Ennustame talve 2011/12

Ülipika ajaperioodi ennustused tulevad siia.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Jõulud on igal juhul suure soojaga, soojenemine algab juba homme või ülehomme.
Mingit erilist külmenemist ei ole toimunud, tegu oli lihtsalt õhu kohaliku jahtumisega. Näiteks Tapal on hetkel ilm sula (paari päeva eest sadas lund ja oli isegi madalam temperatuur kui nüüd), kuigi on sisemaa jne. Kui vaadata õhumassi kaarte, siis viimased kolm päeva on temperatuur olnud 1,5 km kõrgusel ühesugune, eile juhtus lihtsalt see, et hääbuva tsükloni lõunaservas jõudis tugeva edelatuulega soe õhk merelt maismaale (Tapal tõusis eile hommikul temperatuur peaaegu 5°C), aga seda ainult mõnesaja meetri paksuses õhukihis. Kõrgemal kui 1 km enam sellist õhu advektsiooni ei olnud. Et täna siiski maapinna lähedal on eilsest külmem, on tingitud õhu jahtumisest, mitte aga et kuskilt tuli jahedat õhku juurde.
Suure sooja tooja on siit väga hästi hetkel näha: http://www.wetterzentrale.de/pics/Rtavn062.html
Aastavahetus jah ei ole paigas, võib nii üle kui alla 0°C olla.
ilmjainimesed.blogspot.com

AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by AikeseVideod »

Tapal sula? Huvitav, siin on küll -2°C ja ei ole üldse sula.. :roll:
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Sõjaväelinnak on kohe Tapal linna külje all, seetõttu käib rangelt jutt vaid selle territooriumi kohta, Tapa linnas täna ei käinud. Varahommikuks oli maha tulnud õhuke lumekirme, kuid päeva jooksul see sulas, päikest ei olnud näha. Järelikult pidi õhutemperatuur siiski üle 0°C olema (termomeetrit käe pärast polnud). Praegu aga on sulavesi jäätunud ja temperatuur selle järgi otsustades madalam kui 0°C.
ilmjainimesed.blogspot.com

Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Kaivo »

erikEST wrote:Jõulude ja uue aasta vahel saabub võimas lõunatsüklon. Tuule tugevus küündib just kirderannikul isegi kuni 30m/sek.
Pole just lõunatsüklon, aga kuupäev ja tuuletugevus klapivad . :o
Teatavasti võivad iilid Hiiumaa;Saaremaa ja Põhja-Eesti rannikul ulatuda 30m/s, ehk üle sellegi, ja kuupäevaks on 26.dets mis on jõulude ja aastavahetuse vahel ...
Juhuste kokkusattumine :shock:

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by vaatleja38 »

... ja lume asemel tuleb vihma :)

Kaivo
Posts: 251
Joined: Sun Dec 27, 2009 6:29 pm
Location: Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Kaivo »

vaatleja38 wrote:... ja lume asemel tuleb vihma :)
Kahjuks jah :D

AikeseVideod
Posts: 451
Joined: Thu Jul 21, 2011 7:14 am
Location: Kärdla, Hiiumaa / Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by AikeseVideod »

AikeseVideod wrote:
AikeseVideod wrote:Suht kiiruga tehtud ennustus, aga siiski..

4. jaanuaril on oodata tänu tsüklonile tormist ilma, saartel ja rannikul puhub tuul 18-23 m/s, puhanguti 27-32 m/s.. Merel 20-25, puhanguti 28-33 m/s Edaspidi on oodata rahulikumat ilma temperatuuridega -5..+4°C. Enamasti sajab lund, lörtsi, saartel ka vihma.
Praegu.. võib öelda, et 17. jaanuarist (võibolla varemgi) hakkab temperatuur langema, võib öösel sisemaal tulla isegi -15..-18°C. Ilmad on siis enamasti rahulikud, sajab lund, ning võib ka mitu päeva järjest päike paista..

Uuenduse teen ennustusele 5-10. jaanuari vahel...
Uuendus: On oodata praegusest külmemat ilma, homme, reedel 6. jaanuaril peaks tuul loode või põhja keerama ning meile külmemat õhku kandma. Ööl vastu laupäeva peaks termomeetri näit miinustes olema, -3..-7°C, sajab kerget lund. 7. jaanuari päeval peaks temperatuurinäit olema -3..+3°C, lumesaju tõenäosus võib suurem olla rannikualadel. Pühapäeval võib temperatuur jääda -2..-6°C vahele. 9.-11. jaanuar peaks temperatuurinäit miinustes olema, võib sadada kerget lund. 12-14. jaanuar võib olla veidi soojem ilm, kuid 15.-16. jaanuar läheb ilm päris külmaks, temperatuurinäit jääb -5..-16°C vahele, taevas võib kohati pilves olla ning rannikualadel võib kerget lund sadada.. edaspidi võib vahepeal olla lumesadudega päev ning nende vahele seavad ennast selged ja pakaselised päevad. Kuu lõpus võib saabuda väga aktiivne tsüklon, tuulepuhangud võivad jääda 25-33 m/s vahele.

