Ennustame kevadet 2015

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

Mis totter vaidlus siin on tekkinud? See, et ühel päeval sadas kuu algul lund, ei näita ju kuigi palju. Mai oli äärmuslik kuu ja peale kuu alguse külma ning kuu lõpu jahedadust ning vihma oli vahepealne väga kuum. Sireli õitsemist praktiliselt ei näinudki, kuna see kestis vaid kaks päeva.
Ning juuni oli minu elu külmemaid, mitte keskmisest kaks kraadi soojem. Kui ka kusagil on selline statistika, siis see eksib kõvasti.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by @Elva »

Soebralik wrote:Ei tea, kust selline statistika? See on nii mööda kui üldse võimalik!
Seda sama võid Ilmateenistusele kirjutada - sealt on see võetud.
Soebralik wrote:Ning juuni oli minu elu külmemaid, mitte keskmisest kaks kraadi soojem.
Mullune juuni oli maist 2,1 kraadi soojem nagu öeldud, kuid jaanikuu ise tavapärasest 1,3 kraadi külmem(piirkonniti võivad need natuke erineda). Siiski on juunis viimase viiekümne aasta jooksul sellest veelgi madalamaid keskmisi mõõdetud, tervelt viiel korral(viimati 2003. a, Võru aegrida).
Jaak Jaagus wrote:Tavainimese mällu jäävad ilmanähtused väga subjektiivsel kujul, seotuna mingite isiklike konkreetsete kogemustega. Inimeste ilmamälu on üsna lühike ja seda pole vaja väga usaldusväärseks pidada.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

Ehk mõnes Eesti kandis oli tõepoolest juuni soojem kui mai, aga mitte minu kodukandis. Ei oska ilmateenistuse lehelt ka vaadata erinevaid piirkondi. Mai oli keskmiselt ehk seetõttu jahedam, et rannikul ja saartel ongi kevadel tunduvalt jahedam kui sisemaal. Juunis aga hakkavad temperatuurid võrdsustuma.
Jään enda juurde, et eelmise aasta juuni oli minu elu jooksul üks kõige külmemaid juunisid kui mitte kõige külmem.
1983 juuni oli vist ka jahe, kuigi mitte kuu teisel poolel. Eelmisel aastal aga minu kodukandis algas sadu 27-l mail ja kestis vist 7. või 8. juulini ja aina jahe või külm ilm. Jaanilaupäevgi oli nii jahe, et pidin kodus kütma, mida ma kaua teinud polnud.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

Ilmateenistuse leht andis eelmise aasta juuni keskmisekski üsna lahja vihmasaju hulga. Ometi minu kandis sadas kaks kaks korda rohkem kui Eestis keskmiselt. Sajuga aga juunis sooja pole, alles juulis.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by @Elva »

Mullune mai oli juunist 2,1 kraadi külmem Eestis tervikuna. Võru andmeil, mis vastab(väga lähedalt) ka ülejäänud Kagu-Eestile, 1,2 kraadi külmem. Ehk on rannikualadel kevadel tunduvalt jahedam siis, kui on tekkinud merel jääkate talve jooksul, mida eelmine aasta minu meelest polnud!?
Mulle jäi hoopis 2012. a juuni meelde väga külmana(jahedast suvest ajendatuna), kuigi keskmine oli eelmise aastaga sama.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by vaatleja38 »

Jutu Juuni keskmise ümber võiks teisaldada temperatuuride pealkirja alla aga mina mäletan kõige külmemana 1993 Juunit. Siis oli üldse üks kehvemaid suvesi. Juuni keskmine oli ainult +11,7 (NB! Mai keskmine oli +12,9). Samas 1983 juuni keskmine oli + 13. Eelmise aasta Juuni keskmiseks on arvutatud +13,2 .Seega mitte kõige külmem viimasel ajal aga üks külmemaid küll.
EDIT: andmed kehtivad eelkõige Harjumaa kohta ja see kõige külmem Juuni mis viimaste aastakümnete hulgast pärineb on 1982. siis oli keskmiseks lausa +11,3
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by @Elva »

