Hävingupäev: Maailmalõpp (Kanal 2's)

Arutelud ilmateemalistest artiklitest, väljaannetest, ilmasaadetest, ilmateemalistest filmidest jm. Saatekavavihjed teretulnud.
Jüri
Posts: 1017
Joined: Sun Jun 24, 2007 11:26 pm
Location: Tallinn/Tartu
Contact:

Post by Jüri »

Tuule kiirus võib orkaanides olla ka üle 400 km/h, kuid ikka ookeani kohal. Sellest ei räägita seetõttu, sest sellise jõuga orkaanid tegutsevad avaookeani kohal, kus märkimisväärne asustus puudub ning kus on väga raske mõõtmisi teha ning seetõttu jäävad nii meediast sellised teated kui ka uurimustest välja. Siiski, kirjandusest võib leida viiteid sellistele orkaanidele. Muidugi on tuul tugevam ka maa-/veepinnast kõrgemal, kus on väiksem hõõrdumine.
Igasugused rekordid, mis ametlikult kehtivad, ei peegelda üldiselt tegelikkust. Tasub mõelda kasvõi asustamata aladele, kus kas igasugused mõõtmised puuduvad, tehakse need kaudselt või on mõõtmisvõrk liiga hõre ja tehtud mõõtmiste aeg on lühike. Näiteid võib rekorditest muidugi tuua.
Mis puutub linna kohal olevatesse sooja õhu kuplitesse, siis sellised on küll olemas, aga need tekivad eelkõige vaikse, aga ka külma ilmaga (inversioon soodustab ka). Suuremad atmosfäärihäiritused (kasvõi märgatav tuulgi) võivad tasandada konkreetsel päeval sellise efekti ära, aga keskmistes on näha, et temperatuur on linnades sageli vähemalt 0,5-1° kõrgem kui ümbruses. Temperatuurierinevus on tavaliselt konkreetsel päeval 1-2° (tänavatel või mõnes vaiksemas linnasopis võib vahe ka 20° ulatuda) ümbrusega võrreldes.
Linnades tekivad muudki efektid.
ilmjainimesed.blogspot.com
Post Reply