Uuenduse teen ennustusele lähipäevadel või siis 10-15. jaanuari vahel.
Edit:

Võin öelda, et mingit tsüklonit ei tule, kuna meid kaitseb võimas kõrgrõhuala. Ilm külmeneb koguaeg kuni kuu lõpuni, mis saab edaspidi seda veel öelda ei saa, sest teen veebruari ennustuse kuu lõpus, või teise kuu alguses. Jaanuari lõpus võib meid tabada käre -30°C pakane! Ilm peaks selge püsima, kohati ka õhukese pilvekihiga.
Last edited by AikeseVideod on Fri Jan 27, 2012 4:49 pm, edited 4 times in total.
http://aikesevideod.planet.ee/ - (Koduleht tulekul)
Ilmavideod - http://www.youtube.com/user/AikeseVideod (tulekul uusi videoid)

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by vaatleja38 »

Praegu paistab ,et tuleb väga sarnane aasta 2007 aastale (väike nihe ainult sees). Kui nii siis kuni Veebruari lõpuni ainult paar kerget sula aga muidu kuni Veebruari lõpuni päris külm (tuleb ka -25 kraadiseid hommikuid).Märtsis läheb soojaks (või Veebruari viimastel päevadel) ja jääbki. Märtsi lõpus juba +15 võimalik - v.a rannikud.
Ühe olulise parameetrina olen arvestanud Läänemere jäätumise ulatust ja see on praktiliselt päeva pealt samal tasemel kui oli 2007 jaanuari keskel. Eks sel talvel ja kevadel saame tõestuse ,et kui tugev on Läänemere mõju Eesti kliimale.
Ka Atlandi põhjapoolse osa temperatuurijaotus on normi suhtes näiteks jaanuari keskpaikades (siis 2007 ja 2012) väga sarnane. (2007 sipa soojem suurtel aladel)
http://www.osdpd.noaa.gov/data/sst/anom ... 5.2007.gif
http://www.osdpd.noaa.gov/data/sst/anom ... 6.2012.gif

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Soebralik »

Siiamaani on läinud minu soovide ja unistuste kohaselt. Oleks vaid tuult itta ei keeraks, muidu võib väga karm veebruar tulla.

vaatleja38
Posts: 519
Joined: Sat Jul 23, 2011 9:45 am
Location: Saue vald/Tallinn

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by vaatleja38 »

Ei ole küll väga täpne teema siia aga Maalehes oli ennustus kus põhimõtteliselt anti mõista ,et Draakoniaastatel on vilets suvi - jah 2000 oli küll aga 1988 ja 1976 küll vilets suvi ei olnud.

Tarmo H
Posts: 791
Joined: Sat May 27, 2006 3:42 pm
Location: Järvamaa, Laupa
Contact:

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Tarmo H »

Mina ise selle talvega seniajani väga rahul pole olnud. Seda just sellepärast et ilmad on rattasõiduks valdavalt ebasoodsad olnud. Pean iga päev Laupalt Türil rattaga tööl käima. Kui sügisel ja talve hakul olid probleemiks pori ja vihmasajud siis nüüd on vahelduvad sulad ja külmemad perioodid muutnud teed vägagi libedaks (seda just jääkonaruste tõttu kruusateedel millel lahtine lumi peal). Vaja oleks üht lühiajalist sula mis lõpeks tiheda lõrtsisajuga ja kiire külmenemisega. Siis oleks salakavalad jääkonarused neutraliseeritud. Peale seda võiks paar- kolm korda nädalas terve ülejäänud talve jooksul tulla tugavaid lumesadusid, mis tooksid korraga vähemalt 10-15 cm lund. Sest siis vaevutakse külateid lumest lahti lükkama. Väiksemate lumesadude korral teid lahti ei lükata ja autod tallavad selle vähese lume kinni ja teed muutuvad ebatasasteks. Korduvate rohkete lumesadude ja teede lumest puhastamiste käigus muutuks teepind lõpuks üsnagi siledaks, kus oleks rattaga mõnus sõita. Lisaks veel kaunid lumme uppunud looduse vaated. Seega tihedad ja kauakestvad lumesajud oleks minu jaoks tervitatavad. Peaasi et teid vaid korralikult lumest puhastatakse. Ka külma vastu poleks mul midagi. Mida külmem on ilm seda vähem libe on teedel kinnisõidetud lumi. Seega las aga sajab aga lund juurde. Mingit sula küll enne märtsi lõppu või aprilli algust enam näha ei tahaks.
Seega mina ootaks ülejäänud talve lumerohkena ja mõõdukate miinuskraadidega. Selline ilm oleks parim just minu isiklikust vaatevinklist. Eks autojuhtidel ja jalakäijatel ole muidugi teistsugusemad eelistused ja pealegi maitse üle ei vaielda :wink:
Palju äikest! Palju torme! Rohkelt sademeid! Palju palavust! Palju pakast!