Mis puudutab tänavust kevadet, siis märtsi keskmine on hetkesisuga 3,3 kraadi(4,1 kraadi tavapärasest kõrgem), seega Võru aegreas soojuselt teisel kohal. Kas see ka nii jääb või läheb kolmandat ja neljandat kohta jagama 1989/1990. a, näitab järgmine nädal.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by vaatleja38 »

Prrr tõesti kui külm täna tundub olema. Ainult jääb üle loota ,et see külm põhjatuul pööripäeval ei tähenda jahedat kevadet. Alati see õnneks paika ei pea aga minetea.... siis on mu kevade prognoos ka aia taga :(
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by @Elva »

Loodetavasti peab su prognoos vähemalt aprilli kohta paika, millega paistavad hetkel paljud ilmaportaalid/ennustajad ühelmeelel olema. Kui tõesti nii läheb, siis võime päris korralikku põuda näha(mida pole ammu olnud), kuna juba praegu on Ilmateenistuse tuleohukaart aktiivne - hea algus. Kahjuks ei mäleta ka 2002. aasta suvest enam midagi, mille kordumist on juba kaua oodatud.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote: EDIT: andmed kehtivad eelkõige Harjumaa kohta ja see kõige külmem Juuni mis viimaste aastakümnete hulgast pärineb on 1982. siis oli keskmiseks lausa +11,3
Siis oli see 1982, mitte 1983. Samas suvi edasi oli soe ja põuane.
Kuid eelmise aasta juuni sellele palju alla ei jäänud. Näidaku numbrid, mida tahes.
vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by vaatleja38 »

No ma mäletan. Üks tõsine põuaasta oli kus juba Märtsist alates oli kuiva ja päikest rohkem kui vaja oleks olnud. ( kas märtsi lõpus või aprilli alguses tuli ka korra lund ). Aprillis tegi vahel juba päeval ka +20 ära aga kuna õhk oli kuiv siis öökülmad lõppesid alles millalgi Mais. Soojust ja päikest jägus terveks suveks ja kõige kuumem oli alles Augustis. Isegi madalatel põldudel oli rohi pruun. Jõgi kuivas ka ära. Sügisel oli seenesaak null.
Hetkeseisuga on Veebruar ja Märts olnud sarnane 2002 aastale.
@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by @Elva »

Võru andmetel jäi siis tänavune märts soojuselt kõigi aegade teisele kohale 3,0 kraadiga(+3,8 tavapärasest kõrgem). Sama kõrget kuu keskmist mõõdeti ka mullu ja 1989. aastal, kuid Eestis tervikuna oli selle aasta märtsikuu siiski 0,4 kraadi soojem eelmisest.
Attachments
Voru.jpg
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

vaatleja38 wrote: APRILL:
Kevad saab jõudsalt hoo sisse ja mandril kuhu merebriiside mõju ei ulatu või juba Aprilli keskel olla +20 kraadiseid päevi. Samal hetkel võib Tallinnas ainult +6 olla kui sisemaal +20. Aprill peaks tulema normist kuivem ja üldse peaks päikest palju paistma. Normist on kuu 3 kraadi soojem.


Tõsiselt mööda. Aga see ei peaks heidutama, kuna ka ilmateenistus pani aprilliga selgelt mööda.
Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Tim »

Kes ennustas, et kevad tuleb selgelt jahedapoolne, sellel oli igatahes õigus. Pole just palju neid kevadeid, kus aprillis-mais praktiliselt +20 ja enama kraadiga päevad puuduvad. Samas algas kevad erakordselt varakult - tahtsid ju põllumehedki juba märtsikuus põllule minna.
Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame kevadet 2015

Post by Soebralik »

Eriti hulluna näitas seda kevadet võilill. Ma ei mäleta aastat, kus võilill oleks hakanud alles 22. maist õitsema ja võilille õitsemistipp oli mõni päev tagasi.
Post Reply