Ennustame suve 2012

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Ennustame suve 2012

Post by AikeseVideod »

erikEST, soovin väga näha sinu ennustust eeloleva suve kohta. Ei taha näha nii lampi pandud ennustust, nagu näiteks "Kuusetaat" tegi. Tänud ette!
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame suve 2012

Post by erikEST »

Arvan endiselt, et hetkel on veel vara juulikuu ilma hakata ennustama...üldpilt pole veel piisavalt selge...vaatan kuidas mai lõpp ja juuni algus kujunevad siis saab juba edasi vaadata...oma ennustuse jaanipäeva ilma ja ülejäänud suve kohta avaldan arvatavasti kuskil 10.juuni paiku.
Juuni osas jään enamvähem sama seisukoha juurde, mis kevadelgi. Kuu algus on kuum ja niiske...rohkete äikestega. Kuu keskel on natuke külmem ja sombusem periood ning kuu lõpupoole pigem kuivem ja mõõdukama soojaga. (st vaata foorumiosa ennustame kevadet 2012 ;))
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Ennustame suve 2012

Post by Tim »

erikEST wrote:Kuu algus on kuum ja niiske...rohkete äikestega.
Kahju, et risti vastupidi läheb. Lausa külm on, 12-13-kraadised ilmad ei avalda mingit muljet (eriti, kui meenutada aastatagust juunikuu kuuma!). Vihma siiski on olnud, äikest aga ammugi mitte. Loodame teisest dekaadist igas mõttes paremat.

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame suve 2012

Post by erikEST »

Kle jah...nukker lugu... :( :oops: Päikeseaktiivsus on viimased kuu aega arvatust tunduvalt nõrgem olnud. Sellel on ka kindlasti oma mõju. Suur soe läks hoopis gröönimaale. :D Hakkangi vaikselt uurima kuidas suvi võiks üldjuhul välja nägema hakata. Tundub siiski, et kuu keskel on päris suured äikselootused. Hetkeprognoosid saadavad need hetkel siiski vaid napilt Eesti piiri mööda põhja poole kulgema. :|
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

erikEST
Posts: 476
Joined: Thu Jan 24, 2008 1:05 pm
Location: Tallinn, Klooga
Contact:

Re: Ennustame suve 2012

Post by erikEST »