@Unipiha
Posts: 381
Joined: Thu Jul 31, 2008 10:55 pm
Location: Tartumaa, Nõo vald, unipiha küla

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by @Unipiha »

Tarmo H wrote:Mina ise selle talvega seniajani väga rahul pole olnud. Seda just sellepärast et ilmad on rattasõiduks valdavalt ebasoodsad olnud. Pean iga päev Laupalt Türil rattaga tööl käima. Kui sügisel ja talve hakul olid probleemiks pori ja vihmasajud siis nüüd on vahelduvad sulad ja külmemad perioodid muutnud teed vägagi libedaks (seda just jääkonaruste tõttu kruusateedel millel lahtine lumi peal). Vaja oleks üht lühiajalist sula mis lõpeks tiheda lõrtsisajuga ja kiire külmenemisega. Siis oleks salakavalad jääkonarused neutraliseeritud. Peale seda võiks paar- kolm korda nädalas terve ülejäänud talve jooksul tulla tugavaid lumesadusid, mis tooksid korraga vähemalt 10-15 cm lund. Sest siis vaevutakse külateid lumest lahti lükkama. Väiksemate lumesadude korral teid lahti ei lükata ja autod tallavad selle vähese lume kinni ja teed muutuvad ebatasasteks. Korduvate rohkete lumesadude ja teede lumest puhastamiste käigus muutuks teepind lõpuks üsnagi siledaks, kus oleks rattaga mõnus sõita. Lisaks veel kaunid lumme uppunud looduse vaated. Seega tihedad ja kauakestvad lumesajud oleks minu jaoks tervitatavad. Peaasi et teid vaid korralikult lumest puhastatakse. Ka külma vastu poleks mul midagi. Mida külmem on ilm seda vähem libe on teedel kinnisõidetud lumi. Seega las aga sajab aga lund juurde. Mingit sula küll enne märtsi lõppu või aprilli algust enam näha ei tahaks.
Seega mina ootaks ülejäänud talve lumerohkena ja mõõdukate miinuskraadidega. Selline ilm oleks parim just minu isiklikust vaatevinklist. Eks autojuhtidel ja jalakäijatel ole muidugi teistsugusemad eelistused ja pealegi maitse üle ei vaielda :wink:
Kas päike vähe kuri pole, kui lumi märtsi lõpus- aprilli alguses maas on. Eelmine kevad oli, kui UV indeks tõusis osooniaugu ja lumevaiba koosmõjul päris kõrgeks.
_____________________
Häid elamusi kõigile!

Kaarel
Posts: 2574
Joined: Fri May 26, 2006 10:55 am
Location: Raplamaa,Valgu

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Kaarel »

Absoluutselt kasutu talv on jällegi (juba kolmandat aastat järjest) lumi sajab külmumata või kergelt külmunud maale, viimase puhul sulab see väike koorik sooja teki all ära nagunii. Põhiprobleem selle juures on mets, kui sügisel ja kevadel on sopp, siis nüüd on lisaks veel takistamas lumi... üsna paras jantimine. ei kanna inimest ega masinat. Järgmiseks aastaks ennustageg lumevaba talve.

Soebralik
Posts: 328
Joined: Sat Mar 01, 2008 10:07 pm
Location: Laguja

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by Soebralik »

Kuid tundub, etminu kartus edaspidiseks läheb tõeks. Ilmajaam pakub ida ja kagu tuult. Seega võib talve teine pool üsna karm tulla.

@Elva
Posts: 421
Joined: Fri Apr 30, 2010 2:42 pm
Location: Elva

Re: Ennustame talve 2011/12

Post by @Elva »

Pole ammu nii mõtetut talve näinud. Olin juba lootmas, et saab vähemalt küttekulugi säästa aga ei. Tüüpiline, kui alguses ei tule, siis lõpus ikka tuleb. Jään ootama samasuguseid talvi nagu olid kaks eelmist - täpselt minule. Ajaks selle külma asemel pigem lund, kui vahiks toas ja väriseks.

Post Reply