Külmalaine 8. märtsil - 10. aprillil

Postitused temperatuuri teemal
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re:

Post by Soebralik »

Jüri wrote:Jube mõeldagi, mis oleks detsembris või jaanuaris sellise õhumassiga saanud. Seetõttu ma ei näe põhjust rahuolematuseks - päikest on palju ja see mahendab tunduvalt kärekülma õhumassi.
Jaanuaris oleks sellise külmalainega päeval -20 ja öösel -30 ... -35 kraadi. Õnneks meil viimastel aastatel polegi jaanuaris palju selliseid külmaperioode olnud, ikka rohkem veebruaris. Jaanuari külm aga on ikka see kõige karmim, rekordid ka sellelt kuult pärit.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Külmalaine 8.-19. märtsil

Post by Soebralik »

Kuigi ööd pole külmemaks läinud, on täna harjumatult külm päev. Päike paistab ja kõige soojemal kellaajal oli temperatuuri maksimum -6. Põhja-Eestis külmem. Kas keegi teab neid kõigi aegade külmemaid kuid? Kust neid leida? Saaks võrrelda selle aasta märtsi kõige külmematega.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Ma pigem ei ole nõus, et jaanuaris oleks päeval -20 kraadi, eriti kui räägime jaanuari algusest. Päikesel pole siis ju nii palju soojendavat mõju. Ma arvan, et kuu alguses oleks päevane maksimum -25°...-30°C ja öine siis vast tõepoolest -35 kraadi (mõni kraad siia-sinna, oleneb ju paljuski reljeefist, tuulest jne).
Mingit külmimate märtsite nimekirja pole. Need tuleks ise koostada või siis ehk küsida mõnelt klimatoloogilt - ehk on olemas. Viimaste aegade külmim oli kindlasti 2005. a märts, kui madalaim kuu keskmine oli Jõgeval (-7,3°C). Käesolev märts võib selle külmem tulla.
ilmjainimesed.blogspot.com
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Külmalaine 8.-19. märtsil

Post by Raul. K »

Oodata on uut külmalaine harja, seega pikendan veelgi teemat, kuna kogu aeg on ilm jahe olnud. Pole mõtet uut teemat teha.
Tanel
Posts: 546
Joined: Thu May 25, 2006 8:39 pm
Location: Suure-Jaani, Viljandimaa / Tartu
Contact:

Re:

Post by Tanel »

Jüri wrote:Ma pigem ei ole nõus, et jaanuaris oleks päeval -20 kraadi, eriti kui räägime jaanuari algusest. Päikesel pole siis ju nii palju soojendavat mõju. Ma arvan, et kuu alguses oleks päevane maksimum -25°...-30°C ja öine siis vast tõepoolest -35 kraadi (mõni kraad siia-sinna, oleneb ju paljuski reljeefist, tuulest jne).
Mingit külmimate märtsite nimekirja pole. Need tuleks ise koostada või siis ehk küsida mõnelt klimatoloogilt - ehk on olemas. Viimaste aegade külmim oli kindlasti 2005. a märts, kui madalaim kuu keskmine oli Jõgeval (-7,3°C). Käesolev märts võib selle külmem tulla.
Jah, http://average.webuda.com/ arvutas Jõgeva märtsikuu keskmiseks siiani -9,4 kraadi, mis on ikka tõsiselt madal
Raul. K
Posts: 2057
Joined: Fri May 26, 2006 4:01 pm
Location: Tartu, Tähtvere

Re: Külmalaine 8.-28. märtsil

Post by Raul. K »

EMHI pakub kuni paariks lähemaks ööks kuni -23, kas keegi siinolijatest julgeb veel rohkem külma pakkuda? Arvestades väga külma õhumassi ja selget ilma, siis usun, et -25 võib hommikul küll reaalne olla, aga selle talve külmarekord kõlab liiga utoopiliselt.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Külmalaine 8.-28. märtsil

Post by Soebralik »

Jube külm on ka täna päeval. Külm just märtsi kohta. Veebruaris oleks asi enam-vähem õige. Minul oli kõige soojem hetk täna päeval -8,5.
Pööripäevast on juba kolm kuud mööda.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Külmalaine 8.-28. märtsil

Post by Soebralik »

Leidsin, et Tartus, füüsikamaja katusel on märtsi keskmine temperatuur kuni tänaseni -7,1 kraadi. Ikka päris karm temperatuur, meenutab meie külmimate kuude keskmist.
See Tartu temperatuur ei pruugi muidugi väga täpne olla, sest seda mõõdetakse suht kõrgel. Aga ülevaate saab siiski. Näiteks Reola kant on olnud tublisti külmem, ka Laguja ja Elva kant. Jõgeva kindlasti ka. Teisi ei tea ja ega see piirkondlik ehk polegi õige, vaid ikka Eesti keskmine. Kuigi seda Eesti keskmist vist enam arvutada ei taheta, mõtlen just täpset ja kindlat numbrit, kiputakse hoopis mingit vahemikku antama, mis mulle eriti ei istu.
Eile öösel oli minu kodu juures miinimum -21 ja seda umbes kella kahe ajal öösel. Sealt edasi tekkisid väikesed pildev ja ilm läks tunduvalt pehmemaks.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Üle Eesti on ju kuu keskmine temperatuur tavaliselt üsna erinev. Seetõttu annab palju parema ülevaate vahemik, mis piiresse jäi riigis temperatuur. Konkreetne arv on väheütlev ja ei iseloomusta olude varieeruvust nii hästi. See on väga tervitatav, et lõpuks on sellest aru saadud ja hakatud vahemikena näitajaid esitama.
Öösel liikus jah soe front üle, millega saabus põhjast tunduvalt soojem ja niiskem õhumass. Sellest ka temperatuuri tõus ja pilvisus.
ilmjainimesed.blogspot.com
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Külmalaine 8.-28. märtsil

Post by Soebralik »

Ehk tõesti annab parema ülevaate. Kuid viimase saja aasta keskmine on arvestatud üleüldiselt ja siis ei saa enam uutest arvudest aru. Mul pole midagi selle vastu, et igas piirkonnas võib kokku lugeda oma keskmise, aga samas peaks see üldine alles jääma.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Külmalaine 8.-28. märtsil

Post by Soebralik »

Täna hommikul, peale kella kuut, oli minu juures taas üsna külm, -18. Ka tänane öö tundub külm tulevat.
Post Reply