Uurisin einevaid andmeid ja see aasta on harukordne oma raskusastme poolest, sest nii el nino, NAO indexi kui päikseaktiivsuse prognoosid näitavad suvekuudeks neutraalset ja stabiilset trendi. See tähendab seda, et on raske kindlalt ennustada millal on oodata suveks üksikuid äkilisemaid soojemaid perioode. Üldjoontes tundub tulevat keskmine eesti suvi. Kui alguses tundus tulevat väga põuane ja mõõduka soojaga juulikuu, siis enam ma nii ei arva. Põua jaoks oleks praeguseks pidanud juba kõrgrõhkkonnad paigas olema nii venemaa kui ka islandi läheduses. Jätkub aga pidev ookeanipoolne õhuvool kord loodest, kord edelast.
Juuni 2012(alates 10. kuupäevast): Kuuma ja niiske õhumassi tulemine hilines märgatavalt. Siiski on küllaltki tõenäoline, et parasvöötmeline hoovihmadega õhumass tõrjutakse vähemalt idapoolses eestis kuuma ja niiske õhumassi poolt välja kuskil 12.-13.juunist alates. Frontaaltsoon jääb Eesti peale või lähedusse 20.juunini. Lääne-Eesti tundub sedakorda kergemalt pääsevat, aga Ida-Eestis on suur oht võimsateks frontaaläikesteks suure rahe ja pagituultega. Kuu lõpp on kohatiste hovihmadega ja mõõdukalt soe. Temperatuurid päevasel ajal 18-23 vahel. Jaanipäeva ilm on seega siiski taas muutlik ja vihmahood võimalikud.
Juuli 2012: Kuu esimestel päevadel on veel võimalik kohatisteks hoovihmadeks aga sealt edasi kuni kuu keskpaigani on enamasti päiksepaisteline ja parajalt soe ilm. Päevased temperatuurid 22-28 vahel. Kuu keskpaigast suureneb tugevate aikesetormide tõenäosus, sest prognoosist on näha, et golfi hoovus hakkab mehhiko lahest kandma põhjapoole normist soojemat ookeanivett ja see tähendab madalrõhkkonna moodustumist kuhugi lääne-euroopa kohale. Kuna madalrõhkkonnad pöörlevad enamasti kellaosutile vastupidises suunas, siis tähendab see meie jaoks kuuma ja niiske õhumassi kerkimist ida-euroopa kohale. Kuni pealelõunani on hea päikest nautida ent pealelõunal on oodata 30 kraadini köetud õhus äiksepilvede tekkimist ja tugevaid vihmu. Äiksepilvede liikumine on enamasti kas edelast-kirdesse või kagust-loodesse. Seega võimsaimad tormid kipuvad kimbutama kesk- ja põhja-eestit. Trombide ja suure rahe risk on küllaltki kõrge. Kuu lõpus jõuab niiske ja jahedama õhumassiga madalrõhkkond eestile lähemale ja kindlustab enamasti pilvise ja jahedama juuli lõpu. Päevased temperatuurid 18-23 vahel.
August 2012: Kuu laguses kerkib vahemerelt Eesti kohale troopilise õhumassiga kõrgrõhkkond mis kindlustab meile päikselise ja sooja rannailma. Päevased temperatuurid 23-28 vahel. Alates 10.augustist põrkuvad Eesti kohal või vahetus läheduses troopilise õhumassi ja ookeanilt pärinevate madalrõhkkondade huvid. See tähendab tugevat lausvihma ja mõõdukaid äikseid eelkõige Rakvere piirist ida pool. Lääne-Eestis saab valdavaks sombune ja vihmane ilm. Temperatuurid jäävad päevasel ajal 16-22 vahele. Ida-Eestis on alguses natuke soojem. Kuu lõpp on mõõdukalt soe ja kohatiste hoovihmadega. Väike võimalus on veel troopilise õhumassi sissetungiks aga hetkel ei tundu see tõenäoline.
Septembri kohta on praegu väga raske midagi öelda...sest just selleks ajaks on ennustatud indeksite tunduvat muutumist. NAO indek peaks muutuma positiivseks. El nino peaks hakkama kosuma ja päikseaktiivsus on ka arvatavasti tegemas järsku ja võimsamat hüpet ülespoole.
!!!Tuulispask Tallinn 17.06.2008!!!
http://s195.photobucket.com/albums/z207 ... 7-06-2008/

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame suve 2012

Post by vaatleja38 »

Ise kipun aina enam ja enam arvaama täpset vastandit talvele nagu nüüd juba kaks eelnevat suve (ja sellele eelnevat talve) on olnud.
Ehk kui see paika peab siis Jaanipäeva ilm tuleb selline ,et hullemat on raske mõelda - sajab ja ilmselt teeb tuult ka. Ja üldse tuleb ka ülejäänu juuni suht kehva - üksikud päevad kus +25 kätte saab (mitte +30 nagu lootsin) ja vaheldumine pole ka nii kiire.Alles Juulis hakkab pikkamööda kuuma ja kuiva looma. Umbes Juuli keskpaigast kuni Augusti keskpaigani ägame ilmselt jälle kuuma käes - muidugi ei puudu siin mõned laastavad äikesed. Sest endiselt on ka äikeserohke aasta ennustus jõus - aga selliste ilmadga nagu nüüd neid äikeseid eriti ei tule. Ilmselt on siis kuhjunud mingile soojemale ajale. Augusti lõpp aga meenutab juba pigem sügist.
Loodan ,et läheb nii ja nelja aastane rütm lõpuks katkeb (1996,2000,2004,2008 jättis suveilm kõvasti soovida)
EDIT 18.07.2012 Endiselt pole lootusi soojalainest maha matnud - ka külmalaine ei alanud Jaanuari keskel (nagu mälus tundus- pigem kuu lõpus) Seega endiselt loodan ,et siis Juuli lõpust ehk teeb mõne nädala kuuma ka.
Last edited by vaatleja38 on Wed Jul 18, 2012 12:04 pm, edited 1 time in total.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame suve 2012

