalu
Contact:

Re: Ka EMHI eksib vahel

Post by Koit Kolga »

täitsa nöus sellega et ned 2 päeva mis pilvede all olime ei ole meil kuumalaine tunnet tekkind. piisavalt et päike peidus hoida käisin tööl isegi pikkade pükstega kraad näitas 17.4
woofer haapsalu, ndv suuremõisa hiiumaa!

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Nii 26. kui 27. juulil oli Eestis 26-27 kraadi maksimum, mis näitab, et õhumass oli tõepoolest soe. Kus oli rohkem pilvi või mere mõju tugevam, seal oli ka jahedam.
Ilmselt see, millal tundub ilm südasuvine, on lisaks kõigele muule ka individuaalne. Siin põhja pool Harjumaal oli kuuma või vähemasti väga sooja õhumassi kohalolu tunda juba 23. juulil. Järgmised kaks päeva olid küll pilves, aga tundusid südasuvised, nii et T-särgiga oli täpselt paras, ehkki sooja oli vaid 18-19 kraadi - ilmselt kuum õhumass andis endast ikka niipalju tunda.
Antud juhtum näitas selgelt, et kuuma/väga sooja õhumassi korral ei pruugi tegelik temperatuur olla eriti kõrge, mistõttu inimesed sattusid segadusse ja tõlgendasid antud prognoosi kui vale. Ometigi prognoosi õigsuse hindamine ei ole nii mustvalge, sest õhumassi järgi läks prognoos täpselt õigesti, ent tegelik temperatuur mitte, sest nagu varem öeldud - kõiki faktoreid ei saa õigesti prognoosida. Ainus asi, mida antud juhtumi korral üldse võiks prognoosile ette heita, on see, et ei lisatud pärast pilvede teket juurde märkust: juhul, kui ilm jääb pilve, siis on maksimum enimalt 20 kraadi.
ilmjainimesed.blogspot.com

Post Reply