Post by vaatleja38 »

Lisada tahan ,et nüüd suvine pööripäev nähtud ja kahjuks mitte just head märgid pole. Tuul sellisest suunast ,et soe suvi võibki tulemata jääda. See ei ole küll iga aasta paika pidanud (pööripäeva tuule suund) aga tihti kahjuks on. Seega jama värk küll kui jätkab seda 4 aastast rütmi ja viletsate suvede ritta saab ka kirjutada 2012

Tim
Posts: 187
Joined: Wed May 27, 2009 11:52 am
Location: Sangaste/Tõrva, Valgamaa

Re: Ennustame suve 2012

Post by Tim »

Juunikuu keskmine temperatuur oli siis ainult 13 kraadi, ligikaudu kaks kraadi normist madalam. Nii palju siis sellest vaheldusrikkast juunist - kümnekraadiseid ilmasid oli küllalt, aga 30 kraadist jäi ka kõige soojematel päevadel palju puudu. Kuu laeks jäid napid 25 kraadi, kusjuures 25 kraadini tõusis temperatuur ka ainult ühel päeval (16. juuni).
Meenutuseks - möödunud aastal oli jaanikuu keskmine temperatuur lausa 18 kraadi. Kahju, et juunikuu Eesti tingimustes jätkuvalt mingitki püsivust ei näita, vaid aastad erinevad ikka radikaalselt, kahjuks sageli ka normist allapoole. :(
Päikese aktiivsus ei soosivat kuuldavasti sooja suve tänavu, nii et ega siis ei oota midagi ka juulis. Äkki augustis tuleb mõni kuumem päev, aga sedagi ei julge loota.

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Juuni 1971-2000 a keskmine on Eestis 13°-15,6°C, seega mahub 13,2°C ikkagi keskmise sisse. Kui keskmine anda ühe arvuna, mitte vahemikuna, nagu on õige, siis tuleks välja, et oligi hulga jahedam. Eesti ilmastiku muutlikkust arvesse võttes on parem keskmine anda kindlasti vahemikuna, mitte aga ühe arvuna, eriti arvestades, et ka konkreetne kuu keskmine ju varieerub Eesti piires päris palju (eespool antud 13,2°C on üle Eesti keskmine). See, millised peaksid nö normikohase keskmise piirid olema, on juba iseküsimus. Pooldan siin kindlasti standardhälbe ja protsentiilide abil arvestamist.
Suvekuud on Eestis ikkagi juuli ja august. Juuni on selgelt üleminekulise ilmastikuga kuu (muutused tsirkulatsioonis toimuvad just juunis).
ilmjainimesed.blogspot.com

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame suve 2012

Post by Soebralik »

erikEST wrote:Uurisin einevaid andmeid ja see aasta on harukordne oma raskusastme poolest, sest nii el nino, NAO indexi kui päikseaktiivsuse prognoosid näitavad suvekuudeks neutraalset ja stabiilset trendi. See tähendab seda, et on raske kindlalt ennustada millal on oodata suveks üksikuid äkilisemaid soojemaid perioode. Üldjoontes tundub tulevat keskmine eesti suvi. Kui alguses tundus tulevat väga põuane ja mõõduka soojaga juulikuu, siis enam ma nii ei arva. Põua jaoks oleks praeguseks pidanud juba kõrgrõhkkonnad paigas olema nii venemaa kui ka islandi läheduses. Jätkub aga pidev ookeanipoolne õhuvool kord loodest, kord edelast.
Juuni 2012(alates 10. kuupäevast): Kuuma ja niiske õhumassi tulemine hilines märgatavalt. Siiski on küllaltki tõenäoline, et parasvöötmeline hoovihmadega õhumass tõrjutakse vähemalt idapoolses eestis kuuma ja niiske õhumassi poolt välja kuskil 12.-13.juunist alates. Frontaaltsoon jääb Eesti peale või lähedusse 20.juunini. Lääne-Eesti tundub sedakorda kergemalt pääsevat, aga Ida-Eestis on suur oht võimsateks frontaaläikesteks suure rahe ja pagituultega. Kuu lõpp on kohatiste hovihmadega ja mõõdukalt soe. Temperatuurid päevasel ajal 18-23 vahel. Jaanipäeva ilm on seega siiski taas muutlik ja vihmahood võimalikud.
Juuli 2012: Kuu esimestel päevadel on veel võimalik kohatisteks hoovihmadeks aga sealt edasi kuni kuu keskpaigani on enamasti päiksepaisteline ja parajalt soe ilm. Päevased temperatuurid 22-28 vahel. Kuu keskpaigast suureneb tugevate aikesetormide tõenäosus, sest prognoosist on näha, et golfi hoovus hakkab mehhiko lahest kandma põhjapoole normist soojemat ookeanivett ja see tähendab madalrõhkkonna moodustumist kuhugi lääne-euroopa kohale. Kuna madalrõhkkonnad pöörlevad enamasti kellaosutile vastupidises suunas, siis tähendab see meie jaoks kuuma ja niiske õhumassi kerkimist ida-euroopa kohale. Kuni pealelõunani on hea päikest nautida ent pealelõunal on oodata 30 kraadini köetud õhus äiksepilvede tekkimist ja tugevaid vihmu. Äiksepilvede liikumine on enamasti kas edelast-kirdesse või kagust-loodesse. Seega võimsaimad tormid kipuvad kimbutama kesk- ja põhja-eestit. Trombide ja suure rahe risk on küllaltki kõrge. Kuu lõpus jõuab niiske ja jahedama õhumassiga madalrõhkkond eestile lähemale ja kindlustab enamasti pilvise ja jahedama juuli lõpu. Päevased temperatuurid 18-23 vahel.
August 2012: Kuu laguses kerkib vahemerelt Eesti kohale troopilise õhumassiga kõrgrõhkkond mis kindlustab meile päikselise ja sooja rannailma. Päevased temperatuurid 23-28 vahel. Alates 10.augustist põrkuvad Eesti kohal või vahetus läheduses troopilise õhumassi ja ookeanilt pärinevate madalrõhkkondade huvid. See tähendab tugevat lausvihma ja mõõdukaid äikseid eelkõige Rakvere piirist ida pool. Lääne-Eestis saab valdavaks sombune ja vihmane ilm. Temperatuurid jäävad päevasel ajal 16-22 vahele. Ida-Eestis on alguses natuke soojem. Kuu lõpp on mõõdukalt soe ja kohatiste hoovihmadega. Väike võimalus on veel troopilise õhumassi sissetungiks aga hetkel ei tundu see tõenäoline.
Septembri kohta on praegu väga raske midagi öelda...sest just selleks ajaks on ennustatud indeksite tunduvat muutumist. NAO indek peaks muutuma positiivseks. El nino peaks hakkama kosuma ja päikseaktiivsus on ka arvatavasti tegemas järsku ja võimsamat hüpet ülespoole.

Sa ju näed, et ennustamine pole Sinu ala.

@Elva
Posts: 420
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame suve 2012

Post by @Elva »

Huvi mõttes hakkasin kevadest peale jälgima ennustusi käesoleva suve kohta. Vähemalt 70% ennustustest, mida prognoositi pikemaks ajaks kui kuu, läksid totaalselt ummikusse. Mida kaugemale ennustati, seda hullemi rappa läks. Sealjuures olid ka mõned kohalikud ilmatargad, kelle ennustus oli palju täpsem, kuid millel polnud mingit teaduslikku alust.
Eriti on hakanud häirima NOAA oma mitme kuu prognoosides. Kui aprillis prognoosisid nad juuniks keskmisest 2-3 kraadi soojemat ilma, siis mai lõpuks suudeti kaardil täielik toonivahetus teha ning see jätkub siiani. Seevastu 2010. aasta kuuma suve ennustus läks neil väga täppi, ennustati seda juba märtsist kui ma ei eksi. Kuna viimane suutis mu usaldusväärsuse täielikult kaotada, ei usu enam mitte ühtegi pikaajalist ennustust.
Järeldada võib seda, et kui hakata järgmine kevad suve ennustama, on suure tõenäosusega ennustus seda täpsem, mida rohkem vastupidiseks teadusliku ja meedia omaga seda muuta.
Pool suve veel siiski ees ning maalehe ilmatargad paistavad ka üsna optimistlikud olevat oma viimases väljalaskes. Vaadates suve esimest poolt, siis ise lootusi kõrgeks ei aja.
Ennustusi meeldib sellegipoolest lugeda, seega soovin edu ennustajatele.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame suve 2012

Post by Soebralik »

Maalehe ilmatargad on kõige hullemad.
Ei viitsi sirvida, aga mul peaks olema kusagil artikkel, kus 2009 sügisel lubati väga sooja ja lumevaest talve ühe erandiga.
Ka ametlikud ilmajaamad tol korral panid Euroopas mööda. Küll aga oskas meie talve tol korral mingi USA ilmajaam täpselt ette öelda.
Milleks need pikad prognoosid, kui need ei täitu? Piisab lihtsalt võrdlemisest ja saab aimu, kas suvi tuleb soe või jahedapoolsem, kuivem või vihmasem. Aga just selles pannaksegi kõige enam mööda.
Iga inimene teab ju niigi, et üle kahe sooja suve järjest meie kandis naljalt ei tule. Kuna see suvi on nüüd üsna vihmane ja jahe, siis suure tõenäosusega on seda ka järgmine suvi. Kuid ka selliseid ei tule tavaliselt üle kahe korra järjest, äärmisel juhul on 3 kehva suve järjest. Talvedega meil ju sama. Ja ka omavahel tasub neid lihtsalt võrrelda, mitte juuksekarva lõhki ajada ja siis tuleb ennustus palju loogilisem ja ka täpsem.

Need kuu lõikesd ennustused on aga tagantjärele vaadates ikkagi ilmateadlaste poolt kõige täpsemad, muud ilmatargad eksivad ikka tunduvalt rohkem.
Kui tahate ennustada, siis püüdkegi üldiselt. Aga üldiselt ongi kõige raskem, sest seda on lihtne igal inimesel n.ö. järgi katsuda. :D

Ja kui jälgite kohalikke ilmatarku, siis jälgige nii: kui paneb pool aastat enam-vähem täppi, siis kas edaspidi ennustab sama täpselt? Ei ennusta ju ja seega ei saa neist ühtegi tõsiselt võtta. V. Želnin oli ainuke, kes suutis enam-vähem ette prognoosida, ei ole enam ühtki teist näinud.
Muide, käesolevat suve vaadeldes võiks lugeda raamatut Mait Metsanurk "Tuli tuha all". Seal oli kaks suve jahedad ja sadas pea iga päev vihma.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame suve 2012

Post by vaatleja38 »

Muide ise püüan ennustada ja statistikas keskendun enam suvisele ilmale.Talvesi tundub Eestis veel raskem ennustada kui suvesi. Ise aga ei jaga seda seisukohta ,et kaks viletsat suve järjest on. 1993 oli jama suvi - 1994 ei olnud. 1996 oli jahe - 1997 ei olnud. 1998 oli sajune ja jahe - 1999 oli lausa superhea suvi. 2000 jälle jama - 2001 sadas palju aga juuli oli haruldaselt soe. 2004 oli jälle sajune - 2005 tavalisest pisut soojem suvi ja kuivem. 2008 jälle jama - 2009 natuke soojem ja oluliselt kuivem kui see suvi senise seisuga. 2008/2009 oligi mälu järgi aastad kus vahe oli kõige väiksem. Seega ootan järgmisest suvest pigem head kui halba suve. Talv on teine teema - hetke seisuga tuleb vesine talv sest põhja-jäämeri sulab isegi kiiremini kui 2007

Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Ennustame suve 2012

Post by Kaarel »

Niipalju kui on ilmatarku, siis sama palju on ka erinevaid tõekspidamisi, igalühel endale sobivaim.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame suve 2012

Post by Soebralik »

Kaarel wrote:Niipalju kui on ilmatarku, siis sama palju on ka erinevaid tõekspidamisi, igalühel endale sobivaim.
Just. Tegelikult täpsemalt öelda ei saagi. Seega, parem on üldse mitte olla "ilmatark". Küll aga tasub jälgida ja võrrelda.

Post Reply